راهنمای ثروت و موفقیتگام های کسب ثروت

درباره راه های پول دار شدن از نظر اسلام چه می دانید؟

با توجه به اهمیت کسب درآمد حلال، تصمیم گرفته ایم در این مطلب از مجله مدنویس، به توضیح راه های پول دار شدن از نظر اسلام بپردازیم. با ما همراه باشید.

انسان‌ها از گذشته تاکنون در زندگی خود به روش های گوناگونی کسب درآمد و امرار معاش می‌کنند. حال برخی از این افراد ثروتمند شده یا خانواده ثروتمندی داشته‌اند در عوض بقیه کمتر از آنها به ثروت رسیده‌اند. طرز فکر درست و تلاش برای مال اندوزی در این امر تأثیر بسزایی دارد.

می‌توان گفت در ادیان مختلف باورهای ثروت ساز به مریدان آن ها آموزش داده می‌شود. درواقع رابطه ای مستقیم بین ثروت و دین وجود دارد. دین با القای باورهایی در زمینه قدرت‌های فراطبیعی به عنوان یک نوع سیستم فرهنگی در معنی بخشیدن به زندگی مؤثر است. برای مثال در یهودیت، دیدگاه بسیار منطقی افراد نسبت به مسائل مادی باعث شده که یهودیان حسابگر بوده در نتیجه خیلی اصولی رفتار کنند. آنها به پول و ثروت اندوزی اهمیت زیادی می‌دهند. در صورت ورشکستگی از یکدیگر حمایت کرده و راه‌های بسیاری را برای کسب درآمد بیشتر به یکدیگر پیشنهاد می‌کنند.

اگر بخواهیم اهمیت اقتصاد را از دیدگاه اسلام مورد بررسی قرار دهیم به راه کارهای مناسبی در این رابطه دست می‌یابیم. خداوند در آیه 61 سوره هود کتاب قرآن می‌فرماید: او خدایی است که شما را از زمین بیافرید و برای عمارت و آباد ساختن آن برگماشت. پس از خدای خود آمرزش طلبید و به درگاه او توبه کنید. با کمی تفکر درباره مفهوم این آیه متوجه تأثیر نعمت بی پایان و ثروت های معنوی در زندگی می‌شوید.

معرفی راه های پول دار شدن از نظر اسلام

براساس دیدگاه اسلام می توان گفت که موفقیت مالی در کنار رشد معنوی امکان پذیر است. انسان ثروتمند زمانی به آرامش و لذت دنیوی دست می یابد که وسیله‌ای برای کمک به دیگران بویژه نیازمندان شود. بیان نظرات مختلف دین اسلام درباره ثروت و مال اندوزی باعث شده دو گروه در بین مریدان آن بوجود آید. دسته اول که معتقدند هرچه اموال مسلمان بیشتر شود به طبع مشکلات و موانع پیش روی او راحت‌تر حل خواهد شد. آنها فقر، تنگدستی و ساده زیستی را مورد ستایش قرار داده و برای آن اهمیت خاصی قائل هستند. تا جایی که معتقدند افراد متملک و غنی از قرب خدا و تقوا دور می‌مانند.

در حالی که گروه دوم بر این باورند مسلمانانی که دائماً به فکر جمع آوری ثروت باشند دیگر آرامش خیال نداشته و هیچ قید و شرطی برایشان قابل اجرا نیست. برای این افراد حلال و حرام ارزشی یکسان دارد. به طور کلی دین اسلام با پول پرستی، تبذیر و اصراف مخالف بوده اما داشتن پول و ثروت را به هیچ عنوان محکوم نمی کند. با ادامه مطلب همراه ما باشید تا درباره راه های پول دار شدن از نظر اسلام اطلاعات کامل تری دریافت کنید.

  • هدفمندی

از جمله مهمترین راه های پول دار شدن از نظر اسلام هدف داشتن و برنامه‌ریزی صحیح در کسب مال است. طغیان و سرکشی از موارد جبران ناپذیری است که فرد بعد از رسیدن به ثروت فراوان درگیر آن می‌شود. سعی کنید برنامه ریزی درستی برای به دست آوردن روزی حلال داشته باشید. تصمیم شایسته، تدبیر به موقع و مشورت با اهل فن در این راه به شما کمک فراوانی کرده تا ضرر اقتصادی هنگفتی نکنید.

وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَ لکِنْ یُنَزِّلُ به قدرٍ ما یَشاءُ إِنَّهُ بِعِبادِهِ خَبیرٌ بَصیرٌ.

و اگر خدا روزی بندگان را وسیع و فراوان کند در روی زمین ظلم و طغیان بسیار کنند لیکن به اندازه‌ای که بخواهد (و صلاح داند) نازل می‌گرداند، که خدا به احوال بندگانش آگاه و بیناست. (سوره شوری، آیه 27)

  • بخشیدن

با توجه به آیات و روایات اسلامی، افراد برای رسیدن به ثروت و مال فراوان شایسته است که بخشش را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. هرچقدر توان مالی شما برای کمک به دیگران حتی به صورت یک هدیه افزایش یابد کامیابی‌های بی شماری را کسب خواهید کرد. در واقع با رها شدن از تعلقات دنیوی به موفقیت و خواسته هایتان می‌رسید. ترس و تزلزل از جمله عواقب ناگوار وابستگی به مال اندوزی افراطی است.

در جامعه افراد پرتلاش، نیازمند و آبرودار زیاد هستند که متأسفانه خرج و دخل آنها با توجه به گرانی‌ها جور در نمی‌آید. کافی است مقداری از دارایی خود را بدون بهره و منت گذاشتن در مدت زمان طولانی به آنها قرض دهید. با انفاق به عنوان یکی از بهترین راه های پول دار شدن از نظر اسلام نه تنها دارایی شما کم نمی‌شود بلکه برکت آن صدبرابر خواهد شد.

خداوند در قرآن سوره بقره آیه 261 در رابطه با انفاق و کمک به نیازمندان می‌فرمایند:

مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فی‏ کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ.

«حکایت کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى کنند همچون حکایت دانه اى است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه اى صد دانه باشد. و خداوند براى هر که بخواهد آن را دو چندان مى کند و خداوند را بخششى گسترده است و مى داند چه کسى درخورِ بخشش است.»

  • شکرگذاری

توکل به خدا و تشکر از او توسط بندگانش در فهرست راه های پول دار شدن از نظر اسلام قرار گرفته است. برای جذب روزی و مال بیشتر شکرگذاری از خداوند را فراموش نکنید. آیات متعددی در قرآن وجود دارد که شکر کردن را باعث ازدیاد نعمت و بازگشت آثار آن به انسان بیان می کند.

وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ وَ لَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ.

« و (به خاطر آرید) زمانى كه پروردگارتان اعلام كرد كه اگر شكر گزارید حتما بر (نعمت‌هاى) شما مى‌افزایم، و اگر کافر شدید یا ناسپاسى كردید البته عذاب من بسیار سخت است». (سوره ابراهیم، آیه 7)

وَلَقَدْ آتَيْنَا لُقْمَانَ الْحِكْمَةَ أَنِ اشْكُرْ لِلَّهِ  وَ مَنْ يَشْكُرْ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ.

و ما به لقمان مقام (علم و) حکمت عطا کردیم (و فرمودیم) که (بر این نعمت بزرگ) خدا را شکر کن، و هر کس شکر حق گوید به نفع خود اوست و هر که ناسپاسی و کفران کند خدا (از شکر و سپاس خلق) بی‌نیاز و (به ذات خود) ستوده صفات است. (سوره لقمان، آیه 31).

  • مثبت اندیشی

افکار و گمان نیکو راه های زیادی را برای ثروت بیشتر باز می کند. اقتصاددانان در مبحث یادگیری راه های پول دار شدن از نظر اسلام به داشتن ذهن پاک و مثبت اندیشی اشاره دارند. فکر درست و کارساز در زمینه تولید ثروت مثل دامداری، صنعت، کشاورزی، مبادلات تجاری، داد و ستد در اسلام بسیار توصیه می شود.

  • دعا کردن

فروتنی، ایمان و تقوا از جمله شایسته ترین خصوصیات انسان است که دین اسلام اهمیت زیادی برای آن قائل می شود. با دعا کردن برای غنی شدن دیگران، تمام موانع و مشکلات پیش روی شما در رسیدن به ثروت برداشته می‌شود. ادعیه و آیات فراوانی برای نشان دادن راه های پول دار شدن از نظر اسلام بیان شده است.

اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَنْ يَشَاءُ  وَ هُوَ الْقَوِيُّ الْعَزِيزُ.

خدا را به بندگان لطف و محبت بسیار است، هر که را بخواهد روزی می‌دهد و او توانای مطلق و مقتدر و غالب است. (سوره شوری، آیه 19).

دعای طلب روزی از پیامبر : یا رازِقَ الْمُقِلّینَ وَ یا راحِمَ الْمَساکینَ وَ یا وَلِیَّ الْمُؤْمِنینَ وَ یا ذَا الْقُوَّةِ الْمَتینَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ وَارْزُقْنی وَ عافِنی وَ اکْفِنی ما اَهَمَّنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا