از مشکلات پروپوزال نویسی چه می دانید؟

نوشتن یک پایان نامه، گزارش یا یک پروژه تحقیقاتی خوب همیشه با ارائه یک پروپوزال مناسب آغاز می شود. برای نوشتن یک پروپوزال مناسب، نیاز به یک چهارچوب و مفهومی است که به خوبی پرورانده شده باشد. در این مطلب تعدادی از مشکلات پروپوزال نویسی را با هم بررسی خواهیم کرد و اشتباهات رایج در این زمینه را خواهیم دید.

۵ مورد از مشکلات پروپوزال نویسی

۱٫ مطالعه کم و ناکافی

یکی از مهمترین مشکلات پروپوزال نویسی که افراد با آن درگیر هستند، عدم مطالعه و یا تحقیق کافی در زمینه مورد نظر است. نوشتن یک پیشنهاد باید با پشتوانه ی محکمی از دلایل، دیدگاه ها و مطالعات همه جانبه انجام شود. به همین خاطر عدم آگاهی کافی از موضوع باعث پرداخت سطحی به مفاهیم و از هم گسیختگی پیشنهادات در نوشتن پروپوزال خواهد شد.

۲٫ انتخاب عنوان

یکی از چالش برانگیزترین قدم های نوشتن یک پروپوزال، انتخاب یک عنوان خوب و جذاب است. عنوانی که بتواند اشتیاق را در خواننده ایجاد کرده و ساده، شفاف و با کمترین کلمات ممکن باشد. یک عنوان خوب، شروع مناسبی برای ارائه یک پروپوزال مناسب است.

۳٫ سرقت علمی

مشکلات پروپوزال نویسی

یکی از مشکلات پروپوزال نویسی یافتن منابع معتبر و مستقل نگه داشتن پروپوزال پیشنهادی است. به واسطه حجم گسترده اطلاعات در فضای اینترنت، گاها پیش می آید افراد به سراغ کپی کردن و سرقت علمی تحقیقات دیگران می روند. برای در امان ماندن از این مشکل، سعی کنید با ایده ای نو و دست اول شروع به تهیه پروپوزال کنید و از منابع موجود به عنوان پشتوانه طرح خود استفاده نمایید.

۴٫ زعایت اصول نگارشی

جدا از مساله نوشتن پروپوزال، با رعایت اصول نگارشی هم مواجه خواهید بود. نگارش یک قائده کلیدی در همه زبان های نوشتاری است. زمانی که نتوانید ایده و نظر خود را به درستی به مخاطب منتقل کنید، یک مرحله به شکست طرح خود نزدیک شده ایت. رعایت نکات گرامری و ساختاری و همینطور روان نوشتن متون باعث می شود مطلب شما به خوبی دیده شود و مورد توجه قرار گیرد.

۵٫ نوآوری و خلاقیت

در سال های اخیر جریان علمی کشور در رشته های علوم انسانی، پایه، فنی، میان رشته و … با حداقل نوآوری ها ادامه داشته اند. پروپوزال ها و ژورنال آی اس آی از مطالب تکراری و سطحی پر شده اند. یکی از مشکلات پروپوزال نویسی در این روزها، انتخاب یک موضوع و طرح نو و تازه است. ایده ای که از پس مطالعات عمیق و ریشه یابی های دقیق به دست آمده باشد.

سعی کنید هنگام طرح موضوع پروپوزال خود، کمی دقیق تر و عمقی تر به مسائل بپردازید و از کلی گویی و ابهام در طرح مساله اصلی بپرهیزید. در رابطه با تحقیقات آتی پیشنهاد های جدید مطرح کنید و توجیه علمی و منطقی قابل قبول برای دریافت بودجه و پیاده سازی طرح خود داشته باشید.

لازم است برای مخاطبین مشخص شود که در زمینه تحقیق مدنظر، تا به امروز چه گام هایی برداشته شده و چه اقداماتی از سوی شما انجام گرفته است. یک پروپوزال زمانی ارزشمند است که قابلیت پیاده سازی و عملی کردن اهداف آن وجود داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *