خواص مدیتیشنمدیتیشن و مراقبه

فواید مدیتیشن در استرس

شاید اولین چیزی که پس از شنیدن کلمه مدیتیشن در ذهن شما خطور می‌کند آرامش روحی باشد، درست است که اولین و بارزترین تأثیر مثبت مدیتیشن رسیدن به آرامش است اما نمی‌توان از فایده آن برروی سلامت جسم نیز چشم‌پوشی کرد. انجام حرکات مدیتیشن می‌توانند به طور مستقیم از طریق کاهش فشارهای عصبی برروی پیشگیری و یا جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ جسمی نیز تأثیر گذارند. تحقیقاتی که بیش از ۵۰ سال برروی آن کار شده است ثابت کرده است که مدیتیشن می‌تواند با فوایدی که دارد زندگی ما را تغییر دهد. در این مقاله از مجله مدنویس قصد داریم تا به فواید مدیتیشن در استرس و کاهش بیماری‌ها بپردازیم، برای آشنایی با این موارد تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن یا مراقبه نوعی ورزش ذهنی است که با تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی  بر روی سیستم عصبی تأثیر گذاشته و آرامش را برای افراد به ارمغان می‌آورد. از این روش برای درمان انواع اختلالات عصبی، وسواس‌های فکری و کاهش انواع علائم افسردگی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید استرس، عامل اصلی بیشتر بیماری‌های روانی بوده و ما می‌توانیم به راحتی با انجام مداوم مدیتیشن سطح استرس و اضطراب را در خود کاهش داده و از این طریق هم از ابتلا به بیماری‌های روانی پیشگیری کنیم و هم برخی از این بیماری‌ها را درمان کنیم.

فواید مدیتیشن در استرس و کاهش بیماری‌ها

 • درمان آلزایمر

آلزایمر یا کاهش حافظه که در افراد مسن به دلیل افزایش سن و در افراد جوان‌تر معمولاً به دلیل وجود استرس اتفاق می‌افتد بیماری محسوب می‌شود که اگر در زمان مناسب تشخیص داده شود، می‌توان آن را درمان و یا کنترل کرد. از جمله فواید مدیتیشن در استرس این نوع بیماری این است که با تکنیک‌هایی که بر روی مرکز توجه انسان تمرکز می‌کند، توانایی انجام فعالیت‌هایی را که افراد به دلیل کاهش حافظه قادر به انجام آن‌ها نیستند را بهبود ببخشد.

خرید کتاب آموزش مدیتیشن

شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام خرید، برخی از نیازهای خود را فراموش کرده باشید، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که توانایی حافظه‌ فعال‌ شما کاهش یافته است. شما وقتی از حافظه‌ فعال خود استفاده می‌کنید که نیاز دارید چیزی را به ذهن بسپارید تا در آینده‌ای نزدیک از آن استفاده کنید و مشکل این است که گاهی وقتی که به این اطلاعات نیاز داریم، آن‌ها را فراموش می‌کنیم، اما مدیتیشن می‌تواند ظرفیت و توانایی حافظه‌ فعال ما را نیز بهبود ببخشد. ‌این را به یاد داشته باشید که استرس و فشارهای عصبی باعث می‌شود تا سرعت  روند زوال عقلی افزایش یابد.

 • کاهش افسردگی و اضطراب

یکی از بیماری‌های ناشی از داشتن استرس بالا، افسردگی است. استرس باعث می‌شود سطح سیتوکین در بدن افزایش یافته و به تدریج و در صورت تداوم این شرایط  باعث بروز افسردگی در انسان می‌شود. اما مدیتیشن با کاهش دادن سطح این نوع ماده شیمیایی در بدن به درمان و پیشگیری از ابتلا به آن کمک می‌کند. (سیتوکین‌ها نوعی ماده التهابی شیمیایی هستند که در پاسخ بدن به عوامل استرس‌زا ترشح می‌شوند.)

 • سردرد

سردرد و یا هر نوع احساس دردی با حالت ذهنی افراد رابطه مستقیم داشته و در صورت داشتن استرس این احساس افزایش می‌یابد. شاید برایتان پیش آمده باشد که زمانیکه در جمع دوستانتان حضور دارید و به سردرد مبتلا می‌شوید، درد آن را کمتر احساس می‌کنید اما زمانیکه در شرایطی قرار دارید که استرس بر شما غالب است احساس درد بیشتری در قسمت سر خود احساس می‌کنید. فواید مدیتیشن در استرس برای کنترل درد این است که با بهبود بخشیدن حالات روحی و ذهنی افراد و همچنین نظارت بر فعالیت بخش کنترل درد در مغز باعث می‌شود که افراد حساسیت کمتری نسبت درد داشته باشند.

 • دیابت

استرس از ۲ طریق می‌تواند برروی دیابت تأثیر منفی داشته باشد. مورد اول این است که باعث تشدید و یا ایجاد عادت‌های ناسالمی مانند پرخوری، استفاده از مشروبات الکی و استعمال دخانیات می‌شود که همه این موارد برای افراد دیابتی مضر است. مورد دوم هم تأثیر مستقیم استرس بر افزایش قند خون افراد است. دیده شده است که افرادی که دچار دیابت هستند با انجام ورزش‌‌های ذهنی مدیتیشن به سطحی از آرامش رسیده و از افزایش قند خون خود جلوگیری می‌کنند.

 • بیماری‌های قلبی

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در شرایط استرس‌زا قرار دارند از جهت ابتلا به فشار خون بالا و مشکلات قلبی در خطر بیشتری قرار دارند زیرا استرس می‌تواند به طور مستقیم بر روی ضربان قلب تأثیر گذاشته و باعث افزایش آن شود. استرس همچنین باعث آزاد شدن کلسترول و تری گلیسیرید به جریان خون می‌شود که همگی برای قلب انسان مضر هستند. استرس می‌تواند از طریق چاقی ناشی از پرخوری و همچنین استعمال دخانیات که باعث بیماری قلبی و عروقی می‌شود را افزایش دهد. فواید مدیتیشن در استرس برای کاهش مشکلات قلبی می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

 • خودآگاهی

استرس یکی از دلایلی است که خودآگاهی را در افراد کاهش می‌دهد. انجام برخی از تکنیک‌های مدیتیشن باعث می‌شود که استرس از ما دور شده و به همین دلیل افراد راحت‌تر بتوانند افکار مضر و عادت‌های فکری خود را شناخته و آن‌ها را به سمت افکار و عادات مثبت هدایت کنند. در نتیجه فواید مدیتیشن در استرس به ما کمک می‌کند که به درک و شناخت بهتری از خودمان رسیده و به بهترین خودمان تبدیل شویم.

 • بهبود خواب

یکی از دلایل کم خوابی و یا بی‌خوابی افراد داشتن افکار مزاحم و استرس‌زا به هنگام خواب است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که به طور منظم مدیتیشن را در برنامه خود دارند نسبت به افراد دیگر بهتر می‌توانند ذهن خود را کنترل کرده و افکار خود را به درستی هدایت کنند، و به همین دلیل معمولاً راحت‌تر به خواب رفته و کمتر هم دچار کم خوابی می‌شوند.

 • تغییر خلق و خو

یکی دیگر از تأثیرات مثبت مدیتیشن برروی سلامت روانی، تغییرات مثبتی است که در خلق و خوی افراد شکل می‌گیرد. مدیتیشن می‌تواند از طریق کاهش استرس  اعمال و احساسات مثبت را  در ما نسبت به خودمان و دیگران تغییر دهد. به همین دلیل رفتار ما در زمان تعامل با دیگران ( یا به عبارتی روابط اجتماعی)  بهتر می‌شود. از طرف دیگر به دلیل تغییر نگاه نسبت به خود، اعتماد به نفس‌ ما نیز بالاتر می‌رود. انواع حرکات مدیتیشن می‌تواند اضطراب اجتماعی را کاهش دهد. تنش و بحث در روابط، بخصوص بین زوجین کاهش می‌یابد. این نوع ورزش ذهنی در مدیریت خشم نیز مؤثر است. به همین دلیل گفته می‌شود مدیتیشن با کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس در بهبود خلق و خو تأثیرگذار است.

 • کاهش فشار خون بالا

بالا بودن فشار خون در طول زمان باعث می‌شود که پمپاژ خون از طریق قلب سخت‌تر انجام شود و به همین دلیل عملکرد قلب ضعیف شده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، حمله قلبی، سکته مغزی و … افزایش پیدا کند. فواید مدیتیشن در استرس می‌تواند برروی فشار خون بالا نیز تأثیر داشته باشد. ضربان قلب انسان در شرایط استرس‌زا بالا رفته، خون بیشتری پمپاژ شده و به همین دلیل فشار خون افزایش می‌یابد. اما مدیتیشن با کاهش استرس و آرام کردن سیگنال‌های عصبی عملکرد قلب را تنظیم کرده و به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

 • چاقی

یکی از عوامل چاقی، و به خصوص چاقی شکم شرایط استرس‌زا هستند. استرس باعث می‌شود که هورمون کورتیزول به مقدار زیادی ترشح شده و در سطح خون بالا برود. (هورمون کورتیزول همان هورمونی است که باعث ذخیره چربی در ناحیه شکم می‌شود.) مدیتیشن می‌تواند با کاهش استرس موجب کاهش این هورمون شده و از چاقی خطرناک افراد جلوگیری می‌کند.

 • کاهش بیماری‌های التهابی

استرس روانی یکی از عوامل مهم بروز بیماری‌های التهابی همچون پستوریازیس است. کاهش استرس از طریق انجام حرکات مدیتیشن به کاهش علائم بیماری‌های التهابی کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری‌هایی چون آسم، آرتریت روماتوئید و همچنین بیماری‌های التهابی روده را کاهش دهد.

ساده‌ترین روش برای انجام مدیتیشن

 • حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمانی را به خودتان اختصاص دهید.
 • یک مکان ساکت و آرام پیدا کنید که کمتر چیزی حواس‌تان را پرت کند.
 • راحت برروی صندلی یا روی زمین بنشینید و کمرتان را صاف کنید.
 • چند نفس عمیق بکشید. ( هوا را از راه بینی به داخل ریه‌های خود ببرید و از طریق دهان آن را خارج کنید)
 • چشم‌هایتان را ببندید و یا روی چیزی که به عنوان مانترا آن را انتخاب کرده‌اید تمرکز کنید و به آن خیره شوید.
 • به صورت عادی نفس بکشید و به آرامی توجه و تمرکزتان را روی تنفس‌ خود بگذارید.
 • اگر حواس‌تان پرت شد، بدون استرس و با آرامش آن را به تمرکز روی تنفس‌تان برگردانید.

سخن پایانی

فواید مدیتیشن در استرس برای کنترل بیماری‌ها مانند ورزش یوگا است. علاوه بر آن، این ورزش از طریق افزایش توجه به درون خود، استرس و اضطراب را کاهش داده و از این طریق اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را نیز افزایش می‌دهد و بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند. مدیتیشن با تأثیر برروی بخش اجرایی ذهن شما کمک می‌کند که در هنگام استرس و اضطراب بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و مانند قبل که به دلیل داشتن استرس و اضطراب تصمیمات بد و نادرستی می‌گرفتید پشیمان نشوید.

یک دیدگاه

 1. من تا چند وقت پیش واقعا حال خوبی نداشتم و کم کم داشتم افسرده میشدم اما با مدیتیشن اشنا شدم و دنبالش رفتم و مدیتیشن کردم خیلی خوب جواب داد هیچی اندازه مدیتیشن حالمو خوب نکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا