انگیزه فردیتقویت حافظهتوسعه فردیسلامت روان

خودشناسی چیست و چه تأثیری در زندگی ما دارد؟

آیا شما خودتان را به ‌طور کامل می‌شناسید؟ بیشتر افراد تصور می‌کنند که خودشان را می‌شناسند، اما زمانی که از آن‌ها درباره اهداف، ارزش‌های خود و دیگر مسائل پرسیده می‌شود، پاسخی برای آن‌ها ندارند. همه ما انسان‌ها در طول زندگیمان باورها، علایق، احساسات و نیازهای مختلفی را تجربه می‌کنیم و این احساسات مدام در حال تغییر هستند. اما آیا این تغییرات همیشه در جهت رشد و پیشرفت ما هستند؟ واگرنه، چگونه می‌توانیم خود را در این مسیر پیش ببریم؟ در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که خودشناسی چیست و مطالب زیر را هم بررسی کنیم:

  • عوامل کلیدی در رسیدن به خودشناسی
  • فواید خودشناسی
  • تمرین‌های خودشناسی برای رسیدن به موفقیت

 

خودشناسی چیست

خودشناسی در واقع تلاش هر انسانی برای یافتن بهترین مسیر زندگی خود است که به افراد کمک می‌کند تا این جستجو را به شکلی سنجیده و آگاهانه دنبال کنند. منظور از شناخت خود، شناختن قدرت‌ها و ضعف‌ها، علایق و ترس‌ها، خواسته‌ها و آرزوهای ما است که در نهایت به شناخت هدف در زندگیمان می‌شود.

از طرفی دیگر خودشناسی به ما کمک می‌کند تا اخلاق و رفتارهای مخرب و عادت‌های ناسالم خود را بشناسیم و آن‌ها را اصلاح کنیم. با تقویت این مهارت، می‌توانیم در زندگی تصمیمات بهتری گرفته و درموقعیت‌های گوناگون، واکنش‌های رفتاری عاقلانه‌تری نشان دهیم.

عوامل کلیدی در رسیدن به خودشناسی چیست

۱. شناخت علایق خود

هر چه شما از علایق خود بیش‌تر آگاهی داشته باشید راحت‌تر می‌توانید مسیر زندگی خود را پیدا کنید و به موفقیت‌های شغلی و تحصیلی دست یابید. در نتیجه سعی کنید به احساسات، سرگرمی‌ها و هر چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند توجه داشته باشید.

۲.مشخص کردن ارزش‌ها

داشتن ارزش به ما کمک می‌کند که در مسیر رسیدن به اهدافمان سختی‌های راه را تحمل کنیم و با قدرت و انگیزه بیشتری به سوی اهداف خود حرکت کنیم.

۳.شناخت ویژگی‌های شخصیتی

اگر ویژگی‌های شخصیتی خود را به خوبی بشناسید، می‌توانید به راحتی نقاط قوت خود را بهبود بخشیده و نقاط ضعف خود را مدیریت کنید.همه‌ ما به خوبی از دیگران انتقاد می‌کنیم، اما نقص‌های خود را نمی‌بینیم. خودشناسی به ما کمک می‌کند تا عیب‌های خود را ببینیم و اشتباهات خود را بپذیریم.

۴.تعیین اهداف

هدف‌گذاری‌ و داشتن رویاهای اشتباه، عزت نفس ما را پایین می‌آورند. خودشناسی به ما کمک می‌کند که اهداف خود را بر پایه باور‌های درست و شناختی که از نقاط قوت و ضعف خود داریم تعیین کنیم.

۵. سبک زندگی

آگاهی از شرایط و سبک زندگی خود می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به هدف‌هایتان هدایت کند. برای مثال توجه کنید‌ که در چه ساعاتی از شبانه روز انرژی و بازدهی بیشتری دارید.

 

فواید خودشناسی

۱) رسیدن به شادکامی

۲) تصمیم‌گیری بهتر

۳) افزایش خودکنترلی

۴) مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی

تمرین‌های خودشناسی چیست

1. از خودتان بپرسید چرا؟

قبل از گرفتن هر تصمیمی از خودتان بپرسید «چرا؟». پس از آنکه به آن پاسخ دادید، دو بار دیگر نیز این فرایند را تکرار کنید. اگر سه دلیل خوب برای تصمیمی که گرفته‌اید یافتید، سپس آن را اجرا کنید.در این صورت شما جزو افرادی هستید که در کارهای خود اعتماد به نفس دارند.

شاید پاسخ سوال خودشناسی چیست نیز در همین نکته باشد که بدانید انگیزه شما از انجام هر کاری چیست و بتوانید تعیین کنید که آیا اقدامات شما معقول و منطقی هستند یا خیر.

۲. واژه‌های عاطفی بیشتری یاد بگیرید

احساسات ما فقط به دو حالت خوشحالی و ناراحتی محدود نمی‌شوند. بلکه احساسات می‌توانند واکنش‌های جسمی و رفتاری قدرتمندی ایجاد کنند که پیچیده‌تر از این دو حالت هستند. بیان کردن احساسات در قالب کلمات، اثر درمانی بر مغز دارد. اگر قادر به بیان احساسات خود نباشید، به راحتی ممکن است دچار استرس شوید. سعی کنید هر روز یک واژه‌ی جدید بیاموزید.

۳. نه گفتن به خود را تمرین کنید

یکی از مهارت‌های مهم در زندگی این است که به خاطر دستاوردهای طولانی‌مدت و پایدار، بتوانید در برابر خوشی‌های زودگذر مقاومت کنید و به خودتان نه بگویید. هر چه بیشتر نه گفتن در مورد لذت‌های روزانه‌ کوچک را تمرین کنید، بهتر می‌توانید در برابر وسوسه‌های بزرگ ایستادگی کنید.

رسانه‌های اجتماعی، فضاهای مجازی، جزو تفریحاتی هستند که مدام فرد را وسوسه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند به موقع به فعالیت‌هایش بپردازد. سعی کنید مدت زمان پرداختن به آنها را در روز محدود کنید.

۴. از واکنش ناخودآگاه پرهیز کنید

افرادی که در شرایط تنش‌زا به سرعت از کوره در می‌روند و واکنش‌های آنی و عجولانه‌ای از خود نشان می‌دهند، نمی‌توانند در موقعیت‌های گوناگون رفتار عاقلانه‌ای داشته باشند. در این شرایط قبل از هر کاری یک نفس عمیق بکشید. این کار به شما فرصت می‌دهد تا با ارزیابی شرایط ببینید که آیا واکنش شما بهترین پاسخ ممکن است یا خیر.

۵. به عیب و نقص‌های خود توجه کنید

هیچ‌کس کامل و بی‌نقص نیست. اگر معایب خود را بدانید اما مسئولیت آنها را قبول نکنید، هیچ فایده‌ای به حال شما ندارد. پس از آنکه عیب‌هایتان را تشخیص دادید، می‌توانید در رفع آنها تلاش کنید و عادت کنید تا به جای عذر و بهانه تراشیدن، اشتباهات خود را بپذیرید.

۶. مراقب حرف‌هایی که با خودتان می‌زنید باشید

حتما برایتان پیش آمده که گاهی با خودتان صحبت کنید. این‌طور نیست که همیشه افکاری که به ذهن ما خطور می‌کنند، مفید باشند. مراقب باشید، زیرا کوچک‌ترین کلمات منفی می‌تواند سبب استرس و افسردگی‌تان شود.

به بازخوردی که در برابر موفقیت‌ها یا شکست‌های خود دارید دقت کنید. آیا معتقدید که موفقیت‌های شما فقط از سر شانس بوده‌اند؟ آیا پس از هر شکست به شدت خود را سرزنش می‌کنید؟ واکنش‌های شما در برابر موفقیت‌ها و شکست‌ها، بازخوردهای مثبت و منفی را در ذهنتان شکل می‌دهند. نسبت به خودتان با رحم و مهربانی رفتار کنید. پیروزی‌های خود را جشن بگیرید و اشتباهات‌تان را ببخشید.

۷. زبان بدن خود را بهتر درک کنید

برای اینکه زبان بدن خود را بهتر بشناسید، می‌توانید از خودتان فیلم بگیرید و بعد آن را تماشا کنید. این کار می‌تواند به شما اعتماد به نفس ببخشد.

هنگام تماشای فیلمی که از خود ضبط کرده‌اید، به طرز راه رفتن، صحبت کردن و حرکات دست خود دقت کنید. اگر بر حسب عادت هنگام راه رفتن کمی خم می‌شوید و آهسته و نامفهوم سخن می‌گویید، بدانید که این عادات می‌توانند سطح کورتیزول بدن را افزایش دهند و سبب کاهش اعتماد به‌ نفس شوند.

در حالیکه راست ایستادن، محکم راه رفتن و با صدای رسا صحبت کردن می‌تواند سبب ترشح هورمون تستوسترون شود و عملکرد شما را بهبود بخشد. استفاده از حرکات دست نیز می‌تواند به افکار شما کمک کند و بر واکنشی که مردم نسبت به شما نشان می‌دهند تأثیر بگذارد.ویدئوهای سخنرانان بزرگ را تماشا کنید و ببینید که در هنگام سخنرانی از چه شیوه‌هایی استفاده می‌کنند. سعی کنید حرکات دست‌ها و زبان بدن آنها را ارزیابی و این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید.

۸. به عقایدی که با دیدگاه شما متفاوت هستند توجه کنید

گوش دادن به نظرات و عقاید مخالف ، می‌تواند شما را وادار کند تا بارها در مورد باورهای پیش‌فرض خود سؤال کنید. با خود بحث کنید و ببینید به کدام‌ یک از باورهای خود پایبند هستید و کدام یک از آنها را می‌توانید رد کنید.

۹. نوع شخصیت خود را بشناسید

اگر نوع شخصیت خود را بشناسید، می‌توانید به راحتی نقاط قوت خود را بهبود ببخشید و نقاط ضعف خود را مدیریت کنید. با درک نقاط قوت و استعدادهای خود می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید. نقاط قوت همان مهارت‌ها و دانشی هستند که در طول زندگی آنها را کسب می‌کنید، در حالی ‌که استعدادها ذاتی هستند و در نهاد شما قرار دارند.

آزمون‌هایی برای تعیین نوع شخصیت وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها خود را تجزیه و تحلیل کنید. برای شروع تعیین کنید که در دسته‌ افراد برونگرا قرار دارید یا درونگرا. سپس نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و موانع را در قالب یک جدول دسته‌بندی کنید. نقاط قوت و ضعف جزو عوامل درونی، و فرصت‌ها و موانع جزو عوامل محیطی هستند.

۱۰. خودارزیابی و تفکر عمیق را تمرین کنید

مراحل پیشرفت خود را پیگیری کنید. از ۱ تا ۱۰ به خودتان امتیاز دهید و ببینید تا چه حد در تمرین خودشناسی پیشرفت کرده‌اید. هر بار که از کاری پشیمان شده‌اید، هر بار که عادت غلطی را تکرار کرده‌اید، تعداد تصمیماتی که بدون فکر گرفته‌اید و مواقعی را که افکارتان نامنظم بوده است یادداشت و خود را ارزیابی کنید.

برای خود اهدافی را تعریف کنید. اهداف بزرگ را به هدف‌های کوچکتر تقسیم‌بندی کنید. در پایان هر روز از خود بپرسید: امروز چه کارهایی را به خوبی انجام دادم؟ چه کاری می‌توانم انجام دهم تا فردا بهتر از امروز عمل کنم؟

۱۱. به دنبال پیشنهادات و انتقادهای سازنده باشید

همه‌ ما در رفتار و افکار خود نقص‌هایی داریم که بهتر است آنها را برطرف کنیم. دیدگاه تک‌بعدی داشتن یا به عبارتی خود را گول زدن سبب می‌شود تا نتوانیم آن‌طور که باید پیشرفت کنیم.

از پیشنهادات و انتقادهای سازنده‌ اطرافیان خود استقبال کنید؛ اما فراموش نکنید که این کار را فقط از کسانی بخواهید که صاحب‌نظر باشند. افرادی مانند مربیان، اساتید و کسانی که شما را درک می‌کنند بهترین گزینه برای این کار هستند. زیرا آنها چیزی را به شما خواهند گفت که نیاز دارید بشنوید، نه آنچه را که دلتان می‌خواهد بشنوید.

۱۲. زمانی را به مدیتیشن اختصاص دهید

مدیتیشن یک تمرین اساسی و عالی برای خودشناسی است. زمانیکه برروی نحوه نفس کشیدن خود تمرکز می‌کنید، از هر آنچه ذهن شما را سرگردان و حواس‌تان را پرت می‌کند، دور خواهید شد.

برای افراد تازه‌کار، یک جلسه‌ ۱۰ دقیقه‌ای کافی است. یک مکان ساکت و آرام برای نشستن پیدا کنید، از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید. به آرامی و در سکوت تعداد نفس‌هایتان را بشمارید. سپس خواهید دید که چگونه افکارتان متمرکز خواهد شد.

 

در این مقاله سعی شد تا حدودی به این مطلب که خودشناسی چیست و چرا به این اندازه اهمیت دارد بپردازیم. امیدواریم که مطالب فوق مفید بوده باشد.ممنون که با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا