اعتماد به نفستوسعه فردیمدیتیشن و مراقبه

با این مقاله مدیتیشن اعتماد به نفس را یاد بگیرید

اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود هستید، مدیتیشن اعتماد به نفس را یاد بگیرید. نقش اعتماد بنفس بر زندگی انسان به قدری زیاد است که می‌تواند عاملی مهم در خوشبختی و یا ناکامی فرد باشد. داشتن اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند تا احساسات‌مان را مدیریت کرده و روحیه خود را در زندگی حفظ کنیم. در حالیکه باور ناکارآمد بودن انسان در زندگی باعث می‌شود انسان کم کم روحیه خود را از دست داده و افکار منفی بر او غالب شوند.

برای اینکه در چنین افکاری گرفتار نشویم و بتوانیم عواطف خود را کنترل کنیم، باید تمرینات اثر بخشی را برای دور کردن افکار منفی انجام دهیم. یکی از این تمرینات انجام مراقبه است که می‌تواند نتایج بسیار خوبی در افزایش اعتماد بنفس داشته باشد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مزایای مدیتیشن اعتماد به ‌نفس و نحوه انجام آن آشنا شویم.

مدیتیشن اعتماد به نفس چیست؟

منظور از مدیتیشن مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی برای آرام کردن ذهن و جسم بوده که به روش‌های مختلف انجام می‌شود. انجام مدیتیشن رابطه مستقیمی با قانون جذب دارد. بدین صورت که شما با توجه ذهنی روی موضوعی تمرکز می‌کنید تا امواج آن مجدداً به سمت شما بازگردند.

برای خرید این کتاب از دیجی کالا اینجا کلیک کنید

به عبارت دیگر شما در مراقبه و مدیتیشن بر روی هدفی متمرکز می‌شوید که قصد دارید در آینده به آن دست پیدا کنید. همانطور که گفتیم روش‌های انجام مدیتیشن مختلف بوده اما ساده‌ترین روش آن توجه به تنفس است که در این روش باید به تنفس دیافراگمی یا شکمی خود دقت کند.

اطمینان به توانایی‌های خود و رضایت از زندگی عواملی هستند که باعث می‌شوند اعتماد به نفس ما افزایش پیدا کند. بنابراین شما با تمرین ذهن آگاهی برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید. به این نوع انجام مراقبه مدیتیشن اعتماد به نفس گفته می‌شود.

مزایای انجام مدیتیشن اعتماد به نفس

در تمرینات مدیتیشن اعتماد به نفس فرد با تمرکز بر توانایی‌ها و استعدادهای خود به باورهای مثبتی در ضمیر ناخودآگاهش می‌رسد. به طوری که پس از مدتی به این نتیجه می‌رسد که فردی شایسته، لایق و تاثیرگذار است. دقت داشته باشید که نتیجه این تمرینات با انجام یکی دو جلسه پدیدار نخواهد شد و لازمه نتیجه‌گیری از آن تکرار و تمرین مداوم است.

این کتاب را تهیه کنید و حتماً بخوانید

پس اگر می‌خواهید روند پیشرفت خود را در زندگی افزایش بدهید و دستاوردهای زیادی را با استفاده از اعتماد به نفس‌تان به دست بیاورید باید به صورت منظم و مستمر تمرینات مدیتیشن خود را انجام دهید. اما شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که مزایای انجام تمرینات مدیتیشن چیست؟ این مدیتیشن مزایای از قبیل موارد زیر را برای شما به همراه خواهد داشت:

 • پس از انجام تمرینات منظم به باورهای درست و قوی در مورد مهارت‌ها و استعدادهای خود می‌‌رسید
 • با شروع مدیتیشن اعتماد به نفس نظرات دیگران دیگر برایتان اهمیت نخواهد داشت و به این باور می‌رسید که این شما هستید که باید برای زندگیتان تصمیم بگیرید
 • اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند برایتان بی اهمیت خواهد شد
 • ذهن هدف پذیرتان اجازه نمی‌دهد که حتی یک روز را هم بی هدف باشید و شما را پیوسته در جهت رسیدن به اهداف‌تان کمک می‌کند
 • هیچ چیز برایتان غیر ممکن نیست و با این باور می‌رسید که از این پس توان رسیدن به هر آنچه را که بخواهید خواهید داشت
 • به خاطر وجودتان از خداوند سپاسگزاری می‌کنید و ارزش‌های نعمت‌های خدا را می‌دانید
 • به خودتان به عنوان فردی توانمند احترام می‌گذارید و خودتان را دوست خواهید داشت
 • سرزنش‌ها را کنار خواهید گذاشت و قبول می‌کنید که در گذشته اشتباهاتی در راه رسیدن به موفقیت انجام داده‌اید.

تمرین مراقبه برای افزایش اعتماد به نفس

 1. در محیطی آرام قرار بگیرید، یک موزیک بی‌کلام ملایم را روی پخش بگذارید و به‌راحتی بنشینید. چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق دیافراگمی بکشید. روی تنفس و احساساتی که در لحظه دارید تمرکز کنید.
 2. جسم خود را رها و عضله‌های پیشانی را شل کنید. تمرکز را به پاها، سپس باسن و ستون فقرات، و درنهایت شانه‌ها، صورت و جمجمه ببرید.
 3. آرام باشید و با احساسی خوب به جسم خود فکر کنید. سبک و رها باشید. عضلات صورت را شل کنید و کمی لبخند بزنید. احساس گرمای دلپذیری را به تمام ارگان‌های بدن منتقل کنید. ممکن است افکاری به ذهن شما بیاید و تمرکزتان را مختل کند، توجهی به آنها نکنید و دوباره بدون اینکه واکنشی نشان دهید به تمرین برگردید.
 4. به یاد داشته باشید که شما قدرتمند و توانمندید. خداوند شما را به‌عنوان جانشین خود در زمین قرار داده است. در وجود شما نیرویی است که با تکیه به آن می‌توانید به هر آنچه اراده می‌کنید برسید.
 5. به تنفس منظم ادامه دهید و خودتان را در جایگاهی که از رسیدن به آن احساس وجد می‌کنید تصور کنید. دقیق و جزئی همه‌چیز را نگاه کنید. دقایقی در قالب شخصیت رویایی خود که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید زندگی کنید. سپس آرام ‌آرام توجه را به بدن بازگردانید. با آرامش و چند نفس عمیق چشمان‌تان را بازکنید.

نکته/ این تمرین را روزانه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید تا اعتماد به نفس در شما به مرور زمان ایجاد شود.

در چه مکانی مدیتیشن انجام دهیم؟

برای انجام مدیتیشن اعتماد به نفس هر فضایی که باعث شود ذهن کنجکاو شما در حالتی خاموش قرار بگیرد مناسب خواهد بود. اما به طور کلی برای اینکه در انجام مدیتیشن برای جلسات اول احساس راحتی داشته باشید، می‌توانید آن را از اتاق خودتان شروع کنید. دقت داشته باشید که تمامی المان‌هایی که باعث می‌شود در آن محیط تمرکزتان را به هم بریزد از خودتان دور کنید.

کلام آخر

مدیتیشن در اوایل به عنوان روشی برای ارتباط با خدا تصور می‌شد اما بعدها با تحقیقاتی که روی این روش انجام شد دریافتند که مدیتیشن تاثیرات مستقیمی بر زندگی و اعتماد به نفس انسان‌ها دارد. بنابراین انجام مدیتیشن می‌تواند باعث افزایش سطح تمرکز ذهنی افراد شود. اگر شما هم برای برنامه‌ریزی زندگی خود نیاز به ذهنی آرام دارید، از همین امروز تمرین مدیتیشن اعتماد به نفس را شروع کرده تا تاثیرات آن را به مرور زمان مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا