سبک زندگیغذای روح (معرفی کتاب)

معرفی رمان‌های‌ جدید انتشارات نیلوفر

خواندن رمان چشم انسان را رو به دنیایی متفاوت باز کرده و به او اجازه می‌دهد که از دریچه‌ای دیگرگون به دنیا نگاه کند. پیشتر هم در مدنویس لیستی از کتاب های ایرانی خواندنی و بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت را معرفی کرده ایم. در بین شرکت‌های منتشرکننده کتاب، انتشارات نیلوفر از آن دسته شرکت‌هایی است که معمولاً به انتشار کتاب‌های ادبی می‌پردازد و آثار زیبا و به یادماندنی مانند بینوایان و نیمابیز (شعرهای ماندگار نیما یوشیج) به تازگی از آن به چاپ رسیده است. در این مقاله به معرفی تعدادی از رمان‌های جدید انتشارات نیلوفر و بخشی از متن این کتاب‌ها پرداخته شده است. برای آشنایی بیشتر با این رمان‌ها در ادامه با مدنویس همراه باشید و نظرات خود را درباره این کتاب‌ها برای ما بنویسید.

رمان‌های‌ جدید انتشارات نیلوفر

خنده| اثر هانری برگسون

کتاب خنده نوشته هانری برگسون که در رمان‌های جدید انتشارات نیلوفر به فروش می‌رسد در واقع مبحثی فلسفی در مورد اموری است که خنده‌آور هستند و در سال ۱۹۰۰ ابتدا به صورت ۳ مقاله جدا از یکدیگر تألیف شد و سپس آن‌ها را در کتابی جمع‌آوری و منتشر کرد. او در این کتاب به تجزیه و تحلیل مسائلی که باعث خنده شده و همچنین تأثیراتی که بر روی زندگی فردی و اجتماعی افراد می‌گذارد، می‌پردازد. از نظر برگسون برای آنکه خنده و به طور کلی کمیک‌ را بتوان درک کرد باید تأثیرات آن را برروی جامعه بررسی کرد زیرا بسیاری از نیازهای انسان از جامعه نشأت می‌گیرد.

بخشی از متن کتاب و قلم نویسنده را باهم می‌خوانیم:

 کف‌های سفید و سبک و شادی خط پیرامونی امواج دریا را که جابجا می‌شود دنبال می‌کنند. گهگاه موجی می‌گریزد و اندکی از آن کف‌ها را به شنزار ساحل می‌آورد. کودکی که آنجا سرگرم بازی است، مشتی از آن را برمی‌دارد و در شگفت می‌شود که لحظه‌ای بعد جز چند قطره آب چیزی به دست خود نمی‌بیند. اما این چند قطره آب بسیار شورتر و تلخ‌تر از موجی است که آن را با خود آورده بود… خنده نیز حباب کفی است ساخته از نمک و مانند حباب به نشانه شادی و سرور می‌ترکد. فیلسوف که مشتی از آن را برمی‌دارد تا بچشد، البته که گاه در مقدار اندکی از آن، قدری هم تلخی می‌یابد

دیوهای خوش‌پوش| اثر گلی ترقی

 عیدی که بی‌صبرانه در انتظارش بودم خراب شده بود، تقصیر خودم بود، می‌خواستم دیو را به زانو دربیاورم، جنگ پشه با حبشه بود. یک نفر باید از خودش جربزه نشان می‌داد، یک نفر باید نشان می‌داد که از دیو نمی‌ترسد. بعدها، خیلی بعد، فهمیدم دنیا پر از دیوهای رنگارنگ است، دیوهای بی‌آزار مثل آقای «پ» دیوهای بدجنس، دیوهای خوش‌ پوش و خوش صورت، دیوهای عاشق، دیوهای شاعر، دیوهای دروغگو… و من هرچقدر تلاش کنم، هر قدر ورزش کنم، درس بخوانم، شعر بگویم یا کارگردان سینما شوم، زورم به هیچ یک از آن‌ها نخواهد رسید

متنی که خواندیم از کتاب دیوهای خوش‌پوش نوشته گلی ترقی است که از جمله رمان‌های جدید انتشارات نیلوفر محسوب می‌شود. نویسنده کتاب سال‌ها از وطن دور بوده و ساکن فرانسه می‌باشد. کتاب او یادآور روزهایی است که در ایران داشته و آن را در قالب ۶ داستان  به تصویر کشیده است. به عبارتی دیگر کتاب دیوهای خوش‌پوش فضای نوستالژیکی دارد و در روزهای قدیم و روابط و احساسات آدم‌ها سپری می‌شود. پس از خواندن این کتاب دلتان برای دنیایی که قبل از فضاهای مجازی تجربه می‌کردید تنگ خواهد شد.

کتاب دیوهای خوش پوش اثر گلی ترقی انتشارات نیلوفر
کتاب دیوهای خوش پوش اثر گلی ترقی انتشارات نیلوفر

کتاب دیوهای خوش پوش اثر گلی ترقی انتشارات نیلوفر

رقص خورشید در روز ابری| اثر حنا مینه

حنا مینه روزنامه‌نگار و رمان‌نویس، اهل سوریه بوده و یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین نویسندگان عرب محسوب می‌شود. کتاب رقص خورشید در روز ابری داستان پسر جوانی است که همراه خانواده‌اش (خواهری ناتوان از تغییر کردن و پدری که از همه چیز نفرت دارد) زندگی می‌کند و به تنهایی در برابر خانواده‌اش ایستاده و در برابر ستمی که بر علیه کشورش سوریه روا می‌دارند، برمی‌خیزد. فضای داستان در سال‌های بعد از جنگ جهانی اول که قدرت عثمانی رو به کاهش بود و فرانسوی‌ها بر روسیه مسلط شده بودند می‌گذرد:

 قبل از هر حرف و حدیثی دوست دارم بدانید با این که گاه گاهی پیگیر آموختن موسیقی بودم ولی هیچوقت ساز زدن را یاد نگرفتم. چون یکی از استادانم کشف کرده بود که به خاطر گوش‌هایی غیر موسیقیایی، و صبر و حوصله‌ای که با ارفاق زیاد نزدیک صفر بود، در تمرین‌هایم به جایی نمی‌رسم و به قول جنابش، من برای هر کاری ساخته شده بودم مگر نوازندگی. حرف‌هایش مرا قانع کرد و پی سرگرمی دیگری رفتم

نیمابیز| مجموعه اثرهای نیما یوشیج

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج شاعر معاصر ایرانی است که او را بنیان‌گذار شعر نوین پارسی دانسته و به همین دلیل به او لقب پدر نو داده‌اند. این کتاب مجموعه‌ای گردآوری شده از شعرهای زیبای نیما یوشیج است که در بخش رمان‌های جدید انتشارات نیلوفر به فروش می‌رسد. اگر به دنبال شعرهای ماندگار این شاعر هستید می‌توانید این کتاب را بدون از دست دادن حتی یک سطر بخوانید:

 حس می‌کند که زندگی او چنان مرغان دیگر ار بسر آید

در خواب و خورد، رنجی بود کز آن نتوانند نام برد.

آن مرغ نغزخوان،

در آن مکان ز آتش تجلیل یافته،

اکنون، به یک جهنم تبدیل یافته،

بسته ست دم به دم نظر و می‌دهد تکان چشمان تیزبین.

وز روی تپه،

ناگاه، چون بجای پر و بال می‌زند

بانگی برآرد از ته دل سوزناک و تلخ،

که معنیش نداند هر مرغ رهگذر.

آنگه ز رنج‌های درونیش مست،

خود را به روی هیبت آتش می‌افکند.

باد شدید می‌دمد و سوخته ست مرغ!

خاکستر تنش را اندوخته ست مرغ!

پس جوجه‌هایش از دل خاکسترش به در…

بینوایان| ویکتور هوگو

پس از ۱۵۰ سال هنوز هم کتاب بینوایان جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها و آثار دنیای ادبیات به شمار می‌رود. این کتاب که جزو رمان‌های جدید انتشارات نیلوفر به چاپ می‌رسد در مورد مردی به نام ژان‌والژان است که به اتهام دزدی تکه‌ای نان به مدت ۱۹ سال به زندان میافتد. بینوایان اثری است که ویکتور هوگو در سن شصت سالگی آن را نوشت و پس از اتمام آن به قدری از کار خود رضایت داشت که می‌گفت ترسی از مردن ندارد، زیرا رسالت خود را به پایان رسانده است. بخشی از متن کتاب و روایت هوگو از مردم و جامعه آن زمان را باهم می‌خوانیم:

 اینان از طبایع رذلی بودند که اگر اتفاقا آتش تیره‌ای گرمشان کند، به آسانی غول آسامی می‌شوند. در ذات این زن ریشه توحش و در طبیعت این مرد، یک نسج گدایی وجود داشت. هر دو برای ترقیات زشتی که در جهت بدی امکان‌پذیر است، عالی‌ترین درجه لیاقت را داشتند. در عالم یک نوع جان‌های خرچنگ صفت وجود دارند، که پیوسته به قهقرا سوی ظلمت می‌روند و در دوران زندگی بی‌آنکه قدمی پیش گذارند به عقب برمی‌گردند، تجربه را برای افزودن بر شناعتشان به کار می‌برند، پیوسته به کار می‌برند، پیوسته بدتر می‌شوند و بیش از پیش خویشتن را به سیاهی متزایدی می‌آلایند. این زن و این مرد از این گونه نفوس بودند.

کتاب بینوایان اثر ویکتور هوگو - دو جلدی
خرید کتاب بینوایان اثر ویکتور هوگو – دو جلدی

کتاب بینوایان اثر ویکتور هوگو – دو جلدی

زندگی حشره‌ای| ویکتور پلوین

ویکتور پلوین نویسنده‌ای اهل روسیه بوده که سبک او نوشتن رمان‌های اومون‌را، بی‌اعتبار، و نسل پای است. زندگی حشره‌ای داستان زندگی دو مرد و یک آمریکایی در تفرجگاهی که در دریای سیاه قرار دارد و در حال فروپاشی است و در جستجوی غذا، مشاجره، شوخی و رفتارهایی مانند حشرات انسانی از خودشان بروز می‌دهند روایت می‌شود. این کتاب نیز جزوی از رمان‌های جدید انتشارات نیلوفر است که بخشی از آن در ادامه آورده شده است.

 سام چنگال را برداشت و به طرف بشقاب برد، اما متوجه ماده مگس جوانی شد که در مرز میان پوره و سس نشسته بود. اولش خیال کرده بود تکه‌ای شوید نازک است. به آرامی دست را به طرفش دراز کرد، مگس تکانی خورد اما نرفت. سام با احتیاط او را با دو انگشت گرفت و بلند کرد و روی صندلی خالی کنار میز نشاند. ماده مگس خیلی جوان بود و پوست آبدار و سبزش، با نشاط زیر نور خورشید می‌درخشید. سام فکر کرد چقدر اسم انگلیسی‌اش «بطری سبز پرنده » برازنده اوست. دست‌هایش که با پرزهای تیره پوشیده شده بود، به مکنده‌های لطیف صورتی رنگ می‌رسید.

علاءالدین و چراغ جادو، علی بابا و چهل دزد|  اثر مرعشی‌پور

داستان‌های علاءالدین و چراغ جادو، علی بابا و چهل دزد از جمله معروف‌ترین داستان‌های هزار و یک شب هستند که توسط محمدرضا مرعشی‌پور و امیرستار مرعشی‌پور در یک کتاب جمع‌آوری شده تا مخاطبان از خواندن این قصه‌ها لذت ببرند. متن زیر از این کتاب نشان می‌دهد که افسانه از زمان شکل‌گیری‌اش تا به امروز هنوز با قلب میلیون‌ها انسان ارتباط برقرار می‌کند:

 هزار افسان از ادبیات دوره ساسانی است که داستانهایش ریشه‌های ایرانی و هندی دارند. این مجموعه را در سده هشتم میلادی (دوم هجری) به عربی ترجمه کردند و داستان‌هایی را با بن مایه‌های عربی بر آن افزودند و بدین سان، سنگ بنای هزار و یک شب گذاشته شد. در سده‌های نهم و دهم میلادی داستان‌های بغدادی را، که به هارون الرشیدی معروف‌اند، به کتاب اضافه کردند و پس از آن تاریخ نیز حلقه‌های داستانی و حکایت‌های دیگری مثل سندبادنامه، و در سده نوزدهم لایه‌های دیگری از داستان‌ها، در مصر و شام (سوریه) به آن بار شد که بیشترشان از حیات جنسی، جادو و جادوگری و زندگی طبقات فرودین جامعه سخن می‌گویند.

ما نیز می خواهیم از تجربیات شما از کتاب هایی که تا به حال خوانده اید بهره مند شویم لطفا در بخش نظرات برایمان بگویید همچنین به این پست امتیاز بدید و این مطلب رو برای دوستانتون هم به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا