بخش کروناسلامتسلامت زنان و مردان

دربارۀ رابطۀ کرونا و بارداری چه قدر می‌دانید؟

پاسخ به مهم‌ترین پرسش‌ها در زمینۀ کرونا و بارداری

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر در دوره‌ای به سر می‌بریم که سرتاسر دنیا درگیر ویروس کرونا (کووید-19) هستند. همۀ افراد با هر شرایط جسمانی می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. اما طبیعتاً اقشار خاصی هم هستند که در مورد ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا، نگرانی بیشتری وجود دارد. یکی از این اقشار، زنان باردار هستند. در این مطلب از مدنویس می‌خواهیم دربارۀ کرونا در بارداری بیشتر صحبت کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه مدنویس باشید.

کرونا در بارداری

از همان ابتدای ظهور ویروس کرونا تا به همین حالا تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای در زمینۀ تأثیر کرونا روی بارداری انجام شده است. بنابراین نتایج زیادی هم از این مطالعات به دست آمده و منتشر شده است. البته همان‌طور که می‌دانید این ویروس هنوز به طور کامل شناخته شده نیست و تحقیقات در مورد خود ویروس، روش‌های انتقال آن، روش‌های پیشگیری و درمان و تأثیرات آن ادامه دارد. اما اینجا سعی می‌کنیم به مهم‌ترین موارد و فاکتورها و همین‌طور سؤال‌هایی که در زمینۀ کرونا و بارداری مطرح می‌شود اشاره کنیم. بهتر است زنان باردار توجه ویژهای به این موارد داشته باشند تا سلامت خود و همین‌طور فرزندشان را تضمین کنند.

آیا زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، مطالعات پیرامون ویروس کرونا و همین‌طور کرونا در بارداری همچنان ادامه دارد. اما طبق نتیجۀ تحقیقات تا به الآن به نظر می‌رسد که در زنان باردار و به ویژه زنان بارداری که دچار اضافه وزن، سن نسبتاً بالا، بیماریهای قلبی، فشار خون، دیابت و سایر بیماری‌های این چنینی زمینه‌ای هستند، احتمال ابتلا به بیماری کرونا بیشتر است.

از این دیدگاه نیز می‌توان این موضوع را بررسی کرد که به دلیل تغییراتی که در بدن و سیستم ایمنی زنان باردار به وجود می‌آید، این دسته از افراد بیشتر تحت تأثیر برخی از عفونت‌های تنفسی قرار دارند. بنابراین در دورۀ همگیری این ویروس، زنان باردار بیش از افراد دیگر احتیاج به مراقب دارند. علاوه بر این به زنان باردار توصیه می‌شود که در صورت مشاهدۀ علائم کرونا نظیر تب، سرفه، نفس تنگی و … حتماً با پزشک خود مشورت کنند (بهتر است اول با پزشک تماس بگیرید و بعد از مشورت با پزشک، در صورت لزوم به صورت حضوری به پزشک مراجعه کنید).

کرونا و بارداری

زنان باردار چطور از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنند؟

اولین و مهم‌ترین موردی که زنان باردار باید به طور ویژه به آن توجه کنند، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. درست است که همۀ افراد بلا استثناء باید همۀ اصول بهداشتی که از سمت پزشکان توصیه شده است را تمام و کمال رعایت کنند. اما اهمیت این امر در مورد زنانی که دوران بارداری را سپری می‌کنند، چند برابر است. مهم‌ترین موارد پروتکل‌های بهداشتی شامل موارد زیر است:

 • شست و شوی فوری دست‌ها با الکل یا آب و صابون، به محض قرار گرفتن در معرض آلودگی.
 • رعایت فاصۀ اجتماعی (حتی نسبت به افرادی که گمان بر عدم ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا است).
 • عدم حضور در مکان‌ها ی شلوغ و پر رفت و آمد.
 • استفاده از ماسک مطمئن در صورت اجبار به رفت و آمد (برای شناسایی مطمئن بودن ماسک، با پزشک یا داروخانه مشورت کنید).
 • لمس نکردن چشم، بینی و دهان.
 • توجه به بهداشت تنفسی خود و اطرافیان (بهداشت تنفسی به این معنی است که هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی را با آرنج خم شده یا دستمال بپوشانید و آن دستمال را فوراً دور بیاندازید).

آیا ویروس کرونا از مادر به فرزند منتقل می‌شود؟

این موضوع جزو مواردی است که تا کنون هیچ نتیجۀ قابل اعتمادی در مورد آن به دست نیامده است. اما طبق گفتۀ سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا کنون ویروس کرونای فعالی در نمونه‌های مایعات اطراف جنین در رحم مادر یا شیر مادر پیدا نشده است.

آیا ارتباطی بین ابتلای مادر به ویروس کرونا و زایمان زودرس وجود دارد؟

طی تحقیقات انجام شده، بین ابتلای زنان باردار به ویروس کرونا و زایمان زودرس ارتباط بالقوه‌ای مشاهده شده است. اگر چه این موضوع هم مثل خیلی از موارد دیگرهنوز در هاله‌ای از ابهام است، اما به عنوان یک فرضیه در زمینۀ کرونا در بارداری مطرح شده است.

آیا زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا برای زایمان نیاز به سزارین دارند؟

سؤالی که ممکن است برای خیلی از زنان باردار در حیطۀ کرونا و بارداری مطرح شود، این است که آیا زنان مبتلا به ویروس کرونا و یا مشکوک به این ویروس، باید حتماً نیاز به زایمان به صورت سزارین دارند؟ در جواب این سؤال باید گفت که این مورد کاملاً فردی و منحصر به فرد باردار است. به این معنی که تا کنون هیچ قاعدۀ کلی برای این موضوع مطرح نشده است. بنابراین مشخص کردن روش زایمان نیز بسته به تشخیص و نظر پزشک متخصص، بر اساس شرایط جسمانی فرد باردار، ترجیحات شخصی او و تحلیل شرایط کلی تصمیم‌گیری می‌شود. بنابراین طبیعتاً ممکن است در مورد افراد مختلف روش متفاوتی تجویز شود.

آیا زنان مبتلا به ویروس کرونا می‌توانند به نوزاد تازه متولد شدۀ خود شیر بدهند؟

همان‌طور که می‌دانید بغل کردن نوزاد تازه متولد شده توسط مادر، باعث بهبود رشد نوزاد می‌شود. علاوه بر این بهترین و مغذی‌ترین غذا برای نوزاد شیر مادر است. از طرفی طبق تحقیقاتی که تا به امروز صورت گرفته، در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مشکلی برای شیردهی مادران مبتلا به ویروس کرونا وجود ندارد. بنابراین مادرانی که نوزاد تازه متولد شده دارند، می‌توانند با رعایت موارد زیر با نوزاد خود ارتباط نزدیک داشته باشند:

 • رعایت بهداشت تنفسی حین شیر دادن به نوزاد و ارتباط نزدیک با او (همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه به منظور جلوگیری از پخش شدن ترشحات است).
 • شست و شوی کامل دست و صورت قبل و بعد از لمس نوزاد.
 • شست و شو تمام سطوح و تمام وسایلی که با نوزاد در تماس‌اند.
 • ترجیحاً استفاده از ماسک هنگام تماس با کودک.
 • محدود کردن رفت و آمدها برای ملاقات با مادر یا نوزاد.

نکته: توجه کنید که مادر می‌تواند در صورت امکان از شخص دیگری که مبتلا به ویروس کرونا نیست، کمک بگیرد تا شیر دوشیده شدۀ مادر را به نوزاد بدهد.

کرونا و بارداری

سخن پایانی

فراموش نکنید که حتی اگر خود مادر مبتلا به ویروس کرونا نباشد، باز هم بعد از زایمان باید رفت و آمدها را به شدت محدود کنید. چراکه ممکن است فردی فقط ناقل ویروس کرونا باشد و شرایط جسمانی خوبی داشته باشد. اما در ارتباط با مادر یا نوزاد، بیماری را به او منتقل کند.

در صورتی که نیاز به کمک فرد دیگری دارید، طبیعتاً آن فرد هم باید تمام موارد بهداشتی را به خصوص هنگام تماس و ارتباط نزدیک با کودک رعایت کند. علاوه بر این بهتراست فردی که برای کمک می‌آید، رفت و آمد دائم به بیرون از منزل نداشته باشد.

با وجود تمام موارد بالا و تمام یافته‌ها در خصوص کرونا و باداری ، توصیۀ اکید به زنان باردار این است که در صورت بروز هرگونه سؤال یا مشکل حتماً با پزشک متخصص خود تماس بگیرند. علاوه بر این فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته در اول و آخر همۀ موارد و نکات ذکر شده، آرامش فرد باردار است. پس در کنار رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و توجه به تقویت بنیۀ جسمانی، روی آرامش و آسودگی خود تمرکز داشته باشید. از این که این مطلب از وب‌سایت مد نویس را دنبال کردید، سپاسگزاریم. درباره سوالات پیرامون پریود در دوران بارداری هم بخوانید و نظر خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا