دانستنی های داروییسلامت

آیا درباره عوارض قرص ضد افسردگی اطلاعاتی دارید؟

هر کدام از ما ممکن است در برهه‌ای از زمان به دلیل مشکلات پیش آمده در زندگی، دچار ناراحتی‌های روحی، استرس، اضطراب، بی حالی، یأس، ناامیدی در زندگی شویم. چنانچه این حالات ماندگار شوند شاید به افسردگی مبتلا شده باشیم و نیاز به دارودرمانی باشد. اما عوارض قرص ضدافسردگی چیست؟ با مدنویس همراه باشید تا بیشتر در اینباره توضیح دهیم.

با بیماری افسردگی آشنا شوید

این بیماری دارای علائم مختلفی است که در هر فرد به طور متفاوتی بروز می‌کند. برای مثال افسردگی در مردان به شکل خودبیزاری و ناامیدی بروز می‌کند. ایجاد اختلالات در خواب، خستگی بیش از حد، عدم علاقه به تفریح و کار، پرخاشگری و سوء مصرف مواد از نشانه‌های این بیماری در آقایان است.

در مواقعی که به افسردگی خفیف دچار شویم خوشبختانه درمان آن با انجام یک سری فعالیت‌ها به راحتی صورت می‌پذیرد. ورزش، مطالعه، رقصیدن، شنیدن آهنگ‌های شاد یا فایل‌های صوتی انگیزشی، دورهمی‌های دوستانه یا خانوادگی، رفتن به سینما و تئائر، خرید کردن بسیار کمک می‌کند. اما به طور کلی باید گفت بیماری افسردگی، لذت بردن از زندگی و انجام امور شخصی را دشوار کرده و رهایی از آن کمی سخت‌تر است. در این مواقع به بیماران توصیه می‌شود که به روانشناس، مشاوره، متخصص روان و اعصاب (روانپزشک) مراجعه کرده و گاهاً نیاز است که قرص ضدافسردگی استفاده کنند.

برای افسردگی چه نوع قرص هایی تجویز می‌شود؟

در حال حاضر پنج نوع داروی ضد افسردگی پرکاربرد برای درمان بیماران وجود دارد:

 • SSRI

در گروه دارویی SSRI عوارض قرص ضد افسردگی سیتالوپرام، اسیتالوپرام، پاروکستین، فلووکسامین، سرترالین و فلوکستین نسبت به بقیه کمتر است. این نوع از داروها به عنوان مهارکننده در بازگشت مجدد سروتونین بسیار مؤثر هستند. نقش اصلی آنها جلوگیری از برگرداندن و جذب سروتونین در مغز بیمار می‌باشد.

 • SNRI ها

از طرف دیگر SNRI باعث افزایش سروتونین و نوراپینفرین می شوند. ونلافاکسین، دولکستین و دسونلافاکسین جزء این دسته از داروهای افسردگی به شمار می‌روند که به عنوان انتقال دهنده عصبی در تثبیت خلق و خوی فرد مؤثرند.

 • TCA (سه حلقه ای)

همان طور که از نام این داروها پیداست در ساختار شیمیایی TCA ها، سه حلقه ایجاد شده که برای درمان افسردگی و کنترل درد مزمن در بیماران کاربرد دارد. ایمی پرامین، نورتریپتیلین، دزپیرامین، دوکسپین، آموکساپین – کلومیپرامین، آمیتریپتیلین، تریمیپرامین و پروتریتلین در این گروه دارویی قرار دارند.

 • MOI ها

به طور معمول این قرص ها قبل از گروه اول تجویز می‌شوند. در صورتی که SSRI و SNRI ها برای درمان بیمار تأثیر کمی داشته باشند MOI ها توسط متخصص معرفی خواهند شد. این داروها باعث مهار فعالیت یک نوع آنزیم مغزی به اسم مونوآمین اکسیداز در بدن می شوند. از جمله عوارض قرص ضد افسردگی MOI ها تداخل با بعضی از غذاهاست که بایستی بیمار به هنگام مصرف احتیاط کند. فنلزین، ایزوکاروباکسیدید، سلژیلین و ترانیل سیپرومین جزء داروهای MOI محسوب می‌شوند.

 • NASSA ها

این نوع از قرص ها با سروتونینرژیک خاص برای درمان افسردگی، اختلال های شخصیتی و اضطراب تجویز می شوند. میرتازاپین و میانسرین (تولوون) از جمله داروهای گروه NASSA هستند.

10 مورد از شایع ترین عوارض قرص ضد افسردگی

به طبع مصرف هرگونه داروی شیمیایی برای انسان عوارض جانبی به همراه دارد. حال، بیمار افسرده با توجه به دسته دارویی و میزان قرص های تجویز شده توسط پزشک بیشتر با این عارضه ها روبرو خواهد شد. این نوع داروها برای التیام آسیب‌های ناشی از افسردگی، اضطراب و استرس شدید، افکار مزاحم خطرناک و دیگر موارد مشابه کاربرد دارند. در ادامه مطلب به چند مورد از عوارض قرص ضد افسردگی گزارش شده توسط بیماران اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری در این زمینه کسب کنید.

 • یبوست

بیشتر بیماران افسرده ای که پزشکان برای آن ها داروهای TCA (سه حلقه ای) تجویز می کنند با اختلالاتی در عملکرد دستگاه گوارش روبرو خواهند شد. البته عارضه یبوست در دسته دارویی SNR و NASSA هم مشاهده می شود. بهترین راهکار برای رهایی از یبوست، نوشیدن مقدار زیاد آب در طول روز، مصرف سبزیجات تازه، میوه، غلات، مکمل‌های فیبردار و ورزش مستمر است.

 • حالت تهوع یا استفراغ

یکی از متداول‌ترین عوارض قرص ضد افسردگی تهوع است. البته این عارضه بعد از عادت کردن بدن به دارو با گذشت زمان از بین می‌رود. همه گروه های دارویی به جز NASSA ها که در درمان افسردگی مؤثرند این عارضه را برای بیماران افسرده به دنبال خواهند داشت. اگر قرص ها را همراه با غذا میل کنید کمتر تهوع و استفراغ به سراغتان می‌آید. تعداد وعده های غذایی کم حجم را افزایش دهید.

مایعات مثل آبمیوه و آب خنک بنوشید. شکلات یا آب نبات کم یا بدون شکر میل کنید. درصورت عدم تأثیر روش های ذکر شده در جلوگیری از عوارض قرص ضد افسردگی موردنظرتان حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. ایشان با توجه به شدت بیماری شما اقدام به تغییر یا کم کردن دوز داروی مصرفی خواهد نمود.

 • تاری دید

متأسفانه بیشتر بیماران بعد از مصرف داروهای افسردگی (NASSA، TCA) با مشکل تاری دید مواجه می‌شوند. به هیچ عنوان نگران این نوع از عوارض قرص ضد افسردگی نباشید. چراکه این عارضه، خود به خود بعد از یک مدت مصرف دارو از بین می روند. معاینه چشم، استفاده از قطره‌های اشک آور برای خشکی چشم و کم کردن یا تغییر مقدار داروی مصرفی بایستی تحت نظر پزشک انجام شود.

 • افزایش یا کاهش وزن

از جمله متداول‌ترین عوارض قرص ضد افسردگی کاهش یا افزایش وزن بیمار است. این مشکلات به دلیل عدم تحرک کافی، تجمع مایعات در بدن بیمار و افزایش یا کاهش اشتها بوجود می آید. برای رهایی از این عارضه بهتر است شیرینی و نوشیدنی شیرین میل نکنید. سه بار در هفته به مدت یک ساعت ورزش کنید. غذای خود را به خوبی جویده و هیچ عجله ای در خوردن نداشته باشید. با روانپزشک خود درباره مقدار داروها یا تغییر آن مشورت نمایید.

 • احساس تسکین، خواب آلودگی و خستگی

بیشترین گزارش در رابطه با عوارض قرص افسردگی توسط بیماران، خواب زیاد و خستگی است. به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً در روز خواب کوتاه مدت داشته باشید. ورزش های سبک مثل پیاده روی را امتحان کنید. داروهای افسردگی را یکی دو ساعت قبل از خواب میل نمایید.

 • کم خوابی

افزایش انرژی در بدن یکی از نتایج مؤثر داروهای افسردگی است که کم خوابی بیمار را به دنبال دارد. ورزش مستمر، عدم مصرف نوشیدنی و غذای کافئین دار، پرهیز از حرکات ورزشی شدید قبل از خوابیدن، میل کردن داروها در صبح به رفع کم خوابی بیمار کمک می کند.

 • کاهش میل جنسی

متأسفانه مصرف داروهای افسردگی باعث مشکلات زناشویی و کاهش نیاز جنسی افراد می شود. بیمار می‌تواند برای رفع این مورد با پزشک خود درباره تغییر یا کم کردن مقدار دارو مشورت کند.

 • خشکی دهان

بیماران به دلیل مواد شیمیایی موجود در قرص ها با عارضه خشکی لب ها مواجه می‌شوند. در طول روز 7 تا 8 لیوان آب با جرعه‌های کم میل کنید. یک تکه یخ یا آبنبات سفت بدون شکر بخورید. از بینی نفس بکشید. حداقل دو بار در روز مسواک زده تا به خاطر دهان خشک دچار پوسیدگی دندان نشوید.

 • سرگیجه و سردرد

با مصرف هر کدام از 5 گروه دارویی منتظر عوارض قرص ضد افسردگی مانند سردرد و سرگیجه باشید. در این مواقع سمت تنباکو، الکل و کافئین نروید. به هنگام نشستن و برخاستن به آرامی حرکت کنید.

 • تشویش و نگرانی، اضطراب

محرک بودن از جمله عوارض قرص ضد افسردگی است که آرامش در خواب از بیماران سلب می‌کند. پزشکان در این مواقع ورزش ملایم و منظم، تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشین، دیدن طبیعت و لذت بردن از آن را پیشنهاد می‌دهند.

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفاً آن را برای دوستان خود بفرستید و نظرتان را هم در پایین صفحه ثبت کنید. سپاس از توجه شما.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا