توسعه فردی

توسعه فردی برای کودکان + ۴ مهارت مهم

خبر خوش برای پدر و مادرهای آگاهی که می‌خواهند مسیر توسعه فردی برای کودکان خود را در پیش بگیرند! در این مقاله از مدنویس می‌خواهیم لیستی از مهارت‌هایی که اگر در کودک خود پرورش دهید، می‌تواند در آینده نزدیک، به نفع او باشد، بپردازیم. پس با مدنویس همراه باشید.

آیا به توسعه فردی برای کودکان نیاز داریم؟

تصور نکنید که قرار است یک دوره آنلاین یا کارگاهی با عنوان توسعه فردی برای کودکان به شما معرفی کنیم؛ چنین دوره‌هایی برای افراد بزرگسال منطقی به نظر می‌رسد. اما واقعیت این است که باید اجازه دهیم، بچه‌ها کودکی کنند. از همان ابتدا آنها را با کلاس‌ها و دوره‌های جور واجور درگیر نکنیم. کودکی کردن، بازی و سرگرمی و حتی گاهی تنبلی و وقت تلف کردن، بخشی از فرایند رشد هر کودکی است.

پس با علم و آگاهی نسبت به اینکه قرار نیست به فرزند خود فشاری بیاوریم، به فکر توسعه فردی برای کودکان دلبندمان هستیم. مواردی که در ادامه مطرح می‌شوند را لازم نیست با اجبار کردن فرزندتان به او یاد دهید. بلکه با بازی و همدلی، علت اهمیت چنین مهارت‌هایی را به او توضیح دهید.

اما آیا به توسعه فردی برای کودکان نیاز هم داریم؟ می‌شود پاسخ به این سوال را مثبت داد. همه ما دوست داریم کودکانمان از پس کارهای خودشان بر بیایند. آینده روشنی داشته باشند و مشکلات و چالش‌های احتمالی آینده را به خوبی کنار بزنند. به همین خاطر است که توسعه فردی برای کودکان توصیه می‌شود. آنها باید با یاد گرفتن مهارت اصلی و مهم، خود را برای ورود به اجتماع آماده کنند.

مهارت‌هایی که در توسعه فردی برای کودکان به آنها می‌پردازیم

توان تعامل و برقراری ارتباط با دیگران

اگر می‌خواهید فرزند شما در آینده بتواند از پس روابط اجتماعی و کاری خود بربیاید، حتماً باید به فکر بالا بردن مهارت‌های او در حوزه برقراری ارتباط با دیگران باشید. این مهارت می‌تواند طی بده بستان‌هایی که او با خواهر یا برادر خود دارد شکل بگیرد. اگر کودک، تک فرزند است، در محیط مهدکودک یا بین بچه‌های فامیل، شرایط خوبی پیش می‌آید که نکاتی را به آموزش دهید.

شاید کتاب کودک حرف شنو بتواند در این حوزه به شما کمک کند – کلیک کنید

فراموش نکنید که فرزندان آینه رفتار والدین خود هستند. پس اگر خودتان نتوانید به درستی از پس روابط و تعاملات اجتماعی خود بر بیایید، کودک احتمالاً به حرف شما گوش نخواهد داد. در کنار توسعه فردی برای کودکان به فکر توسعه فردی خود هم باشید. یاد بگیرید که در عین حفظ کنترل خود و رعایت حقوق دیگران، نظرات مخالف خود را بیان کنید.

مدیریت پول

بعضی از والدین با این استدلال که فرزند من چون عقلش نمی‌رسد، نمی‌داند که با پول چه کار کند، هیچگونه مسئولیت مالی را به عهده او نمی‌گذارند. قرار نیست پول زیادی به او بدهید، حتی می‌توانید این تمرین را طی یک بازی با پول‌های قلابی با فرزندتان انجام دهید. ولی به او بیاموزید که نباید همه پول‌های خود را برای یک مورد خاص هزینه کند.

برای خرید این کتاب از دیجی کالا کلیک کنید

بهترین سیستم مدیریت پول چه در جهت توسعه فردی برای کودکان و چه در زندگی یک بزرگسال، برنامه‌ریزی ۳۰-۳۰-۳۰-۱۰ است. به این معنا که هر زمان پولی به دست شما می‌رسد، باید ۳۰ درصد آن را برای پس‌انداز بلند مدت، ۳۰ درصد را برای پس‌انداز کوتاه مدت، ۳۰ درصد را برای تفریح و مابقی را برای سایز هزینه‌ها در نظر بگیرید. با این روش کودک شما کم کم متوجه ارزش پس انداز می‌شود.

مرتب بودن و انضباط

به جای اینکه هر روز از شلوغی و به هم ریختگی که کودک شما به وجود آورده است، ناراحت باشید، به او یاد بدهید که مسئولیت این کار را بپذیرد. یک بازی با او راه بیندازید که طی آن اسباب بازی‌هایش را از کف اتاق جمع کند. همراه با گوش دادن به موزیک دلخواه او، کمدش را مرتب کنید. به کمک همدیگر، لباس‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که دیگر نیاز ندارد را کنار بگذارید تا به خیریه بدهید. همه اینها درس‌هایی خواهد شد که در مسیر توسعه فردی برای کودکان، ضروری است.

مدیریت زمان

قبول داریم که بزرگ کردن فرزند در این دوره و زمانه کار آسانی نیست. از آن نظر که بچه‌ها همگی بیشتر وقت خود را با گوشی و تبلت می‌گذرانند. اما شاید همین مساله نقطه عطفی باشد تا بتوانید مدیریت زمان را به او یاد بدهید. بعضی از موارد دست شماست؛ مثلاً اینکه کودک شما چه ساعتی از خواب بیدار شود و چه ساعتی به خواب رود. این شما هستید که با سبک زندگی خود، به او می‌گویید که قوانین خانه شما چیست.

اگر کودک بی قراری دارید، پیشنهاد می کنیم این کتاب را حتماً بخوانید

از طرفی او را تشویق کنید که اگر تکالیف مدرسه‌اش را سر زمان مقرر شده انجام دهد، او را به پارک می‌برید یا کتاب دلخواهش را برایش می‌خوانید. کم کم این عادت در او شکل می‌گیرد که همه کارها را سر موقع خود انجام دهد. این ویژگی می‌تواند در آینده به نقطه قوت او تبدیل شود.

مهارت‌های تصمیم گیری

هیچ فرقی ندارد فرزند شما چند سال دارد؛ در مسیر توسعه فردی برای کودکان، یاد دادن روش‌های موثر برای تصمیم گیری درست، یکی از مهمترین موارد است. سعی کنید تا جایی که می‌توانید در تصمیمات شخصی او دخالت نکنید. اما مطمئن شوید که از قبل بد و خوب را به او یاد داده‌اید و حالا می‌توانید به تصمیماتش احترام بگذارید. در این حوزه، یک مورد را هیچ وقت فراموش نکنید:

به حرف‌های فرزند خود اعتماد کنید!

اگر احساس او نسبت به یک مهمانی خوب نیست، او را وادار نکنید که همراه با شما بیاید. به جای اینکار از او بخواهید دلایل تصمیمش را به شما توضیح دهد. ممکن است چیزی او را اذیت کند که شما از آن بی‌خبر بوده‌اید. وقتی متوجه شوید که دلایل فرزند شما برای کاری منطقی است، می‌توانید به توسعه مهارت تصمیم‌گیری در او کمک کنید.

تنها در این صورت است که می‌توانید با خیال راحت به توسعه فردی برای کودکان خود بپردازید؛ با ایجاد احساس امنیت، اعتماد دو طرفه و صمیمیت. در غیر اینصورت همه چیز حالت اجبار به خودش می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا