بدون دسته بندیغذای جسم(معرفی خوراکی ها)

راه‌کارهای طب سنتی برای لاغری

لاغری و تناسب اندام در جهان امروز دغدغه بسیاری از افراد شده است زیرا معیارهای دنیای مد نسبت به زمان‌های قدیم تغییر یافته است، دیگر چاقی نشانه ثروت افراد نیست و صورت خوشی ندارد. به همین دلیل اکثر افراد چاق به دنبال راهی برای خلاص شدن از چربی‌های اضافه بدن خود هستند. در میان انواع روش‌های مختلف با عوارض زیاد، طب سنتی برای لاغری از نظر پزشکان و بیماران‌ کارآمدتر بوده است. در این مطلب از مجله مدنویس قصد داریم تا شما را با راه‌کارهای طب سنتی برای لاغری آشنا کنیم.

طب سنتی برای لاغری چگونه‌ عمل‌ می‌کند؟

طب سنتی برای درمان انواع بیماری‌ها و همچنین چاقی و لاغری از طریق طبع و مزاج افراد وارد عمل می‌شود، به عبارت دیگر برای هر شخصی نسبت به مزاج همان فرد دارو تجویز می‌کند. طبع و مزاج انسان از نگاه طب سنتی به ۴ دسته تقسیم می‌شود. گرم و خشک یا صفرایی، سرد و خشک یا سودایی، گرم و تر یا دموی، سرد و تر یا بلغمی. دو دسته اول را معمولاً افراد لاغر و دو دسته دوم را افراد چاق تشکیل می‌دهند.

بررسی انواع مزاج مرتبط با چاقی

همانطور که ‌گفته شد افراد چاق معمولاً دارای مزاج دموی و یا بلغمی هستند. افراد دارای مزاج بلغمی دچار اضافه وزن همراه با‌ چربی و افراد دموی اضافه وزن ناشی از تشکیل عضله دارند. پس افرادی که دارای مزاج بلغمی هستند چگونه از اضافه وزن خود جلوگیری کنند؟

افراد بلغمی معمولاً دارای موهای لخت و کم پشت بوده و میل بیشتری به خواب بیشتر و ضعف و سستی دارند. بنابر اصول طب سنتی برای لاغری، چاقی افراد به دلیل تری و رطوبت بدن افراد است، در نتیجه اینگونه افراد با رعایت رژیم غذایی، حذف خوراک‌های تر و رطوبتی، و تغییر سبک زندگی خود می‌توانند به وزن ایده‌آ‌ل خود برسند.

انواع روش‌های طب سنتی برای لاغری

  • رعایت‌های تغذیه‌ای

پرخوری‌ نکنید، تلاش کنید تا میان وعده‌های غذایی خود را کم کنید و ریزه‌‌خواری نکنید. هنگام غذا خوردن آن را‌ کامل بجوید، غذا در دهان شما باید کامل له شده و با بزاق دهانتان مخلوط شود. از خوردن مخلفاتی مانند ترشی، ماست، کاهو و … همراه با غذا پرهیز کنید، این مواد برای بدن افرادی با مزاج تر مضر است. خوردن غذاهایی چون ماکارونی، تخم‌مرغ، کله‌پاچه و دیگر غذاهایی که سبب غلظت خون می‌شوند را به حداقل برسانید. از نیم ساعت قبل و تا ۲ ساعت بعد از خوردن غذا، مایعاتی چون چای، آب، دوغ و … مصرف نکنید.

از نوشیدن و خوردن همزمان میوه‌جات و مایعات بپرهیزید. هر زمان که احساس گرسنه و یا تشنه بودن به شما دست داد، غذا و آب میل کنید و در زمان سیری از خوردن آن‌ها خودداری کنید. نان‌های خمیری را از سبد غذایی خود حذف کنید و از نان‌های برشته مانند نان جو استفاده کنید. غذاهای پر‌کالری را به این دلیل که زمان بیشتری برای هضم آن لازم است مصرف نکنید. و یکی از مهم‌ترین کارهایی که همه افراد، چه‌ چاق و چه لاغر باید انجام دهند این است که برای خود برنامه غذایی منظم تهیه کرده و سر ساعت غذا بخورند.

همانطور که گفته شد دلیل چاقی در افراد بلغمی رطوبت است و یکی از خوراکی‌هایی که در بدن ایجاد رطوبت می‌کنند غذاهای شیرین و چرب است، تا می‌توانید از خوردن غذاهای چرب و شیرینی‌جات پرهیز کنید.

  • تغییر ‌قواعد و اصول حمام کردن

زمان حمام کردن خود را به حداقل برسانید و حداقل ۲ بار در هفته به حمام بروید. ناشتا حمام نکنید. پس از خوردن غذا و با شکم پر از حمام رفتن بپرهیزید زیرا علاوه بر تأثیر برروی چاقی بدن، خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد. اگر برایتان مقدور است با آب‌های معدنی حمام کنید و یا به آب حمام خود نمک و بوره اضافه کنید. استفاده از روغن بابونه پس از حمام نیز به روند لاغری کمک خواهد کرد.

  • خواب کافی

‌پزشکان طب سنتی برای لاغری معتقدند سیستم بدن انسان به گونه‌ای است که قبل از طلوع خورشید، بدن شروع به خلط بلغم می‌کند، به همین دلیل توصیه شده است که برای جلوگیری از ایجاد آن در آن زمان از خواب بیدار شده و تحرک داشته باشید. ساعت مناسب و کافی برای خوابیدن بین ۶ تا ۸ ساعت است و افرادی که از مزاج سرد برخوردار هستند شب زودتر خوابیده و صبح‌ها قبل از طلوع خورشید بیدار شوند.

بین ساعت خواب و غذایی که خوردید حداقل ۳ ساعت فاصله قرار دهید، از خوابیدن در طی روز بپرهیزید، همچنین باید با معده خالی و بلافاصله پس از غذا از دراز کشیدن و خوابیدن خودداری کنید.

  • ورزش و لاغری

ورزش برای همه افراد و تمامی سنین مفید است. اگر می‌خواهید که در زمان کوتاهی وزن کم کنید قبل از ورزش از روغن‌های سایه‌‌دانه و بابونه برای چرب کردن ناحیه مورد نظرتان استفاده کنید. این روغن‌ها به این دلیل که طبیعت گرمی دارند به روند لاغری کمک می‌کنند. افرادی که مزاج گرم دارند از استفاده این نوع روغن‌ها پرهیز کرده و به ورزش تنها اکتفا کنند.

اما افرادی که مزاج سرد دارند می‌توانند قبل از ورزش روغن را به بدن خود مالیده و زمانیکه احساس حرارت به آنها دست داد ورزش را شروع کنند، این کار علاوه‌ بر لاغر شدن از نفخ معده و دل‌درد نیز جلوگیری می‌کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که قبل و بعد از ورزش غذا نخورید و حداقل نیم ساعت بین غذا و ورزش وقفه ایجاد کنید.

  • تأثیر حالات روحی بر روی لاغری

حالت‌های روحی و روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب علاوه بر اینکه ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشارخون و… را افزایش می‌دهد موجب چاقی افراد نیز می‌شود. برای مثال بعضی از افراد به هنگام خشم و یا ناراحتی میل به خوردن خوراکی‌های مختلف و غذا دارند و همین سبب چاق شدن آنها می‌شود. افراد چاق باید سعی کنند تا در دوران رژیم خود انرژی‌های مثبت دریافت کنند و با انگیزه ادامه دهند.

  • راه‌حل طلایی

یکی از روش‌های لاغر کردن در طب سنتی که به راه‌حل طلایی نیز معروف است، حذف کردن وعده نهار است زیرا خوردن نهار باعث افزایش بلغم و سودا در بدن شده و غلظت خون را بالا می‌برد. هضم مواد غذایی بین دو وعده  در بدن حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد بنابراین طب سنتی برای لاغری توصیه می‌کند تا وعده نهار را از برنامه غذایی خود حذف کنید. از فواید نخوردن نهار می‌توان به کاهش بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش وزن و تناسب اندام اشاره کرد.

  • دفع مواد زائد

دفع مواد زائد بدن به از بین رفتن بلغم بدن کمک می‌کند و از طریق ادرار، مدفوع و یا تعرق صورت می‌گیرد. به همین دلیل توصیه شده است که در طول روز ۸ لیوان آب میل کنید تا مواد زائد از طریق ادرار از بدن خارج شود. ورزش و فعالیت‌های بدنی بالا نیز باعث تعریق بدن شده و به دفع این مواد کمک می‌کند. اگر دچار یبوست هستید می‌توانید از آلو و انجیر خیسانده شده استفاده کنید و اگر تأثیری در روند بهبودی شما نداشت به پزشک مراجعه کنید.

  • دمنوش‌های گیاهی

دمنوش‌ها و گیاهان دارویی نیز در طب سنتی برای لاغری جایگاه ویژه‌ای دارند. استفاده از داروهای گیاهی برای مزاج‌های مختلف باید زیر نظر پزشکان تجویز شود اما یکی از دمنوش‌های گیاهی که برای تناسب اندام و کاهش چربی‌های بدن مؤثر است دمنوش چای سبز است. از دیگر دمنوش‌هایی که می‌توان برای تعادل وزن از آن‌ها نام برد دمنوش به‌لیموهمراه با نعناع و بابونه، دمنوش بارهنگ و چای سیاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا