راهنمای ثروت و موفقیتمهارت های زمانبندی کارها

چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم و نتیجه بهتری بگیریم؟

همه ما در زندگی هدف‌هایی داریم که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنیم. گاهی ممکن است در طول زمان برخی از اهداف به دست فراموشی سپرده شوند. یا در راه رسیدن به برخی از آن‌ها خسته شویم. گاهی نیز ممکن است متوجه شویم که تنها دست و پا زده‌ایم و با تمام تلاش‌هایمان به هدفمان نمی‌رسیم. و در نتیجه یأس و ناامیدی وجودمان را فرا گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق‌ها و اینکه بتوانیم زندگی خود را به خوبی مدیریت کنیم، بهتر است تا اهداف خود را اولویت‌بندی کنیم. اولویت‌بندی اهداف کار سختی نیست و تنها با یادگیری چند نکته به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید. در این مطلب از مجله سعی شده تا به این موضوع که چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم و نتیجه بهتری بگیریم پرداخته شود، پس درادامه مطلب با ما همراه باشید.

چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم

این که بتوانیم هدفی را برای خودمان رسم کنیم که رسیدن به آن راحت‌تر و سریع‌تر باشد و از طرفی دیگر مسیر را برای دیگر اهدافمان هموار کند، نوعی اولویت بندی اهداف محسوب می‌شود. شما باید بتوانید پس از رسیدن به یکی از اهدافتان، هدف بعدی خود را به سرعت پیش بگیرید و تعلل نکنید. اینکه چگونه اهدافمان را اولویت ‌بندی کنیم که دست‌یابی به همه آن‌ها ممکن باشد به تفکری هوشمندانه و از پیش تعیین شده نیازمند است. برای بررسی بیشتر به مثال زیر دقت کنید.

مثال اولویت بندی اهداف

فرض کنید که اهداف شما برای رسیدن به یک زندگی راحت و رفاه برای خانواده‌تان مواردی شامل خرید خانه، خرید وسایل آن، مسافرت و یا خرید یک خوردرو سواری باشد. شاید اولین مشکل شما در هدف‌گذاری این باشد که کدام هدف را در اولویت قرار دهم؟ کدام هدف تأثیر بیشتری بر زندگی من دارد؟ پاسخ این سوال‌ها بستگی به این موضوع دارد که در اولویت‌بندی اهدافتان کدام هدف را مقدمه‌ساز اهداف بعدی خود می‌بینید؟

شما بین خرید خانه و خرید خودرو کدام را انتخاب می‌کنید؟ با خرید خودرو می‌توانید خانه‌ای اجاره کرده و به هر دو مورد می‌رسید. اما با خرید خانه دیگر پولی برای خرید خودرو نخواهید داشت! همانطور که گفتیم رسیدن به اهداف باید به گونه‌ای باشد که مقدمه رسیدن به اهداف دیگر شود. در این مثال خرید خانه اصلی‌ترین هدف است، زیرا هنگامی که صاحب خانه شوید دیگه مجبور نیستید اجاره خانه بدهید و می توانید با پس‌اندازهای اجاره‌ خانه هم صاحب خودرو شوید و هم راحت‌تر به سایر اهدافی که دارید برسید. اما اگر به اشتباه خرید خودرو هدف اصلی قرار گیرد، دیگر هدف خرید خانه محقق نخواهد شد. بنابراین باید اهداف مختلفی که دارید را یادداشت کنید و تأثير هر کدام در زندگی‌تان را بررسی کنید و به این ترتیب آنها را اولویت بندی کنید.

گاهی ممکن است در اولویت‌بندی بعضی از اهداف مخالف یکدیگر باشند و نتوانیم آن‌ها را در یک مسیر قرار دهیم. در این مواقع بهترین راه این است که تشخیص دهید کدام هدف مهمتر بوده و آن را انتخاب کنید. چراکه اولویت‌های مهم و بزرگتر برای زندگی شما تأثیر مثبت‌تری خواهند داشت.

انواع اولویت بندی اهداف

در بررسی اینکه چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم، ابتدا باید بدانیم که اهداف ما بر چه اساسی می‌توانند در اولویت قرار گیرند. به طور کلی هدف‌ها بر ۳ اساس، زمان، میزان اهمیت و ارزش‌ها اولویت‌بندی می‌شوند و شما باید ببینید هر کدام از اهدافتان را بر چه اساسی می‌توانید اولویت‌بندی کنید که سریع‌تر شما را به نتیجه مطلوبتان برساند.

۱. اولویت‌بندی براساس زمان

منظور از اولویت بندی براساس زمان این است که اهداف ما کوتاه مدت، میان‌ مدت و یا بلند مدت هستند. برای اینکه بدانید اهداف شما جزو کدامیک از این موارد هستند بایستی بررسی کنید که با رسیدن به کدامیک از اهدافتان می‌توانید به رسیدن در باقی آن‌ها نیز موفق باشید. برای این کار دورترین هدف خود را انتخاب کرده و در مرحله بعد آن را تقسیم‌بندی کنید.

۲. اولویت‌بندی‌ براساس میزان اهمیت

شاید برایتان پیش آمده باشد که هرچه با سرعت بیشتری به سمت هدفتان حرکت می‌کنید، هدف نیز با سرعت بیشتری از شما دور می‌شود. علت این اتفاق تمرکز اشتباه ما بر روی میزان اهمیت هدفمان است. پس چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم که در مشکلات زندگی غرق نشویم و به سمت هدف حرکت کنیم؟ پاسخ این است: آگاهانه و براساس میزان اهمیت.

اگر شما اولویت خود را براساس میزان اهمیت یک هدف، در فرآیند رسیدن به آن قرار دهید مطمئن باشید که دیگر دچار اشتباه نشده و کمتر با مشکلات زندگی درگیر خواهید شد.

۳. اولویت‌بندی براساس ارزش‌ها

لیستی از ارزش‌های خود تهیه کرده و آنگاه ببینید کدام هدف شما در راستای ارزش‌هایتان قرار دارد، سپس اولویت‌بندی اهداف براساس ارزش‌هایتان را شروع کنید. این روش علاوه بر اینکه باعث می‌شود شما به هدف خود برسید، سبب می‌شود تا در مسیر رسیدن به اهدافتان از ارزش‌های زندگی خود نیز لذت ببرید.

دسته‌بندی انواع اهداف برای اولویت‌بندی

قبل از یادگیری اینکه چگونه اهدافمان را اولویت بندی کنیم باید بدانیم که چطور با حفظ تعادل و انرژی خود در طول مسیر بایستی اهدافمان را شناسایی کرده و زمانبندی درست برای رسیدن به اهدافمان تنظیم کنیم؟

برای این کار بهترین روش دسته‌بندی یا به عبارتی دیگر حیطه‌گذاری‌ اهداف است. اگر دسته‌بندی کردن اهداف را بشناسید، بهتر می‌توانید آن‌ها را مدیریت‌ کنید و از این طریق، هم در طول مسیر کمتر دچار مشکل شده و هم نسبت به‌ گذر زمان کمتر احساس بدی خواهید داشت.

اهدف را می‌توان در ۴ بخش اصلی ارتباطات، مالی، معنوی، رشد شخصی دسته‌بندی کرد. اهدافی مانند انتخاب شغل ، خانواده و گردش و تفریح را نیز می‌توان به عنوان بخش‌های فرعی در نظر گرفته که زیرمجموعه‌ای از بخش‌های اصلی هستند. برای مثال انتخاب شغل در بخش مالی قرار گرفته که می‌تواند جزو بخش اصلی رشد شخصی نیز قرار گیرد. شما نیز می‌توانید بخش‌های فرعی هدف گذاری خود را در یکی از این ۴ بخش اصلی قرار دهید.

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید که شما فردی بسیار اهل خانواده و گذران وقت با آن‌ها هستید اما شغلی که جزو اهدافتان آن را انتخاب کرده‌اید نیازمند صرف زمان زیادی است و در این صورت کمتر کنار خانواده خود خواهید بود. در این حالت اگر زمان بیشتری را صرف کار خود کنید ممکن است دچار عذاب وجدان شوید که زمان کمی را کنار خانواده‌تان می‌توانید باشید. اما اگر هدف‌های خود را در بخش‌های مناسب قرار دهید هم کمتر به احساسات شما از لحاظ عاطفی صدمه وارد شده و هم در زمینه شغلی پیشرفت خواهید کرد.

خرید کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال اثر رایدر کارول

اقدامات مهم در جهت اولویت‌بندی‌ کردن ‌اهداف

  • اهدافتان را شناسایی کرده و آن‌ها را یادداشت کنید.
  • دلیل‌ انتخاب اهداف خود را بنویسید.
  • برای هرکدام از اهدافتان زمان معین مشخص کنید.
  • موانعی که در راه رسیدن به اهدافتان ممکن است با آن‌ها برخورد کنید را یادداشت‌ کنید و اهدافی که انجام آن‌ها تأثیر مهم‌تر و مفیدتری در زندگی دارد را در ابتدای لیست قرار دهید.
  • لیست اهداف خود را جایی قرار دهید‌ که در دید بوده و به شما یادآوری شود و انگیزه بگیرید.
  • تمام تلاش خود را کرده و اهدافتان را تا زمانی که تعیین شده اجرایی کنید.

نکته پایانی

در بحث مدیریت زمان و برنامه‌ریزی برای اینکه ‌چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم به این نکته توجه داشته باشید که تمرکزتان را برروی مهم‌ترین کار همان روز گذاشته و از پرداختن و یا حتی تفکر در مورد اهداف دیگر دست برداشته، تا بهترین نتیجه حاصل شود. شما چه پیشنهادی برای اولویت بندی درست اهداف دارید؟ خوشحال می شویم نظرات شما عزیزان را بخوانیم. اگر به نظرتان این مطلب مفید است، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا