ویژه دانشجویان

زیر و بم شماره گذاری صفحات در ورد

کار کردن با نرم افزار ورد برای بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان ضروری می باشد و به همین دلیل در سال‌های اخیر، اهمیت یادگیری آن برای قشر زیادی از جوانان بالاتر رفته است. در مجموعه آموزش های ورد به زبان ساده سعی داریم تکنیک ها و مواردی را آموزش دهیم که فکر میکنیم برای شما دوستان مفید خواهد بود. در این آموزش، می‌خواهیم درباره شماره گذاری صفحات در ورد بگوییم و تمام نکاتی که ممکن است نیاز داشته باشید را توضیح دهیم.

شماره گذاری صفحات در ورد گاهی اوقات می تواند بسیار زمان بر و پیچیده به نظر برسد. این در حالی است که معمولاً شما راه حل صحیح و روش ساده انجام آن را نمی دانید. از آنجایی که بیشتر مقالات و پایان نامه ها می بایست به زبان فارسی تهیه و تدوین شوند، بسیاری از افراد نحوه تغییر زبان یا شیوه نگارشی اعداد به فارسی را نمی دانند. در این آموزش علاوه بر اینکه تکنیک ها و روش های شماره گذاری صفحات در ورد به شیوه های مختلف را آموزش می بینیم، درباره شماره گذاری فارسی در ورد نیز نکاتی را خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.

نرم افزار آموزشی Word 2019 شرکت پرند

شماره گذاری صفحات در ورد چگونه انجام می‌شود؟

مرحله اول این است که شما مقاله یا پایان نامه خود را آماده کنید و تمامی صفحات آن را تایپ نمایید. معمولاً تنظیمات مرتبط با صفحه و شماره گذاری در مرحله‌های آخر کار انجام می‌شود. پس فرض را بر این می‌گذاریم که شما تعداد صفحاتی که می خواستید را آماده کرده‌اید و حالا می خواهید طبق نیاز آن‌ها را شماره گذاری نمایید.

برای این کار ابتدا به منوی insert می‌روید و گزینه  page number را می‌زنید. در این گزینه شما این امکان را دارید که در قسمت بالای صفحات، پایین صفحات، در حاشیه کاغذ و یا جایی که دلخواهتان است و با اشاره گر موس روی آن کلیک کرده‌اید، شماره صفحه قرار دهید. به طور معمول شماره صفحات در قسمت پایین برگه درج می‌شود. پس ما برای این آموزش ورد از گزینه bottom of page استفاده می‌کنیم.

به غیر از گزینه‌هایی که به صورت نمونه برای شما نمایش داده می شود، شما می توانید به هر صورتی که میخواهید شماره صفحه را در نمایید. به همین خاطر در این مرحله ما یکی از انواع ساده ی آماده را انتخاب می‌کنیم و بعد بر روی قالب بندی و ظاهر آن کار خواهیم کرد. پس از انتخاب این گزینه می بینیم که یک تب جدید به نرم افزار ورد اضافه می‌شود. این تب که تنها در صورتی فعال می‌شود که شما در بخش header and footer باشید، تنظیمات مربوط به شماره گذاری صفحات در ورد است.

در منو دیزاین چه امکاناتی در اختیار ما قرار می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که ما در منوی دیزاین میبینیم امکان شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد است. این تفاوت می تواند بین صفحه اول و سایر صفحات باشد. به این صورت که اگر گزینه different first page را تیک بزنید، شماره صفحه از صفحه اول حذف شده و از صفحه دوم درج می شود. این ویژگی برای زمانی مناسب است که نمی‌خواهید در صفحه اول شماره صفحه داشته باشید. برای مثال در صفحه اول مقاله، بسم الله الرحمن الرحیم را نوشته‌اید و نمی‌خواهید جزو صفحات اصلی به حساب بیاید. در این شرایط با تیک زدن این گزینه می توانید شماره گذاری صفحه را در برگه اول غیر فعال کنید.

گزینه بعدی هم برای کتاب‌ها یا مجلات که صفحات زوج و فرد متفاوت هستند به کار می آید. گزینه different odd and even pages شماره گذاری صفحات در ورد را برای برگه های زوج یا فرد متفاوت قرار می دهد. اما اگر خواستید از این دو گزینه فراتر بروید و به نرم افزار ورد بگویید که بعضی از صفحات شماره صفحه داشته باشند و بعضی دیگر نه چه باید کرد؟ در اینجا به سراغ مفهومی می‌رویم به نام بخش بندی در ورد.

ساخت section در ورد و شماره گذاری صفحات دلخواه

برای اینکه بتوانید بخشی از صفحات را شماره بزنید و بخش دیگر را نه، می بایست ابتدا آن قسمت را به عنوان یک section به ورد معرفی کنید. برای این منظور انتهای صفحه ای که می خواهید از آنجا به بعد تبدیل به یک بخش جدید شود بروید، از منوی layout گزینه breaks و سپس گزینه continues یا next page را انتخاب نمایید. حالا اگر در پایین صفحه دابل کلیک نمایید و بخش هدر و فوتر را باز کنید، می بینید که یک کلمه section1 به آن اضافه شده است. حالا می توانید شماره صفحه را برای این بخش متفاوت از بخش قبلی بگذارید.

استفاده از بخش بندی در ورد محدود به شماره گذاری صفحات در ورد نیست. شما می توانید برای سرصفحه پاصفحه ها نیز از این قابلیت استفاده کنید. کاربرد این ویژگی برای کتاب ها یا مجلات بسیار زیاد است. شما می توانید مشخص کنید که در یک فصل از یک کتاب، عنوان سرصفحه تیتری متفاوت از فصل دیگر باشد. یا حتی می توانید از این قابلیت برای قاب بندی برخی از صفحات به صورت متفاوت استفاده نمایید. سعی می کنیم در مطالب آموزشی دیگر از سری آموزش های ورد به زبان ساده، بیشتر درباره بخش بندی و section در ورد صحبت کنیم.

چگونه نوع شماره گذاری صفحات در ورد را تغییر دهیم؟

یکی دیگر از مواردی که ممکن است با آن روبه‌رو شویم، چگونگی تغییر دادن شماره گذاری صفحات در ورد از حالت عددی به حروف الفبا است. برای تنظیمات شماره صفحه از همان منوی دیزاین به قسمت page number و سپس گزینه format page number بروید. پنجره‌ای برای شما باز میشود که میتوانید از قسمت number format حالت دلخواه خود را برای شماره گذاری صفحات در ورد انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که نمایش فارسی اعداد در قسمت دیگری از نرم افزار ورد تنظیم می شود و ممکن است زمانی که number format را روی عدد تنظیم می‌کنید شماره گذاری به صورت اعداد انگلیسی درج شود. در قسمت بعدی تنظیمات اعداد را در ورد خواهیم دید.

چگونه شماره گذاری صفحات در ورد را به صورت اعداد فارسی تنظیم کنیم؟

در واقع تنظیمات نمایش اعداد به صورت فارسی در نرم افزار word چه برای شماره صفحات را چه برای اعدادی که در متون تایپ می شود یکسان است. البته اگر با کیبورد انگلیسی اعداد را تایپ کنید و بخش هایی را با کیبورد فارسی بنویسید می توانید گزینه را انتخاب نمایید که در هر دو صورت به دو شکل متفاوت اعداد را نمایش دهد. برای نمایش اعداد به صورت فارسی در ورد از منوی فایل گزینه options را میزنیم سپس از منوی بغل روی گزینه advanced می‌رویم. در بین گزینه ها به دنبال موردی به نام show document content باشید. در این بخش گزینه numeral تمام تنظیماتی را دارد که ما برای این بخش نیاز داریم. در ادامه توضیح هر گزینه را آورده ایم.

اگر می‌خواهید تمامی اعدادی که در سند شما درج می‌شود چه در بخش متون و چه در بخش پاصفحه یا شماره صفحه، فارغ از نوع کیبوردی که با آن تایپ می کنید، عدد انگلیسی باشد، این گزینه را روی حالت Arabic  تنظیم کنید. در این حالت تمامی اعداد با فرمت انگلیسی دیده خواهند شد. نقطه مقابل این حالت گزینه Hindi است که در صورت فعال بودن آن، تمامی اعداد، حتی اعدادی که مابین متون انگلیسی نوشته شده است را به صورت اعداد فارسی می بینیم.

اگر در متن خود هم زبان فارسی و هم زبان انگلیسی را دارید، توصیه می کنیم از گزینه context استفاده نمایید. چراکه تنها این گزینه است که به صورت درست در زمان‌هایی که فارسی استفاده میکنید، اعداد فارسی قرار می‌دهد و زمانی که از متون انگلیسی استفاده میکنید، اعداد را هم انگلیسی می‌نویسد. آخرین گزینه مربوط به تشخیص سیستم از زبان شما می شود.

 

چگونه مشخص کنیم از چه صفحه ای شماره صفحه یک درج شود؟

زمانی که تمام صفحات مورد نیاز در مقاله یا پایان نامه خود را در یک سند ورد تنظیم می کنید، احتمال زیاد نیاز دارید که شماره گذاری صفحات را از صفحه ای به غیر از اولین صفحه قرار دهید. برای مثال 10 صفحه ابتدایی برای صفحه عنوان، فهرست مطالب یا پیشگفتار در نظر گرفته می شود. و متن اصلی پایان نامه از صفحه 11 شروع می شود. حالا اگر به صورت پیشفرض شماره گذاری صفحات در ورد را انجام دهید، می بینید که عدد گذاری ها به درستی انجام نشده است. به عنوان آخرین بخش این آموزش، می خواهیم چگونگی حل این مشکل را توضیح دهیم.

برای انجام دادن نمونه بالا، ابتدا به انتهای صفحه دهم بروید، از منوی layout گزینه  breaks را بزنید. با استفاده از گزینه next page، یک بخش جدید ایجاد کنید. حالا یک بخش از صفحه یک تا ده دارید و بخش دوم از صغحه یازده به بعد آغاز می شود. به بخش جدید بروید و از روشی که در این آموزش دیدید، شماره گذاری را انجام دهید. به عنوان آخرین قسمت، به سراغ تنظیمات شماره صفحه بروید.

گزینه start at را تیک زده و عدد یک را وارد نمایید. حالا می بینید که شماره صفحه برگه یازدهم، از عدد یک شروع می شود. به همین راحتی! منتظر آموزش های بعدی ما باشید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا