خواص مدیتیشنمدیتیشن و مراقبه

مدیتیشن صوتی برای کودکان

اندر مزایای مدیتیشن برای کودکان

یکی از راه‌های مقابله با وضعیت اضطراب و استرس فرزندان، استفاده از فایل‌های مدیتیشن صوتی برای کودکان است. اگر خودتان اهل مراقبه یا مدیتیشن هستید، پس به خوبی از اثرات مثبت آن آگاهید. تصور نکنید که سکوت، مراقبه و تمرکز روی جسم و ذهن، مختص افراد بزرگسال است. کودکان هم می‌توانند از این موهبت بهره ببرند. به همین خاطر است که داشتن چند مدیتیشن صوتی برای کودکان برای هر پدر و مادری واجب است.

اهمیت مدیتیشن برای کودکان خصوصاً در دنیای امروزی که بسیاری از فرزندانمان درگیر بازی‌های کامپیوتری و موبایلی هستند، بیشتر از هر زمان دیگری است. تاثیر مخربی که ابزارهای دیجیتالی و دنیای شلوغ امروزی می‌تواند بر اعصاب و روان کودکان بر جای بگذارد، گاه جبران ناپذیر است. به همین خاطر است که استفاده از مدیتیشن صوتی برای کودکان می‌بایست به یک عادت خوب تبدیل شود.

استفاده از مدیتیشن صوتی برای کودکان قبل از خواب

به عنوان پدر یا مادر، علاوه بر اینکه باید حواستان به نیازهای جسمانی کودک خود باشد، باید غذای روح او را نیز تامین کنید. خواندن کتاب‌های آموزنده و داستان‌های توسعه فردی برای کودک، یکی از این موارد است. مدیتیشن هم می‌تواند در مراقبت شما از روح، ذهن و حتی جسم کودک موثر باشد. پس از فایل‌های مدیتیشن صوتی برای کودکان استفاده کنید و قبل از خواب آنها را پخش نمایید.

بعضی از کتاب‌های صوتی هم می‌توانند حکم مدیتیشن صوتی برای کودکان را داشته باشند. خصوصاً آنهایی که با یک صدای نرم، لطیف و آرامش بخش ضبط شده اند. یکی از پیشنهادات ما کتاب صوتی بر بال آرامش است که هم می‌تواند برای کودکان و هم نوجوانان مفید واقع شود. در این کتاب کودکان یاد می‌گیرند که چطور کمتر عصبانی و خشمگین شوند. چطور احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و از حس و حال خوب خود مراقبت کنند.

برای ترغیب فرزند خود برای او هدیه بگیرید!

خرید ماگ طرح مدیتیشن از دیجی کالا

تاثیر مدیتیشن صوتی برای کودکان چیست؟

شما با آموزش دادن مدیتیشن به کودکان خود می‌تواند در آنها ایجاد اعتماد به نفس کنید. وقتی فرزند شما بتواند احساسات خود را به درستی کنترل کند و به نیازهای به حق جسم و ذهن خود احترام بگذارد، بهتر می‌تواند در جامعه حاضر شده و فعالیت‌هایش را انجام دهد. همچنین مدیتیشن به کودک کمک می‌کند تا افکارهای منفی خود را کنار بگذارد و به خود اهمیت بیشتری بدهد.

اخیراً در برنامه ای به نام مهارت‌های زندگی در آمریکا، روش صحیح تنفس عمیق و مدیتیشن را در مدارس اوهایو به بچه‌ها آموزش داده‌اند. نتایج تحقیقات بعد از انجام این تمرینات این بود که بچه‌ها توانستند احساسات خود را بهتر کنترل کنند. همدلی در آنها افزایش پیدا کرد. به همکلاسی‌های خود احترام بیشتری می‌گذاشتند و سطح استرس و رفتارهای بیش فعالی آنها به طرز قابل توجهی پایین آمد.

مدیتیشن صوتی برای کودکان

از آنجایی که شاید کودک شما هنوز به سنی نرسیده باشد که بتواند کتاب‌های مربوط به این حوزه را مطالعه کند یا کتاب برایش جذابیت آن چنانی نداشته باشد، می‌توانید با فایل‌های مدیتیشن صوتی برای کودکان، دقایقی توجه او را جلب کنید تا چشم‌هایش را ببند و در آرامش به دستورات راوی گوش کند.

تحقیقات دیگری که در زمینه مدیتیشن برای کودکان انجام شده است نشان داده که عملکرد کلی تحصیلی کودک بعد از انجام تمرینات مدیتیشن کاملاً بهبود پیدا کرده است. حتی در مدارسی در سانفرانسیسکو که از نظر درگیری بین کودکان و رفتارهای خشونت آمیز، سابقه بدی داشته است، کودکان با استفاده از مدیتیشن صوتی برای کودکان توانستند آرامش بیشتری به دست بیاورند.

چشم بندهای فانتزی مدیتیشن دیجی کالا را ببینید!

تمرین‌های مدیتیشن صوتی برای کودکان چیست؟

چند تمرین را می‌توانید به عنوان مراقبه برای کودکان خود در پیش بگیرید و انجام دهید. اولین تمرین، تمرین بالون که به تمرکز و توانایی مشاهده تنفس مربوط می‌شود. برای انجام این تمرین نیازی نیست که فرزند شما حتماً چشمانش را ببندد.

  1. بدن خود را در حالت آرام و ریلکس قرار دهید و بسیار نرم و آهسته شروع به کشیدن نفس از بینی و بازدم از آن کنید. دم و بازدم‌های آرام اما مرتب.
  2. یک نفس عمیق بکشید. هوا را به درون شکم خود بفرستید. فرض کنید که شکم شما همانند یک بالون پر از هوا می‌شود.
  3. حالا آرام آرام هوای موجود در شکم خود را خالی کنید. سعی کنید این کار را به آهستگی و از طریق بینی انجام دهید. شکم شما همانند یک بالون خالی و خالی تر می‌شود تا جایی که هیچ هوایی در آن نباشد.
  4. حالا یک بار دیگر شکم خود را باد کنید و این بار به هوایی که وارد بدن تان می‌شود توجه کنید. این تمرین را به مدت چند دقیقه انجام دهید.

تمرینات بیشتر از مدیتیشن صوتی برای کودکان را می‌توانید در بخش اشتراک ویژه مدنویس پیدا کنید. شما بعد از ثبت نام و عضویت در سایت مدنویس امکان تهیه یکی از پلن‌های اشتراکی را دارید. سپس دسترسی شما به انواع محتواهای صوتی و تصویری مدیتیشن باز می‌شود.

چه کنیم که فرزندمان از مدیتیشن صوتی برای کودکان استقبال کند؟

می‌دانیم که ساکت نگه داشتن بعضی از بچه‌ها برای چند دقیقه در یک جا کار چندان راحتی نیست. او دوست دارد جنب و جوش کند و حتی المقدور بازی نماید. به همین خاطر است که شما باید مدیتیشن را برای او تبدیل به یک سرگرمی کنید. با اینکه فایل‌های مدیتیشن صوتی برای کودکان به گونه ای طراحی شده اند که کودک از آن لذت ببرد، اما نقش شما و محیطی که کودک در آن قرار دارد هم اهمیت پیدا می‌کند.

لباس بانمک طرح مدیتیشن برای حیوان خانگی فرزند شما شاید بهترین انگیزه برای او باشد!

برای دیدن مشخصات این لباس در دیجی کالا کلیک کنید

برای کودکان زیر ۶ سال سعی کنید در دفعات و هربار مدت کمی از او بخواهید که به مراقبه بپردازد. به توضیح دهید که شما هم اینکار را می‌کنید و هر دو یک بازی را انجام می‌دهد. اگر قرار است به یک بالون فکر کند اول از او بخواهید که بالون غول پیکری با رنگ دلخواهش تصور کند که در حال باد شدن و بالا رفتن است. حالا آرام آرام ذهنش را به بدنش متمرکز کنید. با این تمرینات و با کمی وقت گذاشتن روی این اصول، می‌توانید تغییرات شگفتی در شرایطی روحی و ذهنی فرزند خود ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا