بخش کروناسلامت

ارتباط میان سلامت روان و کرونا

در این مطلب قصد داریم تا به ارتباط بین سلامت روان و کرونا و راه‌‌حل‌هایی برای پیشگیری از بیماری‌های روانشناختی در زمان این پاندمی بپردازیم. با مجله مدنویس همراه باشید.

کرونا، ویروس ناخوانده و مرموزی که در کمترین زمان همه جای جهان را تحت قلمرو خودش درآورد، در ابتدا کمتر کسی تصور می‌کرد که بتواند در این مدت کوتاه چنین اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی وسیعی را از خود برجای بگذارد.

بسیاری از افراد این ویروس ناشناخته را تنها یک عامل بیماری‌زای گذرا همانند بسیاری دیگر از پاندمی‌های شیوع‌یافته در زمان‌های گذشته، تصور می‌کردند که خیلی زود عمرش به پایان می‌رسد و کوله بار خود را می‌بندد و برای همیشه می‌رود. اما با گذشت بیش از چند ماه از ورود این ویروس به جهان، نشان داد که قرار است همچنان بتازد و روز به روز قربانیان بیشتری را بگیرد. اما چه ارتباطی میان سلامت روان و کرونا وجود دارد؟ ادامه مطلب را دنبال کنید تا بیشتر توضیح دهیم.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان به معنای داشتن آرامش ذهن، باور به قابلیت‌های خود و احساس اعتماد به نفس است، و به عبارتی بر اساس این تعریف کسی که بتواند از پس خود و چالش‌ها و مشکلات زندگی به خوبی برآید دارای سلامت روان است. همچنین کسی که به راحتی با افراد و محیط ارتباط برقرار کرده و در محیط کار و زندگی وجودش برای همه فایده داشته باشد از سلامت روان برخوردار است.

 

شیوع کرونا و تأثیر بر سلامت روان

همانطور که پیش‌تر گفته شد این ویروس به دلیل سرعت انتقال بالا در همه جای جهان منتشر شد و زنگ وضعیت فوق هشدار را تنها در کمتر از چند ماه در بهداشت جهانی به صدا در آورد.

شیوع یافتن این بیماری واگیردار بر سلامت روان بسیاری از افراد جهان مؤثر بوده و اینطور که شواهد و نتایج نشان می‌دهد علاوه بر بیماری، بسیاری از مردم را به کام مرگ کشانده و این یکی از مهم‌ترین دلایل بروز مشکلات روانی برای افراد شناخته می‌شود.

در این وضعیت هشدار جهانی اولویت با حفظ سلامت روان افراد می‌باشد، زیرا مردم در اقصی نقاط جهان و در جامعه، به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی، تعداد زیاد مرگ و میر تحت فشارهای روانی و پراسترس قرار دارند.بنابراین در این شرایط بایستی افرادی را که بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند شناسایی کرده و با آموزش روش‌ها و تکنیک‌های مناسب از بروز بیماری‌های روانشناختی در سطح جامعه جلوگیری کرد.

کرونا بیماری ناشناخته‌ای بود که مشکلات فراوانی را برای انسان‌ها به وجود آورد، از جمله این مشکلات در سطح جامعه می‌توان به منع و محدودیت در رفت و آمدها، ضربه به اقتصاد جهان، بیکاری، و به تبع کاهش در آمد خانوارها اشاره کرد. از طرفی دیگر در سطح خانوارها، بسیاری از دورهمی‌های فامیلی  کاهش یافت، و این در صورتی است که تمامی این مسائل برای داشتن یک سلامت روان خوب مورد نیاز است.

برای کاهش استرس چه کنیم؟

در این شرایط و با توجه به سرعت انتقال ابن ویروس توصیه متخصصان برای حفظ سلامتی افراد این است که در خانه مانده و کمتر از منزل خارج شوند، همین موضوع باعث شده تا افراد کم حوصله شده و احساس افسردگی کنند، برای جلوگیری از این اتفاق راه‌کارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

ارتباطات خود را حفظ کنید

با وجود فاصله‌گذاری اجتماعی سعی‌کنید با افراد‌ خانواده ارتباط خود را از طریق فضای مجازی حفظ کنید. پیام‌های حاوی انرژی مثبت و امید بخش را برای یکدیگر ارسال کنید در مورد احساس ناراحتی و استرس این روزها با خانواده و دوستان نزدیک خود صحبت کنید. این کار باعث می‌شود تا بار انرژی منفی این ویروس از شما کم شده و در این شرایط احساس تنهایی نکنید. برای خود و خانوادیتان بازی‌ها و سرگرمی‌هایی را تدارک ببینید تا بتوانید با انجام آن‌ها از استرس دور شوید.

کودکان ما بسیار تحت تأثیر حرف‌های ما قرار دارند، سعی کنید تا با استفاده از بازی‌های گوناگون آن‌ها را سرگرم کنید و در حضورشان اخبار بد و ناراحت کننده را بازگو نکنید. به طور کلی خواندن ‌و دنبال کردن اخبار بد حال همه را بد می‌کند و باعث می‌شود سطح استرس و اضطراب در ما افزایش یابد. اخبار را از منبعی موثق پیگیری کنید و از شنیدن و خواندن اخبار ناراحت کننده دوری کنید.

همانطور که می‌دانید این بیماری برای افراد سالمند خطر بیشتری داشته و آن‌ها را تهدید می‌کند، در این شرایط از توجه به کودکان و افراد سالمند غافل نشوید. تلاش کنید تا در حضور این دو گروه سنی مراقب صحبت‌های خود باشید و از ابراز نگرانی در مقابل آن‌ها بپرهیزید.

دچار رخوت و سکون نشوید

ورزش و انجام فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. می‌توانید از برنامه‌های ورزشی که در تلوزیون پخش می‌شود و یا برنامه‌های آموزشی موجود در فصای مجازی استفاده کنید. انجام ورزش به داشتن حس خوب و دوری از استرس به شما کمک خواهد کرد. برای خودتان یک برنامه ریزی منظم انجام دهید، به گونه‌ای که ‌برای تمام ساعات روزتان برنامه داشته باشید (ساعت خواب، وعده‌های غذایی منظم و .. ) داشتن زمان آزاد باعث می‌شود ذهن شما به سمت شرایط کنونی رفته و سبب افزایش استرس شما شود.

خود را از انرژی های منفی دور نگه دارید

بیش از حد خبرهای استرس‌زا مطالعه نکنید و این کار را به یک یا ۲ بار در روز محدود، و اخبار را فقط از منابع معتبر دنبال کنید. اگر پیامی حاوی اطلاعات غلط و اشتباه در فضاهای مجازی منتشر شد از باز نشر آن خودداری کرده و سعی کنید پیام صحیح را انتقال دهید. به افراد پیر و سالمند خانواده خود که ناتوان هستند و احتیاج به کمک دارند کمک کنید.

نکته مهم در سلامت روان و کرونا مسأله سوگواری است، متأسفانه به دلیل عوارض ناشی از این بیماری بسیاری از افراد عزیزان خود را از دست می‌دهند. اما به دلیل وجود محدودیت‌های موجود نمی‌توانیم در کنار آن‌ها باشیم. بنابراین می‌توان برای تسلی دادن به خانواده‌های داغدار از طریق پیام در فضاهای اجتماعی و تلفن این کار را انجام داد.

سلامت روان جامعه و کرونا

با آمدن کرونا و شرایط ویژه‌ای که به وجود آورد یکی از اصلی‌ترین مشکلات همه جهان سلامت جوامع است که دلیل آن تغییر شیوه‌های زندگی، محدودیت‌های موجود و استرس ناشی از آن می‌باشد. همه افراد ترس ابتلا به این بیماری را داشته و دچار نگرانی می‌شوند.توصیه ما نیز این است که ضمن دوری از ترس و استرس بی‌مورد، پروتکل‌های بهداشتی را کامل و صحیح انجام دهید و در صورت نیاز برای رهایی از نگرانی از اطرافیان خود درخواست کمک کنید.

افراد دارای سلامت روان چه ویژگی هایی دارند؟

از آنجا که سلامت روان و کرونا به یکدیگر مرتبط هستند، امسال از سوی سازمان بهداشت جهانی (Who) روز جهانی سلامت، سلامت روان برای همه نامگذاری شد تا اهمیت این موضوع به خوبی درک شود. این سازمان همچنین همه جوامع، سازمان‌ها و دولت‌ها را به سرمایه‌گذاری برای ایجاد سلامت روان تشویق کرد تا با این کار همه افراد جامعه از سلامت روان بهره ببرند.

همانطور که گفته شد سلامت روان به معنای داشتن آرامش ذهنی، احساس اعتماد به نفس و توانایی‌های خود، در جهت شکوفایی آن‌ها می‌باشد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت بهداشت روان به حالتی از آسایش و شادکامی فرد گفته می‌شود که در آن به توانایی‌های خود واقف بوده و قادر است در برابر شرایط سخت و استرس‌زا زندگی معمول خود را داشته، در محیط کار و شغلی فردی مفید واقع شود، و با افراد دیگر جامعه ارتباط و همکاری داشته باشد. همچنین بتواند با وجود موانع برای رسیدن به اهدافش تلاش کند.

پنج ویژگی مهم سلامت روان

پنج ویژگی سلامت روان شامل عزت نفس، روابط مثبت با دیگران، دارای استقلال فردی، و داشتن هدف برای زندگی است. افرادی که سطح بالایی از این پنج ویژگی را دارند شامل افراد زیر می‌شوند:

۱) حس خوبی نسبت به خودشان داشته، ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری خود را چه خوب و چه بد می‌پذیرند، و در مورد گذشته و اشتباهات خود احساس بدی ندارند.

۲) از روابط خوبی با اطرافیان خود و افراد جامعه برخوردار هستند، به دیگران کمک کرده و آسایش دیگران برایشان اهمیت دارد، دوستی، عشق، محبت و صمیمیت را درک می‌کنند.

۳) افرادی مستقل هستند، در برابر ناملایمات زندگی و فشارهای جامعه ابتدا تفکر کرده و سپس عمل می‌کنند، رفتار و اخلاق خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، و خود را با کسی مقایسه نمی‌کنند.

۴) در مدیریت اتفاقات جریان بافته بر محیط تسلط دارند، از فرصت‌های پیش آمده به نحو احسن استفاده می‌کنند، اگر در زندگی موقعیت و شرایط آنطور که می‌خواهند پیش نرود با توجه به نیازها و ارزش‌های شخصی خودشان این شرایط را به وجود می‌آورند.

۵) برای تک تک لحظه‌های زندگی خود هدف دارند و همیشه با برنامه پیش می‌روند.

۶) همیشه احساس امید نسبت به زندگی دارند، و با کسب تجربیات در جهت رشد و شکوفایی خود و توانمندی‌هایشان قدم بر‌می‌دارند.

برای ارتقا بهداشت روان چه کنیم؟

مهم‌ترین قدم در جهت ارتقا بهداشت روان ایجاد مکان‌هایی است که افراد بدانند در مواقع بحرانی به چه کسی مراجعه کنند تا به درستی راهنمایی شوند. بحث آموزش به افراد جامعه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.باید به افراد آموزش داده شود تا بدانند چگونه از خود مراقبت کنند، دانش کافی در مورد سلامت روان داشته باشند، موقعیت‌های استرس‌زا را چگونه مدیریت کنند، و بحران‌های عاطفی را چگونه پشت سر بگذارند. روش‌های حل مشکل و مذاکره به افراد آموزش داده شود تا بتوانند در مواقع قرارگیری در شرایط بحرانی از این مهارت‌ها استفاده کنند.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا