سبک زندگیغذای روح (معرفی کتاب)

معرفی بهترین کتاب‌های خودشناسی

در وجود همه ما انسان‌ها استعداد و توانایی‌های مختلفی وجود دارد که بسیاری از ما از وجودشان آگاه نیستیم. در علم روان‌شناسی، خودشناسی یکی از روش‌های شناخت این استعداد‌ها و توانایی‌ها در جهت این است که ما به بهترین نسخه از خودمان تبدیل شویم. این گفته به این معناست که شما با شناخت خودتان دیگر برای شاد بودن احتیاجی به محرک‌های خارجی نخواهید داشت‌. در این مقاله از مجله مدنویس قصد داریم تا چند کتاب از بهترین کتاب‌های خودشناسی را به شما معرفی کنیم تا با خواندن آن‌ها و شناخت خودتان بیشتر از زندگی لذت ببرید.

معرفی بهترین کتاب‌های خودشناسی به انتخاب مدنویس

انسان در جستجوی معنا/ نوشته ویکتور فرانکل

کتاب انسان در جستجوی معنا خاطرات نویسنده ای به نام دکتر ویکتور فرانکل ، روانپزشک و عصب شناس اتریشی است که در اردوگاه کار اجباری است. این کتاب از بهترین کتاب‌های خودشناسی است که به شما می‌آموزد زندگی با تمام سختی‌ها و رنج‌ها زیباست و شما با درک مفهوم خودشناسی به معنای جدیدی از زندگی خواهید رسید، و می‌پذیرید که هر فردی در این جهان برای به اتمام رساندن هدفی و یا شاید به اتمام رساندن رسالتی که بر عهده خویش دارد  خلق شده است قسمت هایی از این کتاب را در قسمت بعدی با هم می خوانیم.

 تا جایی که به کفش‌ها مربوط می‌شد، قضیه به همین سادگی نبود. اگرچه قرار بود آن‌ها را نگه ‌داریم، ولی به هر جهت آن‌هایی که کفش‌های نسبتاً سالم و خوبی داشتند مجبور بودند آن‌ها را تحویل بدهند و در عوض کفش‌هایی دریافت کنند که اندازه‌شان نبود. درعین‌حال، مخمصه‌ واقعی در انتظار آن عده از زندانیان بود که در اتاق انتظار به نصیحت مشفقانه‌ زندانیان قدیمی‌تر گوش کرده بودند و ساق نیم چکمه‌های خودشان را بریده و برای پوشاندن این خرابکاری، به لبه‌ی بریده‌شده صابون مالیده بودند. مثل این بود که مأموران اس اس فقط منتظر چنین عملی بودند. تمام افرادی که در مظان اتهام این جرم بودند باید به اتاقی در جوار کلبه ما می‌رفتند. بعد از مدتی ما دوباره صدای شلاق و فریاد ناشی از درد شکنجه را می‌شنیدیم. این بار خیلی بیشتر طول کشید.

خرید کتاب انسان در جستجوی معنا

موهبت کامل نبودن/ نوشته برنی براون

کمال‌گرایی خصوصیتی است که برخی از افراد گرفتار آن هستند و برای رسیدن به آن از خودشان انتظار بیش از حد داشته و توقع دارند که همه چیز در بهترین حالت خود انجام شود، در صورتی که این غیرممکن است. نرسیدن به جایگاه ایده‌آلی که فرد‌ کمال‌گرا دارد باعث می‌شود که دچار افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود. موهبت کامل نبودن که از سری بهترین کتاب‌های خودشناسی محیوب می‌شود به بررسی روش‌هایی برای رهایی از کما‌ل‌گرایی می‌پردازد:

در ردیف اول نشسته بودم و مدیر مدرسه من را معرفی می‌کرد. همیشه معرفی قبل از سخنرانی برایم ناخوشایند و عذاب‌آور است. یک نفر، فهرستی از موفقیت‌ها و دستاوردهای مرا معرفی می‌کند، در حالی که من سعی می‌کنم بالا نیاورم و سالن را ترک نکنم. البته این معرفی تجربه‌ای جدید بود. تا به حال این‌گونه معرفی نشده بودم. مدیر مدرسه جملاتی شبیه این جملات را گفت: «شاید آن‌چه که امشب می‌شنوید را دوست نداشته باشید، اما به خاطر فرزندانتان باید گوش دهید. دکتر براون اینجاست تا مدرسه و زندگی ما را به کلی تغییر دهد. او چه بخواهیم و چه نخواهیم ما را از اشتباه در می‌آورد»

خرید کتاب موهبت کامل نبودن

خودشناسی به روش یونگ/ نوشته مایکل دانیلز

کتاب خودشناسی به روش یونگ نیز یکی دیگر از بهترین کتاب‌های خودشناسی است که در واقع با بررسی تیپ‌های مختلف شخصیتی مانند شخصیت‌های درون‌گرا و برون‌گرا، و همچنین معرفی روش‌های کاربردی مانند تکنیک های رمز واژه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید نوع شخصیت و خود درونیتان را بهتر بشناسید و در نتیجه از لحظات زندگی خود بیشتر لذت ببرید.

 نشان صلیب، مدت‌ها پیش از آنکه به صورت سمبل مسیحیت درآید، حتی در زمان انسان‌های نخستین وجود داشته است. سمبولی پیچیده و اغلب بیانگر احساسات و عواطف بسیار قوی است. معانی مشخص انواع صلیب معمولاً بستگی به شکل یا صورت خاص آن دارد (صلیب مسیحی و صلیب شکسته حزب نازی آلمان را مقایسه کنید). برای مسیحیان و رنج‌های وی برای کفاره گناهان مردم است. در مذاهب و فرهنگ‌های دیگر، صلیب با اندک تنوعی در شکل به صورت سمبل آتش، خورشید یا نیروی زندگی آمده است (مثلاً عنخ مقدس مصریان کهن)

خرید کتاب خودشناسی به روش دکتر یونگ

زندگی خود را دوباره بیافرینید/ نوشته جانت کلوسکو و جفری یانگ

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید از بهترین کتاب‌های خودشناسی در حوزه روان‌شناسی است که نویسنده ۱۱ اشتباه رایج در زندگی که مسبب بسیاری از مشکلات عاطفی و کاری افراد است را بررسی کرده و به شما می‌آموزد که چگونه با تغییر الگوهای تفکر منفی می‌توانید وضعیت خود را بهبود ببخشید و از زندگی خود لذت ببرید، به شما اطمینان می دهم که این کتاب را نمی توانید زمین بگذارید! در پایین برخی از کتاب های دکتر یونگ آورده شده است.

بخشی از کتاب زندگی خود را دباره بیافرینید: اولین چیزی که در رابطه با ‘کارلتون’ متوجه آن می‌شویم این است که او به شدت مشتاق خشنود کردن دیگران است و به این منظور مضطرب به نظر می‌رسد. او عادت دارد با هرچیزی که می‌گوییم موافقت کند. بیشتر بیماران بخش از اولین جلسه درمان وقت خود را صرف این می‌کنند تا یقین پیدا کنند آیا ما همان پزشکی هستیم که آن‌ها انتظارش را دارند یا خیر؟ اما کارلتون این‌گونه نبود. به نظر می‌رسید او بیشتر نگران این بود که ما درمورد او چگونه فکر می‌کنیم و آیا او را بیمار مورد انتظار خودمان می‌دانیم یا خیر

خرید کتاب زندگی خود را دباره بیافرینید

تخت خوابت را مرتب کن/ نوشته ویلیام مک ریون

هرکس که می‌خواهد جهان خودش را تغییر دهد باید از خودش شروع کند. ویلیام مک ریون ژنرال نیروی دریایی در این کتاب اصولی را بیان می‌کند که در جهت بهبود رفتار فردی و اجتماعی مؤثر بوده و ما نیز در می‌یابیم که انجام کارهای کوچکی مانند مرتب کردن تخت خواب چگونه می‌تواند برروی ما تأثیر داشته و رضایت درونی ما را افزایش دهد. در ادامه بخشی از متن کتاب را باهم می‌خوانیم:

 سرهنگ دوم ارتش که مسئول مأموریت آزادسازی بود، به من اطلاع داد که باید حمله‌ خطرناکی را در روز انجام دهند. بدتر از همه این بود که تنها راه برای انجام موفق عملیات فرود سه هلیکوپتر نیروی نجات در میان آن محوطه‌ کوچک بود. ما در مورد گزینه‌های دیگر تاکتیکی صحبت کردیم ولی سرهنگ دقیقا درست می‌گفت؛ اگر شانس غافلگیر کردن دشمن را داشته باشید، بهتر است شبانه برای عملیات نجات اقدام کنید، ولی این بار این گونه نبود و اگر نمی‌جنبیدیم گروگان‌ها جابه‌جا و یا کشته می‌شدند. من مأموریت را تأیید کردم و ظرف چند دقیقه، نیروی نجات سه هلیکوپتر شاهین سیاه را اعزام کرد و در مسیر محوطه‌ گروگان‌گیری مستقر شدند

خرید کتاب تخت خوابت را مرتب کن!

قدرت من هستم/ نوشته جول اوستین

در این بخش می خواهم پرفروش ترین کتاب سال ۲۰۱۵ را به شما کتاب خوانان معرفی کنم کتابی که در سرتاسر آن به ما یادآوری می کند که با فکر کردن به هرچیزی در بلند مدت تبدیل به همان چیز می شویم کتاب: «قدرت من هستم» یکی  محبوب‌ترین کتاب‌های جول اوستین است. که تمرکز ما را از من های منفی درونی مان به سمت من های مثبت سوق می دهد، من زیبا هستم، من می توانم. درواقع این کتاب می خواهد ما را از گفتگو های منفی  که در ذهنمان به خودمان می گوییم جدا سازد و به سمت تفکر مثبت و سازنده سوق دهد بخشی از این کتاب را در جستار زیر می خوانیم :

 «من هستم» هایی که بر زبان می آورید، می تواند باعث موفقیت یا شکست شما شود. متاسفانه ما همیشه مرتکب اشتباه می شویم و از عبارات منفی استفاده می کنیم. «من دست و پا چلفتی هستم»! در آینه نگاه می کنیم و با ناراحتی سر خود را تکان می دهیم و می گوییم «من بسیار پیر هستم». بعضی از دوستان خود را می بینیم و احساس می کنیم آن ها از ما با استعداد تر هستند و زیر لب با خود می گوییم «من خیلی متوسط و معمولی هستم»

هرعبارت یا صفتی که به همراه دو کلمه من هستم بیاورید، بخشی از واقعیت شما در آینده می شود

خرید کتاب قدرت من هستم

نمی‌گذارم کسی اعصابم را بهم بریزد/ نوشته آلبرت الیس و آرتور یانگ

ما در طول زندگیمان با افراد زیادی به دلایل مختلف در تعامل هستیم، مانند خانواده، دوستان، همکاران و…،که رفتار و گفتار هرکدام از این افراد برروی اعصاب ما تأثیر داشته و گاهی ممکن است که باعث عصبانیت و پرخاشگری ما شوند. دکتر آلبرت آلیس و آرتور یانگ در این کتاب به معرفی راه‌هایی برای کنترل این شرایط با استفاده از شناخت باورهای خود می‌پردازند:

اضطراب مفرط، خشم، حالت دفاعی، افسردگی، کسالت یا احساس گناه. اول، اگر خودتان را خیلی مضطرب (یا عصبی، پرتنش، ناراحت، برافروخته، هراسان، بیمناک، نگران، مرعوب و وحشت‌زده) کنید، به گونه‌ای مؤثر آن شخص یا موقعیت را کنترل نخواهید کرد. برای نمونه، ممکن است در یک مصاحبه‌ شغلی یا هنگام صحبت با رئیسی مرعوب‌کننده، بی‌نهایت عصبی شوید. متوجه شوید که به دلیل پایان مهلت مقرر در محل کار، یا تصمیم مهمی در زندگی‌تان، یا رفتار اخیر فرزندتان خیلی ناراحت هستید.

اگر چنین است، پس کسی یا موضوعی دارد اعصابتان را به هم می‌ریزد. دوم، اگر خیلی عصبانی (یا تدافعی، خشمگین، آتشی، وقیح، جنجال‌برانگیز، آزرده، ناکام) هستید، این احتمال نیز وجود دارد که تعادل عصبی‌تان را از دست بدهید. شاید وقتی همسرتان از شغل شما، آشپزی، طرز تربیت فرزند یا روش عشق‌ورزی‌تان انتقاد ‌کند، به ‌راستی احساس کنید حالت دفاعی دارید. شاید وقتی نوجوانتان به شما بی‌اعتنایی ‌کند یا احترام نگذارد، یا همکارانتان در محل کار بی‌کفایت هستند و با شما مشارکت نمی‌کنند، از کوره در بروید

خرید کتاب نمی گذارم اعصابم را بهم بریزی!

شما کدام یک از این کتاب ها را خوانده اید؟ آیا این کتاب ها را به دوستان خود نیز پیشنهاد می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا