spss چیست و به چه کاری می آید؟

اگر شما هم به دنبال کارهای پایان نامه یا تهیه پرسشنامه و مقاله هستید، احتمالاً اسم نرم افزار spss به گوشتان خورده است و برایتان سوال شده که spss چیست و به چه کاری می آید. اول از همه بد نیست بدانید که کلمه spss مخفف کلمات Statistical Package for the Social Sciences یا “بسته آماری برای علوم اجتماعی” است. این نرم افزار اطلاعات مختلف را دریافت می کند، تحزیه و تحلیل کرده و جدول و نمودار برای آنها تهیه می کند. اگر میخواهید بدانید spss چیست با ادامه مطلب همراه شوید تا توضیحات بیشتری در این رابطه بدهیم.

spss چیست و چه زمانی از آن استفاده می کنیم؟

استفاده از این نرم افزار به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود:

  1. وارد کردن اطلاعات در نرم افزار
  2. انتخاب نوع تحلیل
  3. خروجی گرفتن از برنامه

اغلب اوقات دانشجویان یا محققان برای تجزیه و تحلیل اطلاعات پرسشنامه ها یا مقالات خود از spss استفاده می کنند. در واقع این برنامه علاوه بر تهیه نمودار و جدول، تکنیک های تجزیه و تحلیلی را انجام می دهد که برای بسیاری از رشته های ریاضی و علوم اجتماعی مناسب است. برای مثال، قرار است تحقیقی در رابطه با میزان رضایت زنان از وضعیت کاری در اداره جات انجام دهید.

برای رسیدن به این هدف، ابتدا ۵۰ پرسشنامه از زنان تهیه می کنید، با سوالاتی که همه معیارهای استاندارد بودن یک پرسشنامه را داشته باشد؛ سپس اطلاعات بدست آمده را وارد برنامه spss خواهید. در مرحله تحلیل نرم افزار به شما می گوید که اطلاعات پرسشنامه تان چه چیزی را نشان می دهد. برای مثال، رضایت نسبی یا عدم رضایت زنان از محیط کاری خود. سپس برای اینکه بتوانید این اطلاعات را در قالب یک مقاله در بیاورید یا برای بقیه دانشجویان به زبان ساده تری توضیح دهید، آن را به شکل نمودار یا جدول به شما خروجی می دهد.

کاربردهای برنامه spss چیست

spss چیست

تهیه انواع طرح های آماری و آنالیز واریانس های یک طرفه، دو طرفه یا آنالیز کوواریانس

تهیه انواع جداول سفارشی شده مانند جداول فراوانی

ایجاد داده های تصادفی و پیوسته و محاسبه انواع آماره های توصیفی

انواع آزمون های مرتبط با مقایسه میانگین بین دو یا چند جامعه مستقل و وابسته

پردازش انواع مختلف رگرسیون ها

محاسبه انواع توابع ریاضی مانند قدر مطلق، تابع علامت، لگاریتم، توابع مثلثاتی و …

چه ورژن هایی از این برنامه منتشر شده است؟

اولین نسخه نرم افزار اس پی اس اس در سال ۱۹۶۸ همزمان با تاسیس «نرمن نی» منتشر شد. نرمن نی، که در ابتدا یک کارشناس ارشد علوم سیاسی در دانشگاه استانفورد آمریکا بوده است، در این سال استاد محقق در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه استانفورد شد و اکنون استاد بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو می باشد. کمپانی سازنده این نرم افزار در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت IBM خریداری شد. پس از این شرکت IBM تصمیم گرفت برنامه را با نام PASW که مخفف Predictive Analytics SoftWare است منتشر کند. اما چندی بعد در نسخه ۱۹ این برنامه ، شرکت نام SPSS Statistics را انتخاب و برنامه را منتشر کرد. در حال حاضر جدیدترین ورژن اس پی اس اس  نسخه ۲۰۱۷ یا spss 24 است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *