مدیتیشن و مراقبه

مدیتیشن چیست و چگونه انجام دهیم؟

یکی از مهمترین اثرات انجام مدیتیشن در بین مردم کاهش یافتن افزایش سطح هورمون استرس است که باعث می‌شود اختلالاتی مانند خواب، افسردگی و اضطراب و همچنین افزایش فشار خون با انجام آن کاهش یابد. به همین منظور قصد داریم در این مقاله از مجله مدنویس بررسی کنیم که مدیتیشن چیست و چگونه انجام دهیم؟

مدیتیشن نوعی تمرکز ذهن در بدن است که پس از آن آرامش جسمی و ذهنی به دست می‌آید. آرامش به دست آمده از طریق مدیتیشن باعث کاهش درد و افزایش سلامت انسان می‌شود. نحوه انجام مدیتیشن مانند مهارت‌های دیگر آسان نبوده و بهتر است که برای شروع آن از یک مربی کمک بگیرید. زیرا در ابتدای راه ممکن است که برخی از عوامل بیرونی اجازه ندهند که به تمرکز ذهنی دست یابید.

مدیتیشن چیست و چگونه انجام دهیم؟

بهره‌گیری از صداها در مدیتیشن

یکی از پرکاربردترین روش‌هایی که می‌توان در پاسخ به سوال برخی از افراد که می‌پرسند مدیتیشن چیست و چگونه انجام دهیم، انجام مدیتیشن مانترا است. مانترا صداها و یا عباراتی هستند که به عنوان نقطه تمرکز استفاده می‌شوند. در واقع مانترا وسیله‌ای برای تفکر فرد است. برای انجام این روش از مدیتیشن لازم است که از یک مربی کمک بگیرید که شما را بشناسد و به نیازهایتان واقف باشد.

با خرید این کتاب می توانید مدیتیشن را یاد بگیرید

در این نوع مدیتیشن شما با تکرار مانترا و یا واژه‌ای به خصوص با استفاده از ارتعاش‌های صوتی‌تان ذهن خود را متمرکز می‌کنید. این امواج گاهی سیر صعودی داشته و گاهی سیر نزولی پیدا می‌کنند. برای انجام این مانترا مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یکی از حالت های بدنی را برای نشستن انتخاب کنید
 2. از میان مانتراهای موجود مانند ام، یام و راما برای تکرار یکی را انتخاب کنید
 3. بازه زمانی مشخصی مانند ۵ تا ۱۰ دقیقه را برای خود تعیین کنید سپس شروع به تکرار مانترا همراه با ضرب آهنگ تنفس‌تان تنظیم کرده و آن را زمزمه کنید.
 4. تمام‌ هدف ما در انجام این مدیتیشن این است که تمامی حواس‌های فرد متوجه صدای درونی مانترا باشد.

استفاده از چاکراهای بدن و مراحل انجام آن

منظور از چاکرا چرخ یا صفحه‌ای است که انرژی در آن حرکت پیدا می‌کند. به طور کلی ۷ چاکرا در بدن وجود دارد که مکان‌شان از پایین‌ترین قسمت ستون فقرات شروع شده و تا فرق سر ادامه پیدا می‌کنند که تمامی جایگاه‌های بدن ما از رشته‌های عصبی و اندام‌های اصلی بدن‌مان را در برگرفته و فعالیت آنها را تحت کنترل دارند. هدف از انجام مدیتیشن چاکرا این است که این چرخه‌های بدن تنظیم شده و فعالیت‌شان به درستی انجام شود.

خرید اطلس چاکرا از دیجی کالا

چاکراهای بدن ما با رنگ خاص شناخته می‌شوند که نشان‌دهنده یکی از غرایز انسان هستند. برای مثال چاکرای ریشه که رنگ قرمز دارد در ستون فقرات ما قرار دارد مربوط به غرایز بقای انسان و توانایی یادگیری آن در مهارت‌ها است. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که این نوع مدیتیشن چیست و چگونه انجام دهیم مراحل زیر را دنبال کنید:

مراحل مدیتیشن

 1. راحت و به صورت چهار زانو بر روی بالشی بنشینید
 2. سعی کنید به صورت آهسته و پیوسته نفس بکشید
 3. سپس چشمان‌تان را ببندید و چرخه قرمز رنگی از انرژی را در ذهن‌تان تصور کنید و با استفاده از آن به چاکرای ریشه متمرکز شوید

منظور از تمرکز این است که سعی کنید حواس‌تان را به مکانی که چاکراه مورد نظر در بدن‌تان قرار دارد معطوف کنید

 1. پس از تمرکز عبارت مرتبط با چاکرا را تکرار کنید و همزمان با آن جریان پیدا کردن انرژی را در بدن‌تان تصور کنید.
 2. این کار را به اندازه‌ای تکرار کنید که در ذهن‌تان گوی قرمز رنگ چاکرای ریشه به غلتیدن درآید.
 3. تمامی مراحل گفته شده را برای سایر چاکراها انجام دهید. دقت داشته باشید که انجام این مدیتیشن زمان‌بر بوده و نباید برای انجام سریع‌تر آن عجله کنید. بنابراین سعی کنید زمان مناسبی را به انجام مدیتیشن چاکرا اختصاص دهید تا بتوانید در حین انجام تمرین چاکراهای مسدود شده را شناسایی کنید و آنها را بهبود ببخشید.

از خودتان سوال کنید!

یکی از انواع مدیتیشن که در آن فرد با سوال کردن از خودش سعی بر رهایی از دوگانگی‌های وجودی دارد مدیتیشن کاوش درونی است. در این مدیتیشن فرد با سوال کردن از خود سعی دارد تا تفکراتی که به غلط از خودش در ذهن و بدن اون رسوخ کرده نوعی اتحاد و یگانگی به وجود بیاورد.

با کتاب مدیریت استرس می توانید آرامش بیشتری داشته باشید

اگر شما هم تصور می‌کنید که دوگانگی‌های وجودی، ذهن و بد‌ن‌تان را فرا گرفته و برای رهایی از آنها به دنبال راهی مطمئن هستید توصیه می‌کنیم این نوع مدیتیشن را به صورت مستمر در مدت زمانی طولانی انجام دهید تا با جستجو در درون خود به آرامش روحی و جسمی برسید. اما برای آنکه بدانیم این مدیتیشن چیست و چگونه انجام دهیم، بایستی مرحله به مرحله آن را به صورت کامل و با تمرکز انجام دهید:

 1. هر حالت بدنی مدیتیشنی را که ترجیح می‌دهید، انتخاب کنید.
 2. زمانی که فکری به ذهن‌تان می‌رسد یا احساسی بخصوص به شما دست می‌دهد، از خودتان بپرسید (چه کسی آن احساس را پیدا کرده است؟) یا (آن فکر به ذهن چه کسی رسیده است؟). جواب سؤال مشخصا «من» خواهد بود.
 3. از خودتان بپرسید «من کیستم؟»، اما سعی نکنید جوابی برای آن پیدا کنید. به این صورت، به‌مرور زمان تمرکزتان معطوف به درون خود خواهد شد و هر بار که فکر دیگری به ذهن‌تان برسد، آن را رها می‌کنید و مجدداً بر سؤالی که از خود پرسیدید تمرکز خواهد کرد.
 4. در نهایت زمانی که در این کار مهارت پیدا کنید و بتوانید بدون حواس‌پرتی، به درون خودتان تمرکز کنید، به ‌مرور زمان به یگانگی میان ذهن و بدن دست پیدا خواهید کرد.

سخن پایانی

ما در این مقاله تنها به سه مورد از انواع مدیتیشن و چگونگی انجام آنها اشاره کردیم. در حالی که مدیتیشن انواع بسیار مختلفی دارد که شما می‌توانید هر کدام از آنها را با استفاده از احساسی که در درون خود دارید انتخاب کنید. اما اگر نمی‌دانید کدام روش برای شما مناسب‌تر خواهد بود می‌توانید از روش آزمون و خطا استفاده کرده و از هر کدام برای مدتی معین استفاده کنید و در نهایت نوعی از مدیتیشن که برایتان موثرتر بوده است را برای انجام همیشگی انتخاب کنید. و در نهایت مطمئن باشید که پس از مدتی نتایج مثبتی برایتان رقم خواهد خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا