ویژه دانشجویان

ساخت منو در پاورپوینت های حرفه ای

کار با نرم افزار پاورپوینت برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند ارائه هایی با کیفیت داشته باشند، بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که مجموعه آموزش هایی را تحت عنوان آموزش پاورپوینت به زبان ساده برای شما عزیزان تهیه و منتشر کنیم. قصد داریم در این سری از آموزش ها بیشتر به نکات کاربردی و تخصصی بپردازیم. در اولین قسمت از این مجموعه آموزشی به سراغ یکی از تکنیک ها و موارد مهم در برنامه پاورپوینت می‌رویم. موضوع این آموزش ساخت منو در پاورپوینت است. با ما همراه باشید تا این تکنیک پرکاربرد را یاد بگیرید.

ساخت منو در پاورپوینت چه کاربردی دارد؟

اگر تجربه کار کردن با این برنامه را داشته باشید، می دانید که برای ساخت اسلاید ها از این نرم افزار استفاده می کنیم. برای مثال من به عنوان یک مدرس می‌خواهم موضوعی را همراه با عکس، جدول، نمودار و اطلاعات درسی به شما آموزش بدهم و برای تفهیم بهتر مباحث از نرم افزار پاورپوینت استفاده می کنم. در واقع این برنامه یک ابزار کمک آموزشی به حساب می آید و شما می‌توانید با ساخت پاورپوینت های مناسب، مخاطبین خود را بیشتر درگیر کنید و تعامل آنها را بالاتر ببرید.

زمانی که شروع به ارائه دادن می‌کنیم، با استفاده از اسلایدها مباحث را یکی یکی توضیح داده و به جلو می رویم. حال فرض کنید ساختار محتوای شما پشت سرهم و دنباله دار نباشد و نیاز داشته باشید که از یک موضوع به موضوع دیگری بروید. یا در صورت نیاز لیستی از عناوینی که می بایست در ارائه خود توضیح دهید را داشته باشید. در این صورت می بایست بدون هیچ مشکلی هر قسمت از پاورپوینت را که خواستید به نمایش در بیاورید و با یک کلیک به سراغ موضوع بعدی بروید. تمام این امکانات تنها در صورتی ممکن است که شما ساخت منو در پاورپوینت را بلد باشید.

با استفاده از منوها در پاورپوینت می توانید لینک هایی به صفحات دلخواه یا فهرست کل ارائه خود ایجاد کنید. در این آموزش با هم طریقه ساخت منو در پاورپوینت خواهیم دید.

کتاب گام به گام پاورپوینت 2019 اثر سپیده افتخاری دوست

ساخت منو در پاورپوینت چه مراحلی دارد؟

فرض را بر این می‌گذاریم که شما تمامی اسلاید های مورد نظر در ارائه خود را تهیه کرده اید و حالا می خواهید یک اسلاید را به عنوان فهرست ایجاد کنید و بخش‌های مختلف ارائه خود را به این فهرست لینک نمایید. برای این منظور ابتدا کافی است که نام عنوان های مهم و یا بخشهای مختلف پاورپوینت خود را در اسلاید فهرست لیست نمایید. سپس نوشته بخش مورد نظر را انتخاب کرده و از منوی insert گزینه hyperlink را انتخاب کنید.

در پنجره ای که باز می شود، این امکان را دارید که به جای لینک کردن به یک صفحه اینترنتی، بخشی از پاورپوینت خود را به عنوان مقصد انتخاب نمایید. برای این‌کار از پنل بغل گزینه place in this document را بزنید. سپس از لیست اسلایدها، شماره اسلاید مورد نظر خود را انتخاب کرده و دکمه ok را بزنید.

ممکن است لینک نوشته خود را در حالت ادیت کردن پاورپوینت، فعال نبینید و نتوانید از آن استفاده کنید. جای نگرانی نیست؛ چرا که در حالت اسلاید شو لینک شما فعال خواهد بود و به درستی عمل می‌کند. به همین روش تک تک عنوان های دیگر فهرست خود را نیز انتخاب نموده و به اسلاید مورد نظر در پاورپوینت لینک کنید. حالا نوبت به آن می رسد که در تمامی اسلایدها دکمه ای تعبیه نمایید تا با زدن آن به صفحه فهرست منتقل شوید. در این صورت می توانید بدون هیچ مشکلی در زمان ارائه به صفحه فهرست برگردید و به سراغ موضوع دیگری بروید.

چگونه دکمه ای برای رفتن به فهرست ایجاد کنیم؟

برای ساخت دکمه ها در پاورپوینت می‌بایست از اشکال هندسی استفاده کنیم. چرا که تنها در در صورت انتخاب یک شکل یا نوشته، گزینه لینک کردن فعال می‌شود. برای وصل کردن دکمه به صفحه فهرست می توانید از گزینه ای به غیر از هایپرلینک هم استفاده نمایید. این گزینه که برای ساخت دکمه ها در پاورپوینت استفاده می‌شود از منوی insert بخش links فعال خواهد شد.

پس من در اسلاید سوم یعنی جایی که محتوای اصلی پاورپوینت شروع می شود یک شکل مربع ایجاد می کنم و به سراغ گزینه action در منوی insert میروم. در پنجره ای که برای شما باز می شوند گزینه hyperlink to را انتخاب کرده و به سراغ گزینه slide بروید.

در اینجا می توانید شماره اسلاید مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه تایید را بزنید. تفاوت این گزینه با گزینه‌های اصلی هایپرلینک در منوی insert در این است که اینجا می توانید مشخص کنید در چه صورتی عملیات لینک انجام شود.

از آنجایی که گزینه action مختص دکمه ها در پاورپوینت است، این امکان را دارید که برای رویداد کلیک کردن ماوس یا حرکت کردن ماوس روی دکمه حالتی را تنظیم نمایید. کافی است از قسمت بالای پنجره action settings حالت mouse click یا mouse over را انتخاب کرده و بگویید که در صورت کلیک کردن موس یا حرکت موس روی دکمه چه اتفاقی بیفتد. برای لینک کردن به فهرست بهتر است حالت mouse click را انتخاب نمایید تا در زمان اجرا به صورت اتفاقی ماوس بر روی دکمه حرکت نکند و نمایش اسلاید فعلی شما متوقف نشود.

 فهرست های خلاقانه در اسلاید ها

ساخت منو در پاورپوینت می تواند به شیوه دیگری نیز انجام شود. یکی از روش‌های رایج برای ساخت منو در پاورپوینت این است که در پایین یا کنار اسلایدها در هنگام نمایش مشخص می شود که شما در حال دیدن کدام بخش از ارائه هستید. در این نوع پاورپوینت ها شما به عنوان یک مخاطب، متوجه خواهید شد که چند درصد از ارائه تمام شده و چه مقدار از آن یا چه سرفصل هایی از آن باقی مانده است.

ساخت این دسته از منو ها بیشتر از اینکه تفاوتی در اجرا در پاورپوینت داشته باشند، بستگی به خلاقیت و ایده شما دارد. پس سعی کنید قبل از ساخت منو در پاورپوینت نمونه های موفق و متناسب با موضوع ارائه خود را ببینید و از آنها ایده بگیرید.

یکی از ایده های خوب در این زمینه این است که شما لیستی از عناوین اصلی ارائه خود را پایین تمام اسلاید ها قرار دهید. زمانی که به موضوعی می رسید با استفاده از یک المان گرافیکی مانند رنگ، آن گزینه را مشخص نمایید. به این صورت در حین ارائه به نظر می رسد که با تغییر سرفصل، منوی پایین تغییر می کند و گزینه ها روشن می شوند. من برای این آموزش از شکل ها برای ساخت منو در پاورپوینت استفاده کردم و با رنگهای خاکستری و زرد، فعال یا غیر فعال بودن گزینه ها را نشان داده ام.

ساخت منو در پاورپوینت برای تمام اسلایدها

برای ایجاد منویی مشابه تصویر بالا، کافیست از قسمت شکل ها، یک مورد را انتخاب کنید. چند کپی از آن بگیرید. اسم فصل ها یا بخش های مختلف پاورپوینت خود را در آن بنویسید. سپس رنگ تمامی آنها را خاکستری کرده و در تمامی اسلاید ها کپی نمایید. به صورت پیش فرض در پاورپوینت زمانی که عمل copy / paste را انجام می دهید، محتواها در همان موقعیت قبلی قرار میگیرند. پس در زمان ارائه حرکتی دیده نمی شود و بنظر می آید که منو ها در تمام اسلاید ها ثابت هستند.

زمانی که یه نمونه از منو را در تمام اسلاید ها قرار دادید، نوبت به آن می رسد که در هر بخش یا فصل مشخص کنید کدام عنوان فعال است. برای نشان دادن فعال بودن یک عنوان، کافیست رنگ داخل آن را تغییر دهید. برای مثال در این آموزش من رنگ های تمام عنوان ها را خاکستری انتخاب کرده ام و گزینه فعال را نارنجی تنظیم می کنم.

برای تغییر رنگ شکل و سایر تنظیمات مربوط به آن کافیست روی شکل مورد نظر کلیک کنید. از منوی format که فقط زمانی فعال می شود که شکلی انتخاب باشد، تنظیمات دلخواه خود را انتخاب نمایید. تنظیمات مربوط به رنگ داخل، خط دور و افکت های شکل مربوط به بخش shape style می شود. برای ساده تر دیده شدن شکل ها پیشنهاد می کنیم گزینه shape outline را غیر فعال کنید. یعنی شکل هایتان خط دور نداشته باشند.

اضافه کردن قابلیت لینک به منو در پاورپوینت

کاری که تا به اینجا کردیم، ساختن ظاهر منو بود. برای اینکه این دکمه ها واقعا هم کار کنند و بتوانید در هنگام ارائه، با کلیک کردن روی هر عنوان به اسلاید مورد نظر بروید، می بایست مرحله دیگری نیز انجام شود. گفتیم  که گزینه action از منوی insert، برای لینک دادن شکل ها به اسلاید مورد نظر یا سایر دستورات که در این آموزش نمی گنجد، مربوط می شود. پس برای لینک کردن دکمه ها، به ترتیب هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید. روی action بزنید. Hyperlink to را انتخاب نمایید و از قسمت slide شماره اسلاید مورد نظر را تنظیم کنید.

البته پیشنهاد می شود لینک کردن دکمه های منو را قبل از کپی کردن در تمام اسلاید ها انجام دهید تا دوباره کاری نشود. با ما همراه باشید تا در آموزش های بعدی تکنیک های کاربردی دیگر را در مجموعه آموزش های پاورپوینت به زبان ساده یاد بگیریم.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: 4.25 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا