خواص مدیتیشنمدیتیشن و مراقبه

مدیتیشن برای کاهش استرس

گاهی استرس به قدری بر روی ما مسلط می‌شود که تصور می‌کنیم حتی نمی‌توانیم به سراغ تمرینات مدیتیشن برویم؛ اما تمرین تنفس می‌تواند در این راه به شما کمک ویژه‌ای داشته باشد. در ادامه این مقاله از مجله مدنویس با ما همراه باشید تا شما را با روش‌های مختلف مدیتیشن برای کاهش استرس آشنا کنیم.

استرس و اضطراب جزو احساساتی هستند که امروزه به دلیل مشغله‌های ذهنی همه ما آن را تجربه می‌کنیم. اما گاهی این استرس به اندازه‌ای زیاد می‌شود که زندگی ما را مختل کرده و مشکلات روحی و روانی را به همراه دارد. به همین دلیل پیدا کردن راهی که بتوان با آن استرس ناشی از نداشتن آرامش روحی را کاهش داد، بسیار مهم است. یکی از راه‌های اصلی از بین بردن استرس و کاهش آن انجام مدیتیشن است.

وقتی دچار استرس می‌شویم بدن ما به صورت خودکار وارد جنگ با خودش می‌شود. در واقع این رفتار نوعی واکنش بدن در مقابله با خطراتی است که ما را تهدید می‌کنند و باعث می‌شوند که در طولانی مدت به بدن آسیب برسد. دلیل اینکه بسیاری از افراد ورزشکار از مدیتیشن برای کاهش استرس خود استفاده می‌کنند این است که این روش برخلاف اضطراب تاثیری مثبت را بر روی بدن می‌گذارد.

به عبارت دیگر مدیتیشن از فعال شدن جنگ ما با خودمان جلوگیری کرده و باعث می‌شود که بدن در حالت آرام قرار بگیرد. بدین صورت تمرین منظم مدیتیشن برای کاهش استرس باعث می‌شود که شما در مقابل آن تحمل بیشتری داشته باشید و آن را مدیریت کنید.

نحوه صحیح انجام مدیتیشن برای کاهش استرس

1. یک مکان برای نشستن انتخاب کنید

در قدم اول باید یک محل مناسب برای نشستن انتخاب کنید. البته می‌توانید هم برای انجام مدیتیشن دراز بکشید. محلی‌که برای نشستن انتخاب می‌کنید، بهتر است یک صندلی نسبتاً نرم باشد. اما در عین حال نحوه نشستن شما روی آن اهمیت دارد. در واقع نباید روی صندلی خیلی راحت و شل بنشینید، بلکه باید سعی کنید ستون فقرات‌تان را صاف نگاه دارید. علاوه بر این بهتر است لب صندلی بنشینید تا پاهایتان به زمین برسد. اگر خیلی روی صندلی با حالت شل و افتاده بنشینید، ممکن است بعد از چند دقیقه نشستن خسته شوید.

برای یک مدیتیشن آرام و راحت، مت یوگا بخرید

2. چشمانتان را به آرامی ببندید

در مرحله دوم از مدیتیشن برای کاهش استرس، باید چشمان‌تان را به آرامی ببندید. قبل از آن، ابتدا نگاهی به اطراف بیندازید، سپس پلک‌های‌ خود را به آرامی پایین بیاورید. در ادامه عضلات فک‌تان را شل کنید. احتمالا در این حالت کمی دهن‌تان باز بماند. در این وضعیت بهتر است تمامی عضلات صورت‌تان را هم رها کنید.

چشم بند مدیتیشن یک هدیه مناسب برای خودتان و دیگران

3.  افکار را رها کنید

خلاص شدن از شر افکار مزاحم به راحتی‌ نیست. اما یکی از مهم‌ترین اهداف در تمرینات مدیتیشن برای کاهش استرس، دقیقا همین هدف است.

برای شروع، به جای اینکه سعی کنید با افکار مبارزه کرده و به اجبار آنها را انکار کنید، ابتدا کمی آنها را در ذهن‌تان مشاهده کرده و قضاوت‌شان نکنید. سپس برای اینکه حذف‌شان کنید، تمرکزتان را به نفس کشیدن‌تان بدهید. این یعنی به مسیری که هوا از بینی تا شکم در بدن‌تان طی می‌کند، دقت کنید. بدین ترتیب از شر افکار مزاحم راحت می‌شوید. در ادامه اگر باز هم پرش افکار پیدا کردید، نگران نباشید، صرفاً کافی است باز حواس‌تان را به آرامی روی نفس کشیدن‌تان متمرکز کنید.

4. تمرین را ادامه بدهید

اصل مدیتیشن همین بودن در لحظه به کمک تمرکز روی چیزی در زمان حال است. پس برای رسیدن به آرامش و کاهش استرس، باید سعی کنید این فرآیند را ادامه داده و بین 5 الی 15 دقیقه حواس‌تان را روی نفس کشیدن متمرکز کنید.

با این کتاب می توانید مدیتیشن را شروع کنید – برای خرید کلیک کنید

آیا مدیتیشن در جلسات اول تاثیر خود را نشان می‌دهد؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد اگر مدیتیشن را به صورت موقت برای کاهش استرس انجام دهید استرس‌هایی که در شما به وجود می‌آیند نیز به صورت کوتاه مدت در شما کاهش پیدا می‌کند. اما اگر مدیتیشن برای کاهش استرس در مدت زمانی طولانی و پیوسته انجام شود سطح کلی استرس و اضطراب بدن ما را کاهش داده و به ما کمک می‌کند که یاد بگیریم چگونه در شرایط استرس‌زا احساسات خودمان را کنترل کنیم.

مربی‌های حرفه‌ای مدیتیشن توصیه می‌کنند برای آنکه سطح استرس فرد به صورت کامل کاهش پیدا کند، تمرینات را به صورت پیوسته انجام دهند. برای مثال شما می‌توانید در هفته ۶ بار به مدت ۵ دقیقه تمرین مدیتیشن داشته باشید. این روش به مسیرهای عصبی مغز شما کمک کرده تا فعالیت بیشتری داشته باشند.

از سوی دیگر توجه داشته باشید که هنگام انجام تمرینات به کامل و بی نقص بودن آنها توجهی نداشته باشید. زیرا مهم نیست که چقدر خوب تمرین را انجام می‌دهید، این مهم است که تمرینات خود را در موعد مقرر انجام دهید.

دیگر فواید مدیتیشن برای بدن

غیر از انجام مدیتیشن برای کاهش استرس این روش فواید دیگری را نیز برای بدن به همراه دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

  • آرام شدن ضربان قلب و تنفس
  • تنظیم فشار خون
  • افزایش ظرفیت استفاده از اکسیژن در ریه‌ها
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • جلوگیری از پیری زودرس ذهن
  • پاکسازی افکار منفی و افزایش خلاقیت

مدیتیشن راهی برای کاهش استرس

برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها مدیتیشن استرس، باعث کاهش اضطراب افراد می‌شود. در حالی که همه انواع مدیتیشن برای کاهش استرس مناسب بوده و از این لحاظ در هیچکدام محدودیتی وجود ندارد. در واقع به طور کلی می‌توان گفت یکی از تاثیراتی که مدیتیشن روی بدن دارد کاهش استرس است و به نوع خاصی برنمی‌گردد. چرا که ما در مدیتیشن ذهن‌مان را به لحظه حال متمرکز می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که برای خودش درگیر گذشته و آینده شود.

به همین دلیل استرس در افراد کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه به یاد داشته باشید که حتی روش‌هایی مانند مدیتیشن خواب هم برای کاهش استرس مفید هستند.

نکات پایانی

در روزهای ابتدایی انجام تمرینات مدیتیشن برای کاهش استرس ممکن است انجام تمرکز برایتان سخت بوده و مدام دچار حواس‌پرتی شوید. اما نباید امید خود را از دست بدهید، زیرا این اتفاق طبیعی بوده و به مرور زمان یاد می‌گیرید که چگونه ذهن‌تان را از حواس پرتی‌های مختلف نجات دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا