ویژه دانشجویان

سابمیت شدن ISI

 

برای سابمیت شدن ISI چه کنیم؟ راهکارهایی برای گرفتن تایید از مجلات ISI

با سلام در مقاله قبل با موضوع :spss چیست و چه کاربردی دارد؟ به معرفی این ابزار بسیار کاربردی پرداختیم، که این سری مباحث مربوط به موضوعات تحقیق و پایان نامه می باشد در این مقاله می خواهیم مطالبی درباره سابمیت شدن ISI را باهم یادبگیریم با ما همراه باشید.

یکی از مهمترین روشهای علمی برای بالا بردن سطح دانش هر دانشگاه، ارائه مقالات در زمینه های مختلف موضوعی و تحقیقی است. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برای تکمیل رزومه تحصیلی و پژوهشی خود بایستی اقدام به نگارش مقاله و سامبیت شدن ISI نمایند. در این مطلب می خواهیم تمام زیر و بم این مقوله را با هم بررسی کنیم.

کتاب راهنمای تدوین مقالات علمی ترویجی، علمی پژوهشی و ISI اثر سید حسین رجاء

دربارهISI  چه می دانید؟

بهتر است قبل از هر توضیحی با مجله های ISI آشنا شوید تا بتوانید در زمینه سامبیت شدن ISI اطلاعات کافی بدست آورید. تمامی مجلات علمی که در دنیا منتشر می شوند، بایستی در مرجعی معتبر برای تبادل اطلاعات میان پژوهشگران کشورهای مختلف سازماندهی گردند. موسسه ISI بعنوان یک بانک اطلاعاتی مستند در جهان شناخته شده که هدف اصلی آن پوشش دهی جامع و فهرست کردن مهمترین مجله های علمی و پژوهشی در دنیای علم و دانش است.

موسسه اطلاعات علمی ISI ((Institute for Scientific Information به ارائه خدمات در حیطه پایگاه های داده فهرست کتاب ها و مقالات ارائه شده می پردازد. از مهمترین فعالیتهای این موسسه، نمایه سازی نقل قول ها و داده های مقاله ها، خدمات مرتبط با پایگاه های داده فهرست کتابها است. این نهاد علمی در سال 1960 توسط یوجین گارفیلد تاسیس گردید. اما بعد از 32 سال، موسسه علمی تامسون تصمیم گرفت خدمات این مرکز را با تمرکز بر علم سنجی و انتشارات علمی با اسمThomson Scientific  جهانی سازد.

تمام مجله های علمی طبق استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده، نشر به موقع مجله و جایگاه نشر و تایید کمیته علمی، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و امتیازاتی به آن ها داده می شود.

در ارزیابی مجلات به این نکته توجه زیادی می شود که عنوان مقالات، چکیده، کلمات کلیدی و منابع به زبان انگلیسی نوشته شده باشد تا تحت داوری و تحلیل ISI قرار بگیرد. زمانی مجله ای از لحاظ اعتبار و غنای علمی ارزش خواهد داشت که توسط داوران و تحلیل گران نام آشنای علمی مورد تایید باشد.

راههای تشخیص اعتبار مجله های ISI

روشهای زیادی برای شناسایی کیفیت و معتبر بودن مجلات و ژورنال ها وجود دارد. ضریب تاثیر یا I.F یکی از مهمترین آنهاست. در حال حاضر دو مرجع برای تشخیص معتبر بودن مجلات علمی وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد:

1-سایت تامسون

یکی از راهکارهای اطمینان از سابمیت شدن ISI این است که متوجه شوید آیا مجله ای که برای آن مقاله خود را ارسال می کنید واقعا جزو مجلات ISI به حساب می آید یا نه. بسیار دیده شده که مجلات جعلی با گرفتن مبالغی اقدام به کلاه برداری می کنند و خود را تحت عنوان مجلات رسمی ISI معرفی می نمایند. این در حالی است که دانشجو بدون تحقیق و بررسی و صرفاً برای سریعتر طی کردن فرایند سابمیت شدن ISI هزینه هنگفتی کرده و در نتیجه هم دستش به جایی بند نخواهد بود.

برای تایید گرفتن مجله از طریق سایت تامسون رویترز کافیست نام مجله را در مستر جورنال لیست این سایت جستجو و پیدا کنید. این جستجو می تواند بر اساس ISSN انجام شود. دقت کنید بین 4 رقم اول و 4 رقم دوم شماره ISSN یک خط تیره قرار دارد و شما می بایست این شماره را به درستی وارد کنید تا نتیجه جستجو دقیق باشد.

اگر نتیجه جستجوی شما در یکی از موارد زیر پیدا شود، به این معناست که مجله مورد نظر شما ISI است و می توانید با خیال راحت مقاله خود را برای آن بفرستید.

Science citation index expanded: SCIE

Social Science citation index

 Arts and humanities citation index

2-سرچ از طریق گوگل

روش دیگر برای مطمئن شدن از این که مجله ای در لیست ISI قرار دارد یا خیر، استفاده از جستجوی گوگل است. به این صورت که شما ابتدا نام مجله مورد نظر خود را داخل یک دابل کوتیشن وارد می کنید. سپس در ادامه نام سایت تامسون را تایپ می نمایید. اولین نتیجه ای که به شما نمایش داده شود همان صفحه مشخصات مجله خواهد بود. مثال:

“journal name” site:thomasonreuters.com

برای سابمیت شدن ISI چه کنیم؟

فرآیند سابمیت شدن ISI برای هر مجله ای ممکن است متفاوت باشد. اما تمام آنها یک ساختار کلی و چهارچوب مشترکی دارند. بعنوان مثال به عنوان اولین گام می بایست یک نسخه اولیه از مقاله خود را برای ویراستار مجله ارسال کنید. ویراستار پس از مطالعه مقاله شما تشخیص می دهد که آیا این مقاله شایستگی مرور مجدد و در نظر گرفته شدن برای تایید را دارد یا نه.

 

اگر مقاله شما مورد توجه ویراستار قرار بگیرد، برای بازرسان بعدی ارسال خواهد شد. در غیر این صورت شما ایمیل ریجکت شدن مقاله را دریافت خواهید کرد. بازرس نیز پس از خواندن مقاله شما، نظرات و توصیه های خود را برای ویراستار ارسال می نماید. باز هم در این مرحله ویراستار تصمیم می گیرد که مقاله شما از نظر علمی ارزش تصحیح و بررسی مجدد را دارد یا خیر. در هر دو حالت شما در جریان قرار خواهید گرفت. این فرآیند تا زمانی تکرار می شود که یا مقاله به طور کل رد شود یا به سابمیت شدن ISI مقاله شما منتهی گردد.

راهکارهایی برای گرفتن تایید از مجلات ISI

درست است که تا حد زیادی سابمیت شدن ISI به ویراستار و مجله ای که انتخاب کرده اید بستگی دارد، اما شما هم می توانید با رعایت برخی نکات احتمال تایید شدن مقاله تان را بالاتر ببرید. در این قسمت نکاتی در این زمینه را عنوان خواهیم کرد.

  • از همان ابتدا مقاله خود را برای چند مجله بفرستید. سعی کنید مجلاتی را کاندید نمایید که فکر می کنید تقاضای کمتری برای آنها ارسال می شود. معمولاً مجلات ISI از سرتاسر دنیا درخواست هایی برای چاپ دارند که ممکن است شما را برای مدت های طولانی در صف نگه دارد.
  • از راهنمایی ها و دستور العمل هایی که مجلات یا سایر سایت ها برای تالیف مقالات ارائه داده اند استفاده کنید. این راهنمایی ها شامل تعداد کلمات مقاله، شیوه رفرنس دهی و … می شود.
  • برای سرعت بخشیدن به روند تایید مقاله خود ابتدا یک چهارچوب کلی از مقاله یا چکیده آن را برای مجله مورد نظر ارسال کنید. سپس از آنها بخواهید در رابطه با احتمال چاپ مقاله شما نظر خود را بدهند. معمولاً در این شرایط ویراستاری که مقاله شما را می بیند نکاتی در راستای بهبود ساختار مقاله شما ارائه خواهد داد و شما می توانید برای بهبود مقاله و ارسال رسمی آن برای چاپ در مجله اقدام کنید.
  • قبل از انتخاب مجله سعی کنید تعدادی از مقالات چاپ شده در آن را مطالعه نمایید و سپس ناشر ویراستار و ویراستار موضوعی مجله را شناسایی کنید. داشتن این اطلاعات کمک می‌کند تا مقاله خود را بهتر تنظیم و برای مجله هدف ارسال نمایید.

برای انتخاب مجله جهت سابمیت شدن ISI دقت کنید

یکی از مواردی که می‌تواند کمک کند تا احتمال تایید شدن مقاله تان در مجله آی اس آی بالاتر رود، انتخاب صحیح مجله است. در ادامه نکاتی در رابطه با انتخاب مجله برای راحت تر سابمیت شدن ISI خواهیم گفت.

  • ابتدا لیستی از مجلات علمی تهیه کنید و در بین آنها مجلات مربوط به حیطه تخصصی خود را پیدا کنید. در بعضی از اوقات مجله مختص به رشته شما وجود ندارد اما می‌توانید در زمینه پژوهشی مورد نظر خود مجله را پیدا کنید. برای این منظور می توانید از قسمت معرفی مجلات در سایت ژورنال هاب استفاده نمایید.
  • مجلاتی که انتخاب می‌کنید را بر اساس ایمپکت فاکتور (میزان تأثیرگذاری) یا معیارهای دیگری که برای شما اهمیت دارد دسته بندی کنید.
  • مورد دیگری که می‌تواند در انتخاب مجله مهم باشد کیفیت علمی یا شاخص Q اختصاص داده شده به هر مجله است. ژورنال هایی که کیفیت Q1 دارند را میتوان جزو بهترین ها دانست.

و به عنوان آخرین نکته قبل از فرستادن مقاله به مجله قوانین کپی رایت آنها را بررسی کنید.  به طور کلی قوانین و شرایط هر مجله نسبت به مجله دیگر متفاوت است. شما علاوه بر در نظر گرفتن نکاتی که در این مقاله گفتیم، باید نگاهی به قوانین مجله ای که انتخاب می کنید هم بیندازید. در حال حاضر بسیاری از مجلات نسخه اینترنتی خود را به رایگان در اختیار مخاطبین قرار می دهند. شما می توانید مقالات تایید شده در مجله هدف را مطالعه کنید و ببینید که ویراستار مجله، چه نوع مقالاتی را تایید می کند.

سابمیت شدن ISI بیشتر از اینکه در مراحل نگارش مقاله نیاز به دقت داشته باشد، در انتخاب مجله و نحوه ارسال و ارتباطی که با ویراستار آن برقرار می کنید اهمیت پیدا می کند. به همین خاطر اگر ویراستار مقاله شما را بررسی کرد و نکاتی که می بایست در آن اصلاح شود را برای شما فرستاد، تنها کاری که لازم است انجام دهید برطرف کردن آن ایرادات است. حتی ممکن است برخی از مشکلاتی که مقاله شما گرفته شده است را بی اهمیت بدانید. ولی برای ویراستار مهم بوده و در صورت عدم توجه شما به نکات گفته شده، احتمال ریجکت مقاله بالا می رود.

شما چه پیشنهاداتی برای بالا رفتن شانس تایید مقالات ISI دارید؟ آیا تجربه ای موفق در این زمینه داشته اید؟ در بخش نظرات با ما در تماس باشید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا