مدیتیشن و مراقبه

با مدیتیشن پاکسازی ذهن آشنا شوید

مراحل انجام مدیتیشن پاکسازی ذهن

در این مقاله از مجله مدنویس می‌‌خواهیم نحوه انجام مدیتیشن پاکسازی ذهن را یاد بگیریم و ببینیم که چه اثراتی بر روی زندگی ما دارد.

انجام دادن مدیتیشن بر خلاف چیزی که تصور می‌شود آسان نیست، اما اگر بتوانیم بر روی آن تمرکز کنیم و  تمرینات آن را به طور منظم انجام دهیم در مدت زمان کوتاهی اثرات مثبت آن را خواهیم دید. در واقع مدیتیشن ذهن شما را باز می‌کند تا عادات بدی که باعث از بین رفتن آرامش می‌شود را با احساسات و افکار مثبت و کارهای مفیدی که انجام می‌دهید جایگزین کنید.

هزاران سال است که طبق یک سنت باستانی از مدیتیشن برای پاکسازی ذهن و اثرات روانی منفی استفاده می‌شود. بسیاری از حکیمان و رهبران اعتقادی از مدیتیشن برای خودشناسی و رها کردن اضطراب و نگرانی استفاده می‌کردند و از این طریق به آرامش ذهنی و جسمی می‌رسیدند.

مراحل انجام مدیتیشن پاکسازی ذهن

1. آماده سازی بدن

برای شروع انجام مدیتیشن در مکانی آرام به حالت صاف و راحت بنشینید و شانه و عضلات خود را شل کنید. با شمارش اعداد یک و دو هوا را از بینی به داخل ریه‌های خود بکشید و به صورت آهسته از دهان‌تان خارج کنید. سپس لب‌هایتان را غنچه کرده و دو برابر اولیه، هوا را وارد ریه‌هایتان کنید؛ و با شمارش اعداد از یک تا چهار نفس‌تان را بیرون دهید. در این حالت توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید نفس‌تان را نگه دارید و تمامی تنفس‌ها باید به صورت روان و پشت سر هم انجام شوند.

2. تنفس عمیق از دیافراگم

در حالت عادی بیشتر ما تنفس را از قسمت ریه انجام می‌دهیم. اما در مدیتیشن پاکسازی ذهن باید بر روی تنفس عمیق دیافراگمی تمرکز کنید. شاید در مراحل اول کمی سخت به نظر برسد، اما زمانی که اصول انجام آن را یاد بگیرید برایتان آسان خواهد بود. برای این کار دست‌تان را روی شکم‌تان قرار دهید تا مطمئن شوید که از دیافراگم خود تنفس می‌کنید.

برای اینکه تفاوت تنفس عادی از دیافراگم را تشخیص دهید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام تنفس دیافراگمی معده در زمان دم به بیرون آمده و در حین بازدم به داخل می‌رود. بدین ترتیب نفس‌های شما سطحی نبوده و عمیق نفس می‌کشید. همین تنفس عمیق باعث می‌شود که حس و حال شما تغییر پیدا کند. در مرحله بعد چشمان‌تان را ببندید و نفس کشیدن را ادامه دهید تا جایی که به احساس آرامش برسید.

3. ذهن‌تان را از افکار بیهوده خالی کنید

اگر در هنگام مدیتیشن پاکسازی ذهن به این فکر می‌کنید که بتوانید ذهن‌تان را از هر چیزی که درون آن است خالی کنید، کاملاً در اشتباه خواهید بود. زیرا ذهن هیچ وقت خالی از فکر و احساس نمی‌شود و همیشه بر روی یک چیزی تمرکز دارد و به صورت آگاهانه فعالیت می‌کند.

شما تنها می‌توانید برای تقویت تمرکز و بالا بردن سطح آگاهی ذهن‌تان از مدیتیشن استفاده کنید. اما اگر احساس کردید که ذهن‌تان به سمت افکار بیهوده رفته و دچار حواس پرتی می‌شود بهتر است تمام حواس و تمرکزتان را بر روی تنفس و شمارش اعدادی که بر زبان می‌آورید بدهید. بدین ترتیب خواهید دید که ذهن شما از افکار بیهوده فاصله گرفته و متمرکز بر نحوه تنفس‌تان خواهد بود.

برای یادگیری کامل مدیتیشن، این کتاب را بخوانید

تکنیک های تنفسی برای تمرکز ذهن

تنفس از ابزارهای مفیدی است که می‌توان از طریق آن ارتباط ذهن و بدن را زیاد کرد و یک تمرین عالی برای آگاه کردن ذهن به شمار می‌رود. به همین دلیل از تنفس به عنوان یکی از تکنیک‌های مهم مدیتیشن پاکسازی ذهن استفاده می‌شود. یکی از بهترین تکنیک‌های تنفسی، تنفس جعبه‌ای است که به راحتی حواس شما را از افکار منفی و شلوغی ها دور کرده و به سمت مکانی آرام می برد. برای انجام این تکنیک مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. مکان ساکت و آرامی را پیدا کنید که در مدت زمان ۵ دقیقه بتوانید بدون مزاحمت در آنجا به مدیتیشن بپردازید.
  2. به صورت صاف بر روی صندلی یا زمین بنشینید. دستان‌تان را در کنار پهلو قرار دهید. سپس سعی کنید در حالتی دست‌هایتان را قرار دهید که کف دست‌تان از زمین فاصله داشته باشد. چشمان‌تان را به آرامی ببندید و تا جایی که می‌توانید عضلات خود را شل کنید.
  3. برای شروع این تکنیک از مدیتیشن پاکسازی ذهن، با بازدم و تخلیه کردن هوای درون ریه شروع کنید.
  4. سپس برای انجام تنفس مربعی قسمت اول را با دم شروع کنید و در ذهن‌تان تا چهار بشمارید. سپس به آرامی نفس بکشید و ریه‌های خود را با هوای تمیز پر کنید.
  5. در مرحله آخر هوای درون ریه‌های خود را تا شماره 4 نگه دارید و سپس آن را تخلیه کنید.

نکته/ دقت داشته باشید که تمرین تنفس مربعی نباید بیشتر از ۵ دقیقه طول بکشد. زیرا ممکن است باعث سرگیجه شود. بنابراین به همین مقدار کم راضی باشید.

دیگر روش های پاکسازی ذهن

مدیتیشن تنها یکی از روش‌های پاکسازی ذهن محسوب می‌شود که تاثیرات مثبت آن در طول دهه‌های مختلف ثابت شده است. اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها ذهن‌تان را از انرژی‌های منفی پاک کنید:

یوگا نیز مانند مدیتیشن پاکسازی ذهن یکی از روش‌های تقویت  و ارتباط ذهن با بدن است که توسط حرکات ورزشی انجام می‌شود. تمرین منظم یوگا به راحتی می‌تواند تمرکز ذهن را افزایش دهد.

مدیتیشن پاکسازی ذهن

برای خرید زیرانداز یوگا از دیجی کالا کلیک کنید

همچنین می‌توانید برای بهبود افکار خود خواب مفید را تجربه کنید. برای این کار باید زمان مشخصی را به عنوان یک برنامه منظم شبانه در نظر بگیرید تا قبل از خواب آنها را انجام دهید. برای این کار:

– چند قطره روغن روی بالش بچکانید.

– موسیقی آرام پخش کنید

– موبایل و دیگر وسایل ارتباطی را خاموش کنید

– مطالعه کنید

خواندن این کتاب را به شما توصیه می کنیم – کلیک کنید

– لباس خواب راحت بپوشید و چراغ ها را کم یا خاموش کنید.

کلام آخر

همه ما در طول روز با وجود زندگی‌های ماشینی دچار حواس پرتی و یا استرس‌ و اضطراب‌های گوناگون زندگی می‌شویم که ناشی از ارتباط با افراد دیگر به صورت صوتی و تصویری خواهند بود. در این راستا مدیتیشن می‌تواند به عنوان تکنیکی مفید اثرات مثبتی را برایتان به ارمغان بیاورد. با توجه به اینکه مدیتیشن پاکسازی ذهن را می‌توان در هر مکانی انجام داد از آن به عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌های مدیتیشن نام برده می‌شود. فقط باید به یاد داشته باشید که تکنیک‌های آن را به صورت منظم و مداوم تمرین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا