اعتماد به نفستوسعه فردی

تمرین روزانه اعتماد به نفس و افزایش آن

داشتن اعتماد به نفس اکتسابی بوده و یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در زندگی محسوب می‌شود. کمبود اعتماد به نفس در افراد یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نباید هم انتظار داشت که به سرعت افزایش پیدا کند. تقویت اعتماد به نفس ارثی نبوده و به مانند هر توانایی و مهارت دیگری احتیاج به تمرین و تکرار است تا بتوانید آن را مدیریت کنید. انجام تمرین روزانه اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا هرآنچه که برای بالا رفتن این ویژگی لازم است زمینه‌اش در شما ایجاد شود و راحت‌تر آن را به خود جذب کنید. در این مقاله شما را با روش‌ها و تمریناتی که می‌توانید از طریق آن‌ها اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید آشنا خواهیم کرد. بنابراین اگر به دنبال افزایش و بالا بردن اعتماد به نفس خود هستید در ادامه با  مجله مدنویس همراه باشید.

علائم کمبود اعتماد به نفس

افرادی که اعتماد به نفس ندارند و یا از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند دارای ویژگی‌ها و علائم مشترکی هستند که با دانستن آن‌ها می‌توانید در خود و اطرافیانتان به راحتی تشخیص دهید و برای افزایش دادن آن اقدام کنید. برخی از این علائم عبارتند از:

 • مقایسه کردن خود با دیگران
 • داشتن استرس در انجام دادن کارها
 • گوشه‌گیری و دوری از جمع
 • به آرامی و با اضطراب صحبت کردن
 • ترس از نظر دادن درباره موضوعات

تمرینات افزایش اعتماد به نفس

 • به خودتان باور داشته باشید

 چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست!

هنری فورد

اولین و مهم‌ترین قدم در افزایش اعتماد به نفس این است که به خودتان باور داشته باشید. وقتی شما به این باور برسید که می‌توانید فردی با اعتماد به نفس  باشید پس حتماً خواهید توانست و تنها کافیست که آن را باور کنید. پس ابتدا با خودتان کنار بیایید و باور کنید که می‌توانید اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید، سپس ادامه راه و تمرین روزانه اعتماد به نفس را پیش بگیرید و آن‌گاه خواهید دید که چگونه اعتماد به نفس در وجودتان ایجاد می‌شود.

 • ورزش کنید

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که ۲ بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه ورزش می‌کنند از نظر برقراری روابط اجتماعی، هوشمندی و قوای جسمانی از قدرت بالایی برخوردار هستند. شما با ورزش کردن می‌توانید علاوه بر اینکه تناسب اندام خود را حفظ کنید، اعتماد به نفس‌تان را نیز افزایش دهید. ورزش کردن باعث آزاد شدن هورمون اندروفین شده که برای شما شادی و خوشحالی را به ارمغان می‌آورد. افرادی که از روحیه شاد و بالایی برخوردار هستند بهتر می‌توانند خود را در شرایط مختلف وفق دهند. بنابراین می‌توانید با ورزش کردن هم تناسب اندام پیدا کنید، هم شاد شوید و هم اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

خرید مجموعه آموزشی ایروبیک در خانه

 • مقایسه کردن خود با دیگران ممنوع!

نوعی دیگر از تمرین روزانه اعتماد به نفس این است که خود را با دیگران مقایسه نکنید. هر انسانی به طور مستقل و منحصر بفرد آفریده شده، و شرایط زندگی، استعداد و تفکرات او مختص به همان فرد است. خودتان را فقط با گذشته خود مقایسه کنید تا از پیشرفت‌های خود لذت ببرید و اعتماد به نفس‌تان بالا برود. هنگام استفاده از شبکه‌های مجازی این جمله را به یاد داشته باشید که “باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید”  زیرا معمولاً تصویری غلط و نادرست از بخشی از زندگی دیگران را می‌بینید و نمی‌توانید آن را با کل زندگی خود مقایسه کنید.

 • استفاده از جملات مثبت و الهام‌بخش

استفاده از جملات مثبت می‌تواند در تمرین روزانه اعتماد به نفس و افزایش آن مؤثر باشد. زمانیکه شما به طور آگاهانه به خودتان تلقین کنید که من انسان ارزشمندی هستم و می‌توانم در این کار موفق شوم، اعتماد به نفس در شما افزایش یافته و شانس خود را در موفقیت به مقدار زیادی افزایش می‌دهید.

جملات مثبتی را برای خود انتخاب کنید و در جایی قرار دهید که هرروز صبح و یا قبل خواب در دید شما بوده و آن را با خود تکرار کنید. همچنین می‌توانید جملات خود را برروی آینه قرار دهید تا هروقت به خودتان در آینه نگاه می‌کنید با خواندن آن جملات انرژی مثبت به شما منتقل شود.

برخی از جملاتی که می‌توانید روزانه آن‌ها را با خود تکرار کنید:

 • من فردی دوست داشتنی هستم و دیگران در برخورد با من احساس راحتی می‌کنند.
 • من به راحتی مطالبی را که برای پیشرفت نیاز دارم یاد می‌گیرم.
 • من انسان ارزشمندی هستم.
 • هر روز رشد می‌کنم و موفق‌تر می‌شوم.

 

 • توجه به ظاهر و آراستگی

داشتن پوشش مناسب علاوه بر اینکه گویای وضعیت درونی افراد است باعث افزایش اعتماد به نفس نیز می‌شود. سعی کنید برای افزایش اعتماد به نفس خود به ظاهرتان وابسته نباشید، اما همیشه متناسب با شرایط و مکانی که در آن قرار دارید لباس بپوشید. پوشیدن لباس‌های ساده و شیک همیشه مد بوده و به شما حس برازندگی می‌دهند، با استفاده از این نوع لباس‌ها اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و در جایگاه‌های اجتماعی و خانوادگی نشان دهید که برای خودتان ارزش قائل هستید.

 • کمک کردن به دیگران

مسئولیت‌پذیری نیز جزو تمرین روزانه اعتماد به نفس محسوب می‌شود و با انجام دادن کاری کوچک می‌توانید حس اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید. این کار نیاز به زمان و هزینه خاصی ندارد و می‌توانید هر کاری که از دست‌تان برمی‌آید برای دیگران انجام دهید. با این کار باعث می‌شوید که احساس کنید فرد مفیدی هستید و تنها برای خودتان زندگی نمی‌کنید. ایجاد کردن ذهنیت مثبت نسبت به خودتان حس عزت نفس را در شما بالا می‌برد.

 • تمرکز بر روی نقاط قوت

اگر مدام به این فکر می‌کنید که شکست‌هایتان بیشتر از موفقیت‌هایتان است و جزو افرادی هستید که بیشتر برروی نقاط ضعف و کمبودهای خود تمرکز دارند، باید این را بدانید که دیر یا زود اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. به جای فکر کردن به نقاط ضعف خود، برروی نقاط قوت خود تمرکز کنید. توانایی‌ها و کارهایی که در آن‌ها خوب هستید را به یاد بیاورید و به این باور برسید که خوب و ارزشمند هستید. این را به یاد داشته باشید که افزایش اعتماد به نفس بدون تمرکز برروی نقاط قوت امکان‌پذیر نخواهد بود.

 • شاد بودن

داشتن روحیه خوب و شاد باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود بنابراین هر کاری که باعث تقویت روحیه شما می‌شود را در برنامه تمرین روزانه اعتماد به نفس خود قرار دهید. این را به یاد داشته باشید که فردی که همیشه شاد و راضی به نظر می‌رسد، خودش این شادی را انتخاب کرده است. او با کنترل عواطف و احساسات خود ارتباط خوبی را با اطرافیان خود برقرار می‌کند و از این طریق روابط اجتماعی او افزایش می‌یابد. همانطور که می‌دانید داشتن روابط اجتماعی خوب منشأ اعتماد به نفس بالا دارد. توصیه می‌کنیم که با احساسات خود ارتباط برقرار کنید، اما درگیر آن‌ها نشوید بلکه ببینید این احساسات چه پیامی را برای شما دارند.

*خرید کتاب آخرین راز شاد زیستن

 • هدفمند بودن

به طور کلی داشتن هدف علاوه بر اینکه برای زندگی هر فردی لازم است، باعث بالا رفتن انگیزه و اعتماد به نفس نیز می‌شود. افرادی که هدفی ندارند نسبت به افرادی که برای هر لحظه از زندگی خود برنامه و هدف دارند، بیشتر احساس ناکارآمدی دارند. بنابراین به عنوان تمرین روزانه اعتماد به نفس برای خودتان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعریف کنید. توجه داشته باید که این اهداف می‌بایست خواسته قلبی شما باشند و شما آن‌ها را پذیرفته باشید در غیر اینصورت در طول مسیر آن را رها خواهید کرد. این کار باعث می‌شود که اشتیاق درونی شما افزایش یافته و از این طریق اعتماد به نفس شما بالا برود. حتماً در برنامه‌ریزی برای اهداف خود در ابتدا نسبت به شرایط خودتان، سپس شرایط زندگی و امکانات واقع‌بین بوده و درست تصمیم بگیرید.

 • شکرگزار باشید

نالیدن از اوضاع زندگی و روزگار علاوه بر اینکه برروی همه جنبه‌های زندگی افراد تأثیر می‌گذارد ، باعث کاهش اعتماد به نفس نیز می‌شود. غر زدن باعث می‌شود که جنبه‌های مثبت و داشته‌هایمان را نبینیم. به داشته‌ها و نعمت‌های مادی و معنوی که خدا به شما عطا کرده است توجه کنید این کار باعث می‌شود که از وجود این نعمت‌ها شگفت‌‌زده شوید و آن‌ها را امری بدیهی ندانید. خوش‌بینی همیشه اساس و بنیاد یک زندگی موفق بوده است بنایراین یأس و ناامیدی را از زندگی خود دور کرده و هرروز به دنبال نکات مثبت زندگی باشید. از تمام نعماتی که خدا به شما داده شکرگزار باشید و از این طریق اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

 • صبور باشید

انجام دادن عجولانه کارها باعث می‌شود که از زیبایی‌های مسیر زندگی لذت نبرده و احساس قابلیت‌های کافی را نداشته باشید. برای افزایش اعتماد به نفس خود سرعت زندگی خود را کم‌ کنید، آرام سخن بگویید و بیشتر به سخنان دیگران گوش دهید و از هر لحظه از زندگی خود لذت ببرید.

شما چه روش هایی را پیشنهاد می کنید؟ خوشحال می شویم اگر این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و درباره آن برایمان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا