سبک زندگیمد و فشن

تاریخچه مد در دوران‌های مختلف

آیا تا به حال به این فکر کردید که مد و فشن از کجا شروع شد و اولین کشوری که آن را توسعه داد کدام کشور است؟ به روز بودن جدا از اینکه به شما احساس خوشایندی را القا می‌کند، باعث هماهنگی و همرنگی با آدم‌ها و دنیای اطراف می‌شود. امروزه نیز که صنعت مد در جهان روز به روز در حال توسعه است و از اهمیت بالایی برخوردار است،  باعث افزایش قدرت انتخاب مردم در سبک لباس‌های خود شده است. ما در این مقاله قصد داریم تا تاریخچه مد را در دوره‌های مختلف بررسی کنیم. حال اگر شما هم مایل هستید تا درباره مد و فشن اطلاعات کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه مد در دوران رم باستان

در این دوره از تاریخچه مد، که از ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و تا سال ۳۲۳ میلادی رواج داشت مردم رم براساس تعصبات فرهنگی لباس می‌پوشیدند. به عبارتی دیگر لباس‌های خود را با وضعیت اجتماعی خود هماهنگ می‌کردند. برای مثال از وضعیت پوشش لباس مردم آن زمان می‌توانستند حدس بزنند که وضعیت اقتصادی افراد چگونه است، و از این طریق مردم عام و رعیت از اشراف زادگان جدا می‌شدند. در آن زمان معمولاً لباس‌هایی که از الیاف طبیعی ساخته شده بودند و رنگ‌ خاصی نداشتند لباس مردم عام را تشکیل میداد و پوشش‌های گران قیمت برای ثروتمندان استفاده می‌شد.

مد در دوران قرون وسطی

این زمان که مصادف با خروج رومیان از انگلیس بود، مردم برای پوشش خود از یک تکه تسمه استفاده می‌کردند. اندازه لباس بیشتر زنان تا مچ پا بود و معمولاً از یک شال برای پوشاندن سر خود استفاده می‌کردند. در آن زمان نیز مانند دوران رم باستان لباس و رنگ آن نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی مردم بود و نقش مهمی را ایفا می‌کرد و به راحتی تفاوت بین لباس ثروتمندان و فقیران را می‌توان به طور واضح دید.

مد در دوره رنسانس

در تاریخچه مد جهان این دوره از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه اشراف زادگان و پادشاهان به دنیای مد و لباس علاقه زیادی داشتند و پول‌های زیادی را در این زمینه خرج می‌کردند. هنری هفتم، پادشاه انگلیس بیشتر ثروت خود را صرف خرید لباس‌ها و به طور کلی این صنعت کرد و اشراف‌زادگان نیز ثروت خود را برای کار او سرمایه‌گذاری می‌کردند. پس از آن اشرافیان به این فکر افتادند که تجارتی در زمینه پوشاک راه بیاندازند و برای طبقه متوسط جامعه نیز پوشش مناسب را تهیه کنند. در این دوره نیز لباس و پوشش افراد نشان‌دهنده طبقه اجتماعی مردم بوده است.

مد در دهه‌های ۱۶۰۰- ۱۸۰۰

دوره‌های الیزابت، مرمیت، ویکتوریا به این دوره زمانی باز می‌گردد و نقش مهمی در تاریخچه مد داشته‌اند، اما در این دوره‌ها تغییری در سبک لباس‌ها رخ نداد و به مانند قبل بود. تنها تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در این بود که لباس‌های مجلسی خانم‌ها، شلوار و کاپشن‌های مردانه به بازار وارد شدند. کفش‌های پشمی، کمربند‌ها، پیراهن و کت نیز به لباس‌های مردانه اضافه شده بود. اما همچنان خیاطان برای اشراف‌زادگان لباس‌های خاصی را تهیه و طراحی می‌کردند.

مد در قرن بیستم

در اواخر قرن ۱۹ فردی به فردریک ورث متولد شد‌ که صنعت مد را در پاریس توسعه داد. او طراحی بی نظیر بود که او را اولین طراح حرفه‌ای مد در جهان می‌نامیدند و پاریس توسط او به مرکز مد و فشن تبدیل شد. به طوریکه هر پوشش و لباسی که در پاریس مد می‌شد بلافاصله در جهان، مد می‌شد. اکثر طراحان از سراسر دنیا نمونه کارهای خود را به پاریس می‌فرستادند و نمایشگاه‌های مد در این شهر رونق فراوانی گرفت. با اوج‌گیری صنعت مد، مجله‌ها نیز برخی از صفحات خود را به این صنعت اختصاص می‌دادند و با استفاده از چاپ عکس‌های طراحی لباس توانستند فروش خوبی را داشته باشند.

  • دهه ۱۹۰۰- ۱۹۴۰

در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۰ لباس‌هایی در بین زنان مد شده بود که در دوران فردریک ورث رایج بود. مزون Redfern اولین مزونی بود که توانست سفارشات مردم را برای دوخت لباس‌های مد شده در جهان قبول کند. در این دوره پیراهن‌های زیبا و کلاه‌ها وارد بازار شده بودند و مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

در دهه ۱۹۱۰ شلوارهای تنگ، کلاه و رنگ‌های شاد مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در این دهه فردی به نام پل پوآرو برای اولین بار لباسی را طراحی کرد که فرد بدون کمک فرد دیگری می‌توانست بپوشد. همچنین شوی لباس زنانه در این دهه افتتاح شد. پارچه‌های توری، کلاه‌های نمدین و بی لبه نیز همگی مربوط به دهه ۱۹۱۰ می‌شوند.

دهه ۱۹۲۰ دوران طلایی مد فرانسه بود و لباس‌هایی که شبیه به لباس بازیگران بود وارد بازار شد. لباس زنان و مردان به یکدیگر شباهت پیدا مرد و پوشش مردان حالت غیر رسمی به خود گرفت. پیراهن و شلوار‌های کوتاه در این دهه بسیار استفاده می‌شد.

*شلوار زنانه

در دهه ۱۹۳۰ بیشتر تغییرات برروی لباس بانوان بود و مد و فشن در آن زمان سبب شد که خانم‌ها بیشتر به تناسب اندام خود اهمیت بدهند و شروع به کم کردن وزن خود کردند.

دهه ۱۹۴۰ نیز شروع گسترش مد از پاریس به نیویورک و آلمان بود. برای لباس مردان از سبک‌های ساده‌تری استفاده می‌شد. این دوره به دلیل شروع و پیدایش لباس‌های ورزشی با برند‌های مختلفی چون نایک، ریبوک، آدیداس، و لباس‌های زنانه با برند کریستین دیور بسیار دارای اهمیت است.

  • دهه ۱۹۵۰- ۱۹۷۰

در دهه ۱۹۶۰ مرکز دنیای مد و فشن از شهر پاریس به ایتالیا انتقال یافت و انقلابی در تاریخچه مد اتفاق افتاد. در این دوره شلوارهای جین و چسبان، و همچنین لباس‌هایی شبیه به لباس‌های دخترانه بچگانه رواج یافت. در دهه ۱۹۷۰ نیز بیشتر افراد طبق سلیقه خود لباس می‌پوشیدند. استفاده از لباس بر تن مانکن‌ها پشت ویترین‌های مغازه‌های ایتالیا نیز از همین دهه شروع شد.

  • دهه ۱۹۸۰- ۲۰۰۰

از دهه ۱۹۸۰ به بعد دنیای مد به اندازه‌ای گسترش یافت که هرآنچه که مد می‌شد در کمتر از یک ماه به سراسر دنیا می‌رسید. برگزاری شوهای لباس به بیشترین اندازه خود رسید و تبلیغات فراوانی از طریق آن‌ها برای برندهای مختلف استفاده می‌شد. دهه ۱۹۹۰ نیز مد و لباس به یک تعادل رسیده و استاندارد پیش می‌رفتند.

مد در سال ۲۰۰۰

در سال ۲۰۰۰ دیگر تمام کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین، آفریقا و خاورمیانه به صنعت مد پیوستند و طراحان بسیاری از این کشور‌ها توانستند با طرح‌های زیبای خود توجه مردم جهان را به خود جلب کنند. اوایل دهه ۲۰۰۰ با آنکه لباس‌ها تنگ‌تر و موها بلندتر شده بود اما ظاهر لباس زنان، زنانگی خود را بیشتر حفظ کرد و پوشش و آرایش آقایان نیز بیشتر از دهه قبل اهمیت پیدا کرد.

تاریخچه مد در ایران

صنعت مد در ایران همیشه متفاوت بوده و پوشش خاص مردمانش برگرفته از سنت و تمدن آن‌ها بوده است. با ورود اسلام، مد و فشن نیز از آن تأثیر می‌گرفت اما به مرور زمان مد و فشن غرب نیز وارد ایران شد. در دوره قاجار بسیاری از دانشجویان و درباریان به کشورهای غربی سفر می‌کردند و مد را با خود وارد کشور می‌کردند. ناصرالدین شاه نیز خودش به دنیای مد بسیار علاقه داشت یکی از عاملان اصلی در سلیقه ایرانیان بوده است. پس از او، سلطنت رضاخان باعث شد که مد در زندگی مردم ایران رواج بیشتری یابد.

در آن زمان اولین مدی که از جهان غرب وارد کشور شد هیپی گرایی بود که با شلوارهایی با پاچه‌های گشاد، لباس‌های رنگارنگ، پارچه‌های گلدار، و طرح‌هایی مه بین مردان و زنان مشترک بود شناخته می‌شود. اولین طراح ایرانی نیز زنی به نام زینت جهان‌شاه بود که دختر یکی از سرهنگ‌های وزارت جنگ ایران بود. او اولین لباس‌فروشی غربی را در سال ۱۳۲۱ افتتاح کرد. امروزه نیز بیشتر ایرانیان با دنیای مد غرب به روز شده و طبق آن پیش می‌روند.

*هودی زنانه مدل هیپی

طراحان معروف در تاریخچه مد

از جمله طراحان برجسته‌ای که در تاریخ دنیای مد بسیار تأثیرگذار بوده‌اند می‌توان به طراحان بریتانیایی الکساندر مک کوئین، استلا مک کارنی، فبی فیلو، و طراحان آمریکایی الکساندر وانگ، مارک جیکوبز، تام فورد و کریستین لووبوتین اشاره کرد. هرکدام از این طراحان استعداد بینظری در این صنعت به شمار می‌روند.

برای مثال مارک جیکوبز پس از، از دست دادن پدرش به دلیل اینکه مادرش دچار اختلالات روانی بود نزد مادربزرگش بزرگ شد و در ۱۵ سالگی در مغازه‌ای کار می‌کرد که لباس‌های آوانگارد را طراحی و تولید می‌کرد. او سال‌ها بعد در کالج پارسونز که از معروف‌ترین کالج‌های مد و فشن در تاریخچه مد است ادامه تحصیل داد و در همان حین ژاکت‌های دستباف طراحی و تولید می‌کرد.

او به اندازه‌ای در کارش موفق شد که برند اختصاصی خود به نام جیکوبز دافی را راه انداخت. و بالاخره در سال ۲۰۰۱ خط تولید لباس‌های خود با نام برند مارک جیکوبز را معرفی کرد. سبک او منحصر به فرد و استثنایی است. او با طراحی لباس‌های خود سعی دارد تا کنجکاوی مخاطب خود را برانگیزد و او را مجبور کند که تخیلات خود را افزایش دهد. سبک این طراح را بیشتر سلبریتی‌ها دنبال می‌کنند و در بسیاری از شهرهای جهان دارای شعبه است.

شما کدام سبک را بیشتر می‌پسندید؟ اگر دوست یا آشنایی دارید که می‌دانید از خواندن این مطلب لذت می‌برد، این صفحه را با او به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا