خواص مدیتیشنمدیتیشن و مراقبه

دربارۀ تاثیر مدیتیشن بر پوست چه قدر می‌دانید؟

اگر حتی کمی با مدیتیشن و مراقبه آشنا باشید، حتماً با تأثیرات شگرفت آن آشنا هستید. پیش از این نیز در مدنویس در مورد فوایدی که مدیتیشن می‌تواند برایمان به ارمغان بیاورد صحبت کرده‌ایم. اما در این مطلب از مدنویس می‌خواهیم به طور ویژه در مورد تاثیر مدیتیشن بر پوست صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

تاثیر مدیتیشن بر پوست

شاید برایتان جالب باشد بدانید که طی تحقیقاتی که در دهۀ 80 میلادی پیرامون تأثیرات مدیتیشن انجام شد، سن بیولوژیکی افرادی که عادت به انجام مدیتشن و مراقبه داشتند، به نسبت سایر افراد که مدیتیشن انجام نمی‌دادند، کمتر بوده است. همان‌طور که می‌دانید، سن بیولوژیکی به معنای میزان سلامتی بدن است که طبیعتاً پوست را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نگاهی علمی‌تر باید اشاره کنیم که با بالا رفتن سن، تلومرهای محافظ در انتهای کروموزوم‌ها کوتاه می‌شوند و این یکی از دلایل تحلیل رفتن سلامتی است. اما مدیتیشن باعث بلندتر شدن و تقویت عملکرد تلومرها و نهایتاً حفظ شادابی و جوانی می‌شود.

بنابراین طبق نتایج این تحقیق و تحقیقات بی‌شمار دیگری که در این حیطه انجام شده، می‌توان گفت که تأثیرات مثبت مدیتشن بر پوست، از لحاظ علمی نیز کاملا ثابت شده است. اما در ادامه در مورد تأثیرات بالقوه و یا مستقیمی که مدیتیشن روی سلامتی و پوست افراد می‌گذارد، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مهم‌ترین تاثیر مدیتیشن 

می‌توان گفت مهم‌ترین تاثیر مدیتیشن بر پوست ، از طریق کاهش استرس است. اما برای درک چگونگی این تأثیر بهتر است فرآیند کنترل استرس توسط مدیتیشن را مرور کنیم.

استرس به طور کلی در نتیجۀ بالا رفتن هورمون کورتیزول شکل می‌گیرد. بالا رفتن هورمون کورتیزول به عوامل مختلفی بستگی دارد. از اتفاقات روزمره گرفته تا رژیم غذایی نامناسب، همگی باعث ترشح بیشتر کورتیزول می‌شوند. از طرفی همان‌طور که می‌دانید استرس تمام ارگان‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد که پوست هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه در مورد صدماتی که استرس می‌تواند به سلامت پوست وارد کند بیشتر صحبت می‌کنیم.

استرس چه تأثیراتی روی پوست دارد؟

می‌توان گفت استرس مقوله‌ای جدانشدنی از زندگی روزمرۀ همۀ ماست. گاهی عوامل استرس‌زا به قدری زیاد هستند که اگر مراقب سلامتی خود نباشیم و سعی در کنترل استرسمان نداشته باشیم، در معرض آسیب‌های جسمی و روحی زیادی خواهیم بود. استرس مزمن و مداوم باعث می‌شود فرد دائم احساس کند تحت فشار است و این امر باعث به هم ریختن چرخۀ خواب، روند هضم و گوارش، پاسخ التهابی بدن به استرس، بروز بیماری‌های پوستی  و … می‌شود. تمام این عوامل، تعادل بدن و در نتیجۀ آن سلامت پوست را در معرض خطر قرار می‌دهند.

مشکل را ریشه‌کَن کنید

البته که یکی از راه‌های مبارزه با تأثیرات استرس بر پوست، مصرف مرطوب کننده‌ها و نرم کننده‌های صورت و یا قرص‌های ویتامینی است که به سلامت پوست کمک می‌کنند. اما وقتی می‌توانیم مشکل را ریشه‌کن کنیم، چرا به سراغ درمان‌هایی برویم که بیشتر نقش مُسکن را دارند؟ بنابراین بهترین کار این است که سعی کنیم استرس را از ریشه از بین ببریم یا آن را تا جای ممکن کاهش دهیم.

 مدیتیشن ترشح هورمون کورتیزول را کاهش می‌دهد، پاسخ بدن به استرس‌های روزانه را کنترل‌ می‌کند و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند. طبیعتاً در نتیجۀ این تأثیرات، پوست شاداب‌تر و سالم‌تر خواهد بود.

تاثیر مدیتیشن بر پوست

تاثیر مدیتیشن بر پوست از طریق افرایش کیفیت خواب

همان‌طور که می‌دانید، خواب ناکافی، به هم ریخته و سطحی آسیب‌های زیادی به پوست می‌رساند. شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که بعد از چند روز بی‌خوابی یا نداشتن خواب منظم، پوست صورتتان به نظر خسته می‌رسد و زیر چشمانتان گود می‌افتد یا تیره می‌شود. اما خوشبختانه یکی دیگر از مهم‌ترین تأثیرات مدیتیشن، تنظیم کردن ساعت خواب و افرایش کیفیت خواب است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که خواب با کیفیتی ندارید، اگر روزانه به مدت حداقل 5 دقیقه برای مدیتشن وقت صرف کنید، بعد از مدتی تأثیرات آن را روی خواب عمیق و راحت و در نتیجۀ آن، روی سلامتی و طراوت پوست خواهید دید.

تاثیر مدیتیشن بر پوست از طریق کاهش احساسات منفی

به غیر از استرس، احساسات منفی دیگر هم تأثیرات منفی روی پوست دارند. در طول 30 سال گذشته تحقیقات پیرامون تأثیرات مدیتیشن و مراقبه بیشتر از قبل بوده است. از مهم‌ترین نتایجی که از این تحقیقات علمی به دست آمده، نقش پررنگ مدیتیشن و مراقبه در کاهش تمام احساسات منفی است. بنابراین مدیتیشن از طریق کنترل احساساتی مثل ترس، نگرانی، ناامیدی و … هم سلامت پوست را تا حدود زیادی تضمین می‌کند.

تاثیر مدیتیشن بر بیماری‌های پوستی

در ادامۀ تحقیقات قبلی دربارۀ تأثیرات مدیتیشن و مراقبه بر پوست، طی مطالعات اخیر گروه تحقیقاتی دانشگاه شفیلد، انجام مراقبه و مدیتیشن تأثیر مثبتی روی بیماریهای پوستی دارند. بیماری‌هایی نظیر  پسوریازیس، اگزما، آکنه، بیماری‌‌های پوستی خود ایمنی، ویتیلیگو (یک نوع اختلال با رنگدانه‌های پوست مرتبط است) و … همگی تا حدودی تحت تأثیر مدیتیشن قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که در یکی از مطالعاتی که روی افراد مبتلا به پسوریازیس انجام شد، برای درمان دسته‌ای از این افراد همزمان با درمان توسط اشعۀ ماوراء‌ البنفش، صوت‌های مربوط به مدیتیشن برای آن‌ها پخش شد. طبق نتیجۀ این تحقیق افرادی که از مدیتیشن هم بهره بردند، 4 برابر سریع‌تر از باقی افراد بهبود پیدا کردند. نتایج جزئی‌‍‌تر این مطالعه، این مطلب را روشن کرد که مدیتیشن ابتدا استرس ناشی از اختلالی مثل پسوریازیس را از بین می‌برد و بعد توانایی ذاتی بدن را برای ترمیم پوست افزایش می‌دهد.

تاثیر مدیتیشن بر اکسیژن‌رسانی 

یکی از مهم‌ترین اعمالی که هنگام مدیتشن انجام می‌شود، تنفس آگاهانه (یعنی تنفس به روش صحیح) است. این تنفس صحیح باعث می‌شود که اکسیژن لازم به پوست برسد. اکسیژن‌رسانی کافی به بدن، از مهم‌ترین عوامل سلامتی و شادابی بدن و پوست است که تأثیرات آن عبارتند از:

  • تقویت سلامتی سلول‌ها و بافت‌ها
  • جوان‌سازی پوست
  • متعادل کردن بدن و ذهن
  • کاهش سرعت روند پیری پوست و … .

 

 تاثیر مدیتیشن بر روند پیری پوست

همان‌طور که می‌دانید، بدن در حین مدیتیشن انرژی‌های مثبتی (که به آن پرانا نیز می‌گویند)، دریافت می‌کند که باعث آرامش هر چه بیشتر ارگان‌های بدن می‌شود. از تأثیرات این انرژی‌ها، کمک به ترمیم بافت‌ها و سلول‌های بدن است. طبیعتاً چنین تأثیری، می‌تواند درخشش و شادابی پوست را حفظ کند و از خیلی از مشکلات پوستی جلوگیری کند.

تاثیر مدیتیشن بر کنترل جریان خون

همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، مدیتشن میزان ترشح هورمون‌های استرس‌زا مثل کورتیزول را کاهش می‌دهد. بنابراین سیستم عصبی بدن تا حدود زیادی کنترل می‌شود. این اتفاق به خودی خود باعث می‌شود که فشار خون و ضربان قلب کاهش پیدا کند. از طرفی به این نکته نیز اشاره کردیم که مدیتیشن اکسیژن لازم را به سلول‌‌های بدن می‌‌رساند. همۀ این عوامل در کنار هم، باعث بهبود جریان خون می‌شوند. با بهبود جریان خون، جذب مواد مغذی برای پوست افرایش پیدا می‌کند و دفع سموم نیز بیشتر و سریع‌تر می‌شود. بنابراین تأثیر تاثیر مدیتیشن بر کنترل جریان خون، باعث درخشان و شادتر شدن پوست می‌شود.

بنا به گفته‌های بالا، اگر مدیتیشن و مراقبه را جزو برنامه‌های روزانه‌تان قرار دهید، رفته رفته تأثیر آن را روی سلامتی پوست خواهید دید. البته فراموش نکنید که بهترین نتیجه را زمانی خواهید دید که مدیتیشن را با رژیم غذایی سالم و سایر مراقبت‌های پوستی همراه کنید. اگر تا به الآن مدیتیشن و مراقبه را امتحان نکرده‌اید، می‌توانید مطلب 6 گام برای شروع مدیتیشن را هم مطالعه کنید. خوشحال می شویم اگر نظرات خود را برای ما بنویسید و امتیاز خودتان را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید و این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا