ویژه دانشجویان

چگونه مقالۀ ISI بنویسیم؟ به همراه نکاتی برای سابمیت شدن ISI

همان‌طور که می‌دانید اگر بخواهید یک مقالۀ استاندارد بنویسید، باید با قواعد مقاله‌نویسی آشنا باشید. اما حالا اگر قرار است این مقالۀ شما یک مقالۀ ISI باشد، باید علاوه بر قواعد مقاله‌نویسی، ویژگی‌های یک مقالۀ ISI را هم بدانید. هر چه تسلط و دانش‌تان بر این قواعد و ویژگی‌ها بیشتر باشد، طبیعتاً مقالۀ شما شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارد. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با نحوۀ نگارش یک مقالۀ ISI و چگونگی سابمیت شدن آن آشنا شوید.

کتاب ISI به زبان ساده اثر دکتر حسین میبودی انتشارات تالاب

مقالۀ ISI چیست؟

پایگاه علمی تامسون رویترز با نام ISI یا همان nstitute For Scientific Information یکی از نهادهای معتبر برای نشر پژوهش‌های علمی محققان و دانشمندان است. مقالۀ ISI به مقاله‌ای می‌گویند که مورد تأیید این نهاد قرار می‌گیرد و جزوی از این مجموعه می‌شود.

 از آنجایی که بانک اطلاعاتی ISI استانداردهای مشخص و سطح بالایی دارد، همۀ مقاله‌های مورد تأیید آن با کیفیت و استاندارد هستند. البته با وجود این استانداردهای سفت و سخت فقط کافیست اصول و ویژگی‌های مقاله‌های مورد تأیید ISI را بشناسید و بعد دست به کار شوید.

امتیاز مقالۀ ISI چیست؟

داشتن یک مقالۀ ISI برای رزومۀ شما امتیازات زیادی دارد. از مهم‌ترین آن‌ها تأثیر در سطح علمی شما در تحصیلات و یا زمینۀ شغلی است. مثلاً یک استاد می‌تواند برای بالا بردن درجۀ علمی خود یک مقالۀ ISI ارائه دهد. یا مثلاً در مصاحبه برای دکتری، داشتن این مقاله، سطح علمی بالای شخص را نشان می‌دهد. در نتیجه شانس بیشتری برای قبولی در مصاحبه دارد. به طور کلی در بسیاری از موقعیت‌های شغلی و تحصیلی وجود مقالۀ ISI در رزومۀ شخص لازم است.

حالا که در مورد ویژگی‌های کلی یک مقالۀ ISI می‌دانید، می‌خواهیم مراحل نوشتن یک مقالۀ ISI را بررسی کنیم.

چگونه یک مقالۀ ISI بنویسیم؟

دقت کنید که وقتی تصمیم گرفتید مقالۀ ISI ای بنویسید و ارسال کنید، به بخش راهنمای نویسندگان آن بروید و توضیحاتی که در مورد قالب مقاله گفته شده را بخوانید. در ادامه مراحل اصلی نوشتن یک مقالۀ ISI را مرور می‌کنیم.

1/ تعیین هدف از نوشتن مقالۀ  ISI

اول از همه هدف اصلی خود را از نوشتن و ارسال مقاله برای ISI روشن کنید. همان طور که گفتیم، یک مقالۀ ISI باید استاندارهای سطح بالایی داشته باشد. در نتیجه باید وقت کافی برای تحقیق و پژوهش برای نوشتن آن صرف کنید. اگر از همان اول دقیقاً بدانید که این مقاله قرار است چه امتیازاتی برایتان داشته باشد، قطعاً انگیزۀ بهتری در طول مسیر نگارش این مقاله خواهید داشت.

2/ انتخاب موضوع برای مقالۀ ISI

انتخاب موضوع مقاله، مهم‌ترین رکن مقاله‌‌نویسی است. در واقع شما با انتخاب موضوع درست می‌توانید نوآوری و خلاقیت و همین طور دغدغه‌مند بودن خود را نشان دهید. موضوع مقاله باید به روز و از نیازهای فعلی جامعه باشد و نتیجه یا دانش جدیدی را (هر چند اندک) به مخاطبان خود ارائه دهد. پس باید از انتخاب موضوعات تکراری و یا بیش از حد کلی دوری کنید.

3/ تحقیق و پژوهش

می‌توان گفت از این مرحله کار اصلی شما شروع می‌شود. حالا که هدف خود را می‌دانید و موضوع مناسب را پیدا کردید، باید کار جست و جو را شروع کنید. دقت کنید که باید بین منابع معتبر بگردید و از بین آن‌ها مفاهیم مورد نیاز  مقالۀ ISI خود را استخراج کنید. این منابع می‌توانند مقاله‌هایی باشند که تا کنون در نشریه‌های معتبر ارائه شده‌اند، می‌توانند کتاب باشند، یا حتی متن‌هایی که از سخنرانی‌ها و سمینارها استخراج می‌کنید و … .

4/ مشخص کردن طرح کلی

دقت کنید که قالب استاندارد برای یک مقاله به ترتیب مقدمه، بدنۀ اصلی مقاله و نتیجه‌گیری است. در این مرحله باید این بخش‌ها و کلیت مطالبی را که قرار است در هر یک از آن‌ها طرح شود، مشخص کنید.

بخش دیگری که در تعیین سطح یک مقالۀ ISI نقش مهمی دارد چکیده است. چکیده اصولاً شامل 150 کلمه است که در آن باید کلیت موضوع مقاله و رویکرد آن را روشن کنید.

قالب چکیده 2 نوع است: آزاد و ساختاری. در نوع آزاد می‌توانید چکیده را فقط در پاراگراف‌ها توضیح دهید. اما در نوع ساختاری، خود چکیده هم باید شامل سه بخش مقدمه، بدنۀ اصلی و نتیجه‌گیری باشد. معمولاً استفاده از نوع دوم یعنی چکیدۀ ساختاری رایج‌تر است.

5/ کلمات کلیدی

کلمات کلیدی که باید حدود 3 تا 10 کلمه باشند، کلمات یا عبارات کوتاهی هستند که به موضوع مقاله اشاره می‌کنند. این کلمات بعد از چکیده نوشته می‌شوند.

6/ مقدمه

در مقدمه که حداکثر یک و نیم صفحه است، باید به “بیان مسئله” بپردازید. بیان مسئله توضیح می‌دهد که قرار است به چه موضوعی و از چه زاویه‌ای نگاه کنید و یا چه نتیجه‌ای بگیرید. در این بخش باید با بیانی گویا مسئلۀ اساسی مقاله را روشن کنید.

علاوه بر این در بخش مقدمه باید پیشینه‌ای در مورد موضوع مقاله ارائه دهید و همین‌طور توضیح دهید که دلیل اهمیت این موضوع چیست.

7/ روش (متدولوژی) تحقیق

در این قسمت باید نحوۀ انجام تحقیق را شرح دهید. مثلاً روش‌های جمع‌آوری داده‌ها، روش نمونه‌گیری، توضیح در مورد نحوۀ تشکیل جامعۀ آماری و …

8/ نتیجه‌گیری

در این بخش باید روشن کنید که از تحقیق و پژوهش خود چه نتیجه‌ای گرفته‌اید. باید بتوانید مطالب و اطلاعات به دست آمده را مقایسه و تحلیل کنید و برداشت خود را توضیح دهید. اصولاً نتیجه‌گیری نباید بیشتر از دو صفحه باشد.

9/ ذکر منابع

در پایان مقاله باید تمام منابعی که استفاده کرده‌اید را ذکر کنید. دقت کنید که برای نوشتن هر نوع از منابع (وب‌سایت، کتاب و …) مشخصات منبع را طبق ترتیب استاندارد برای همان نوع بنویسید.

سابمیت کردن مقالۀ ISI

همان طور که می‌دانید سابمیت در لغت به معنی ارسال و ارائه است. در نتیجه سابمیت کردن مقاله ISI یعنی ارسال و ثبت مقاله برای نشریۀ ISI. برای مجلات ISI دو روش ارسال وجود دارد; پستی و الکترونیکی. البته روش ایده‌آل در اکثر این مجلات روش ارسال الکترونیکی است.

پس از این که مقالۀ خود را ویرایش نهایی کردید، آن را به فرمت PDF تبدیل کنید و به صورت الکترونیکی ارسال کنید. بعد از این مرحله باید منتظر باشید تا نتیجۀ ارزیابی‌ها برای شما ارسال شود. در فرآیند پذیرش یک مقالۀ ISI معمولاً اول سردبیر یا هیئت سردبیری ISI مقاله‌ها را اولویت‌بندی می‌کنند. بعد داوران مقاله‌ها را مطالعه می‌کنند و نظر خود را در مورد آن ابلاغ می‌کنند.

نتیجۀ داوری

وقتی مقالۀ خود را سابمیت کردید، مقالۀ شما یا پذیرش می‌شود و یا رد می‌شود:

پذیرش (Accept):

پذیرش یا اکسپت یعنی مقالۀ شما برای چاپ در نشریۀ ISI تأیید شده است. اصولاً بعد از پذیرش مقاله، نسخۀ آماده برای چاپ را در اختیار شما قرار می‌دهند تا اصلاحات و ویرایش‌های احتمالی را روی آن انجام دهید و نسخۀ نهایی آن را تأیید کنید.

عدم پذیرش : (Reject)

ریجکت به این معنی است که مقالۀ شما رد شده است. البته رد شدن یک مقاله دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و همیشه به دلیل بی کیفیتی مقاله نیست. ممکن است ایرادی در ساختار مقاله باشد و یا مقاله به طور کلی در زمینۀ مورد نظر آن نشریه نباشد. این ریجکت شدن ممکن است توسط هیئت سردبیر و یا در مرحلۀ بعد یعنی داوری رد شده باشد. در این حالت نتیجۀ ارزیابی داوران برای شما ارسال خواهد شد. در این صورت می‌توانید با دقت به ارزیابی داوران و ایراداتی که اشاره کرده‌اند، مقالۀ خود را اصلاح و دوباره سابمیت کنید.

ویژگی‌های یک مقالۀ ISI چیست؟

اکسپت یا ریجکت شدن یک مقاله بستگی به ویژگی‌های مقالۀ شما دارد. حالا اگر علاوه بر اصول کلی که بالاتر اشاره کردیم، به دنبال ویژگی‌های دیگری برای بهتر شدن یک مقالۀ ISI هستید، به موارد زیر دقت کنید.

1/ عنوان مناسب برای مقالۀ ISI

عنوانی که برای مقالۀ خود انتخاب می‌کنید، معرف مقالۀ شماست. عنوان باید کوتاه و در عین حال جذاب و گویا باشد. در واقع باید بتوانید با حداقل کلمات، موضوع خود را کامل برای مخاطب روشن کنید.

2/ داشتن منابع معتبر و به تعداد کافی

برای با کیفیت بودن یک مقالۀ ISI، این که متن مقالۀ شما قابل قبول باشد، کافی نیست. باید در مقالۀ خود از منابع معتبر و همینطور به تعداد کافی استفاده کرده باشید.

3/ رعایت اصول مقاله‌نویسی

همان طور که بالاتر گفتیم، فقط متن مقاله نیست که در کیفیت آن تأثیر دارد. بلکه علاوه بر آن باید اصول مقاله‌نویسی را هم رعایت کرده باشید. مثل رعایت ترتیب استاندارد مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری.

4/ ترجمۀ درست و قابل قبول

فرض کنید مقالۀ شما از هر نظر درست و اصولی است. اگر ترجمۀ این مقاله درست و منطبق با موضوع آن پژوهش نباشد، چطور می‌تواند نظر داوران را جلب کند؟ پس ترجمۀ مقاله را هرگز دست کم نگیرید. اگر فکر می‌کنید به اندازۀ کافی مهارت ترجمه ندارید، می‌توانید این کار را به مترجمان دیگر بسپارید.

5/ مختصر و مفید بودن مقاله

در یک مقالۀ ISI باید بتوانید مطالب را به حد کافی توضیح دهید. خلاصه بودن بیش از حد می‌تواند مقاله را گنگ کند و روی جامع بودن مقاله تأثیر منفی داشته باشد. همین‌طور توضیح بیش از حد هم مقاله را خسته‌کننده خواهد کرد.

6/ دقیق بودن اطلاعات

دقت کنید که علاوه بر مفاهیم یا نظریه‌هایی که در مقاله استفاده می‌کنید، اطلاعات دیگر هم باید دقیق باشند. مثل تمام جداول، آمارها، اعداد و ارقام و … .

 

فراموش نکنید که هر چه به اصول کلی مقاله نویسی و همین‌طور ویژگی‌های گفته شده بیشتر دقت کنید، احتمال پذیرش مقالۀ ISI شما بیشتر خواهد بود. امیدواریم این مطلب مسیر پیشرفت علمی را برای شما هموارتر کرده باشد.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا