توسعه فردی

نقشه راه توسعه فردی

اگر به دنبال رسم نقشه راه توسعه فردی خود هستید، به شما تبریک می‌گوییم! فقط گام برداشتن در این مسیر، خود حرکت مثبت و رو به جلویی است که شما آغاز کرده‌اید. اما ترسیم این نقشه راه توسعه فردی به تنهایی کمی ممکن است چالش برانگیز باشد. به همین خاطر در این مطلب از مجله مدنویس، می‌خواهیم نکاتی را به شما توضیح دهیم که برای انجام اینکار شما را کمک خواهند کرد. با ما همراه باشید.

برای رسم نقشه راه توسعه فردی، به چه چیزی نیاز داریم؟

منظور ما از نقشه راه توسعه فردی، همان آرزوها و خواسته‌هایی است که می‌خواهیم به آنها برسیم، اما مسیر یا چگونگی آن را نمی‌دانیم. به زبان ساده، برای رسیدن به اهداف، نیاز به یک نقشه راه داریم؛ پس باید بدانیم که در هر روز و هر ساعت از زندگی خود، چه کاری باید انجام دهیم تا در راستای رسیدن به آن اهداف باشد.

اما این سفر، یک سفر شخصی است. به همین خاطر نمی‌توانیم یک نسخه کلی برای همه بپیچیم و بخواهیم که همه یک نقشه راه توسعه فردی یکسان داشته باشند. چیزی که بیشتر از هر وسیله دیگری باید داشته باشید، یک دفترچه برنامه ریزی است. که بتوانید به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه اهداف و تسک‌هایی که می‌بایست انجام دهید را در آن وارد کنید.

به دنبال یک دفتر برنامه ریزی خوب هستید؟ کلیک کنید

همچنین یک دفترچه برای یادداشت مواردی که در ادامه خواهیم گفت، نیاز خواهید داشت.

از اینجا می توانید یک دفترچه تو دو لیست عالی را ببینید

حالا مراحل زیر را دنبال کنید و کم کم دفترچه خود را پر نمایید. بعد از انجام این موارد، یک نقشه راه توسعه فردی خواهید داشت که به شما مسیر درست را نشان می‌دهد.

1. شرح وضعیت فعلی

شما باید بتوانید هر آن چیزی که در حال حاضر دارید را در دفترچه یادداشت خود وارد کنید. این موارد شامل تیپ شخصیتی شما، ارتباطاتی که در حال حاضر در زندگی خود با دیگران دارید، چه کاری، چه خانوادگی و چه دوستانه، مشغولیت‌های ذهنی شما و خلاصه‌ای از داستان زندگی شما می‌شود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم تست شخصیت شناسی بدهید و مشخص کنید که کدام یک از تیپ‌های SWOT هستید.

حداقل یک صفحه درباره باورها و اعتقادات خود بنویسید. کمی از ترس‌ها و موانعی که در زندگی داشته بگویید. و در آخر به سراغ رویاها و آرزوهایتان بروید. این قسمت شاید مهمترین بخش در ترسیم نقشه راه توسعه فردی باشد. چرا که شما همانی می‌شوید که آرزویش را دارید. پس مراقب باشید که چه چیزی را طلب می‌کنید.

2. شرح موقعیت مطلوب شما

بعد از اینکه از آن چیزی گفتید که در حال حاضر هستید، باید به سراغ هدف گذاری بروید. قصد ما تبدیل رویاها و آرزوهای شما به اهداف ملموس است. پس زمانی بگذارید و به آنچه که در مرحله قبل نوشته‌اید، بپردازید. چک لیستی از اهداف خود در بیاورید.

تا جایی که می‌توانید اهداف را بزرگ و واقع گرایانه درنظر بگیرید. به طور مثال، سفر به مریخ می‌تواند رویای شما باشد اما احتمالاً هدف خوبی نیست. مگر اینکه ده سال سن داشته باشید، آمادگی جسمانی خوب و مطالعات مرتبط داشته باشید. و در یک برنامه مرتبط با ناسا شرکت کنید!

این کتاب می تواند در ترسیم نقشه راه توسعه فردی به شما کمک کند

بعد از اینکه اهداف اصلی مشخص شدند، حالا نوبت به خرد کردن آنها می‌رسد؛ یعنی هر هدفی که در نظر گرفته‌اید را حالا تا هرچقدر که می‌توانید، کوچک کنید. به مراحلی که با گذراندن آنها به هدف بزرگ خود می‌رسید فکر کنید. مثلاً اگر می‌خواهید قهرمان المپیک شوید و هنوز هیچ کاری نکرده‌اید، باید ابتدا رشته ورزشی مورد نظر را انتخاب کنید؛ در اولین کلاس آموزشی ثبت نام کنید. لوازم ورزشی مورد نظر را بخرید. درباره این رشته مطالعه کنید و ….

3. برنامه ریزی

وقتی که اهداف خرد مشخص شدند، نوبت به برنامه ریزی برای رسیدن به آنها می‌رسد. شما حالا باید چندین و چند مورد را در نظر داشته باشید تا بتوانید در مسیر نقشه راه توسعه فردی خود گام بردارید. چه مواردی؟ توضیح می‌دهیم.

  • آموزش

مهمترین نکته در راه رسیدن به اهداف این است که دست از یاد گرفتن برندارید. هر مهارتی که لازم است تا شما را به هدف‌تان برساند، باید یاد بگیرید. منظور از آموزش هم صرفاً شرکت در کلاس‌های حضوری یا آنلاین نیست؛ مطالعه منابع و کتاب‌های مرتبط با موضوع، مشورت با افراد خبره، تمرین و تکرار در محیط و … همگی می‌توانند به شما چیزهایی را یاد بدهند.

  • انگیزه

اگر انگیزه کافی برای رسیدن به هدف خود را نداشته باشید، احتمالاً خیلی زود دلسرد می‌شوید. به همین خاطر است که باید شرایط و فضا را برای جامه عمل پوشاندن به نقشه راه توسعه فردی خود آماده کنید. اگر شخصیت معروفی را می‌شناسید که الهام بخش شما در یک هدف خاص است، او و سبک زندگی‌اش را دنبال کنید. اگر با گروه‌ها و تشکل‌هایی آشنا هستید که می‌توانند شما را در راه رسیدن به اهداف‌تان یاری دهند، مطمئن شوید که از حمایت آنها برخوردارید.

  • زمان بندی

برای رسیدن به اهداف و آرزوها، نیاز است که سبک زندگی فعلی خود را تغییر دهید؛ چرا که هر تغییری نیازمند برنامه ریزی است. پس برنامه صبحگاهی منظمی برای خود ترتیب دهید. فرقی نمی‌کند چه هدفی را برای توسعه فردی خود در پیش گرفته‌اید. حتماً صبح‌های خود را پر انرژی شروع کنید. صبح زود بیدار شوید؛ ورزش کنید. صبحانه مناسب بخورید و روز خود را پر قدرت آغاز نمایید.

توضیحات این کتاب را در دیجی کالا ببینید

سپس هم برای زندگی شخصی و هم در مسیر تحقق نقشه راه توسعه فردی خود، برنامه ریزی روزانه انجام دهید. دفترچه‌ای که برای اینکار تهیه کردید را هر روز صبح پر کنید و تا آخر شب، یکی یکی کارهایی که انجام شده را تیک بزنید. آخر شب زمانی برای بازبینی آنچه در طول روز انجام داده‌اید اختصاص دهید. ببینید علت انجام ندادن بعضی از کارها چه بوده؛ چرخه زندگی خود را اصلاح کنید و فردا دوباره برنامه جدید بریزید.

  • مدیتیشن

در کنار تمام این برنامه ریزی‌های هدفمند و تلاش‌هایی که انجام می‌دهید، بسیار مهم است که ذهن و جسم آرامی هم داشته باشید. یکی از ساده ترین راه‌ها، مدیتیشن است. با مراقبه، می‌توانید آرامش و انرژی را به بدن خود بازگردانید. اول صبح یا آخر شب، زمانی را به مراقبه اختصاص دهید و بعد از مدتی که یک به یک اهداف خرد شما به نتیجه رسید، می‌بینید که چقدر بیشتر به هدف و رویای اصلی خود نزدیک شده‌اید.

برای خرید این کتاب از دیجی کالا اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا