ویژه دانشجویان

بسته آماری برای علوم اجتماعی یا SPSS  چیست؟

با سلام خدمت تمام مدنویسی های عزیز به خاطر داشته باشید که تمام مطالب این دسته بندی مربوط به اطلاعاتی است که درباره تحقیقات دانشجویی به ما کمک می کند بنابراین از شما دعوت می کنم تا این مطلب را نیز که درباره نکات بسیار مهمی می باشد را نیز مطالعه بفرمائید :سابمیت شدن ISI

یکی از نرم افزارهای بسیار کاربردی در حوزه تحلیل های آماری، SPSS است. این برنامه برای نخستین بار توسط یک کارشناس ارشد علوم سیاسی طراحی شد و تحت عنوان شرکتی به نام SPSS منتشر گردید. نسخه های اولیه این نرم افزار تحت dos منتشر شد اما پس استقبال فراوان، نسخه های بعدی آن تحت ویندوز نیز منتشر گردید. در این مطلب با شما همراه هستیم تا از داستان شروع کار شرکت SPSS بگوییم، ببینیم کاربردهای اصلی SPSS چیست و چه انتظاراتی را می توان از طریق آن برآورده کرد.

آموزش تصویری نرم افزارAmos & SPSS

از تاریخچه SPSS چه می دانیم؟

اولین نسخه از این نرم افزار کاربردی در سال 1968 میلادی منتشر شد. بخش عمده ای از اجرای این پروژه به عهده فردی به نام نورمان اچ نی (Norman H. Nie) قرار داشت که به عنوان کارشناس ارشد علوم اجتماعی، استاد دانشگاه، مخترع و کارآفرین حوزه تکنولوژی شناخته می شود. او به همراه دو تن از دوستان خود به نام های دیل اچ بنت و سی هادلای هول شرکت SPSS را راه اندازی کرده اند. گرچه بیشتر از همه نورمان نی به عنوان بنیانگذار شرکت اس پی اس اس شناخته می شود.

در زمانی که اولین نسخه های این نرم افزار منتشر شد، بسیاری از فعالان حوزه تکنولوژی در تلاش بودند تا متوجه شوند زبان برنامه نویسی استفاده شده برای طراحی  SPSS چیست ؛ چرا که آنقدر این برنامه نسبت به زمان خود پیشتاز بود که می توانست بسیاری از نیازهای تحلیلی و آماری شرکت ها را برطرف سازد. نسخه های اولیه این برنامه که تحت سیستم dos منتشر شدند با زبان فورترن (Fortran) برنامه نویسی شده بودند. به مرور زمان و منتشر شدن نسخه های جدید از این برنامه، شرکت SPSS مورد توجه قرار گرفت و در نهایت، در سال 2009 توسط شرکت IBM خریداری شد.

این برنامه در تمام سالهایی که در اختیار شرکت SPSS قرار داشت با نام تجاری اس پی اس اس (SPSS) که مخفف Statistical Package for the Social Sciences یا «بسته آماری برای علوم اجتماعی» است منتشر می شد. زمانی که شرکت IBM آن را خرید و نسخه جدید از آن را به بازار ارائه کرد، نام جدید PASW را بر آن نهاد. PASW مخفف عبارت Predictive Analytics Software یا «نرم افزار تجزیه و تحلیل پیشگویانه» است. اما پس از عدم استقبال کاربران از این تغییر نام، در نسخه 19 شرکت IBM دوباره نام SPSS Statistics را بعنوان نام تجاری این برنامه انتخاب کرد.

کاربرد نرم افزار SPSS چیست و چرا در حوزه خود بهترین گزینه است؟

بسیاری از دانشجویان و محققان زمانی که برای اولین بار نام این برنامه به گوششان می خورد، شاید علت فراگیری استفاده از آن را ندانند. خصوصاً برای آن دسته از افرادی که تجربه کار کردن با نرم افزارهای تحلیل آماری را نداشته اند. در این بخش می خواهیم ببینیم علت محبوبیت نرم افزار SPSS چیست و چرا برای اکثر پروژه های تحلیلی از آن استفاده می کنند.

 

بیشترین مورد استفاده برنامه اس پی اس اس در حوزه تحلیل اطلاعات آماری است. اگر به عنوان یک دانشجو یا محقق می خواهید از این برنامه استفاده کنید شگفت زده خواهید شد وقتی ببینید این نرم افزار چه تحلیل های دقیقی از اطلاعاتی که به آن می دهید به شما ارائه خواهد داد. معمولاً دانشجویان یا محققان، خصوصاً در حوزه های اجتماعی، از این برنامه استفاده می کنند تا اطلاعات پرسشنامه هایی که تهیه می کنند را به تحلیل ها و نمودارهای قابل ارائه تبدیل کنند. از آن جایی که حجم اطلاعات و پرسشنامه ها در رشته هایی مانند علوم اجتماعی بیشتر است، اس پی اس اس کاربرد گسترده تری در این حوزه دارد.

این نرم‌افزار توسط پژوهشگران بازار و شرکت‌های نقشه‌برداری هم استفاده می‌شود. این تفاوت بازار هدف نشان می دهد که قابلیت های اس پی اس اس تا چه حد می تواند زیاد باشد. برای مثال اگر شما تحقیقی در مورد میزان رضایت شهروندان از سیستم اطلاع رسانی راه و جاده بخواهید تهیه کنید می توانید پرسشنامه های استانداردی تنظیم نمایید و سپس با وارد کردن اطلاعات به دست آمده از این پرسشنامه ها در اس پی اس اس تحلیل های بسیار دقیقی انجام دهید.

 

زمانی که مرحله جمع آوری اطلاعات از جامعه آماری به پایان رسید کار با برنامه SPSS آغاز می شود. در مرحله تحلیل داده های پرسشنامه ها، SPSS می تواند اطلاعاتی مانند میزان رضایت نسبی یا عدم رضایت و مواردی این چنینی را به تفکیک در قالب های مختلف به شما ارائه دهد. برای مثال شما با نرم افزار SPSS می توانید خلاصه های آماری ای از اطلاعاتی خام بدست آورید که در آینده می‌تواند در قالب مقالات و یا گزارشاتی تخصصی در اختیار دیگران قرار گیرد.

موارد استفاده نرم افزار SPSS چیست

از این برنامه کاربردی در تمامی رشته های نظری مانند علوم انسانی و علوم اجتماعی و رشته های مرتبط با اقتصاد و حتی پزشکی و صنعت می توان استفاده کرد. گرچه بیشترین استفاده اس پی اس اس در رشته های علوم اجتماعی و انسانی است اما در سایر رشته ها نیز می تواند کاربرد خاص خود را داشته باشد. برای مثال در تحقیقات مرتبط با رشته انسانی و یا پرسشنامه هایی که برای تجزیه و تحلیل علوم اجتماعی از آن استفاده می شود کاربرد اس پی اس اس به خوبی دیده می شود.

همینطور پژوهشگران رشته های اقتصاد برای بررسی فرایند های زمانی اقتصادی و یا درک تاثیرات متقابل عوامل اقتصادی بر روی یکدیگر یا عوامل دیگر می توانند از امکانات نرم افزار spss استفاده کنند. در این برنامه شاهد هستیم که دستورات مهمی مانند رگرسیون سری زمانی و آزمون همبستگی که برای تحلیل داده ها در رشته های مرتبط با اقتصاد بسیار کاربرد دارند تعبیه شده اند. به همین خاطر بسیاری از محققان و دانشجویان برای توصیف و استنباط اطلاعات و تهیه و تنظیم دقیق ترین گزارشات اقتصادی از اس پی اس اس استفاده می کنند

به طور کلی کاربرد نرم افزار SPSS چیست

در مجموع می‌توان گفت برای تهیه گراف ها جداول تحلیل های آماری و گزارش های دقیق از برنامه SPSS استفاده می کنیم این نرم افزار انواع توابع ریاضی مانند قدر مطلق لگاریتم و توابع مثلثاتی را در خود جای داده است که شما می توانید بسته به موضوع مد نظر از آن استفاده کنید. این برنامه می تواند انواع جداول سفارشی مانند جداول فراوانی تجمعی یا درصد فراوانی را برای شما ایجاد کند.

 علاوه بر تکنیک های تجزیه و تحلیل و انواع طرح های آماری که این برنامه ارائه می دهد کاربردهای دیگری نیز این نرم افزار برای محققان دارد. امکان انجام آزمون های مرتبط با مقایسه میانگین بین دو یا چند جامعه مستقل و وابسته نیز از جمله قابلیت های این برنامه است. نکته ای که می بایست به آن دقت کنید این است که SPSS به شما نمی‌گوید که چه آزمونی برای تحلیل داده های تان مناسب است؛ اگر بخواهیم دقیق‌تر در این باره صحبت کنیم باید بگوییم که شما باید از این نرم افزار برای رسیدن به مقصود مورد نظر خود به طور صحیح استفاده کنید.

شما می‌بایست طرحی را که مورد استفاده قرار داده اید، بررسی نمایید و تعداد متغیر هایی که دستکاری کرده و یا اندازه‌گیری نموده اید را در نظر داشته باشید. این شما هستید که مشخص می‌کنید در متغیر ها به دنبال تفاوت هستید یا رابطه و نوع داده هایی که جمع آوری کرده اید برای چه هدفی به کار خواهند آمد.

به طور کلی در تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS سه مرحله اصلی وجود دارد  ابتدا شما می بایست داده‌های خام خود را وارد نرم افزار کنید و آنها را در یک فایل اطلاعاتی ذخیره نمایید. سپس نوع تحلیل مورد نیاز خود را انتخاب کنید و در نهایت از گزارشی که برنامه به شما می دهد استفاده نمایید.

کتاب تحلیل آماری با استفاده از spss اثر اندی فیلد نشر متبا

از چه نسخه ای از نرم افزار اس پی اس اس برای کار خود استفاده کنیم؟

نسخه های زیادی از نرم افزار SPSS در محیط ویندوز تا امروز منتشر شده است اما توجه داشته باشید که اصول علم آمار ثابت است به همین خاطر نباید انتظار داشت که در نگارش های متفاوت این برنامه اتفاق بسیار متفاوتی نسبت به نسخه های قبلی بیفتد. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را مشخص تر کنیم؛

 شما با نسخه ۲۰۰۳ نرم افزاری مانند Word می توانید یک مقاله را تایپ کنید و جداول خود را بکشید و سند را آماده چاپ نمایید. اما در نسخه جدید این برنامه علاوه بر کارهایی که قبلاً می‌توانستید انجام دهید ویژگی های جذاب دیگری را هم شاهد هستیم که البته روی کلیت کار تأثیر زیادی نمی گذارد. شما با نسخه قدیمی ورد همان کاری را می توانید انجام دهید که در نسخه جدید، البته با اندکی تفاوت؛ این به این خاطر است که اصل کاری که در این برنامه انجام می‌شود در طی این سال‌ها یکسان بوده، همین اتفاق در نرم افزاری مانند اس پی اس اس هم می افتد.

نرم افزار SPSS 26 نشر نوین پندار

از نسخه SPSS  ۱۶ به بعد خروجی هایی که از این برنامه گرفته می شود تفاوت چندانی نکرده است. البته محیط کاربری بسیار زیباتر شده و گزینه ها و قابلیت هایی نیز به این برنامه اضافه شده است. طبق تجربه، بهتر است اگر امکان نصب آخرین نسخه از برنامه را دارید این کار را انجام دهید؛ مگر اینکه به دلیل قدیمی بودن سخت افزار سیستم قادر به نصب جدیدترین نسخه از نرم افزار نباشید که در این صورت هم جای نگرانی نیست و می توانید از نسخه های قدیمی تر استفاده نمایید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا