استخدام و رزومهموفقیت شغلی و تحصیلی

چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟

اگر جویای شغلی برای خود باشید و به مصاحبه در شرکت‌ها دعوت شده باشید حتماً تجربه کرده‌اید که قبل از مصاحبه از شما بخواهند رزومه کاری خود را برایشان ارسال کنید و طبق رزومه‌ای که از شما دریافت می‌کنند تصمیم می‌گیرند که شما به مصاحبه اولیه برای استخدام دعوت شوید یا خیر. داشتن یک رزومه حرفه‌ای میتواند تأثیر بسزایی در آینده شغلی شما داشته باشد چراکه هرچه رزومه کاری شما حرفه‌ای‌تر و زیباتر باشد شانس بیشتری در پذیرفته شدن از طرف کارفرما خواهید داشت. در این مطلب قصد داریم تا نکات مهم را در بررسی اینکه چگونه یک رزومه خوب بنویسیم بررسی کنیم. بنابراین اگر به دنبال تهیه یک رزومه حرفه‌ای هستید در ادامه با ما همراه باشید.

رزومه کاری چیست؟

رزومه کاری در واقع نوشته‌ای است که شامل اطلاعاتی مانند معرفی مختصر فرد، سابقه شغلی، میزان تحصیلات و مهارت‌ها، و همچنین علایق فرد است. در بسیاری از شرکت‌ها از رزومه برای انتخاب مناسب‌ترین گزینه جویای کار استفاده می‌شود. بنابراین هرچه شما خودتان را بهتر معرفی کنید شانس بیشتری نیز دارید و کارفرما اطلاعات مفیدتری از شما را در اختیار خواهد داشت. رزومه می‌تواند به صورت‌ چاپی و یا الکترونیکی و به صورت فایل‌های pdf باشد.

انواع رزومه

رزومه‌ها معمولاً به دو روش زمانی و مهارتی نوشته می‌شوند. راحت‌ترین و رایج‌ترین نوع رزومه براساس زمان است که در آن کارجو آخرین سوابق شغلی خود را در آن ذکر می‌کند و به دلیل ساده بودن و حالت زندگینامه گونه‌ای که دارد برای کارفرما قابل فهم‌تر است. اما رزومه‌ای که بر ‌اساس مهارت‌ها نوشته شده باشد مختص به یک شغل بوده و مهارت‌ها و سوابقی که در آن ذکر می‌شود همگی مربوط به همان شغل هستند، و بیشتر برای موقعیت‌های شغلی مدیریتی کاربرد دارد.

برای مصاحبه شغلی چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟

حال سوال اساسی این است، که چگونه یک رزومه خوب بنویسیم و یک رزومه حرفه‌ای باید شامل چه مواردی باشد و چه اطلاعاتی در آن ذکر شود. در ادامه مواردی که باید در درج رزومه به آن‌ها توجه نمود و از آن‌ها استفاده کرد را بررسی می‌کنیم:

قالب‌بندی مناسب

یک رزومه خوب باید قالب مناسبی داشته باشد، به عبارتی دیگر باید به گونه‌ای باشد که به خوبی بتواند ارزش‌های شما را به کارفرما ثابت کند:

اطلاعات خود را در سربرگ رزومه ذکر کنید و برای شروع، رزومه را به قسمت‌های زیر تقسیم‌بندی کنید:

اطلاعات شخصی، تجربه و سوابق کاری، تحصیلات، مهارت‌ها و در آخر مدرک‌های غیردانشگاهی

طراحی رزومه خود را به خوبی و زیبا انتخاب کنید تا بیننده حس خوبی از آن دریافت کند، همچنین از فونت‌های خوانا استفاده کنید. رزومه‌ها باید حداقل دو صفحه باشند و رزومه‌های تک صفحه‌ای حرفه‌ای‌تر محسوب می‌شوند. در آخر فایل خود را به صورت pdf ذخیره کنید ( ذخیره کردن با سایر فرمت‌ها ممکن است در سیستم‌های دیگر به صورت بهم ریخته نمایش داده شود)

اطلاعات شخصی

در این قسمت از رزومه باید اطلاعاتی از وضعیت کلی فرد جویای کار نوشته شود که شامل نام و نام‌خانوادگی، سن، وضعیت تأهل، وضعیت نظام وظیفه و اطلاعات تماس می‌شود. به‌ افرادی که برایشان اهمیت دارد که چگونه یک رزومه خوب بنویسیم، توصیه می‌شود صداقت را در این بخش از رزومه از یاد نبرند، زیرا مواردی زیادی بوده‌اند که به دلیل نداشتن صداقت در اطلاعات شخصی خود، موفقیت در بدست آوردن موقعیت شغلی را از دست داده‌اند.

سوابق تحصیلی

این بخش از نظر کارفرمایان بسیار مهم است، زیرا مشخص می‌کند که شخص در چه زمینه‌هایی دانش و تخصص دارد. مواردی که باید در بخش سوابق تحصیلی ذکر شود شامل: مقطع، رشته تحصیلی، دانشگاه و محل تحصیل، و معدل است. در مورد معدل می‌توان گفت بسیاری از افرادی که به دنبال نیروی جدید برای استخدام هستند، به معدل شخص اهمیت ‌چندانی نمی‌دهند.

سوابق شغلی

این بخش در نتیجه استخدام افراد نقش مهمی را ایفا‌ می‌کند، کسانی‌که تازه شروع به فعالیت شغلی می‌کنند نیز می‌توانند در بخش مهارت‌ها شانس خود را بالا ببرند و جای نگرانی وجود ندارد. در این بخش میزان تجربه شما و مدت زمانی که در شرکت‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اید مشخص می‌شود:

  • نام شرکت‌های قبلی و سمتی که در آن داشتید
  • توضیح درباره آن‌ها
  • مدت زمانی که در آن‌ شرکت‌ها مشغول به‌ کار بودید
  • و علت خروج

از جمله مواردی هستند که باید در بخش سوابق شغلی نوشته شوند. تلاش کنید تا در رزومه خود از کلماتی استفاده کنید که شما را فردی فعال معرفی کند. برای مثال استفاده از کلماتی چون توسعه و هماهنگی می‌تواند حس خوبی را به کارفرما منتقل کند. تمرکز بر نوشتن شرکت شما در کارهای گروهی و تجارب شما در مدیریت اعتراض مشتریان و … می‌تواند در میزان شانس پذیرفته شدن تأثیر زیادی داشته باشد.

مهارت‌ها

همانطور که گفته شد اگر در بخش سوابق شغلی چیزی برای ارائه نداشته باشید این بخش می‌تواند به شما بسیار کمک کند. اگر مهارت و تخصص شما در زمینه شغلی که می‌خواهید بدست بیاورید بالا باشد درصد قبول شدن و بدست آوردن آن شغل نیز بسیار زیاد است. مهارت‌های آکادمیک و یا خودآموز خود را در بخش مهارت‌ها و توانمندی‌ها درج کنید. نرم‌افزارهایی که به آن‌ها مسلط هستید و میزان تسلط خود را بنویسید، از جمله نرم‌افزارهایی که تسلط افراد متقاضی کار در آن‌ها برای کارفرمایان مهم است عبارتند از:

نرم‌افزارهای Microsoft Office مانند Word، Excel،  Powerpoint و…، توانایی جستجو در اینترنت و تسلط به ابزارهای آنلاین مرتبط شغلی.

تسلط به زبانی غیر از زبان مادری نیز یکی دیگر از بخش‌های مهم چگونه یک رزومه خوب بنویسیم است. بسیاری از شرکت‌ها تسلط در این بخش برایشان دارای اهمیت است. همچنین اگر در دوره خاصی برای یادگیری مهارتی، شرکت کرده‌اید و یا مدرکی دارید، در قسمت دوره‌ها و مدارک، نام دوره و مدت زمان شرکت در آن را ذکر کنید.

علایق و سرگرمی‌ها

یکی از مواردی که کارفرمایان در خواندن رزومه به آن توجه می‌کنند بخش علایق و سرگرمی شما است زیرا نوع شخصیت شما در آن مشخص می‌شود. برای مثال اگر علایق و سرگرمی‌های شما بیشتر فردی باشد نشان‌دهنده این است که شما فردی گوشه‌گیر هستید. پس در نوشتن علایق خود برروی انجام کارهای گروهی تمرکز کنید. سعی کنید سرگرمی‌های متنوعی را در رزومه بنویسید و از نوشتن هرگونه علاقه‌ای که مربوط به شغل مورد نظر است چشم‌پوشی نکنید. برای مثال اگر قصد دارید به عنوان کارمند فروش استخدام شوید بهتر است از علاقه خود به بازاریابی بنویسید.

نکات تکمیلی

  • داشتن عکس در رزومه اجباری نیست، زیرا ممکن است دچار پیش‌داوری شود. برای مثال در کشورهای آمریکا و انگلیس در رزومه از عکس استفاده نمی‌شود زیرا ممکن است به دلایل مختلفی چون رنگ پوست، جنسیت و سن درخواست متقاضی رد شود، در نتیجه استفاده از آن کاملاً اختیاری است.
  • امروزه کارفرمایان معمولاً به صورت آنلاین به دنبال افراد برای استخدام هستند و ابتدا از کارجو تقاضا می‌شود که رزومه خود را ارسال کرده و اگر پذیرفته شد، به مصاحبه حضوری دعوت می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود در فضاهای اینترنتی بیشتر فعالیت کرده و مهارت‌ها و توانایی‌های خود را از طریق پلتفرم‌هایی مانند لینکدین (Linkedin) بهبود ببخشید و مطمئن باشید که شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در شغل مورد نظر خود خواهید داشت.
  • برای قبولی در شغل رویایی خود اینکه چگونه یک رزومه خوب بنویسیم شاید کاری سخت بنظر برسد اما در حال حاضر بسیاری از سایت‌های کاریابی مجهز به ابزار آنلاین رزومه‌ساز بوده که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند و بدین ترتیب تنها کافیست تا کارجویان اطلاعات خود را در رزومه وارد کرده و آن را دانلود کنند.

شما چه تجربه‌ای از نوشتن رزومه دارید؟ خوشحال می‌شویم اگر در قسمت نظرات تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را برای دوستان خود نیز بفرستید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا