موفقیت شغلی و تحصیلیویژه دانشجویان

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم ؟

راهنمای استفاده از ورد گوشی

ورد از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین برنامه‌های مجموعۀ آفیس است. کار با ورد دسکتاپ به خصوص در حد تایپ معمولی، جزو مهارت‌هایی است که اکثر افراد با آن آشنا هستند. اما کار با ورد گوشی شاید کمی گنگ و پیچیده به نظر برسد. به همین منظور در این آموزش از مدنویس قصد داریم آموزش دهیم که چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم؟ با ما همراه باشید.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم؟

پیش از این نیز در مدنویس کار با ورد گوشی را آموزش داده‌ایم که با کلیک روی این لینک می‌توانید آن را ببینید (اگر تا به حال با ورد گوشی کار نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم آن آموزش را هم مرور کنید تا با فضای ورد گوشی و گزینه‌ها آشنا شوید). اما در این آموزش قصد داریم به سایر نکات برای کار با ورد گوشی اشاره کنیم.

 

همین حالا ویدیویآموزش صفر تا صد کار کردن با وردگوشی” را خریداری کنید

برای دریافت اطلاعات بیشتر  کلیک کنید

همین حالا خرید کنید

 

انتخاب متن در ورد گوشی

در حین کار با ورد گوشی به دلایل محتلف لازم است که قسمتی از متن را انتخاب کنید. برای این کار کافیست انگشت (یا قلم نوری) را روی صفحۀ گوشی و روی قسمتی از متن که قرار است انتخاب شود، نگه دارید. با این کار می‌بینید که قسمتی از متن خاکستری رنگ می‌شود. ممکن است که با همین کار تمام بخشی از متن که مد نظرتان است، به طور کامل انتخاب شود. اما اگر قسمت انتخاب شده از متن کافی نیست و لازم است که قسمت بیشتری را انتخاب کنید، کافیست دستگیره‌های دو طرف متن را Drag کنید تا تمام متن مورد نظرتان انتخاب شود.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

نکته: اگر قصد دارید که تمام متنی که در سرتاسر فایلتان تایپ کرده‌اید را انتخاب کنید، کافیست قسمتی از متن یا صفحه را چند لحظه لمس کنید و نگه دارید تا منوی زیر ظاهر شود. بعد در این منو گزینۀ Select All را انتخاب کنید.

تغییر ظاهر متن

برای تغییر ظاهر متن، کافیست اول آن قسمت از متن که قصد تغییر ظاهر آن را دارید انتخاب کنید. بعد یکی از ۳ گزینه‌های زیر را از نوار ابزار انتخاب کنید. حرف B برای بولد کردن، حرف I برای ایتالیک کردن متن و حرف U برای خط کشیدن زیر متن است.

 

هایلایت کردن متن

اگر می‌خواهید متن را هایلایت کنید (یعنی رنگ بک‌گراند متن را تغییر دهید)، می‌توانید اول متن را انتخاب کرده و بعد گزینۀ زیر را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، رنگ‌های مختلفی که می‌توانید به بک‌گراند متن بدهید، نشان داده می‌شوند.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

همچنین می‌توانید اول رنگ هایلایت مد نظرتان را انتخاب کنید و بعد متن مربوط به آن را تایپ کنید. چرا که رنگی که انتخاب می‌کنید، تا زمانی که دوباره آن را تغییر دهید، باقی می‌ماند. پس دقت کنید که اگر متن دلخواهتان را هایلایت کردید و می‌خواستید باقی متن در حالت عادی و بدون این رنگ تایپ شود، باید گزینۀ No Fill را برای هایلایت انتخاب کنید.

 

تغییر رنگ متن

اگر مایلید رنگ خود نوشته را تغییر دهید، می‌توانید اول متن را تایپ کنید و بعد متن را انتخاب کرده و  گزینۀ زیر را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه هم رنگ‌های مختلف نشان داده می‌شوند که می‌توانید از بین آن‌ها رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید.

 

این گزینه هم مثل گزینۀ هایلایت عمل می‌کند. یعنی می‌توانید اول رنگ را انتخاب کنید و بعد متن را تایپ کنید. همچنین برای این که متن دوباره به حالت پیش‌فرض برگردد و با رنگ عادی تایپ شود، باید گزینۀ Automatic را برای آن انتخاب کنید.

شماره‌بندی صفحات

در ورد گوشی با انتخاب چند گزینه می‌توانید تمام صفحات را به ترتیب شماره‌گذاری کنید. برای این کار اول فلش کوچک زیر را انتخاب کنید.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

بعد به منوی Insert بروید و به پایین لیست گزینه‌ها بروید تا به گزینۀ Page Number برسید.

با انتخاب این گزینه، تنظیمات شماره‌بندی صفحات باز میشود. در قسمت اول باید می‌توانید انتخاب کنید که شمارۀ صفحه در کجای صفحات قرار بگیرد (دقت کنید که تا جای قرارگیری شماره‌ها را انتخاب نکنید، شماره‌های روی صفحات درج نمی‌شوند).

 

در قسمت Number Format می‌توانید نوع شماره‌ها را انتخاب کنید.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

نکته: اگر گزینۀ Include Page Count را تیک بزنید، در قسمت شمارۀ صفحات درج می‌شود که هر صفحه، صفحۀ چندم از چند صفحه است.

 نکته: برای حذف شماره‌بندی صفحات، می‌توانید Remove Page Numbers را انتخاب کنید.

 

تنظیمات چینش متن

برای انتخاب ویژگی‌هایی مثل جهت نوشتار، چینش و … بهتر است به قسمت دیگری از ورد گوشی که گزینه‌های بیشتری وجود دارد بروید. برای این کار اول فلش کوچک زیر را انتخاب کنید.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

بعد به قسمت پایین‌تر گزینه‌هایی که باز می‌شوند بروید تا به این قسمت برسید:

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

در ادامه در گزینه‌های این قسمت را جداگانه توضیح می‌دهیم.

 

ایجاد فاصله برای شروع پاراگراف

گاهی ممکن است بخواهید که متن از سمت راست یا چپ صفحه فاصله‌ای داشته باشد. برای این کار کافیست خط مورد نظر را انتخاب کنید تا نشانگر روی آن قرارگیرد و بعد یکی از گزیننه‌های زیر را انتخاب کنید. با هر بار انتخاب این گزینه‌ها، فاصۀ متن بیشتر می‌شود.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

همان‌طور که می‌دانید، در نگارش متن فارسی، وقتی یک پاراگراف جدید شروع می‌شود (چه پاراگراف اول و چه باقی پاراگراف‌ها) خط اول پاراگراف کمی از سمت راست (در تایپ فارسی) از صفحه فاصله میگیرد. بنابراین یکی از کاربردهای این گزینه، این است که برای خط مورد، گزینۀ فاصله از سمت راست را انتخاب کنید، تا همۀ خط‌های اول پاراگراف‌ها با اندازۀ یکسانی از صفحه فاصله بگیرند.

 

جهت نوشتار متن

همان‌طور که می‌دانید، چینش متن‌های فارسی باید از راست به چپ (RTL یا Right To Left) و چینش متن‌های خارجی زبان و همینطور ریاضیات باید از چپ به راست (Left To Right) باشد. دقت کنید جهت نوشتار متن، با چینش متن (یعنی راست‌چین یا چپ‌چین بودن متن) متفاوت است. چینش متن فقط ظاهر متن را تعیین می‌کند. اما جهت نوشتار اگر مناسب با متن نباشد، ممکن است متن به هم ریخته شود و حتی جای کلمات در متن (به خصوص اگر ترکیبی از فارسی و زبان خارجی یا ریاضیات باشد) جا به جا شود.

بنابراین فراموش نکنید که همیشه چینش مناسب را برای متن انتخاب کنید. برای انتخاب RTL یا LTR بودن متن، باید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید. گزینۀ سمت چپ برای نوشتار چپ به راست و سمت راست، برای نوشتار راست به چپ است.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

نکته: می‌توانید برای قسمت‌های مختلف یک متن (قسمت فارسی، انگلیسی و …)، جهت‌های نوشتاری مختلفی انتخاب کنید. به این ترتیب که نشانگر در هر پاراگرافی که باشد، پاراگرافی که باشد، جهت فقط روی همان پاراگراف اعمال می‌شود.

 

راست‌چین و چپ‌چین کردن متن

برای انتخاب نوع چینش متن هم کافیست یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید. گزینۀ چپ برای چپ‌چین کردن، گزینۀ وسط برای وسط‌چین کردن و کزینۀ سمت راست برای راست‌چین کردن متن است.

 

نکته: گزینۀ زیر هم برای Justify کردن متن است. با انتخاب این گزینه، شروع و پایان همۀ خط‌ها در یک جا خواهند بود.

عچگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

نمایش کیبورد برای تایپ

در هر جای کار با ورد گوشی اگر کیبورد نشان داده نمی‌شد، با یکی از دو راه زیر می‌توانید کیبورد را برگردانید:

  • یکبار روی صفحۀ سفید ضربه بزنید.
  • آیکون مداد را انتخاب کنید.

 

  • اگر گزینه‌های تنظیمات را باز کرده‌اید، فلش کوچک زیر را انتخاب کنید تا گزینه‌ها بسته شوند و کیبورد باز شود.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

برگشت به مرحلۀ قبل

هر جای کار با ورد گوشی اگر خواستید تغییرات به حالت قبل برگردند و به عقب برگردید، کافیست یکی از آیکون‌های زیر را انتخاب کنید. با هر بار انتخاب این آیکون، یک مرحله به عقب برمیگردید.

چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم

 

در این آموزش سعی کردیم آموزش دهیم که چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم. از همراهیتان سپاسگزاریم.

 

همین حالا ویدیویآموزش صفر تا صد کار کردن با وردگوشی” را خریداری کنید

برای دریافت اطلاعات بیشتر  کلیک کنید

همین حالا خرید کنید

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا