سبک زندگیعادات موفقیت

برای خلق عادت خوب چه باید کرد؟

به طور تقریبی ۴۰ درصد از رفتارهای روزمره ما طبق عادت است. این عادت‌های خوب و بد ما هستند که ما را به سمت موفقیت و یا یک شکست سوق می‌دهند. نحوه لباس پوشیدن، خوردن غذا، مدل خوابیدن و بیدار شدن ما همگی ناشی از عادت‌های ما می‌شود که  بدون هیچ‌گونه تصمیم‌گیری قبلی آن را انجام می‌دهیم. در نتیجه عادات ما در رسیدن ما به هدف و یا دور شدن از آن نقش اساسی را ایفا می‌کنند. اما چگونه میتوانیم عادات بد را از خود دور کنیم؟ در این مطلب از مدنویس می‌خواهیم به روش‌هایی که به خلق عادت خوب منجر می‌شود بپردازیم.

عادت چیست؟

عادت رفتاری است که ما آن را به صورت ارادی و یا غیرارادی انجام می‌دهیم. رفتاری که تبدیل به عادت شده‌اند، در طول زمان و به دلیل تکرار آن‌ها در ناخودآگاه ما نقش بسته‌اند. انسان به طور کلی کاری را‌ که به صورت عادت انجام می‌دهد، از انجام آن حس رضایت و خوشنودی دارد اما اگر کاری را برخلاف عادتی که دارد انجام دهد حس خوبی به انجام آن نخواهد داشت.

عادات ما به دو دسته عادات ارادی و غیر ارادی تقسیم می‌شوند، عادات غیر ارادی کارهایی هستند که ما در انجام آنها نقشی نداریم، مانند ضربان قلب، پلک زدن و … اما عادات ارادی کارهایی هستند که ما برروی انجام آن‌ها کنترل داریم، مانند مدل نشستن ما بر روی صندلی و… ترک عادت‌های ارادی ممکن است در ابتدا سخت باشد اما هرگز غیرممکن نیست.

راهکارهایی برای خلق عادت‌ خوب

 • برای هدفتان تعهدی مدت دار تعیین کنید

شما برای اینکه رفتاری را در خود به صورت عادت درآورید نیاز به تمرین مستمر و بازه‌ی زمانی ۲۰ الی ۳۰ روزه خواهید داشت. برای اینکه کاری در ناخودآگاه شما به عادت تبدیل شود تلاش کنید تا هدف خود را از قدم‌های اولیه‌اش شروع کنید تا در نیمه‌های راه شکست نخورده و نا‌امید نشوید. این روش همچنین باعث می‌شود تا راحت‌تر بتوانید به آن کار عادت کنید.

 • انجام هدف به صورت مستمر و روزانه

هدفی که برای خلق عادت خوب در خودتان پیش گرفته‌اید را به صورت مستمر و روزانه انجام دهید.عادت کردن به انجام کاری در طولانی مدت نیاز دارد تا آن را در مدت کوتاهی مداوم تکرار کرده و در تمام طول این مدت آن را ترک نکنید، زیرا بازگشت دوباره به اول سخت‌تر بوده و ممکن است از انجام آن منصرف شوید.

برای مثال اگر قصد دارید ورزش را به صورت روزانه در برنامه خود داشته باشید این عادت را ابتدا به مدت یکماه با گروهی از ورزشکاران انجام داده و در صورتی که به انجام آن عادت‌ کردید‌، می‌توانید به صورت فردی نیز آن را ادامه دهید.

 • شروع ساده‌ و سبک

راز موفقیت در آرام طی کردن مسیر است. سعی نکنید تمام برنامه خود را در یک روز پیاده کنید، این کار شما را از همان روزهای ابتدایی خسته کرده و از هدف دور می‌کند. اگر قصد دارید روزی ۲ ساعت ورزش کنید تلاش کنید تا در روزهای اول این کار را با نیم ساعت تمرین شروع کرده و طی مدتی بعد به این زمان اضافه کنید.

 • یادآوری کنید

این طبیعی است که در روزهای ابتدایی برای خلق عادت خوب برنامه خود را فراموش کنید، پس برای جلوگیری از این اتفاق، هشدار و یا کاری را برای یادآوری هدف‌تان در زمانی خاص به خودتان قرار دهید. برای مثال می‌توانید لباس ورزشی خود را جایی قرار دهید که در دید شما بوده و صبح‌ها قبل از انجام هرکاری برای ورزش انگیزه بگیرید. توجه داشته باشید که انجام هدف در زمان‌های متفاوت امکان شکست و رها کردن آن را افزایش می‌دهد.

 • شخصی را الگوی خود قرار دهید

داشتن الگو و افرادی که در رابطه با هدفمان با آن‌ها در ارتباط هستیم ما را در رسیدن به نتیجه مثبت تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای مثال افرادی که عادت ورزش کردن را برای تناسب اندام انجام می‌دهند، رابطه و معاشرت با افراد چاق آن‌ها را از هدف دور می‌کند. اما اگر ورزشکاری که در این زمینه موفق بوده است را الگوی خود قرار دهد، انگیزه بیشتری برای ادامه راه خواهد داشت.‌

 • هدف خود را با دیگران در میان بگذارید

وقتی در حال تمرین برای خلق عادت خوب هستید سعی کنید آن را با دیگران در میان بگذارید. چراکه دانستن اینکه افرادی شما را زیر نظر دارند، علاوه بر اینکه به شما انگیزه می‌دهد، باعث می‌شود که تشویق و تحسین آن‌ها اراده شما چندین برابر کند. اما توجه داشته باشید که با کسانی صحبت کنید که به شما انرژی و حس خوب منتقل می‌کنند و از کسانیکه سعی در ناامید کردن شما دارند دوری کنید.

 • قبل از انجام هر کاری، درباره آن فکر کنید

در مورد کاری که می‌خواهید پیش بگیرید قبل از انجام آن، فکر کنید. مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید. در مورد اینکه ترک و یا انجام این عادت چه تغییری را زندگی شما ایجاد می‌کند به خوبی فکر کنید. برای مثال شخصی که ورزش را برای کاهش وزن انجام می‌دهد، باید در نظر بگیرد که چاقی نسبت به لاغری چه مزایایی دارد؟ نگاه افراد و جامعه به این افراد ‌چگونه است؟ همین امر سبب می‌شود تا فرد برای به انجام رساندن هدف خود انگیزه بیشتری پیدا کند.

این مطلب را هم بخوانید: خودشناسی چیست و چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

 • مطالعه درباره مزایای هدفتان

اگر قصد تغییر در زندگی خود با استفاده از خلق عادت خوب دارید، درباره آن تحقیق کنید. کتاب بخوانید، در اینترنت جستجو کنید و درباره مزایای کاری که می‌خواهید انجام دهید مطالعه کنید. شاید مطالعه در مورد مزایای ورزش کردن منظم، برای فردی که قصد دارد به طور منظم ورزش کند، مفید واقع شده و او را در این راه کمک کند. به طور کلی مطالعه درباره اهداف، انسان را در رسیدن به آن، به جلو پیش می‌برد.

 • به خودتان پاداش دهید

ذهن انسان تحسین شدن و پاداش گرفتن را به صورت غریزی دوست دارد و تلاش می‌کند که به آن دست یابد. با استفاده از این ویژگی به خودتان انگیزه دهید که این کار را حتماً انجام می‌دهید. این کار باعث می‌شود تا جسم و روح شما برای رسیدن به لذت پاداش، تمام تلاش خود را پیش بگیرد. پاداش شما می‌تواند هرآنچه باشد که شما دوست می‌دارید و برای رسیدن به آن ترغیب می‌شوید، از یک نوشیدنی خوشمزه گرفته تا قراری دوستانه.

 • آشنایی با عواقب اهدافتان

داشتن اطلاعات کافی در مورد کاری که برای خلق عادت خوب می‌خواهید پیش بگیرید، از انجام آن مهم‌تر است. شما باید از عواقب کار خود آگاه باشید و اگر بنا به هر دلیلی قادر به انجام آن نیستید بایستی آن را رها کنید. حتماً قبل از انجام هر کاری گنجایش و ساختار جسمی و روحی خود را در نظر بگیرید.

 • به میل خودتان عمل کنید

سعی کنید هدفتان را  چون قرار است به آن عادت کنید برای رضایت شخصی خودتان باشد و نه فرد دیگری. انجام کاری به خواسته و رضایت دیگران شما را پس از مدتی بی میل ‌کرده و از انجام آن سرباز می‌زنید. در صورتی که اگر هدف‌تان را برای رضایت شخصی خودتان پیش بگیرید اولاً انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت ثانیاً اگر به هر دلیلی در این راه شکست خوردید کسی شما را شماتت نخواهد کرد و خودتان نیز نگران به ثمر رسیدن و یا نرسیدن آن نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا