توسعه فردیکنترل اضطراب و استرس

راهکارهای مدیریت استرس در سازمان

مدیریت استرس در سازمان ها و محل کار گاهی پیچیده تر از آنی است که به نظر می‌آید. شما بالاجبار باید با همکاران و مراجعان خود در طول شبانه روز در تماس باشید. لازم است آنها را درک کنید و با آنها زندگی کنید. شاید ساعاتی طولانی‌تر از آنچه در خانه و در حال آسایش هستید.

مدیریت استرس و تحمل شرایط گاهاً پر تنش، در محل کار ضروری است؛ زیرا شما بعنوان یک انسان نیاز به کار کردن و کسب درآمد دارید. درک و یادگیری مدیریت استرس در سازمان موضوعی است که به غیر از واحد منابع انسانی و مدیریت سازمان، نیاز تک تک افراد در یک سازمان است.

البته وظایف واحد منابع انسانی برای مدیریت استرس در سازمان و هدایت آن به سمت تولید اشتیاق و شکوفایی در سازمان، یک نقش بنیادین است، اما در این مقاله ما می‌خواهیم در مورد مواردی صحبت کنیم که در هیچ کتاب سازمانی و مدیریت استرس درباره آن صحبت نشده است. پس با مدنویس همراه باشید.

درک شرایط برانگیختگی و بیش برانگیختگی در سازمان

مدیریت استرس در سازمان قبل از هر چیزی نیاز به مدیریت استرس در خود فرد دارد. با فرض اینکه همه شرایط برابر باشد، باز هم ممکن است افرادی باشند که درجه حساسیت بالاتری نسبت به سایرین دارند. این حساسیت که در بیشتر مواقع به نفع سازمان تمام می‌شود، گاهی می‌تواند مخرب و حتی در شرایطی ویرانگر باشد.

کتاب مدیریت استرس را حتماً بخر و بخوان!

فرض کنید صبح زود برای مراجعه به محل کار یا سازمان، مجبور شدید از ترافیک سنگینی عبور کنید و خودتان را به سر کار برسانید. در محل کار کلافه هستید و هنوز فشار ترافیک صبحگاهی از روی دوش‌تان برداشته نشده که مشتریان از هر طرف به سراغ شما می‌آیند و شما بر حسب وظیفه باید به آنها پاسخگو باشید. بعنوان مثال، شرایط یک بانک‌دار را فرض کنید؛

حالا بعد از ساعتی که کمی فشار مشتریان کمتر شده است، می‌خواهید یک چایی بریزید و کمی ریلکس کنید که برای ادامه روز آماده شوید… همکار شما بی خبر از همه جا با شرایطی کاملاً متفاوت با شما و با روحیه‌ای بالا بخاطر خبر خوبی که دیروز شنیده است، شما را گوشه‌ای گیر می‌آورد و شوخی‌هایی با شما می‌کند که خارج از ظرفیت شماست؛ اما هنوز صبح خیلی زود است و به جای جواب دادن به او آن اتفاق را در خود می‌بلعید و سعی می‌کنید به پشت میزتان برگردید. مشتریان باز هم ادامه می‌دهند و حالا همکارتان هر بار که عبور می‌کند، به شما موضوعی را یادآور می‌شود که شما سعی دارید آن را فراموش کرده و از آن عبور کنید.

حالا همه چیز به هم می ریزد…

به اصطلاح خودمانی در این شرایط ورودی‌های مختلف سیستم زیاد شده و سیستمی که ظرفیت ورودی کافی نداشته باشد یا در شرایطی باشد که نتواند خود را آماده کند، هنگ می‌کند و قفل می‌شود. برای لحظاتی نمی‌دانید که باید جواب همکارتان را بدهید و دلش را بشکنید یا مشتری را ناراضی کنید، یا حتی فریاد بزنید و در حادترین شرایط، کار خود را به مرور ترک کنید و بی خیال همه چیز شوید.

برای رفع استرس میتونی یه فیجت ضد استرس بخری!

در این شرایط است که بیش از حد از برانگیخته شده‌اید یا فراتر از آستانه تحمل خود رفته‌اید. اینجاست که مدیریت استرس در سازمان، اهمیت خود را نشان می‌دهد.

در این شرایط، مدیریت استرس در سازمان چگونه انجام می‌شود؟

شاید در این مرحله کار چندانی نتوان انجام داد؛ اما اگر به مراحل اولیه صبح و لحظه ورود شما برگردیم، می‌دانیم که با مقادیر زیادی تنش و استرس رو به رو بوده‌اید. با مدیریت آنها می‌توانید طوری استرس را رهبری نمایید که نه تنها باعث بیکاری و آسیب‌های دیگر به شما و اطرافیان‌تان نشود، بلکه این استرس را در مسیر بهبود کسب و کار استفاده کنید.

کلید این موضوع اینجاست که شما فرصت کمی دارید که با غلبه بر استرس‌هایی که قرار است شما را به زانو در بیاورد مقابله کنید. پس باید از قبل آماده شده باشید. به همین خاطر به عنوان راهکار مدیریت استرس در سازمان، می‌توانید یکی از روش‌های زیر را در پیش بگیرید.

خرید و مطالعه کتاب‌هایی درباره مدیریت استرس در سازمان

هر مشکلی راه حلی دارد. اما شاید ما به تنهایی نتوانیم روش آن را پیدا کنیم. به همین خاطر است که به سراغ متخصصین این حوزه می‌رویم. یکی از کتاب‌هایی که می‌توانید در حوزه مدیریت استرس در سازمان به شما کمک کند، کتاب زیر است:

کتاب با استرس فشارهای روانی، اجتماعی چه می‌توان کرد؟ را در دیجی کالا ببین

پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را از دیجی کالا بخرید و مطالعه کنید. راهکارهای عملی که در این کتاب مطرح می‌شود، می‌تواند نوع نگاه شما به مسائلی که در محیط کار پیش می‌آید را تغییر دهد. در نتیجه دیگر با هر مشکل و بحرانی، از کوره در نخواهید رفت.

شرکت در جلسات بازی و تخلیه انرژی‌های بد

بعضی از دورهمی‌ها، چیزی بیشتر از یک گپ و گفت ساده به شما می‌دهند. اگر بتوانید جمعی صمیمی و امن از دوستان خود داشته باشید که در آن، کمی از دغدغه‌های کاری خود فاصله بگیرید، این امید می‌رود که بتوانید از پس مدیریت استرس در سازمان هم بر بیایید. چگونه؟ با بازی!

برای دیدن قیمت فیجت ضد استرس اینجا کلیک کنید

تجربه نشان داده است که در کنار عزیزان بودن و همینطور مشغول کردن ذهن به بازی، می‌تواند تا حد زیادی از سطح استرس افراد را کم کند.

مراقبه و خویشتن دوست داری

آخرین راه حل برای مدیریت استرس در سازمان، راه حلی برای بسیاری از مشکلات انسان امروزی است. در شهرهای شلوغ و دنیای پیچیده‌ای که انسان برای خود ساخته، جای مراقبه، سکوت و عبادت پروردگار خالی است. ما در مدنویس، با ارائه راهکارهای متنوع برای مدیتیشن و همینطور دوره‌های آموزشی این حوزه، در کنار شما هستیم، تا آرامش از دست رفته خود را باز یابید.

کتاب هنر آرامش رفع ‌استرس ‌با‌ رنگ ‌آمیزی را در دیجی کالا ببین

برای شروع می‌توانید به فروشگاه مدنویس مراجعه کنید یا اکانت اشتراک ویژه مدنویس را تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا