اعتماد به نفستوسعه فردیعادات موفقیت

پرورش مهارت های فردی و اجتماعی

ما به عنوان انسان موجودی اجتماعی هستیم؛ بنابراین ارتباط داشتن با دیگران برایمان اهمیت ویژه‌ای دارد. برقراری ارتباط با دیگران به ما این امکان را می‌دهد که زنده بمانیم، رشد کنیم و در هماهنگی با دیگران زندگی کنیم. به همین دلیل باید بدانیم که چگونه ارتباط برقرار کنید و برخی از مهارت‌های اجتماعی و فردی را یاد بگیریم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به اهمیت پرورش مهارت های فردی و اجتماعی بپردازیم.

مهارت‌های فردی و اجتماعی ابزاری هستند که افراد را قادر می‌سازد تا ارتباط برقرار کنند، یاد بگیرند، کمک بخواهند، نیازها را از راه‌های مناسب برآورده کنند، با دیگران کنار بیایند، دوست شوند، روابط سالم برقرار کنند، از خود محافظت کنند و به‌طور کلی قادر به ارتباط هماهنگ با جامعه باشند.

منظور از مهارت فردی و اجتماعی چیست؟

مهارت‌های فردی و اجتماعی مجموعه‌ای از رفتارها هستند که به شما اجازه می‌دهند تا به شیوه‌ای مؤثر و رضایت‌بخش با دیگران ارتباط برقرار کنید. یکی از جنبه‌های جالب در مورد آنها این است که می‌توان آنها را به مرور زمان با تمرین آموخت، تقویت کرد و توسعه داد. با این حال، برخی از آنها بسیار پیچیده هستند و برای پرورش مهارت های فردی و اجتماعی باید تلاش کرد.

خرید این کتاب از دیجی کالا

داشتن مهارت‌های فردی و اجتماعی به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های اجتماعی سخت یا جدید دچار اضطراب نشوید. این مهارت‌ها تا زمانی که با زمینه فرهنگی جامعه شما سازگار باشند می‌توانند ارتباطات عاطفی، حل مسائل و روابط شما را با دیگران آسان کنند. اما اگر مهارت‌ خاصی نداشته باشید، مجبور می‌شوید با منزوی شدن در موقعیت‌ها کنار بیایید. یعنی یا از دیگران دوری کنید یا آنکه خواسته‌های دیگران را بپذیرید.حتی ممکن است مورد پرخاشگری، تحمیل معیارها و نقض حقوق خود توسط دیگران قرار بگیرید.

انواع مهارت های فردی و اجتماعی

گوش دادن

شنیدن با گوش دادن یکی نیستند. شما تنها زمانی به کسی گوش می‌دهید که عملاً از نزدیک و همدلانه به او که روبروی شما است، توجه کنید. این زمانی اتفاق می‌افتد که شما اولین قدم را در مسیر تعامل اجتماعی موفق برمی‌دارید. یادتان باشد، مهم نیست که چقدر پرورش مهارت های فردی و اجتماعی به نظر ساده می‌رسد، چراکه معمولاً در آن شکست می‌خورید. زیرا گوش دادن سخت است و تمرین می‌خواهد.

سر صحبت را باز کردن

سر صحبت را با دیگران باز کردن کار سختی است، چرا که شرط آن پذیرش طرف مقابل، برای صحبت کردن با شماست. دانستن اینکه چگونه یک مکالمه را به درستی شروع کنید، چیزهای زیادی در مورد شما به طرف مقابل می‌گوید و در واقع اعتماد یا بی اعتمادی او را نسبت به صحبت کردن با شما نشان می‌دهد.

این نوع پرورش مهارت های فردی و اجتماعی به احساس راحتی، ادب و صمیمیت شما نیاز دارد. علاوه بر این، مستلزم مثبت اندیشی و دیگر مهارت‌های ارتباطی است.

سوال پرسیدن

دانستن اینکه چگونه چیزی را از کسی بپرسید، به معنای دانستن این است که خواسته خود را چگونه بیان کنید و برای درخواست آن به اندازه کافی شجاع باشید. این مهارت شایستگی اجتماعی است و یکی از اولین چیزهایی باید باشد که به کودکان در کلاس درس آموزش داده شود. در واقع، در هر موضوع و داستانی، داشتن این شایستگی اجتماعی یعنی توان و جسارت سوال پرسیدن، همان چیزی است که بیشترین کمک را در زندگی روزمره به شما می‌کند.

سپاسگزاری

آیا تا به حال با کسی برخورد داشته‌اید که نتواند تشکر کند؟ دانستن اینکه چگونه از شخص مقابل سپاسگذار باشید، یک اصل مهم در هر رابطه شخصی یا اجتماعی است. تشکر کردن شامل ادب و احترام است و پرورش مهارت های فردی و اجتماعی در این زمینه هرگز نباید فراموش شود.

کتاب معجزه سپاسگزاری را حتماً بخوانید

معرفی خود و دیگران

شما این کار را با دوستان خود و در موقعیت‌های خانوادگی و همچنین در محیط کاری یا دانشگاهی انجام می‌دهید. به هر حال، دانستن نحوه معرفی خود یا معرفی دیگران، یک مهارت اساسی بسیار مهم در پرورش مهارت‌های فردی و اجتماعی است.

تعیین قرار ملاقات

توانایی قرار ملاقات گذاشتن با دیگران، مهارتی بسیار مفید برای مدیریت زندگی روزمره شما در ارتباط با افراد دیگر است. از قرار ملاقات با پزشک گرفته تا ملاقات با مشتری برای بستن قرارداد فروش، و قرارهای دوستانه و خانوادگی …

مزایای داشتن مهارت‌های فردی و اجتماعی

1. روابط بیشتر و بهتر

شناخت و درک افراد به روابط بهتر و گاهی به دوستی‎های بهتری منجر خواهد شد. با پرورش مهارت های فردی و اجتماعی خود به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل می‌شوید که مردم به این افراد علاقه بیشتری دارند؛ زیرا این افراد نیز به مردم علاقه بیشتری نشان می‌دهند، یا حداقل این‌گونه به نظر می‌رسد.

2. ارتباطات بهتر

ارتباط با افراد و توانایی کار در گروه‌‌های بزرگ به‌طور طبیعی مهارت‌های ارتباطی شما را توسعه می‌‌دهد. در نهایت، بدون مهارت‌های ارتباطی خوب، قادر به داشتن مهارت‌های اجتماعی عالی هم نخواهید بود. توانایی انتقال افکار و ایده‌‌ها می‌تواند به‌ تنهایی مهم‌ترین مهارتی باشد که ممکن است در زندگی خود توسعه دهید.

خرید کتاب ارتباطات حرفه ای از دیجی کالا

3. کارایی بیشتر

درصورتی‌که ارتباط شما با مردم خوب باشد، آسان‌تر می‌توانید از بودن با افرادی که به آنها به‌اندازه‌ دیگران علاقه ندارید، دوری کنید. برخی از افراد از تعاملات اجتماعی هراس دارند، زیرا تمایلی به ‌صرف وقت با افرادی که علایق و دیدگاه‌های آنها با خودشان متفاوت است، ندارند. شرکت کردن در یک جلسه کاری یا یک مهمانی شخصی درصورتی‌که حداقل برخی از افراد حاضر در آن را بشناسید، برای شما راحت‌‌تر خواهد بود.

اگر در یک موقعیت اجتماعی هستید و تمایلی به‌صرف وقت با یک فرد خاص را ندارید، به این دلیل که علاقه‌ای به او ندارید یا آن فرد در یک موضوع خاص کمکی به شما نمی‌کند، پرورش مهارت های فردی و اجتماعی خوب به شما این امکان را می‌دهند که به‌طور مؤدبانه به او بفهمانید که در این رابطه نیاز به گذراندن وقت با فرد دیگری دارید.

4.  پیشرفت‌های شغلی

بخشی از اکثر مشاغل ارزشمند، به تعامل با مردم برمی‌گردد و معمولاً سودآورترین موقعیت‌‌ها شامل میزان زیادی وقت صرف کردن برای تعامل با کارمندان، رسانه‌‎ها و همکاران هستند. به‌ندرت اتفاق می‌افتد که یک فرد بتواند در محل کار خود جدا از دیگران بوده و همچنان در شغل خود برتر از دیگران باقی بماند.

5. افزایش رضایت‌مندی کلی

داشتن رابطه دوستانه و درک افراد به شما در ایجاد روابط شخصی و اجتماعی بیشتری کمک خواهد کرد. داشتن اعتماد به‌ نفس برای شروع یک گفتگو در یک کنفرانس کاری می‌تواند منجر به یک پیشنهاد کاری جدید با حقوق بالاتر شود. سلام دادن و یک لبخند در یک موقعیت اجتماعی نیز ممکن است باعث شکل‌‌گیری یک رابطه دوستانه شود، به همین دلیل پرورش مهارت های فردی و اجتماعی اهمیت پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا