ارتباط موثر با کودکانتوسعه فردی

مهمترین دغدغه والدین امروزی: چگونه با کودک رفتار کنیم ؟

پدر و مادرها از زمانی که صاحب فرزند می شوند با دغدغه های زیادی روبرو می شوند. از تأمین معاش مثل خوراک و پوشاک گرفته تا نحوه صحیح تربیت کودک دلبندشان. پرسش « چگونه با کودک رفتار کنیم » یکی از متداول ترین سوال‌هایی است که والدین و اطرافیان به هنگام راهنمایی گرفتن از مشاور می پرسند.

در گذشته به دلیل زندگی جمعی چند خانواده با یکدیگر در یک خانه و سرگرم بودن کودکان با همسن و سال های خود مشکلات رفتاری کمتری بوجود می آمد. تعداد زیادی از بچه ها با امکانات کم و همکاری گروهی می توانستند مهارت های رفتاری را به خوبی یاد بگیرند. در صورتی که امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و افزایش زندگی شهرنشینی با منزوی شدن، پرخاشگری، تنها ماندن کودکان و البته بالا گرفتن درگیری های لفظی پدر و مادر با آنها روبرو هستیم.

این موضوع برای تک فرزندها بیشتر نمود پیدا می کند. چراکه کودک ساعت ها در آپارتمان همبازی و هم صحبت نداشته، تلفن همراه، تبلت، بازی های کامپیوتری و تلویزیون جایگزین آن شده است. روانشناسان به ما آموزش می دهند که چگونه با کودک رفتار کنیم . با ادامه مطلب همراه ما باشید تا با روش های مورد تأیید برای تربیت فرزندتان آشنا شوید.

6 مهارت برای اینکه یاد بگیریم چگونه با کودک رفتار کنیم

شاید بارها این جملات را از زبان پدر و مادرها بشنویم که ” بچه ما با بقیه فرق میکنه. خیلی پرانرژی و شیطونه. اصلاً نمی تونیم یک لحظه تنهاش بذاریم کل خونه را به هم می ریزه. شب ها تا دیروقت بیداره و نمی خوابه. اصلاً با بچه های همسن و سالش کنار نمیاد و باهاشون دعوا می کنه.” این رفتارها ممکن است در ظاهر آزاردهنده باشند اما نشانه سلامتی و شگفت انگیز بودن کودک عزیز شماست. در این شرایط باید چگونه با کودک رفتار کنیم ؟ کافی است مهارت‌های لازم و درست  را بیاموزید تا با این مشکلات روبرو نشوید. در ادامه 6 مورد از این مهارت ها را با هم خواهیم دید.

  • بر سر کودک خود فریاد نزنید.

پرخاشگری و تنبیه بدنی از جمله مخرب ترین رفتارهای والدین در برابر نافرمانی و اشتباهات فرزندشان می باشد. زمانی که دلبند شما کاری اشتباه انجام داد باید با صدای قدرتمند و جدی شما روبرو شود. داد و بیداد کردن والدین نتیجه ای جز بی توجهی و لجبازی کودک به همراه ندارد. یکی از راه های رفتار صحیح این است که ابتدا بنشنید تا هم قد فرزندتان شوید. بعد با صدایی محکم و شمرده خطای او را به وی گوشزد کنید. برخورد جدی شما برای او مؤثر بوده و در ذهنش همواره یادآوری می شود.

  • به نشانه های رفتاری کودک توجه کنید.

والدین بایستی در برابر هر نوع تغییر مثبت رفتار فرزندشان عکس العمل مناسبی نشان دهند. زمانی که کودک سعی دارد برای ارتباط بیشتر با شما جلب توجه کند با رویی گشاده از او استقبال کنید. این رفتار شما باعث می شود که فرزندتان اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده و از بیان احساسات خود ترسی نداشته باشد. از طرفی متوجه می گردد که برای والدین خود ارزش و اهمیت فوق العاده ای دارد. در نتیجه به هنگام بزرگسالی راحت تر با افراد جامعه ارتباط برقرار می نماید.

  • در تربیت فرزندتان نظم رفتاری داشته باشید.

اگر والدین به‌ویژه مادر در برآورده کردن نیازهای اولیه کودک نظمی خاص را رعایت کند به طبع این نوع رفتار برای فرزند مؤثرتر خواهد بود. مادران باید از نوزادی یک برنامه هدفمند و تنظیم شده را آموزش دهند. این موضوع باعث می شود که فرزندشان در سنین بالاتر به راحتی کارهایش را سر و سامان داده و تقاضای خود را بدون هیچ مشکلی مشخص کند. مثلاً شیر دادن به کودک هر دو ساعت یکبار انجام شود یا ساعاتی مشخص برای بازی کردن، استراحت و غذاخوردن در نظر گرفته شود.

در برخی موارد برآورده کردن نیازهای کودک فراتر از توانایی مادر است. بنابراین والد بایستی در مقابل چنین تقاضاهایی از خود محافظت کند. این امر در گرو نظم متقابل فرزند و مادر خواهد بود. پدر خانواده هم نقش مؤثری در این رابطه دارد. او می تواند با رعایت این تنظیم رفتاری و برخورد مناسب در تربیت فرزندشان به همسر خود کمک کند. تضاد و عدم سازگاری کودک را با چالش ها و آسیب های جبران‌ناپذیری در آینده مواجه خواهد کرد.

  • با خونسردی گفتگو کنید.

متأسفانه تنبیه جسمی باعث آسیب های رفتاری مثل پرخاشگری، حساس و رنجور شدن، سرخوردگی و انزوا، اعتماد به نفس پایین، ایجاد احساس انتقام و دشمنی در کودک می شود. با آرامش و خونسردی به فرزندتان آموزش دهید. اگر اشتباهی مرتکب شدند به آن ها یادآوری کنید. عدم توانایی در شناخت کار درست و اشتباه از عوارض تنبیه بدنی است.

به بچه ها یاد دهید که برای بیان احساسات خود، روش های منطقی بدون صدمه رساندن به دیگران را انتخاب کنند. رفتار کودکان آینه رفتار والدین است. اگر از شما پرخاشگری و زورگویی ببینند همان شیوه رفتاری را برای اطرافیان خود اعمال می کنند. بهترین راه برای گفتگوی تأثیرگذار ستایش کردن کارهای خوب کودک است. عملکرد شما باید به گونه ای باشد که فرزندتان به این باور برسد او را برای وجود باارزش و دوست داشتنی‌اش می خواهید.

چنانچه فرزندتان از نظر شما رفتار بی ادبانه ای انجام داد، سریع عکس العمل منفی نداشته باشید. کمی به او فرصت دهید. در واقع با این کار، باید فرزندتان برای مدتی از شما جدا بماند. برای مثال او را به اتاقش راهنمایی کنید یا اینکه روی پله یا صندلی بنشانید. در این مدت کودک اجازه پیدا می کند که خود را کنترل کرده و بعد به آغوش گرم والدین برگردد. در این صورت به شما تبریک می گوئیم چراکه عملکردتان موفقیت آمیز بوده و رفتاری خوب را به فرزند عزیزتان آموزش داده‌اید.

  • مستقل بودن را به کودکتان یاد بدهید.

والدین در صورت واگذار کردن برخی کارهای شخصی به فرزندشان از او فردی خودساخته، پرتوان و مستقل می سازند. برای مثال اگر از همان اوایل کودکی به او بشقاب و قاشق مجزا برای غذاخوردن کنار بگذارند. او یاد می گیرد که خودش بایستی غذایش را بخورد و به دیگران وابسته نباشد. جمع کردن اسباب بازی ها، بستن بند کفش، لباس پوشیدن، توالت رفتن و مسواک زدن در این دسته وظایف قرار می گیرند. این نکته را همواره به خاطر بسپارید که بعد از هر بار انجام دادن کارها او را با بیان جملات عاطفی زیبا و مؤثر تشویق کنید.

  • برای بیان احساسات خود و کودک زمان صرف کنید.

پدر و مادرها باید توانایی مطرح کردن عواطف و احساسات درونی را به فرزندشان یاد بدهند. نیازی به گفتن کلمات سخت و پیچیده نیست. کافی است با کلماتی ساده و کمی کودکانه احساس واقعی خود را به مسائل مختلف نشان دهید. چنانچه از رفتار نادرست او مثل فریاد زدن یا پرتاب کردن وسایل در اتاقش کلافه هستید. با آرامش کامل به او بگویید این کار تو باعث ناراحتی من می شود.

اگر همسرتان برای مدتی از خانواده دور شده با گفتن “پدرت چند روزی به خاطر مشغله کاری به خانه نمی آید و من دلم برایش تنگ است” احساسات خود را نشان دهید. با این روش کودک این فرصت را خواهد داشت تا به ابراز احساس و عواطف خود پرداخته و آن ها را سرکوب نکند. در نظر داشته باشید یادگیری این مهارت در آینده راه گشای خیلی از مشکلات اجتماعی او خواهد بود. اگر حقی از فرزندتان ضایع شود او در کودکی آموخته که سکوت نکرده و بدون ترس از خود دفاع کند.

شما چه تجربه ای از ارتباط با کودک خود داشته اید؟ آیا از این راهکارها استفاده کرده اید؟ خوشحال می شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و این مطلب را برای دوستان خود بفرستید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا