راهنمای ثروت و موفقیتگام های کسب ثروت

5 گام مؤثر در مدیریت هزینه های روزانه

همه ما به طور ذاتی دوست داریم با فراق بال و آسودگی خاطر وسایل و مایحتاج خود را بدون هیچ نگرانی از کمبود پول تهیه کنیم. مدیریت هزینه های روزانه مؤثرترین روش برای رسیدن به آزادی مالی و درست خرج کردن است. البته نقش پررنگ پس انداز کردن و برنامه ریزی دقیق را در ثروت اندوزی نباید فراموش کرد. متأسفانه بعضی مواقع دخل و خرج زندگی با هم جور در نمی آید. با بالا رفتن قیمت ها و از طرفی کاهش درآمد، مشکلات مالی چندبرابر می شوند. در این مواقع تنها راهکار مدیریت هزینه های روزانه می باشد. حالا فرقی نمی کند که شاغل باشید یا بیکار. ساماندهی و کنترل خرج های زندگی یک مهارت تلقی می شود.

مواردی که باید درباره مدیریت هزینه های روزانه بدانید

بیشتر افراد در طول زندگی خود به کسب درآمد فراوان از طریق راه های مختلف فکر می کنند. تا جایی که در کلاس ها، سمینارها و همایش های مختلف در زمینه کسب ثروت، سرمایه گذاری درست، حضور می یابند. از افراد اهل فن راهنمایی و مشاوره می گیرند تا با آسایش خیال و صرفه جویی بتوانند از عهده تأمین معاش خانواده بربیایند. برای مدیریت هزینه های روزانه گام های مؤثر و نکات زیادی وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • بودجه و اهداف مالی خود را مشخص نمایید.

با برنامه ریزی مناسب و تنظیم دقیق درآمد می توانید بودجه بندی و مدیریت هزینه های روزانه را به درستی انجام دهید. آگاهی کامل از میزان پول دریافتی و اینکه این مبلغ برای چه کاری و کجاها صرف می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است. افرادی که خواهان آینده مالی موفق هستند همیشه به مدیریت هزینه های زندگی خود توجه ویژه ای دارند. چراکه مصرف بهینه و اجرای روش های هدفمند و به جا از پول در این زمینه به آن ها کمک فراوانی خواهد کرد.

خرید کتاب مدیریت خود

اصولاً روش ها و تکنیک های مختلفی برای بودجه بندی وجود دارد. هر یک از آن ها به ما کمک می کند تا امور مالی خود را به نحو صحیحی سازماندهی کنیم. به طور یقین بودجه یک فرد بازنشسته با یک دانشجو متفاوت است. دانشجو برای رفت و آمد به دانشگاه، خرید کتاب، جزوات، لوازم التحریر، وسایل موردنیاز رشته تحصیلی و وعده های غذایی بودجه مشخصی را در نظر می گیرد. اما کارگر یا کارمند بازنشسته علاوه بر خرج های روزمره زندگی خود و خانواده، هزینه های گزافی مانند دارو و درمان را به علت افزایش سن و ناتوانی جسمی خواهد داشت. بنابراین مدیریت هزینه های روزانه در این میان نقش بسزایی برای هردوی آن ها دارد.

اهداف خود را مشخص کنید

در بودجه بندی می توانید اهداف فوری و بلندمدت مالی را تعیین کنید. در مورد هدف های فوری بودجه تحت اختیار شما در زمان حال تنظیم می شود. اما برای اهداف بلند مدت، تلاشی چندماهه یا حتی چندساله همراه با صرفه جویی و مدیریت هزینه های روزانه صورت گرفته است. در این میان اولویت بندی بین اهداف مالی فوری و بلندمدت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به نوع مخارج زندگی تان آن ها را محاسبه و سپس با دقت و اشراف کامل انتخاب کنید.

خرید کتاب اهداف کوچک نتایج بزرگ

پرداخت اجاره بها یا قسط وام مسکن، صورت حساب های آب، برق و گاز، خرج های مربوط به تهیه مواد غذایی و نگهداری از فرزند، هزینه های درمانی، خرید لوازم منزل، پوشاک، تعمیرات، ایاب و ذهاب جزء اهداف مالی واجب محسوب می شوند. مواردی مثل اشتراک اینترنت، سفر رفتن، هدایا، تفریح و سرگرمی، لوازم و پوشاک نه چندان مهم جزء اهداف غیرضروری قرار می گیرند. هدف های طولانی مدت شامل سرمایه گذاری در بازار تجارت، پس انداز برای دوران بازنشستگی، پرداخت حق بیمه و … می باشند. در تمامی موارد ذکر شده برنامه ریزی و ثبت ماهانه هزینه ها بهترین راهکار برای ساماندهی اهداف فوری، ثانویه و بلندمدت به شمار می آید.

  • هزینه های ماهانه را محاسبه کنید.

شما می توانید یک فهرست جامع از خرج های هفتگی یا روزانه خود را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. هزینه های ضروری و خرج ها را به شکل جدول با نام دقیق آن ها در نظر بگیرید. مبلغ هر یک از مخارج را به دقت در فضای مربوطه یادداشت کنید. پرداخت هزینه های رفت و آمد، شارژ ساختمان، کرایه خانه، بنزین، قبض های مصرفی، خرید نان و دیگر اقلام غذایی از این جمله هستند.

کتاب یکسال با هزینه های کمتر

با این روش متوجه می شوید که درآمد ماهانه شما صرف چه اموری شده و باقیمانده پولتان در پایان ماه چه مقدار است. البته نباید این ذهنیت برایتان پیش بیاید که با دیدن هزینه ها به خود گرسنگی داده و در تهیه موارد ضروری زندگی محدودیت ایجاد نمایید. با بکارگیری این تکنیک می توانید مدیریت هزینه های روزانه را به خوبی کنترل کنید.

  • مقایسه ای منطقی بین بودجه و مخارج داشته باشید.

بعد از تهیه لیست هزینه ها و میزان درآمد ماهانه خود یک جمع بندی کلی انجام دهید. بین بودجه واقعی شما و بودجه مشخص شده تفاوت هایی وجود دارد. بودجه واقعی، مقدار خرج های شما را در طول یک ماه تعیین می کند. به این معنی که چه میزان پول را برای مخارج خود هزینه کرده اید. این نوع از بودجه دارای نوسانات بوده که در پایان هر ماه محاسبه می گردد. اما در نوع دوم بودجه تعیین کننده مقدار هزینه ها در یک دسته خاص، شما هستید. مقدار بودجه تعیین شده به طور ماهانه ثابت بوده و در ابتدای هر ماه مشخص می شود.

بهترین روش در مدیریت هزینه های روزانه بررسی و مقایسه بودجه واقعی و تعیین شده است. اینکه دقیقاً در یک ماه چه هزینه های ضروری و غیر مهم دارید. آیا با توجه به بودجه موجود می توانید یک سری از موارد را حذف کنید. آیا پس انداز کردن پول برایتان امکان پذیر است یا خیر؟ از آنجایی که زندگی انسان و هزینه های تأمین معاش همواره در حال تغییر است. بررسی و چک کردن بودجه همراه با برنامه ریزی برای افزایش درآمد در مدیریت هزینه های روزانه کارآیی داشته و تعادل مالی برقرار می شود.

  • هوشمندانه خرج کنید.

درست و عادلانه خرج کردن یکی از مهمترین شیوه های مدیریت هزینه های روزانه است. پولی که به زحمت و با صرف وقت زیاد به دست می آورید چرا باید بیهوده و بدون فکر خرج کنید. برای مثال اگر قصد سفر تفریحی دارید. با امانت گرفتن چادر و کیسه خواب از اطرافیانتان هزینه های اقامت در هتل را کاهش دهید. در زمان های پیک شلوغی (تعطیلات نوروز، ایام محرم، عیدهای مذهبی) به مسافرت نروید. چراکه هزینه هایی مانند بلیط هواپیما و غذای رستوران ها در این روزها چند برابر خواهند شد. حتی برای رفت و آمد به محل کار یا باشگاه کمی زودتر از خانه بیرون بیایید. تا جایی که برایتان امکان پذیر است مسیر مشخصی را پیاده بروید. به شما پیشنهاد می کنیم موقع خروج از منزل چند لقمه خوشمزه و مقوی درون کیف‌تان قرار دهید. این کار از پرداخت هزینه برای خرید غذا یا تنقلات جلوگیری می کند.

این نکات را فراموش نکنید

در بعضی موارد خرید لوازم خانگی در حد نو از مراکز فروش اجناس دست دوم، سایت ها و اپلیکیشن های خرید و فروش ارزان مانند دیوار یا شیپور به کمک شما می آیند. اگر هم تمایلی به خرید وسایل استفاده شده دیگران ندارید، برای تهیه محصولات با کیفیت مناسب و ارزان در بازار حسابی بگردید. فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی یا پوشاک و لوازم برقی در زمان هایی خاص تخفیف ویژه ای را برای مشتریان در نظر می گیرند. در واقع این زمان ها بهترین گزینه برای خرید مقرون به صرفه محسوب می شوند.

قبل از خرید با خود این جمله را تکرار کنید که آیا این وسیله ضروری و موردنیاز من است یا وسوسه ای زودگذر. چه بهتر که به خودتان فرصتی 24 ساعته بدهید. بعد با آرامش و اطمینان خاطر هزینه کنید. به طور حتم با اجرایی کردن چنین روش هایی از هدر رفتن پول خود جلوگیری می کنید.

نکته آخر اینکه قرض گرفتن پول را از ذهن خود بیرون بیندازید. چراکه بازپرداخت آن با توجه به هزینه های جاری کمی دشوار خواهد بود. اگر در خانه وسایلی دارید که مدتهاست برایتان کاربردی ندارد. در صورت سالم بودن حتماً آن ها را با قیمت مناسب بفروشید. همین مقادیر به ظاهر جزئی در طول زمان به مبالغ هنگفتی تبدیل می شوند که در مواقع اورژانسی کارساز هستند.

  • پس انداز داشته باشید.

افراد در هر شرایطی باید به نحوی برای بودجه‌شان برنامه ریزی کنند که در مواقع اضطراری مانند بیماری ناگهانی، از دست دادن شغل یا خانه، حتی آمدن یک عضو جدید به خانواده، آمادگی لازم را برای گذران امور روزمره زندگی داشته باشند. شایسته ترین کار برای مدیریت هزینه های روزانه، پس انداز کردن است. برای مثال می توانید در هر ماه حداقل ده درصد از درآمدتان را پس انداز کنید.

یک قلک بزرگ بخرید یا حساب بانکی کوتاه مدت با سود چند درصدی باز کنید. با این ذهنیت که انگار اصلاً چنین وجهی وجود ندارد. اگر مبلغی را با عنوان عیدی یا کادوی تولد هدیه می گیرید، سریع به فکر خرج کردن آن نباشید. آن پول را در پاکتی بگذارید و روی آن متن هدیه های من را یادداشت کنید. به شما قول می دهیم که بعد از چند مدت بودجه غیرقابل پیش بینی و چشمگیری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا