تقویت حافظهتوسعه فردیسبک زندگیعادات موفقیت

این ویژگی‌های مثبت را با قانون 21 روزه عادت به دست بیاورید!

آیا دوست دارید که زندگی هدفمند و شادی را تجربه کنید؟ آیا از انجام عادت‌های منفی خود در طول روز خسته شده‌اید؟ آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشید؟ پس با این مطلب همراه باشید چون تمامی سوالات شما با یادگیری قانون 21 روزه عادت پاسخ داده می‌شود.

همه ما در زندگی روزمره خود به طور خودآگاه یا ناخودآگاه عادت‌های مثبت و منفی زیادی را انجام می‌دهیم. عادات خوب باعث پیشرفت و عادات آزاردهنده به نوعی سدی برای موفقیت هایمان تلقی می‌شوند. درواقع تمامی این رفتارها تحت کنترل ما هستند. شما می‌توانید با تبعیت کردن مستمر از قانون 21 روزه عادت آن را به مرحله اجرا برسانید.

قانون 21 روزه عادت از چه زمانی شروع شد؟

اولین بار در سال 1950 پزشکی جراح به طور اتفاقی متوجه شد که بعد از عمل پلاستیک بر روی بیماران خود حدود 21 روز زمان لازم است تا آنها با تغییر چهره خود عادت کنند. دکتر مالتز حتی در جراحی های مربوط به قطع عضو به این نتیجه رسید که این مدت برای کنار آمدن افراد با عضو ترمیمی در زندگی جدید یکسان است. وی با شناخت خود و دیگر افرادی که با آنها در ارتباط بود به مرور زمان علاقمند شد که به بررسی قوانین عادت در زندگی و تأثیر فوق العاده آنها بپردازد.

این تحقیقات تا جایی ادامه پیدا کرد که مالتز ایده‌های ذهنی خود را با انتشار کتاب Psycho-Cybernetics در اختیار افراد قرار داد. استقبال بی‌نظیر بیش از 30 میلیون نفر باعث شد اطلاعات این کتاب در مدت زمان کمی مورد رضایت مردم عادی قرار بگیرد. ناگفته نماند که شخصیت‌های موفقی همچون آنتونی رابینز و برایان تریسی توانستند در کتاب‌های خود قانون 21 روزه عادت دکتر مالتز را سرلوحه قرار دهند.

همه چیز درباره قانون 21 روزه عادت

شاید در نظر اول ترک عادت‌های نامناسب و جایگزین کردن آن با عادات مؤثر کمی سخت باشد. اما به یاد داشته باشید که بعد از 3 هفته تمرین به یک باور ذهنی مثبت خواهید رسید که تغییرات رفتاری متفاوتی را به دنبال دارد.

در این مطلب قصد داریم شما را با قانون 21 روزه عادت آشنا کنیم که همه آن ها برایتان بیشتر جنبه تشویق و انگیزشی خواهند داشت. یادتان باشد که به هیچ عنوان خودتان را به خاطر انجام ندادن یا تکرار نکردن قوانین تغییر عادت سرزنش نکنید. جملاتی مثل «من نمی توانم» یا «من توانایی رسیدن به موفقیت را ندارم» برایتان همانند سمی خطرناک در زندگی عمل می‌کنند. سعی کنید با آرامش کامل و بدون استرس این راه را طی کرده تا نتایج شگفت انگیز آن را با تمام وجود حس نمایید.

 • سحر خیز باشید.

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ایجاد تغییر و تحول در زندگی امروزی سحرخیز بودن است. انجام کارها در اولین ساعات روز نقش بسزایی در پیشرفت و موفقیت‌های بی شمار افراد دارد. از طرفی این عادت برای مغز و سلامت جسمی انسان بسیار مفید و کارساز است. برای پیروی از اولین قانون 21 روزه عادت کافی است هر شب قبل از خواب، سحرخیزی را به خود یادآور شوید. شما می‌توانید از گوشی تلفن خود برای تنظیم ساعت کمک بگیرید. بهتر است تلفن در مکانی دور از رختخواب قرار بگیرد تا به هنگام زنگ خوردن آن را سریع قطع نکرده و مجدد به خواب نروید.

 • حمام بگیرید.

دوش گرفتن با مدت زمان کم در اولین ساعات روز تأثیر فوق العاده ای بر شاداب شدن شما دارد. ترکیب آب گرم و سرد در دو بازه 30 ثانیه ای باعث می‌شود که حس سرزندگی و نشاط بر شما قالب شود. از جمله نتایج مثبت دومین قانون 21 روزه عادت می توان به بهبود گردش خون، کاهش استرس و نگرانی، رهایی از افسردگی، قوی شدن سیستم ایمنی و افزایش چربی سوزی اشاره کرد.

 • وسواس را ترک کنید.

بعضی از افراد عادت‌های منفی را هر روز تکرار می‌کنند. برای مثال موقع بیرون رفتن از خانه به طرز باورنکردنی بارها شیرگاز، باز بودن پنجره و درها را چک می‌کنند. کافی است یک جدول روزانه تهیه کرده و طبق قانون 21 روزه عادت با انجام ندادن آن، یک علامت بزنید. بعد از 3 هفته مشاهده می‌کنید به راحتی وسواس خود را کنار گذاشته‌اید.

 • پیاده روی کنید.

اگر بتوانید با توجه به قانون 21 روزه عادت خودتان را مجاب کنید هر روز ده هزار قدم راه بروید از معجزات آن شگفت زده خواهید شد. رهایی از بیماری قلبی، رساندن اکسیژن به ریه، کاهش وزن، افزایش سوخت و ساز بدن، رفع چین و چروک پوست، ترمیم و تقویت استخوان‌ها، سلامت روان و کاهش ابتلا به سرطان از آن جمله‌اند.

 • میوه و سبزیجات بخورید.

خوردن وعده های کوچک میوه و سبزی در طول 21 روز برایتان تبدیل به عادتی ماندگار خواهد شد. نقش مؤثر این مواد غذایی در تأمین انواع ویتامین‌ها، فیبر و کنترل بیماری‌ها و سلامتی روزافزون بدن شما قابل تأمل است.

 • مطالعه کنید.

کافی است طبق قانون 21 روزه عادت صفحاتی از کتاب مورد علاقه‌تان را برای 3 هفته انتخاب کرده و آن را با اشتیاق مطالعه کنید.

 • مهارت های جدید یاد بگیرید.

براساس این قائده، می توان روزانه مهارتی جدید هرچند کوچک را آموزش ببینید. رنگ آمیزی کتاب نقاشی، نوشتن متن‌های کوتاه، درست کردن غذاهای ساده، بافتنی و … از این قبیل موارد یادگیری هستند.

 • آهنگ های شاد گوش کنید.

شنیدن اخبار و موزیک غمگین را فراموش کرده و در عوض موزیک های امیدبخش و شاد را گوش دهید.

 • ورزش منظم انجام دهید.

انجام حرکات ورزشی در طول هفته به طور مرتب در سلامتی روح و روان شما بسیار مؤثر است.

این مطلب را هم بخوانید: برای خلق عادت خوب چه باید کرد؟

 • مسواک بزنید.

سعی کنید بعد از هر وعده غذایی مسواک زده و آن را به عنوان یک عادت جدید به خود یادآوری کنید.

 • رقصیدن را تمرین کنید.

هر روز جلوی آینه بایستید و با شادمانی برقصید.

 • با آدم های موفق ارتباط برقرار نمایید.

شرکت در همایش‌های موفقیت و گفتگو با افراد پرتلاش انگیزه شما را برای ادامه زندگی بیشتر می‌کند.

 • بخشش و کمک کردن را یاد بگیرید.

برای رسیدن به زندگی آرام می‌توانید هر روز که از خانه بیرون می‌روید مبلغی را کنار گذاشته و به افراد ناتوان و بی بضاعت یاری دهید.

 • سکوت و صبر را ملکه ذهن‌تان کنید.

صبور بودن در برابر رفتارهای اشتباه دیگران و سکوت به آرامش شما کمکی دوچندان خواهد نمود.

 • دانش و آگاهی خود را به اشتراک بگذارید.

زکات علم یاد دادن آن به دیگران است. یادتان باشد با انجام آن احساس اعتماد به نفس و شادابی خواهید کرد.

 • بدهی‌های خود را حتی الامکان تسویه کنید.

 • لبخند بزنید و خوش رو باشید.

یکی از مصادیق استفاده از قانون 21 روزه عادت در زندگی لبخند به لب داشتن و خوش مشربی است. می توانید برای یادآوری این رفتار با خودکار علامت لبخند روی دست‌تان بکشید.

 • دروغ نگویید.

یکی از عادت‌های ناخواسته و بد ما انسان ها دروغ گویی است. این عادت با کمی تمرین و صداقت به آسانی کمرنگ خواهد شد. پیشنهاد می کنیم کتاب دروغگویی نوشته سم هریس را مطالعه کنید.

 • شگرگذاری کنید.

هر صبح با توجه به قانون 21 روزه عادت بابت موهبت و نعمت‌های زندگی، خداوند را شکرگذار باشید.

 • وقت شناس باشید.

بهتر است در تمامی قرار ملاقات‌های خود با خانواده، دوستان یا همکاران سر موقع تعیین شده حضور پیدا کنید. این رفتار شما تأثیر مثبتی در روابط اجتماعی‌تان خواهد داشت.

 • مدیتیشن کنید.

یوگا و مدیتشین یکی از بهترین روش ها برای داشتن آرامش و انجام مداوم کارها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا