مدیتیشن و مراقبه

در مراقبه چه بگوییم؟

مراقبه به عنوان یک شیوه بسیار عالی برای تقویت قوای تمرکز و همچنین درمان بیماری‌های مختلف شناخته می‌شود و مزایای بسیار دیگری نیز دارد. در این مقاله از مجله مدنویس قصد داریم بررسی کنیم که در مراقبه چه بگوییم و از چه جملاتی مثبتی می‌توانیم استفاده کنیم. با ما همراه باشید.

مراقبه نوعی تمرین برای تمرکز ذهن در بدن است که با استفاده از این روش، فرد ذهنش را به درون خود متمرکز کرده و بدنش را در حالت آرامش قرار می‌دهد. شاید این روش در روزهای اول کمی سخت به نظر برسد، اما یکی از ساده‌ترین روش‌های کاهش دادن استرس و رسیدن به آرامش و نشاط در زندگی است که در دسترس همه وجود دارد.

برای اینکه ببینیم در مراقبه چه بگوییم باید ابتدا روش صحیح انجام مراقبه را یاد بگیریم. قبل از انجام هر کاری و شروع به انجام مراقبه، سعی کنید هدفی که از انجام مراقبه دارید را در نظر بگیرید تا انگیزه شما در حین انجام کار افزایش یابد. برای پیدا کردن هدف خود کافیست به این فکر کنید که دلیل شما برای انجام مراقبه چیست. همین دلیل می‌تواند هدف محکمی برای انجام مدیتیشن و مراقبه، و ادامه آن در طول این مسیر باشد.

پس از پیدا کردن هدف خود مقدمات انجام مراقبه را برای خود فراهم کنید. برای این کار مکانی را پیدا کنید که سکوت در آن مهیا باشد. همچنین مکان انتخابی شما باید جایی باشد که انرژی مثبت در آن وجود داشته باشد. سپس سطحی را انتخاب کنید که برای نشستن مناسب بوده و از لحاظ فیزیکی اذیت نشوید. وسایل الکترونیکی را از خودتان دور کنید و تلفن همراهتان را برای مدت زمان مراقبه خاموش کنید. سپس مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه را برای انجام مراقبه در نظر بگیرید و کار خود را شروع کنید.

انجام صحیح مراقبه

برخی از افراد تصور می‌کنند انجام مراقبه به اصول خاصی نیاز نخواهد داشت. در حالیکه انجام صحیح مراقبه می‌تواند تمرکز شما روی جسم و ذهن‌تان را افزایش داده و سریع‌تر به حالت آرامش برسید. برای اینکه ببینیم در مراقبه چه بگوییم باید اول مراحلی را پشت سر بگذاریم. پس در مکان مناسب قرار بگیرید و چشم‌های خود را ببندید.

در مراقبه چه بگوییم

این کتاب را می توانید از دیجی کالا خریداری کنید

دم و بازدم را از بینی و دهان انجام دهید و سعی کنید به قدری آرام آن را انجام دهید که نه کمبود نفس پیدا کنید و نه تنفس سریع داشته باشید. اگر فکر می‌کنید که تمرکزتان پایین است می‌توانید همزمان با تنفس، ذم و بازدم خود را به شمارید تا از این طریق ذهنتان به سوی دیگری کشانده شده و به تمرکز برسید.

بالا بردن تمرکز ذهن

در این مرحله باید علاوه بر تمرکز بر روی تنفس، روی دیگر نقاط بدنتان نیز تمرکز کنید. افرادی که در مراقبه حرفه ای شده‌اند به اندازه‌ای به تمرکز می‌رسند که صدای فعل و انفعالات بدن خود را شنیده و به آرامش درونی دست پیدا می‌کنند.

شما هم می‌توانید برای افزایش تمرکز خود انگشتان‌تان را به گونه‌ای قرار دهید که با یکدیگر تماس نداشته باشند. همچنین سعی کنید به ضربان قلب‌تان توجه بیشتری داشته باشید. پیش از آن که یاد بگیریم در مراقبه چه بگوییم باید بیاموزیم که چگونه قوه تخیل خود را بالا ببریم و صداهای آرامش بخش درونمان را ببینیم و بشنویم.

تکرار جملات مثبت

در این مرحله زمان آن است که یاد بگیریم در مراقبه چه بگوییم. پس از آنکه به حالتی از تمرکز رسیدید و احساس کردید که در آرامش کامل قرار دارید شروع به تکرار کلمه “آرامش” کنید. برای این کار نفستان را از طریق بینی وارد بدن کنید و در بازدم کلمه “آرامش” را آرام بخوانید و آن را در تمام وجود خود احساس کنید.

با این نرم افزار می توانید یوگا و مدیتیشن را یاد بگیرید!

پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه که تنفس داشتید و این کلمه تکراری را خواندید، یکی از جملات تاثیر گذار که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم را ۱۰ بار به صورت آرام و یا بلند بخوانید و سپس از عدد یک تا ده بشمارید. در آخر نیز چشم‌هایتان را باز کنید. بدین ترتیب مراقبه به اتمام می‌رسد و شما به یک آرامش درونی خوبی خواهید رسید.

جملات مثبت مدیتیشن

 • من به توانایی‌هایم ایمان دارم
 • من به خودم افتخار می‌کنم
 • سراسر وجودم غرق در انرژی و شادی است
 • هر اتفاقی هم که بیفتد آرامشم را حفظ می‌کنم
 • من انسان شاد و پر انرژی هستم
 • من بعد از تصمیم گیری مناسب تا رسیدن به هدف با ایمان حرکت می‌کند من خودم را می‌بخشم و دوست دارم
 • جهان من سرشار از ثروت و خوشبختی است که از هر جهت به سمت من روان می‌شود
 • من در آرامش و سلامت کامل هستم

از آنجایی که مراقبه انواع مختلفی دارد، در برخی از آنها مانند مانترا تکرار یک کلمه، صدا و یا عبارتی کوتاه به هدف و تمرکز ذهن، و در آخر به رسیدن آرامش درونی فرد کمک می‌کند. اما مدیتیشن مانترا چگونه است و در مراقبه چه باید بگوییم؟

کتاب مدیتیشن را برای مطالعه بیشتر تهیه کنید و بخوانید

مدیتیشن مانترا

هدف مدیتیشن مانترا این است که ذهن خود را بر روی یک کلمه یا عبارت متمرکز کنید و به ذهن‌تان اجازه ندهید که منحرف شود و به وسیله مانترا ذهن‌تان را نظم می‌دهید. برای انجام مدیتیشن مانترا باید هر کلمه، صدا یا عبارتی را با صدای بلند یا آهسته تکرار کنید و سعی کنید فکرتان را از هر چیز غیرمرتبطی خالی کنید. در هنگام انجام مدیتیشن مانترا به زمان فکر نکنید و هر وقت که حواس‌تان پرت شد سریع به مانترای خود برگردانید. از جمله کلمات معروفی که در مانترا استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • صدای OM که بیشتر در آسیای شرقی به هنگام مدیتیشن انجام می‌شود
 • عبارت‌هایی مانند من هستم، من وجود دارم
 • کلمه‌های سعادت، شادی، و عبارت زندگی مثبت

فواید مراقبه بر روی سلامتی جسم و روح

همانطور که خواندید در این مقاله سعی کردیم به شما بیاموزیم که در مراقبه چه باید بگوییم تا تمرکز ذهن را افزایش دهیم و به حالت آرامش برسیم. این روش یک شیوه بسیار عالی برای تقویت، تمرکز جسم و همچنین درمان بیماری‌های مختلف است که به برخی از مهمترین مزایای آن در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • رفع استرس
 • کاهش خستگی ناشی از فعالیت‌های روزمره
 • افزایش شادابی و نشاط در زندگی
 • کاهش فشار خون
 • درمان بیماری‌های مانند آسم، اضطراب مزمن و …
 • افزایش عملکرد ذهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا