چاکراخواص مدیتیشنمدیتیشن و مراقبه

هدف از مدیتیشن چیست؟ آنچه باید درباره مراقبه بدانید

آیا تا به حال تجربه مدیتیشن داشته‌اید؟ و یا می‌دانید هدف از مدیتیشن چیست؟ امروزه بسیاری از افراد به دنبال راهی برای رهایی از افکار ‌منفی و استرس و دوری از مشکلات روزمره هستند. بهترین روشی که می‌توان از شر این ‌مشکلات خلاص شد و احتیاج به زمان و مکان معینی هم ندارد، مدیتیشن است. در این مطلب قصد داریم تا هدف و انواع مدیتیشن، و روش انجام هرکدام را بررسی کنیم.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن یا مراقبه روشی برای متمرکز کردن ذهن جهت رسیدن به آرامش ذهنی، روحی و جسمی است. مدیتیشن برای افرادی که از اضطراب و استرس رنج می‌برند و یا کنترلی بر افکاری که به ذهنشان هجوم می‌آورد ندارند تأثیر مثبتی دارد. در علم پزشکی نیز پزشکان برای درمان برخی از بیماری‌های جسمی، مدیتیشن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند.

افرادی که مدیتیشن را به صورت مداوم انجام می‌دهند، در برابر دغدغه‌های کوچک و بزرگ زندگی کمتر دچار نگرانی‌ شده و به راحتی می‌توانند در موقعیت‌های مختلف تصمیم‌گیری کنند. به طور کلی این ورزش ذهن، باعث ارتقا و رشد شخصیت افراد شده و در نتیجه‌ی آن ارتباط اجتماعی بهتری با دیگران نیز خواهند داشت.

تفاوت یوگا و مدیتیشن

تأثیرات یوگا و مدیتیشن بر روی بدن و ذهن انسان شبیه به یکدیگر است اما منظور از یوگا حرکات فیزیکی بدنی است که سبب تناسب اندام، کاهش استرس و .. می‌شود اما مدیتیشین ورزشی برای ذهن بوده و از طریق آن به آرامش درونی می‌رسند.

هدف از مدیتیشن چیست؟

هدف از انجام مدیتیشن این است که با انجام یک سری تمرین‌های ذهنی درک و بینش خود را از اتفاقات اطرافمان تغییر دهیم و به تعادل فکری برسیم تا بتوانیم در برابر افکار منفی و استرس ناشی از کار و زندگی غلبه کنیم. اگر به زبان ساده‌تر بخواهیم توضیح دهیم که هدف از مدیتیشن چیست باید بگوییم که با استفاده از مدیتیشن ذهن شما از هرگونه فکر به آینده، حال و فردا خارج شده و به حالت بی‌ذهنی می‌رسد.

در این حالت بی‌ذهنی با انجام تمرینات مراقبه آرامش و انرژی‌های مثبت به شما جذب می‌شوند، که در صورت تکرار مداوم این تمرینات، اثرات بعدی آن‌ که شامل افزایش تمرکز، کاهش استرس، بالا رفتن اعتماد به نفس، صبوری در برابر مشکلات، ارزش به خود ، افزایش انرژی و رهایی از رخوت و تنبلی، کنترل افکار، افزایش انگیزه و امید به زندگی، و در نهایت رسیدن به سلامتی ذهن و جسم است را در خودتان مشاهده کنید.

انواع روش‌های انجام مدیتیشن

مدیتیشن انواع گوناگونی دارد اما برای آنکه بدانید کدام روش برای شما مناسب است می‌توانید هرکدام از روش‌ها را امتحان‌ کرده و روشی که بهترین نتیجه  را برای شما داشته است انتخاب کنید، و یا می‌توانید از مربیان و افراد دارای صاحبان نظر کمک بگیرید.

مدیتیشن به روش ذهن آگاهی

در این روش هدف از مدیتیشن چیست؟ مدیتیشن به روش ذهن آگاهی به این معنی است که شما با افکار درون خود و اتفاقات اطرافتان مواجه می‌شوید. به عبارت دیگر در این روش شما بر روی اتفاقاتی که پیرامون شما میافتد آگاهی دارید اما به طور عمد به آنها واکنشی نشان نمی‌دهید.

برای انجام این مدیتیشن چشم‌های خود را بسته و برروی تنفس خود متمرکز شوید. به افکاری که وارد ذهنتان می‌شود قضاوتی نداشته و سعی کنید ذهن خود را خالی از این افکار نگه دارید. اگر احساساتی بر شما وارد شد آن‌ها را‌ رها‌ کرده‌ و بر روی تنفس خود تمرکز کنید. با تسلط بر روی این روش می‌توانید استرس خود را‌ کاهش داده و بی‌خوابی خود را از بین ببرید.

مدیتیشن عشق ‌و ‌مهربانی

این  نوع مدیتیشن که به نام متا نیز معروف است، در زبان سانسکریت به معنای دوستی، محبت و عشق است. این مدیتیشن برای کسانی که ذهنشان دچار افکار منفی می‌شود و یا دچار افسردگی هستند و سریع خشمگین می‌شوند بسیار مؤثر است.

روش انجام آن نیز بدین گونه است که شما در چند جلسه اول تمام افکار و احساسات ناشی از عشق ومحبت را نثار خودتان می‌کنید. پس از آنکه تأثیر آنها را در خود یافتید این احساسات را برای کسی که دوستش دارید و یا‌ مجذوب او‌هستید (خانواده، آشنا، و یا حتی حیوانات خانگی و..) انجام می‌دهید، در مرحله بعد نیزهمین این کار‌ را برای کسی که در مورد او خنثی هستید و در آخر برای کسی که حس خوبی نسبت به او ندارید و یا از او متنفر هستید انجام دهید. انجام مداوم این مدیتیشن موجب می‌شود که قلب شما همیشه سرشار از محبت به دیگران بوده و احساسات بد در آن جایی نداشته باشند.

مدیتیشن چاکرا

در ادامه‌ بررسی انواع مدیتیشن و اینکه هدف از مدیتیشن چیست، به مدیتیشن چاکرا می‌رسیم. چاکرا در واقع به معنای چرخه‌ای است که انرژی در آن جریان یافته و حرکت می‌کند. در بدن ما ۷ چاکرا وجود دارد که هرکدام رنگ مخصوص به خود را داشته و جایگاه‌شان در رشته‌های عصبی و اندام‌های اصلی ما است. اولین و پایین‌ترین چاکرا در قسمت دنبالچه ستون فقرات با رنگ قرمز، و هفتمین و بالاترین آن در سر با رنگ بنفش قرار دارد.

برای انجام این مدیتیشن بایستی چرخه‌ای به رنگ قرمز را در ذهن خود مجسم کرده و تمرکزتان را برروی چاکرای دنبالچه قرار دهید، سپس این چرخه انرژی را به صورت غلتان از هر چاکرا گذرانده و به سمت چاکرای سر حرکت دهید. توانایی خود در این چاکرا را به اندازه‌ای بالا ببرید که اگر چاکرایی مسدود شد قادر باشید آن را باز کنید.

نتیجه باز شدن‌ چاکراها، ایجاد انرژی مثبت در جسم، روح و ذهن افراد‌ است.

مدیتیشن چشم سوم

چشم سوم همان چاکرای ششم است که به نام آجنا نیز معروف است، و محل قرارگیری آن میان ‌پیشانی و بالاتر از ابروها است. باز شدن این چاکرا به بیداری روحی فرد کمک کرده و سبب می‌شود قدرت پیشگویی، تلپاتی و واقع بینی در افراد افزایش یابد.

رنگ این چاکرا به رنگ نیلی است، در هنگام مراقبه، چرخه‌ای نیلی رنگ را در میان دو ابرو خود تصور کرده و نام چاکرا را تکرار کنید. هنگامی که افکاری حواستان را پرت‌ کرد تلاش کنید تا مجدداً برروی این چرخه تمرکز کنید.

مدیتیشن با استفاده از مانترا

مانترا واژه، کلمه و آوایی کوتاه است که برای رسیدن به تمرکز ذهن آن را تکرار می‌کنیم. انواع مانترا عبارتند از ام، راما، هام، یاما. در کشورهای شرقی انواع مانترا جزو کلمات مقدس محسوب می‌شوند چرا‌که قدرت معنوی و روانی داشته و به تسلط ذهن کمک می‌کند، هدف از این روش نیز رسیدن به تمرکز  و آرامش روحی است.

روش انجام مدیتیشن به روش مانترا بدین صورت است که بر روی زمین نشسته و مانترای خود را انتخاب می‌کنید. زمان معینی را تعیین کرده و در همان  زمان کلمه مانترای خود را تکرار کنید. برای تسلط بیشتر می‌توانید مانترای خود را با تنفس‌تان هماهنگ کنید. اگر احساس کردید افکار پیرامون‌تان حواستان را پرت می‌کند می‌توانید تکرار مانترا را بر زبان بیاورید.

مدیتیشن ذِن

این نوع مدیتیشن با توجه به نامش ریشه در مکتب بودایی ذن دارد. سه جزء اصلی و وابسته به هم این نوع مراقبه شامل، حالت بدن در هنگام نشستن،  تنفس و افکاری که در این حالات به ما دست ‌می‌دهند است.اما در این روش هدف از مدیتیشن چیست؟ این مدیتیشن تجربه‌ی داشتن ذهنی آرام را به شما می‌دهد. افسردگی را از بین برده و مثبت اندیشی را در شما افزایش می‌دهد.

روش انجام این مدیتیشن ایگونه است که بالشی را قرار داده و روی آن بنشینید، یکی از حالت‌های نشستن مورد استفاده در ذن را انتخاب کنید، دهان خود را بسته و دندان‌ها را برروی هم قرار دهید. نفس بکشید و تمرکز خود را برروی نحوه تنفس خود قرار دهید. شمردن تعداد نفس‌ها به تمرکز بیشتر ذهن شما کمک می‌کند. سعی کنید حالت بدن، تنفس و افکارتان را در یک سو قرار داده تا به هماهنگی برسند.

از انواع دیگر مدیتیشن عبارتند از: چی کونگ، خیره نگاه کردن، تهی سازی تائو، کاوش درونی، کندالینی، نادا یوگا، ویپاسانا، پویش بدن و تانترا.

فواید انجام مدیتیشن

 • مهارت کنترل استرس و اضطراب
 • شرایط تصمیم‌گیری بهتر
 • افزایش هوش و حافظه
 • بالا رفتن تمرکز
 • احساس شادی و شادابی
 • انرژی بیشتر
 • توانایی حل مسائل و مشکلات
 • افزایش خلاقیت و کارآمدی
 • افزایش توانمندی در برقراری ارتباط با دیگران
 • درمان برخی از بیماری‌های روحی و جسمی
 • درک بهتر از خود
 • افزایش احساسات، عشق و محبت به دیگران
 • بالا رفتن اعتماد به نفس و حس استقلال
 • جلوگیری از بیماری‌های قلبی و آلزایمر در افراد سن بالا

 

آیا اسلام با انجام مدیتیشن مخالف است؟

‌پاسخ این سوال ساده و صریح است، خیر! زیرا اسلام انسان را به آرامش و تسلط ذهن در هنگام دعا و نیایش با خداوند تشویق کرده است. برای مثال از آن‌ها می‌خواهد تا در هنگام نماز و ارتباط معنوی با خدا تمرکز ذهنی داشته و به افکاری که حواسشان را پرت می‌کند توجهی نداشته باشند. بنابراین انجام مدیتیشن و مهارت در آن‌ها سبب می‌شود که این امر مهم تحقق یافته و افراد با تسلط ذهنی بیشتر با خداوند ارتباط برقرار کنند.

از اینکه تا به اینجای این محتوا در کنار ما بودید بسیار خرسندیم لطفا به جهت حمایت از ما و عنوان کردن اینکه آیا مطالبی که برای شما عزیزان گردآوری می کنیم برای شما مفید واقع می گردد حتما در قسمت امتیاز دهی شرکت کنید، نظراتتان را برای ما ثبت کنید و چنانچه احساس می کنید این مطالب برای دیگران نیز مفید واقع می شود به اشتراک این محتوا بپردازید با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا