خواص مدیتیشنکنترل اضطراب و استرسمدیتیشن و مراقبه

مدیتیشن برای افزایش تمرکز

متاسفانه و یا خوشبختانه در دنیایی زندگی می‌کنیم که عوامل زیادی در جهان برای برهم زدن تمرکز ما وجود دارد. تبلیغات، آلودگی‌های صوتی، اخبار بد و در صدر همه آنها شبکه‌های اجتماعی قرار دارد. تمامی این موارد  بر روی ذهن ما تاثیر داشته و تمرکز ما را کاهش می‌دهند. یکی از مخرب‌ترین عوامل تمرکز پایین، کاهش یافتن توانایی ذهن در ایجاد یک زندگی آرام است. علاوه بر این عاملی مهم در کاهش بازدهی کار کارمندان و افزایش حواس پرتی‌های ریز و درشت در آنها خواهد بود. یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به تمرکز انجام مدیتیشن است. در این مقاله از مجله مد نویس با ما همراه باشید تا شما را با روش انجام مدیتیشن برای افزایش تمرکز آشنا کنیم.

مدیتیشن برای افزایش تمرکز چیست؟

این نوع مدیتیشن که به آن مدیتیشن تمرکز نیز گفته می‌شود به شما این امکان را می‌دهد که روی یک شی، صدا و حتی یک احساس تمرکز کنید. در واقع مدیتیشن برای افزایش تمرکز، یک راه عالی برای ماندن در لحظه و خلاص شدن از تفکرات ذهنی ما و سیر کردن در آینده خواهد بود. شاید در ابتدا انجام این روش کمی برایتان سخت به نظر برسد، زیرا تا به حال هیچ تمرینی در جهت تمرکز انجام نداده‌اید. اما بعد از مدتی که از مزایای این روش بهره‌مند شدید درخواهید یافت که سختی‌های آن ارزشمند بوده است.

آموزش مدیتیشن برای افزایش تمرکز

این روش به دو صورت هدایت شده و هدایت نشده انجام می‌شود. در مدیتیشن هدایت شده شما با استفاده از صوتی که به آن گوش می‌دهید و به کمک یک مربی تمریناتی را انجام خواهید داد. اما در مدیتیشن هدایت نشده شما باید بدون کمک صوت و مربی تمرینات را انجام دهید. برای این کار ابتدا به دنبال مکانی آرام باشید. اما توجه داشته باشید که لازم نیست به دنبال مکان خاصی بگردید، چراکه مدیتیشن در منزل، محل کار و طبیعت قابل انجام خواهد بود و تنها باید حس شما در این مکان مثبت باشد.

برای خرید این کتاب اینجا کلیک کنید

پس مکانی را در منزل، محل کار و حتی فضاهای سبز پیدا کنید که به شما حس خوبی را منتقل کرده و آرامش را برایتان به ارمغان می‌آورد. سپس مدیتیشن برای افزایش تمرکز را شروع کنید.

1. سوژه مورد نظرتان را انتخاب کنید

در قدم اول از مدیتیشن برای افزایش تمرکز لازم است که سوژه تمرکزتان را انتخاب کنید. سوژه مورد نظر در واقع هم چیزی می‌تواند باشد که شما با تمرکز بر روی آن به آرامش می‌رسید. مانند یک تکه کاغذ و یا یک شاخه گل رز. اما در بیشتر موارد افراد ترجیح می‌دهد که تمرکز خود را بر روی تنفس‌شان قرار دهند.

2. موقعیت بدنی را انتخاب کنید

برخلاف تصور برخی از افراد موقعیت بدن شما می‌تواند در هنگام تمرکز به شما کمک بیشتری کند. پس برای این کار اگر روی صندلی هستید با ستون فقراتی صاف روی لبه صندلی بنشینید تا پاهایتان به راحتی روی زمین قرار بگیرد. اما اگر روی زمین هستید سعی کنید ستون فقرات‌تان را صاف کرده و عضلات باسن و دیگر نواحی پا را شل کنید.

هرگونه احساس درد و ناراحتی در موقعیت‌های مختلف بدن ممکن است توجه شما را از تمرکز خارج کند و دچار حواس پرتی شود. بنابراین سعی کنید در همین ابتدای راه تمامی عواملی که می‌‌توانند تمرکزتان را به هم بریزند بررسی کنید.

3. بدنتان را شل کنید

همانطور که ستون فقرات‌تان صاف است سعی کنید بدن‌تان را شل کنید و راحت‌تر نفس بکشید. هر عضله درگیر را رها کنید و به آرامش برسید. در این شرایط توصیه می‌شود به جای نفس کشیدن از قفسه سینه، تنفس دیافراگمی داشته باشید؛ یا به عبارت دیگر سعی کنید از شکم نفس بکشید. تنفس دیافراگمی به این معنی است که در حین نفس کشیدن باید به جای قفسه سینه، شکم شما بالا و پایین برود.

چشم بند مدیتیشن برای تمرکز بیشتر – کلیک کنید

4. تمرکز را شروع کنید

مهمترین بخش از مدیتیشن برای افزایش تمرکز در این مرحله خواهد بود. شما باید روی سوژه انتخابی خود تمرکز کنید. برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که تمرکز بر روی سوژه به معنی این است که به سوژه مورد نظر فکر کنند. در حالی که شما باید در هنگام تمرکز با تمام وجودتان سوژه را حس کنید. پس اگر انتخاب کرده‌اید که تمرکزتان را روی تنفس خود قرار دهید باید به احساسات خوبی که در آن لحظه دارید، مانند بوی خوش، صدا و دیگر جزئیات موجود در فضا دقت کنید و در لحظه بمانید.

اگر در هنگام مدیتیشن ذهن‌تان دچار حواس پرتی شد بدون اینکه خودتان را اذیت کنید به آرامی دوباره به حالت اول برگشته و سعی کنید همه چیز را در همان لحظه و در زمان حال تجربه کنید.

5. پایان مدیتیشن

شاید در دفعات اولی که این مدیتیشن برای تمرکز را انجام می دهید برایتان کمی سخت باشد و بارها دچار حواس پرتی شوید و گفتگوهای ذهنی به سراغ‌تان بیایند. اما اگر هدف شما واقعاً افزایش تمرکز باشد، پس از انجام تمرینات مختلف خواهید دید که به مرور زمان انجام این نوع مدیتیشن نه تنها راحت خواهد بود، بلکه لذت بخش نیز شده است.

این کتاب برای یادگیری مراقبه فوق العاده است – برای دیدن توضیحات کلیک کنید

فواید مدیتیشن افزایش تمرکز

محققان دریافته‌اند که بیش از ۴۷ درصد از زمان ما طول روز در حالی می‌گذرد که ذهن‌مان در لحظه وجود ندارد و در افکار خودش غرق است. از مهمترین اثراتی که این اتفاق بر روی ما می‌گذارد ایجاد اندوه، استرس و اضطراب از اتفاق‌های آینده خواهد بود. اما با انجام مدت زمانی ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن برای افزایش تمرکز می‌توانیم ذهن‌مان را از افکار آینده دور کرده و به زمان حال آن را هدایت کنیم. از دیگر فواید این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استرس و اضطراب‌تان کاهش پیدا می‌کند
  • تمرکز و یادگیری‌تان بهبود می‌یابد
  • حافظه و قدرت توجه‌تان بیشتر می‌شود
  • سیستم ایمنی قوی‌تری خواهید داشت
  • انعطاف‌پذیری فیزیکی و روانی‌تان بالا می‌رود
  • خواب راحت‌تری را تجربه می‌کنید

سخن پایانی

اگر شما هم مدام دچار استرس‌های ناشی از تفکراتی هستید که در مورد آینده دارید و از اتفاق‌هایی که قرار است در آینده رخ دهند می‌ترسیذ، پیشنهاد می‌کنیم مدیتیشن برای افزایش تمرکز را امتحان کنید. این روش علاوه بر تغییر عملکرد مغز و بهبود آن، به آرامش شما نیز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا