بدون دسته بندیغذای جسم(معرفی خوراکی ها)ورزش و تناسب اندام

آیا می‌دانید بهترین زمان مصرف قهوه چه زمانی است؟

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در سر تا سر دنیا است که عطر و طعم منحصر به فردی دارد. اما امتیازات قهوه فقط به این خلاصه نمی‌شود. بلکه کافئین موجود در قهوه تأثیراتی روی بدن می‌گذارد که دلیل اصلی محبوبیت آن برای خیلی از افراد است. اما این نوشیدنی جذاب اگر در زمان درستی مصرف نشود، ننه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. به همین منظور در این مطلب از مدنویس می‌خواهیم در مورد بهترین زمان مصرف قهوه و دلایل آن صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چطور بهترین زمان مصرف قهوه را تشخیص دهیم؟

طی مطالعات و بررسی‌هایی که پزشکان در ساعات مختلف روز، بر روی سطح کورتیزول و مصرف قهوه انجام داده‌اند، رابطه‌ای بین سطح هورمون کورتیزول و مصرف قهوه پیدا شده است. طبیعتاً با شناخت این رابطه می‌توانید بهترین زمان مصرف قهوه را انتخاب کنید تا تأثیراتی که مد نظر دارید را از قهوه دریافت کنید. اما اول از همه می‌خواهیم ببینیم هورمون کورتیزول چیست و چه تأثیراتی در بدن دارد؟

هورمون کورتیزول چیست؟

کورتیزول هورمونی است که به نام هورمون استرس نیز شناخته می‌‍شود و نبودن یا بودن بیش از حد آن باعث بروز مشکلاتی می‌‍شود. هر وقت و به هر دلیلی که استرس داشته باشیم، هورمون کورتیزول ترشح می‌‍شود. وقتی میزان و بازۀ زمانی استرس، از حد طبیعی فراتر برود، ترشح هورمون کورتیزول هم بیشتر می‌‍شود. ترشح بیش از حد این هورمون اختلالتی مثل تغییر سطح قند خون، بی‌خوابی، اضافه وزن در ناحیۀ شکم، کاهش قوای سیستم ایمنی بدن و … می‌‍شود.

سطح هورمون کورتیزول با میزان استرس و همین‌طور هوشیاری افراد رابطۀ مستقیم دارد. یعنی هر ترشح کورتیزول یبشتر باشد، سطح استرس بیشتر است و هوشیاری فرد نیز بالاتر است. اما هر چه سطح کورتیزول پایین‌تر باشد، هوشیاری پایین‌تر است و فرد بیشتر احساس خواب آلودگی می‌کند.

حالا بیایید ببینیم مصرف قهوه چه تأثیری می‌تواند بر میزان کورتیزول و استرس داشته باشد؟

بهترین زمان مصرف قهوه

بهترین زمان مصرف قهوه چه زمانی است؟

از مهم‌ترین فواید قهوه، کاهش سطح استرس و همین‌طور افزایش هوشیاری است. اما مصرف قهوه در هر ساعتی از شبانه روز نمی‌تواند ما را از این خاصیت بهره‌مند کند. علاوه بر این اگر قهوه را در ساعات نامناسبی مصرف کنیم، حتی سطح استرس بالاتر هم می‌رود. با توجه با توضیحات بالا، بهترین زمان مصرف قهوه را باید با توجه به سطح هورمون کورتیزول انتخاب کنیم.

به طور کلی می‌توان گفت بهترین زمان مصرف قهوه زمانی است که کورتیزول در مقدار پایین یا متوسط رو به پایین قرار دارد. چرا که وقتی کورتیزول بالا باشد، استرس به خودی خود زیاد است و مصرف قهوه در این شرایط نه تنها باعث تسکین آن نمی‌‍شود، بلکه شدت استرس را بیشتر هم می‌کند. در واقع بالا بودن سطح هورمون کورتیزول، سبب می‌‍شود بدن افراد در مقابل کافئین مقاومت کند و مصرف قهوه هیچ تأثیری بر بدن افراد نداشته باشد و حتی همان‌طور که گفتیم، می‌تواند تأثیرات زیان‌آوری برای سلامتی داشته باشد.

بنابراین برای شناخت بهترین زمان مصرف قهوه باید بدانیم در چه ساعاتی از روز سطح کورتیزول پایین یا متوسط رو به پایین است؟

بهترین ساعات شبانه روز برای مصرف قهوه

در مورد اکثر افراد معمولاً اوایل تا اواسط صبح، سطح کورتیزول پایین‌تر از ساعات دیگر است. بنابراین یکی از بهترین زمان‌های مصرف قهوه نیز همین ساعات است. برای مثال برای افرادی که حدود ساعت ۶:۳۰ صبح بیدار می شوند، این زمان بین ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح است. البته دقت کنید که در مورد افرادی که شب‌ها بیدار هستند و روزها بیشتر می‌خوابند، این ساعات می‌تواند تا ۱۲ ساعت تفاوت داشته باشد.

یکی دیگر از ساعاتی که معمولاً سطح هورمون کورتیزول پایین است و می‌تواند زمان مناسبی برای مصرف قهوه باشد، ۵:۳۰ تا ۶:۳۰ عصر است. ولی در مورد نوشیدن قهوه در ساعاتی از عصر باید به یک نکتۀ مهم توجه کنید! طبق مطالعات، تأثیرات قهوه تا حدود ۱۲ ساعت در بدن باقی می‌ماند. در نتیجه مصرف قهوه در بعد از ظهر یا عصر، ممکن است باعث بی خوابی در شب بشود. از طرفی نداشتن خواب کافی و راحت در شب، می‌تواند سلامتی افراد را تا حد زیادی تهدید کند. بنابراین به طرفداران قهوه توصیه می‌‍شود که به مصرف قهوه در ساعاتی از صبح که بالاتر اشاره کریم، بسنده کنند. تا علاوه بر بهره‌مندی از امتیازات قهوه، از مضرات آن نیز دور بمانند.

علاوه بر این، افرادی که در طول روز ورزش می‌کنند، معمولاً اگر قهوه را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع ورزش خود مصرف کنند، کمتر خسته خواهند شد و قدرت عضلانی بیشتری خواهند داشت. البته به این نکته توجه کنید که این زمان تأثیرگذاری در هر فرد متفوات است. به این معنی که در بعضی افراد تأثیرات قهوه زودتر ظاهر می‌‍شود و در بعضی دیگر دیرتر. بنابراین زمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طور میانگین مطرح شده که برای انتخاب زمان دقیق‌تر، باید زمان تأثیرگذاری قهوه را در بدن خود به صورت تجربی بدانید.

بهترین میزان مصرف قهوه چه قدر است؟

برای دریافت خواص قهوه و اجتناب از مضرات آن، علاوه بر بهترین زمان مصرف قهوه، باید به بهترین میزان مصرف آن هم توجه کنید. بهترین میزان قهوه برای افراد در حالت طبیعی و سالم، حداکثر روزی ۴۰۰ ملی گرم است که تقریباً معادل ۴ فنجان قهوه خوری می‌‍شود.

این میزان برای زنان باردار یا شیرده متفاوت است و به حداکثر ۳۰۰ میلی گرم محدود می‌‍شود. البته مقدار ایمن‌تر برای این دسته از افراد نیز نهایتاً ۲۰۰ میلی گرم است.

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، کافئین موجود در قهوه می‌تواند به عملکرد افراد حین ورزش کردن نیز کمک کند. انتخاب بهترین مقدار مصرف قهوه پیش از ورزش کردن، بستگی به وزن فرد دارد. به این ترتیب که برای هر کیلوگرم، ۳ تا ۶ میلی گرم قهوه مصرف شود. یعنی برای مثال بهترین میزان مصرف قهوه قبل از ورزش برای یک فرد ۶۸ کیلوگرمی، ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم (یا حدود ۲ تا ۴ فنجان قهوه خوری) خواهد بود.

فواید قهوه چیست؟

حالا که با بهترین زمان مصرف قهوه آشنا شدیم، بهتر است ببینیم فواید قهوه برای سلامتی افراد چیست؟ جالب است بدانید که تأثیرات قهوه به افزایش انرژی خلاصه نمی‌شود. نوشیدن قهوه خواص دیگری دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون
  • کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قبلی
  • کاهش خطر ابتلا به سرطان

شاید بپرسید چرا قهوه چنین خواصی دارد؟ قهوه حاوی آنتی اکسیدان‌های طبیعی است. نوشیدن قهوه می‌تواند DNA انسان را تا حدودی ترمیم کند و عملکرد آنزیم‌های تنظیم کنندۀ انسولین و گلوکز را تقویت کند. علاوه بر این‌ها، قهوه سطح استرس را کاهش می‌دهد که این خود می‌تواند از تمام اختلالات و آسیب‌های ناشی از استرس جلوگیری کند.

قهوه را به اندازه مصرف کنید

قهوه یک نوشیدنی بسیار محبوب است که خواص و فواید زیادی هم برای بدن دارد. اما فراموش نکنید که مصرف قهوه هم مثل هر چیز دیگری باید طبق استانداردها و در یک چهارچوب باشد. مصرف بیش از حد قهوه می‌تواند آسیب‌هایی نظیر افزایش غلظت خون به بدن وارد کند که جبران آنها شاید کار بسیار سختی باشد. بنابراین حتی اگر بهترین زمان مصرف قهوه را هم برای این نوشیدنی دوست‌داشتنی انتخاب کنید، باز هم مراقب میزان مصرف آن باشید تا سلامتی خود را که بزرگترین ثروت به شمار می‌رود به خطر نیندازید. از اینکه تا پایان این مطلب از مدنویس همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا