فریلنسریکسب درامد دانشجویی

پیشنهاداتی برای کار دانشجویی در منزل

بررسی کار دانشجویی در منزل و کار در بازار و دانشگاه سراسری؛ از تفاوت ها تا مزایا و معایب

 کار دانشجویی عموماً به کاری گفته می شود که افرادی که مشغول تحصیل هستند و در کنار آن برای کسب درآمد به یک شغل پاره وقت یا دور کاری روی می آورند. کار دانشجویی بیشتر شامل مشاغل پاره وقت و یا دورکاری و اصطلاحاً پروژه ای یا همان کار دانشجویی در منزل می باشد. اما کار دانشجویی که عموماً در فاصله دو ترم تحصیلی و یا در حد فاصل فرصت مطالعاتی، فرجه و اینچنین مواردی پیش می آید نه تنها در بازار آزاد بلکه به صورت موقت در تمام دانشگاه های سراسری نیز صورت می گیرد. دانشجویان علاقه مند به کار در محیط دانشگاه برای کسب حقوق جزیی و البته کسب مهارت و سابقه کار می توانند اقدام کنند. شرایط لازم آن هم به شرح زیر می باشد:

 شرایط لازم برای کار در دانشگاه‌های سراسری

1- گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی برای دانشجویان دوره کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه‌ای؛ برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی شرط گذراندن یک نیمسال مفروض نیست.
2- اعلام نیاز واحدهای مختلف موسسه به نیروی انسانی با توجه به شرح وظایف محوله.
3- تشخیص واحد به کار گیرنده مبنی بر کارایی دانشجو برای اجرای وظایف محوله.
4- داشتن صلاحیت‌های عمومی و آموزشی به تشخیص معاونت دانشجویی موسسه؛ دانشجویان نمونه، ممتاز و متاهل از اولویت برخوردارند.

شرایط لازم برای کار در دانشگاه‌های آزاد

1  – گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی (فقط برای مقاطع کاردانی و کارشناسی)
2  – داشتن صلاحیت عمومی به تشخیص معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد
3  – نداشتن سابقه محکومیت در کمیته انضباطی واحد
4  – داشتن میانگین کل حداقل 13 برای دوره کاردانی و کارشناسی و 15 برای مقاطع بالاتر

شرح کارها، حقوق و مزایا

قابل ذکر است که حقوق و مزایای این کار به دو نوع تخصصی و خدمات عمومی تقسیم می شود که حقوق نیز طبق آن پرداخت می گردد  (از ساعتی سه هزار تومان تا هر ساعت ده هزار تومان برای دانشجویان کارشناسی ارشد و بالاتر). مشاغل خدمات عمومی شامل کارهای نگهبانی، مسئول دریافت و تحویل کتاب در کتابخانه، کار در کافه دانشگاه، کار در روابط عمومی پاسخگوی سوالات و راهنمای سایرین و اموری از این دست می باشد. یعنی تمام کارهایی که نه به رشته و نه به سطح تحصیلات دانشجو هیچ ارتباطی ندارد و از دست هر کسی بر می آید.

اما کارهای تخصصی به رشته های تخصصی تر و دانشحویان با مدرک اعطا می گردد که کارها دچار آسیب نشوند. هر چند امور خدماتی و حتی تا حدودی تخصصی هیچ یک در شأن و شخصیت یک دانشجو نمی باشد و تفاوت چندانی با کار دانشجویی در منزل و یا سایر اصناف وجود ندارد.

 

کار دانشجویی مزایا و معایب

اما کار دانشجویی غیر مرتبط با محیط دانشگاه که به آن اشاره کردیم می تواند به نوع حضوری و غیر حضوری تقسیم شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

از مهمترین معایب آنها نیز میتوان به حقوق بسیار پایین و عدم دریافت خدمات اجتماعی مثل بیمه و حقوق بر مبنای پایه اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی اشاره کرد. عمدتاً دانشجویان را به کارهای خدماتی با کمترین حقوق و مزایا در اصناف گوناگون ستخدام می کنند. حتی عده ای از سودجویان با نام کار دانشجویی از علاقه مندان با عناوین مختلف کار دانشجویی سوء استفاده می کنند.

کار دانشجویی در منزل نیز علاوه بر این معایب گاهی عدم پرداخت بموقع دستمزد و یا حقوق مکفی و توافق شده هم به آن اضافه می شود. اما وقتی قرار است دانشجو خارج از محیط  کار فعالیت داشته باشد و اصطلاحاً در منزل مشغول باشد به سایر امور تحصیلی و حتی تفریحی خود هم می پردازد.

 

درآمد های کار دانشجویی در منزل

همانطور که اشاره کردیم در کار دانشجویی درآمد ثابت و کافی وجود ندارد. گاهاً برای کسب سابقه یا مهارت دانشجویان به کار رایگان در اصناف مختلف و تخصصی مشغول می شوند.

با روند رو به رشد مشاغل دیجیتال بخصوص دیجیتال مارکتینگ در کشور باعث جذب دانشجویان به این حوزه شده است. افراد بسته به تلاش و نوع مهارت و تخصص در این حوزه درآمدهای متفاوتی کسب می کنند. بعضا به دلیل بی حوصلگی یا عدم اعتماد در این حوزه با شکست مواجه می شوند.  ولیکن هستند کسانی که می توانند درآمد بالای کسب کنند. دانشجویانی حتی پس از دوره تحصیلی همین شغل را ادامه می دهند که با سرمایه گذاری مالی و زمانی به تجارت پر سودی دست پیدا می کنند.

با این همه کار دانشجویی در منزل تجربه نسبتاً خوبی برای دانشجویان رقم میزند.

کار دانشجویی در منزل را چگونه پیدا کنیم؟

اگر در حال حاضر دانشجو باشید مطمئناً در سر تا سر محیط دانشگاه و یا مسیر های منتهی به خوابگاه بارها اعلامیه های مختلفی را با عناوین کار در دانشجویی در منزل یا کار دانشجویی، کار پاره وقت و سایر از این موارد مواجه شده اید. همچنین اعلامیه هایی از قبیل: انجام پروژه های دانشجویی، تایپ، تحقیق، پایان نامه و… را هم دیده اید که آن هم ایده قدیمی دانشجویان برای کسب درآمد از این طریق می باشد که البته دفاتر چاپ و پرینت هم گاهاً در آن دخالت دارند.

آگهی نامه های مختلفی هم به صورت نیازمندی ها در سر تاسر شهر دیده می شود که اغلب از عنوان کار دانشجویی در منزل استفاده کرده اند و علاقه مندان را راهنمایی به استخدام در به اشکال مختلف می کنند.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی با یک جستجوی ساده در اینترنت به خصوص در برنامه های دیوار، شیپور یا ای استخدام میتوان به حجم زیادی از آگهی های مختلف استخدام دست پیدا کرد.

استخدام ها چه در مطبوعات چه دیجیتال و اعلامیه های دیواری به چند صورت انجام میشود مثل کار دانشجویی در منزل بصورت پروژه ای، کار دانشجویی پروژه ای، کار دانشجویی پاره وقت و… که دانشجویان باید کاملا حواسشان جمع باشد و تن به کار رایگان با اسم کار آموزی و کار موقت ندهند و برای کوچکترین تلاش هایشان چه از راه دور، در منزل و چه کار حضوری دستمزد دریافت کنند.

 

نمونه هایی از کار دانشجویی در منزل

 

فریلنسری

یک دانشجو با در نظر گرفتن رشته تخصصی و مهارت های فردی میتواند با داشتن یک وب سایت، پیج اینستاگرام، کانال تلگرام و یا حتی ثبت کردن آگهی در برنامه های مختلف یا آگهی های مطبوعاتی در تخصص و مهارت شخصی خود سفارش کار بگیرد، برای مثال دانشجوهای حوزه آی تی میتوانند در زمینه سئو و رنک سایت ها و یا طرحی سایت سفارش بگیرند و یا حتی اقدام به آموزش تخصص خود کنند. یا دانشجوهای رشته گرافیک با گرفتن سفارش صفحه آرایی از مطبوعات یا طراحی لوگو و … برای اماکن و اصناف گوناگون سفارش دریافت کنند.

چه بسیار کسانی هستند که در حیطه تخصص خود بدون حضور در محیط کار و از طریق فریلنسری درآمد های کلان دارند. و بسیاری از دوره دانشجویی با کار دانشجویی در منزل به موفقیت می رسند. البته فریلنسری قلق هایی همانند حرفه ای بودن و خوش قول بودن دارد که قبل از آن باید کمی اطلاعات در این باره کسب کرد.

همکاری در فروش

با داشتن یک وب سایت و یا شبکه مجازی میتوان اقدام به فروش خدمات و یا اجناس دیگران نمود و با ثبت چند تبلیغ ساده کسب درآمد کرد، اما هستند کسانی که فقط اجناس شرکت ها و افراد دیگر را می فروشند و درصدی از سود را شریک می شوند که با تلاش و داشتن آگاهی کافی در این زمینه میتوان به یک کار دانشجویی در منزل خوب دست یافت.

کسب و کار اینترنتی شخصی

در سالهای اخیر از طریق ساخت نرم افزار های موبایل گوناگون و وب سایت های متفاوت افراد بسیاری کسب و کار اینترنتی خود را راه انداختند.تنها با نگاهی به فروشگاه اینترنتی بامیلو و دیجی کالا ، به برنامه اسنپ و تپسی که با داشتن ایده های نوین توانستند نظر اپراتور های تلفن همراه را برای سرمایه گذاری جمع کنند، به برنامه سروش و آی گپ، حتی به برنامه دیوار و شیپور یا وب سایت های کوچکتر فروش فایل، طراحی های گرافیکی، سایت های آموزشی مثل فرادرس چگونه با راه اندازی یک وب سایت به چنین موفقیت های بزرگی رسیده اند؟ شاید یکی از این ها ایده خود را از کار دانشجویی در منزل یافته اند و با پرداختن به آن به چنین موفقیت هایی رسیده اند.

مواردی از این دست چنان بسیارند که نه تنها یک دانشجو بلکه میتوان گروهی از دانشجویان فعال و علاقه مند و البته دارای تخصص در رشته خود را دور هم جمع کرد و با بررسی ایده ها و نظرات جمعی یک کار دانشجویی کوچک را به چنان موفقیتی رساند که با سال ها در استخدام بودن و کار برای دیگران هرگز نتوان به آن رسید.

کار دانشجویی حضوری یا در منزل؟

با توجه به مواردی که برای کار دانشجویی در محیط دانشگاه مطرح شد و بیش از ده سال است که در حال اجرا می باشد.  (آیین نامه، مقررات و ضوابط مربوط به خود مثل سقف ساعت کاری و حقوق مشخص برای هر ساعت و مدرک تحصیلی را دارد) و شرایطی که برای بازار آزاد عنوان شد، اگر هر دانشجو به کار دانشجویی در منزل روی آورد با تلاش و صبوری و کمی چاشنی شانس میتواند به موفقیت بهتری برسد.

مدنویسی های عزیز اگر شما هم موارد دیگری رو می شناسید در قسمت نظرات برای ما بنویسید

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

یک دیدگاه

  1. تو پلتفرم فریلنسری دیجیتال مارکتینگ بومران میتوانید پروژه دریافت کنید و پروژه برون سپاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا