ارتباط موثر در محل کارراهنمای ثروت و موفقیت

با یادگیری مهارت های برقراری ارتباط با همکاران موفقیت شغلی کسب کنید!

امروزه یکی از مهمترین مکان هایی که اکثر افراد در آن فعالیت مستمری دارند محل کار آنهاست. جایی که ساعت ها در کنار یکدیگر بایستی با توجه به نوع شغل و نیز حفظ مؤثر آن، روابط مناسب و ایده آلی باهم داشته باشند. بنابراین آگاهی از مهارت های برقراری ارتباط با همکاران در محیط کاری امری ضروری محسوب می شود.

متأسفانه بعضی از افراد شاغل در ادارات دولتی، شرکت های خصوصی یا محیط های تجاری درباره شیوه گفتگوی تأثیرگذار با دیگران اطلاعات کافی ندارند. برای مثال ممکن است فردی که در کنار شما مشغول به کار است انسانی خجالتی بوده و مشکلات فراوانی برای خود و حتی دیگر همکارانش بوجود می آورد. کسی که برای مطرح نکردن نیازهای اولیه شغلی و بی توجهی به مسائل پیش روی خود دچار آسیب فردی و ضرر هنگفت به کارفرما و دیگر اعضای گروه کاری می شود.

10 مورد از مهارت های برقراری ارتباط با همکاران

با پیشرفت چشمگیر دنیای ارتباطات با اطمینان کامل می توان گفت یادگیری تکنیک‌های جدید روابط با افراد در موفقیت و رونق هرچه بیشتر کسب و کار بسیار مهم است. در ادامه مطلب به شرح مفصلی از مهارتهای برقراری ارتباط با همکاران می پردازیم که فراگرفتن آنها برای تمامی افراد شاغل در محیط‌های کاری مختلف بسیار کارساز خواهد بود.

  • تشکر و قدردانی کنید.

از مهمترین عوامل مؤثر در ایجاد انگیزه در انجام فعالیت‌های کاری نشان دادن اهمیت و توجه شما به همکاران است. زمانی که کارمند متوجه می شود که عملکرد خوب او مورد تشویق رئیس و دیگر افراد شاغل در محل کارش قرار گرفته با اشتیاق بیشتری به ادامه فعالیت می پردازد. مطمئن باشید گفتن یک کلمه یا جمله کوتاه مانند متشکرم، سپاسگزارم، کارتون عالی بود، خیلی لطف کردید همراه با کمی لبخند شما تأثیری وصف نشدنی در برقراری ارتباط دوستانه در محیط کاری خواهد داشت.

  • از یکدیگر سوال بپرسید.

نظر پرسیدن از افراد هم شغل درباره موضوعات کاری یا مسائل روزمره زندگی باعث اعتماد به نفس و انگیزه بیشتر می شود. برای مثال این سوال را بپرسید : «نظرت در مورد شرکت کردن در کلاس تقویت مهارت های برقراری ارتباط با همکاران چیست؟»، «آیا دوست داری امروز برای صرف ناهار باهم به رستوران برویم؟» یا «ممکن است درباره این قسمت از کارهایت به من هم آموزش بدهی؟». هرچقدر مطرح کردن پرسش ها باعث تشویق افراد به ادامه صحبت شود انرژی مضاعفی در محیط کار و رونق گرفتن حرفه تان بوجود می آید.

  • با دقت کافی به حرف های همکارتان گوش دهید.

درست شنیدن تأثیر بسزایی در درک صحبت های طرف مقابل دارد. شما می توانید با لبخند، تکان دادن سر خود به آرامی و به زبان آوردن کلماتی مثل بله، درسته یا حق با شماست همکارتان را به ادامه صحبت هایش تشویق کنید. در این گونه موارد بهتر است از مطرح کردن نظر شخصی خود پرهیز نمایید. در عوض با گفتن نکته های مهم به همکار خود نشان می دهید که تمام حرفهایش را با دقت گوش کرده و منظور اصلی او را متوجه شده اید.

  • از بدگویی و غیبت کردن جداً خودداری کنید.

متأسفانه یکی از آسیب زننده ترین رفتارها در محل کار، پخش شایعات، حاشیه سازی، گله و شکایت کردن از یکدیگر است. حسادت، غیبت و بدگویی باعث کدورت، درگیری، انزوا و در نهایت از بین رفتن صمیمیت و رونق کسب و کار خواهد شد. صداقت، شفافیت، خوشرویی، بیان کردن ویژگی های مثبت و توانایی های حرفه ای افراد در محیط کاری از جمله مؤثرترین مهارتهای برقراری ارتباط با همکاران محسوب می شود.

  • پاسخگوی درخواست همکارتان باشید.

برای پیشبرد اهداف شغلی خود سعی کنید در اسرع وقت کارهای محول شده توسط همکاران خود را به خوبی انجام دهید. برای مثال اگر ایمیل یا نامه ای دارید که جواب دادن به آن بسیار ضروری است بدون تلف کردن وقت پاسخگوی آن ها باشید. امروزه با روی کار آمدن شبکه های اجتماعی برقراری ارتباط برای افرادی که تمایلی به گفتگوی حضوری ندارند یا خجالتی اند مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

شما می توانید با پرسیدن روش های ارتباطی مورد علاقه همکاران خود در پیشبرد آسان تر درخواست هایشان از آنها کمک بگیرید. بنابراین اولویت بندی صحیح وظایف شغلی و نداشتن تأخیر در برآورده کردن نیازهای کاری جزء مهمترین مهارتهای برقراری ارتباط با همکاران قرار می گیرد. انباشت کارها و فرار از مسئولیت نتیجه ای جزء استرس، عدم اعتماد کافی دیگر افراد به شما، سردرگمی و بی نظمی شغلی نخواهد داشت.

  • عادت های منفی را ترک کنید.

آیا تابحال با همکارانی روبرو شده اید که بیشتر مواقع با تأخیر در محل کار حاضر می شوند؟ ممکن است این دیر آمدن برای سه یا چهار مرتبه به چشم نیاید اما در طولانی مدت مشکل ساز خواهد شد. چراکه عدم حضور و پاسخگو نبودن آن فرد به مراجعین، با گذشت زمان حس ناخوشایند بی اعتمادی به کل افراد شاغل در مجموعه را تداعی می کند. البته عادت هایی مثل بلند صحبت کردن، شارژ نکردن کاغذ پرینتر مشترک بعد از هربار استفاده، پوشیدن لباس های غیررسمی، رها کردن زباله بر روی میز کار یا سرویس بهداشتی بسیار ناراحت کننده و مخرب است.

  • اطلاعات و دانش خودتون را به دیگران آموزش دهید.

هرگز تأثیر فوق العاده افزایش آگاهی همکاران را در رونق کسب و کار فراموش نکنید. بهتر است هر کدام از افراد در محیط های کاری بدون هیچ چشمداشتی دانستنی ها و توانایی های خود را به یکدیگر آموزش دهند. به بیان دیگر اشتراک تجربیات منحصر به فرد شما از ماندگارترین مهارتهای برقراری ارتباط با همکاران به شمار می رود. برای مثال اگر در زمینه کامپیوتر تخصص دارید با راهنمایی و پاسخگویی به سوالات افراد شاغل در محل کار خود می توانید نقش مؤثری در پیشرفت شغلی آنها داشته باشید.

  • مسئولیت پذیر باشید.

وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری باعث می شود که همکاران و مراجعین به شرکت نسبت به شما اطمینان خاطر پیدا کنند. پیشنهاد می کنیم در مواقعی که یکی از همکارها به مرخصی می رود چنانچه برایتان امکان دارد کمی از وظایف کاری او را به عهده بگیرید. این امر در بالا رفتن اعتماد به نفس و کسب مهارتهای برقراری ارتباط با همکاران بسیار مؤثر است.

  • برنامه های تفریحی و فرهنگی با هم داشته باشید.

شاید باورتان نشود که دورهمی ها و شرکت در کلاس های آموزشی چه تأثیر شگفت انگیزی در استحکام روابط کاری با همکاران شما دارد. برای مثال هفته ای یک بار به دور از هیاهوی شغلی خود به کوه یا مراکز تفریحی (سینما، تئاتر، پارک، شهربازی) بروید. پیگیری مستمر برای حضور در همایش‌ها، سخنرانی‌ها و مواردی از این قبیل باعث شکوفایی استعدادها و فراگرفتن مهارتهای برقراری ارتباط با همکاران در دیگر ارگان ها می شود.

  • پذیرای افراد جدید در محیط کار خود باشید.

در برخی موارد شغل یا همکاران جدید ممکن است برای ما استرس، نگرانی و حتی سوالات زیادی را ایجاد کند. مثلا ً اینکه با چه نوع رفتار و واکنشی از سوی آنها روبرو خواهیم شد؟ یا آیا می‌توان به راحتی با آنها ارتباط برقرار کرد؟ آیا وظایف محول شده را در ابتدای کار به درستی انجام خواهم داد؟ در این موقعیتهای خاص اگر تلاش کنید تا با مهارتهای ارتباط با همکاران آشنا شوید به طور یقین بیشتر مسائل پیش روی شما حل خواهد شد. البته ناگفته نماند که طرز برخورد دیگر افراد در محیط کار بسیار مؤثر و راهگشاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا