ویژه دانشجویان

بهترین فونت برای تایپ

در ابتدا بهتر است بدانید که واژه تایپ در واقع عمل نوشتن به وسیله انگشتان دست با ماشین های تحریر و یا انواع صفحه کلید می باشد. فونت هم به مجموعه ی کامل الفبای کامل و هم خوانواده با استفاده از علاِم گرافیک نوشتاری حروف و علائم دیگر ( علائم و اعداد) فونت یا همان قلم رایانه ای می گویند. بحث فونت یا همان خط به درازا می کشد. ما در این مطلب تنها قصد داریم بهترین فونت برای تایپ را بررسی کنیم و کمی هم در مبحث انواع فونت، انواع سبک فونت، تایپفیس و…  چرخی خواهیم زد که از شما دعوت می کنیم همراه ما باشید.

از دوات تا تایپ

با پیشرفت دنیای اطلاعات و ارتباطات و ظهور عصر تکنولوژی کم کم نامه نگاری و کتابت با شیوه های قدیمی از دستخط تا حروف چینی چاپ سنگی وماشین تایپ امروزه به دنیای رایانه ای رسیده.

تایپ و تکثیر و چاپ با این انقلاب دیجیتالی دستخوش تغییرات بسیاری شده. اغلب اسناد و نوشتار ها به سمت تایپ و تکثیر الکترونیکی  حرکت می کنند. در این میان باید ما هم خود را بروز رسانی کنیم و انواع فونت و کاربرد های آن ها را بشناسیم. تا بتوانیم بهترین فونت برای تایپ در هر جای بخصوصی را بشناسیم.

تکامل در فونت فارسی

فونت فارسی اولی بار در شرکت کاتب به نوعی اختراع شد که بر روی رایانه های شرکت IBM نصب شده و سازگاری داشت. پایه گذار حروفچینی فارسی دیجیتال در جهان به نوعی همین شرکت کاتب بود.

اما همین شرکت که به مفید رایانه تغییر نام داده بود در سال 1363 توانست با فناوری آن زمان و چاپگر های لیزری شرکت HP فونت فارسی  طراحی و چاپ کند. پس از این تولید نرم افزار های فارسی آغاز شد.

حسن فیروزخانی سرمایه گذاری بسیاری در این حوزه نمود و با تلاش بی وقفه در این راه علم حروف چینی فارسی را به خود مدیون کرد. وی که در سال 1384 مورد تجلیل مجله شبکه قرار گرفته به نوعی پدر نشر رومیزی ایران نام گرفته است.

ویندوز 95 از زبان فارسی پشتیبانی نمیکرد اما به مرور در آپدیت های بعدی خود و در ویندوز98 و نصب زبان عربی بر روی این سیستم عامل شرکت های ایرانی همچون مریم سافت برنامه تایپ فارسی را ساختند که با نصب آن میشد بهترین فونت برای تایپ فارسی را در اختیار داشت.

انواع فونت فارسی

امروزه در دنیای فونت های فارسی صد ها فونت گوناگون طراحی شده. گرافیست های بسیاری شبانه روز مشغول طراحی فونت ها مختلفی هستند. هر چند دسته بندی خاصی برای فونت ها وجود ندارد اما ما در اینجا قبل از ذکر خصوصیات بهترین فونت برای تایپ چند گروه این فونت ها را بررسی می کنیم.

اگر یک تایپیست ، گرافیست و یا هر کس که در کار تولید محتوا نقش دارد، از فونت مخصوص به هر نوع کار در جای درست خود استفاده کند میتواند نظر مخاطب را بهتر به آن جلب کرد. حتی در کار کتاب و مطبوعات استفاده از بهترین فونت برای تایپ در هر موضوع مربوط به خود می تواند رشد مطالعه در جامعه را همراه داشته باشد.

فونت های فانتزی

این فونت ها دارای خصوصیانت گرافیک و المان هایی هستند که جنبه تزئینی، شکل اغراق آمیز و تخیلی دارند. بیشترین کاربرد این فونت هار در موضوعات طنز، تخیلی، کودکان، هیجان انگیز و سایر کارهای تزئینی می باشد. فونت های دست نویس که خود زیرمجموعه فونت های فانتزی می باشند در طراحی عکس‌نوشته امروز محبوبیت بسیاری پیدا کرده اند.

این فونت ها اغلب خصوصیات قلم نستعلیق را در ساختار خود دارند به نوعی نستعلیق خودکاری و تحریری که جنبه نوشتار یک کاربر روی رفتر را دارند. اغلب طراحان در جایی که بخواهد شعری را تایپ کنند، این دسته بهترین فونت برای تایپ شعر خواهند بود.

در این دسته به فونت آوینی، باکری، ایران گرد ، گوهر، لیلا، دستویس1 ، شکری ، خودکاری و… میتوان اشاره کرد.

فونت صفحه آرایی و مطبوعات

در طراحی صفحه آرایی بخصوص روز نامه و مجله قواعد و اصول بسیاری وجود دارد. خلاقیت یک طراح دیزاینر در انتخاب فونت و چینش مطالب نسبت به تصاویر و گاهی خود مطلب بدون تصویر نمایان می شود.

گاهی در صفحه آرایی مجلات و روزنامه ها برای ایجاد خلاقیت از فونت های فانتزی و غیر رسمی نیز استفاده می گردد.اما فونت های این دسته ظاهر استایل کلاسیک دارند.

در بدنه مطلب یا همان خود نوشتار فونت های با ساختار نازک تر و غیر هندسی تر استفاده می شود. این یک فرمول خاص است که به هیچ وجه قابل تغییر و زیر پا گذاشتن نیست. چرا که چشم مخاطب قرار است مطلبی چند خطی را بخواند و در میانه راه نباید خسته شود. فونت های نازنین، لوتوس، زر از قدیمی های پر طرفدار این عرصه هستند فونت های تحریر، نورا، انجمن ، یکان و… نیز از نوینهای صفحه آرایی جدید مطبوعات و متن هستند.

فونت های گرافیکی

فونت های این دسته دارای جلوه های ویژه ای هستند. از قواعد خط پیروی میکنند اما گاهی در ظاهر نستعلیق، گاهی ثلث و گاهی نسخ یا هر خط دیگر. این فونت ها بیشتر در زمینه طراحی پوستر و یا بسته بندی محصولات استفاده میشوند.

فونت های خوش نویسی

فونت های دیجیتال امروزه بستر کار علاقه مندان به خط های کلاسیک شده. تا جایی که فونت های نستعلیق، تلث، نسخ و… ساخته شده اند. اما هنوز فونتی در این عرصه ساخته نشده که تمامی قواعد یک خط را برای خوشنویسی رعایت کند و حروف تا حدودی مشکل دارند.

اگر چه کاربد این فونت ها تزیینی می باشد، ام در بنر، پلاکارد، تابلوهای تبلیغاتی و نظیر اینها کاربرد بسیاری دارد. ایران نستعلیق معروف ترین این فونت هاست.

فونت های هندسی

فونت های هندسی عموما از قواعد خط و خوشنویسی پیروی نمی کنند، قدیمی ترین خط هندسی خط کوفی بنایی می باشد. گاهی حروف این فونت ها بر اساس کوفی بنایی ساخته میشوند. کاربرد تزئینی برای ساخت لوگو، پوستر، کارت ویزیت، و… دارند.

فونت های وب و موبایل

در صنعت آی تی و برنامه نویسی که شرکت های بسیاری در حال ساخت نرم افزار های گوناگون هستند، انتخاب بهترین فونت برای تایپ در این صنعت نیز بسیار مهم است.

فونت مناسب تایپ در این حوزه باید از نرمی و همینطور وضوح برخوردار باشد. وضوحی که در صفحه نمایش های رایانه و موبایل خوانا و دارای دید مناسب باشد.

درطراحی سایت و اپ های موبایل فونت هایی نظیر یکان، ایران سنس، ایران سنس دست نویس، ایران شارپ، نورا، دانا، فرنگ، انجمن و… به کار می رود.

فونت تایپ فیس و یا نمایشی

اگر به پوستر فیلم های سینمایی نگاهی بیندازید می بینید که عنوان فیلم با شکل و شمایل خاصی نوشته شده است. این فونت ها معمولا اختراع اختصاصی یک طراح فونت برای شرکت های سینمایی و… می باشد. فونت این نوشته ها بجز طراح و سفارش دهنده معمولا جای دیگری پیدا نمی شود.

اما بعضی از فونت ها که جنبه عمومی تر دارند برای متن های نمایشی و تبلیغاتی کوتاه استفاده می شوند. این فونت ها از نظر اندازه درشت هستند و ساده تر دیده می شوند. فونت آرتین، هیلدا، تهمتن را می توان از  بی ن آن ها نام برد.

بهترین فونت برای تایپ نامه های رسمی

در نامه های رسمی و اداری عموما از فونت های د ارای ساختار کلاسیک خطی و مشابه همان فونت های مطبوعاتی استفاده می شود. به غیر از اصول نوشتن نامه ، بهترین فونت برای تایپ نامه باید با سایز 10.5 و یا 11 انتخاب شود. در قسمت ها عنوان هم از گزینه بُلد و گاهی باید با یک سایز بزرگ تر تنظیم شود.

فونت های زر، لوتوس، ب نازنین و در ورژن های جدید فونت ها فونت فرهنگ، تحریر، دماوند، فرهنگ و گلپایگانی گزینه های مناسبی هستند

تهیه بهترین فونت برای تایپ

با مطالبی که از انواع فونت ها ذکر شد اکنون باید فونت مرود نظر خود را انتخاب کنید. اکثر فونت های کلاسیک و مورد استفاده کاربران تا قبل از سال های 1385 رایگان می باشد. با یک جستجوی ساده در بستر اینترنت می توانید به تعداد بسیاری فونت رایگان دانلود و نصب کنید.

با روی کار آمدن گرافیست های جوان و خلاق وب سایت های فروش فونت فارسی برای حمایت از گرافیست های جوان راه اندازی شد. هر چند بعضی هم وب سایت شخصی خود را دارند و فونت هایشان را اختصاصی طراحی و بفروش می رسانند.

در حال حاضر این سایت ها به عنوان عامل فروش طراحان فونت کار می کنند. تیم های بررسی این سایت ها همیشه سعی دارند تا بهترین فونت برای تایپ را بفوشند. تا در بازار رقابتی موفق تر عمل کنند.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا