خواص مدیتیشنمدیتیشن و مراقبه

راهنمای عملی و کاربردی مدیتیشن با شمع

یکی از محبوب ترین و در عین حال مهم‌ترین انواع مدیتیشن، روش مدیتیشن با شمع است که انجام آن در اوایل کار برای مبتدیان سخت به نظر می‌رسد. اما مطالعات نشان داده است که این روش از مدیتیشن تاثیرات عمیقی بر روی سلامت فرد خواهد داشت.

البته بسیاری از افرادی که با استفاده از شمع مدیتیشن می‌کنند معتقد هستند که این روش نسبت به سایر انواع مدیتیشن راحت‌تر است. زیرا تمرکز بر روی چیزی که به صورت فیزیکی وجود دارد راحت‌تر از از زمانی است که باید از یک مانترا استفاده کنند. و در واقع این روش در رها کردن افکار موثرتر عمل می‌کند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا روش انجام مدیتیشن با شمع و فواید آن را با هم بررسی کنیم.

مدیتیشن با شمع چیست؟

مدیتیشن با شمع یکی از روش‌های یوگا به نام هاتا است که به عنوان یکی از شش تکنیک اصلی شناخته می‌شود. در این روش مدیتیشن توسط شمع به عنوان تمرکز بینایی بر روی یک نقطه کوچک خواهد بود تا زمانی که اشک از چشم سرازیر شود. بنابراین مدیتیشن شمع با استفاده از تمرکز روی یک نقطه بوده و این نقطه کوچک می‌تواند یک خورشید یا ماه در حال طلوع و یا یک شمع باشد.

برای خرید شمع مدیتیشن با قیمت مناسب کلیک کنید

در روش مراقبه با شمع در واقع شما سیگنال‌هایی را از طریق چشمتان به مغز می‌فرستید که تمرکز ما روی آن باعث می‌شود اطلاعاتی که به سمت مغز می‌روند کاهش یافته و تمام حواس پرتی‌ها از بین بروند تا تمرکز و آگاهی شما روی شمع بیشتر شود. در نهایت شما جذب شمع می‌شوید و به آرامش کامل می‌رسید. افرادی که به مراقبه و فواید آن برای زندگی انسان ایمان دارند، معتقدند انجام مراقبه با شمع چشم سوم را باز کرده و بدین ترتیب می‌توان شهود بهتری پیدا کرد و خرد لازم را به دست ‌آورد.

دستورالعمل انجام مدیتیشن توسط شمع

قبل از اینکه مدیتیشن با شمع را شروع کنید لازم است که فضایی که قرار است در آن مراقبت انجام شود را آماده کنید؛ بنابراین سعی کنید در مکانی قرار بگیرید که کاملاً تاریک باشد. سپس شمعی را تهیه کرده و پس از روشن کردن آن در راستای چشم و یا کمی پایین‌ر قرارش دهید. دقت داشته باشید که سرتان نباید رو به جلو متمایل باشد.

سپس به اندازه ۵۰ سانتی متر از آن فاصله گرفته و روی یک صندلی راحت و یا روی زمین بنشینید. در این حالت مهم است که شما احساس راحتی کامل داشته باشید. بنابراین می‌توانید از یک بالش کوچک برای قرار دادن در زیر پاهایتان استفاده کنید.

حال زمان آن است که به شمع خیره شوید و اجازه دهید تصویر شعله آن ذهن شما را به خودش مشغول کند. هنگام انجام مدیتیشن با شمع ممکن است کمی سرگردان باشید و تلاش‌هایتان در برابر ثابت نگه داشتن نگاهتان به شمع بی‌اثر باشد. اما توجه داشته باشید که این حالت طبیعی بوده و با انجام مداوم مدیتیشن به تدریج این حالات کمتر می‌شوند. اگر احساس کردید که از چشم اشک سرازیر می‌شود، بدانید که طبیعی است و معمولاً خیلی زود از بین می‌رود.

در صورتی که احساس کردید حواس پرتی به سراغ‌تان می‌آید کافیست تا دوباره توجه خود را به سمت شعله شمع برگردانید. سعی کنید نگاه خود را به شعله شمع ثابت نگه دارید و روی ریتم تنفس‌تان تمرکز کنید. بدین‌ترتیب خواهید دید که سبکی و آرامش، بدن و ذهن شما را فرا خواهد گرفت.

رسیدن به حالت خلسه در مراقبه با شمع

عمیق‌تر شدن در مدیتیشن با شمع اثرات شگفت انگیزی را به دنبال دارد. در واقع زمانی که شما در مدیتیشن شمع خیلی عمیق می‌شوید مغزتان پردازش سیگنال‌های اعصاب بینایی چشم را متوقف می‌کند. در این حالت چشم شما روی شعله شمع بوده و اطلاعات جدیدی را برای مغز صادر نمی‌کند. سپس خواهید دید برخی از نواحی دید جانبی کم کم از محدوده بینایی شما خارج شده و کمرنگ می‌شوند.

خرید این شمع از دیجی کالا – کلیک کنید

این اتفاق زمانی پیش می‌رود که شما به هیچ چیزی به غیر از شمع، آگاهی دیداری نخواهید داشت. این اتفاق تجربه شگفت انگیزی است که شما هم می‌توانید با استفاده از مدیتیشن با شمع آن را تجربه کنید. در این روش چشمان شما باز هستند، اما در واقع شما چیزی جز شعله شمع نمی‌بینید. در نتیجه این احساس را خواهید داشت که فاصله بین شما و شمع کم شده و در واقع شما با شعله یکی شده‌اید. رسیدن به این حالت به تمرینات زیادی در این روش از مدیتیشن نیاز دارد، اما ارزش اثرات مثبتی که بر روی بدن خواهد گذاشت را دارد.

در انتهای مدیتیشن با شمع چشمان‌تان را ببندید و به مدت ۵ دقیقه دراز بکشید. در این حالت استراحت کنید تا بدن و ذهن‌تان دوباره به محیط بازگردد.

فواید مدیتیشن با شمع

مدیتیشن با شمع فواید زیادی از لحاظ روانشناختی بر روی جسم و ذهن دارد که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

بهبود و افزایش تمرکز

افزایش تمرکز در زندگی شخصی و کاری فرد بسیار موثر است. به همین دلیل نور و گرمای ناشی از شعله شمع می‌تواند برای مدت طولانی توجه شما را به خودش جذب کرده و از این طریق تمرکز را بالا ببرد. داشتن چنین توانایی‌هایی می‌تواند به مراقبه‌های موثر و معنادار کمک کند.

احیای روح و جسم

آرامشی که در هنگام مدیتیشن با شمع به دست می‌آید به ما اجازه می‌دهد تا بدن استراحت کرده و از تنش‌های روحی دور شود. این روش از مدیتیشن را به عنوان روشی برای جوانسازی بدن و بیرون آمدن از تفکرات منفی می‌شناسند. اگر می‌خواهید حالتی فوق‌العاده‌ را در زندگی خود تجربه کنید برای یک بار هم که شده مدیتیشن با شمع را امتحان کنید.

خواندن کتاب مراقبه می تواند برای یادگیری این مهارت به شما کمک کند

بهبود بینایی فرد

شاید برایتان عجیب باشد اما عضلات چشم هم برای پیشگیری از بیماری‌ها و حفظ نشاط خود به ورزش نیاز دارند. بدین ترتیب شما با استفاده از روش مدیتیشن با شمع به رفع خستگی و تنبلی چشم‌تان کمک می‌کنید و از این طریق دردها و مشکلات مربوط به بیماری‌های چشم جلوگیری می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به بررسی مدیتیشن با شمع بپردازیم و از فواید آن برای شما بگوییم. اگر فکر می‌کنید که روح و جسمتان به آرامش عمیقی نیاز دارد توصیه می‌کنیم مدیتیشن با شمع را به صورت مداوم در یک دوره زمانی خاص انجام دهید. این روش یکی از بهترین عوامل در تسکین مشکلات ذهنی مانند افسردگی و حتی بی خوابی است. پس با استفاده از این روش غم و ناامیدی را از خودتان دور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا