سبک زندگیغذای روح (معرفی کتاب)

معرفی برترین کتاب‌های عاشقانه قرن

سالانه کتاب‌های عاشقانه زیادی در سراسر دنیا منتشر می‌شود، اما فقط چند مورد از آن‌ها مورد استقبال قرار گرفته و پس از سال‌ها هنوز هم در صدر کتاب‌های زیبا و خواندنی هستند و گاهی به دلیل داستان تأثیرگذارشان کارگردان‌های بزرگ آن‌ها را تبدیل به فیلم‌های سینمایی می‌کنند. ما در این مقاله به معرفی تعدادی از برترین کتاب‌های عاشقانه و بخشی از متون این کتاب‌ها پرداخته‌ایم تا شما را در انتخاب راحت‌تر و خواندن کتاب مورد نظرتان راهنمایی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

برترین کتاب‌های عاشقانه به انتخاب مدنویس

به دنبال آلاسکا اثر جان گرین

این کتاب که اولین نوشته جان گرین است به مدت هفت سال یکی از برترین کتاب‌های عاشقانه کودکان و نوجوانان بود. شخصیت اصلی کتاب درباره نوجوانی به مایلز هالتر است که از یکنواختی زندگی خسته شده و تصمیم می‌گیرد که به مدرسه شبانه‌روزی برود. او در مدرسه با دختری به نام آلاسکا آشنا شده و از آن پس زندگی او تغییر می‌کند. بخشی از متن کتاب را باهم می‌خوانیم:

 وقتی آدم بزرگ‌ها با آن لبخند موذیانه و احمقانه می گویند نوجوانان فکر می‌کنند شکست ناپذیرند، نمی‌دانند که چقدر درست می‌گویند. ما هیچ‌وقت ناامید نمی‌شویم چون هیچ‌چیز نمی‌تواند ما را به شکلی برگشت ناپذیر در هم بشکند. ما فکر می‌کنیم شکست ناپذیریم چون هستیم. نمی‌توانیم متولد شویم و نمی‌توانیم بمیریم. مثل همه  انرژی‌ها، فقط می‌توانیم شکل و اندازه و نمود بیرونیمان را تغییر دهیم. آن‌ها وقتی پیر می‌شوند، این را فراموش می‌کنند و ترس از موفق نشدن و از دست دادن در آن‌ها شکل می‌گیرد.

آلاسکا اثر جان گرین
آلاسکا اثر جان گرین

خرید کتاب آلاسکا اثر جان گرین

قسم به این زندگی اثر رنه کارلینو

کتاب قسم به این زندگی یکی از کتاب‌هایی محسوب می‌شود که نویسنده در آن درس‌های زیادی را گنجانده و شما کافیست تا آن‌ را بخوانید. کتاب درباره فردی به نام امیلین است که با خواندن رمانی متوجه می‌شود که نویسنده کتاب را می‌شناسد و او همان دوست و عشق اولش است. بنابراین به دنبال پیدا کردن او رفته تا حقیقت پرفروش‌ترین رمان او را بداند:

بچه‌های دبیرستان با سرعت از کنارم می‌گذشتند و من بالای پله‌های ورودی ایستادم و فکر کردم من کی‌ام؟ بالاخره می‌فهمم؟ این زندگی سگی و مامان بابای آشغالم، تعریف می‌کنه که من کی‌ام؟ اصلا روزی میاد که حس طبیعی بودن داشته باشم؟ خدا را شکر، درس‌هایم در نیبل جلوتر بودند، برای همین چیزی که در اولین روزم در نیوکلایتون شنیدم، بیشتر مرور بود. روزم در تیرگی و ابهام گذشت. بعد از مدرسه، کاری که گفتند را انجام دادم و به کتابخانه رفتم و منتظر سوفیا شدم. تا من را دید، به سمتم دوید، کوله پشتی سنگینش هم روی دوشش چپ و راست می‌رفت. پنج متری من که رسید بلند گفت: یالا بگو! درباره‌اش بگو!

بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته

این کتاب بارها به عنوان یکی از برترین کتاب‌های عاشقانه انگلیس شناخته شده است. خط سیر داستان در مورد عاشقانه‌های دو زوج به نام‌ هتکلیف و کاترین، و موانع و سنگ‌هایی است که بر سر راهشان وجود دارد و تأثیر رفتارهای خوش و رفتارهای بد را به وضوح به تصویر می‌کشد:

 اما چیزی که من دلم می‌خواست تاب خوردن از یک درخت سبز بود که برگ‌هایش خش خش کنند، باد غرب بوزد و ابرهای سفیدِ سفید به سرعت از بالای سر ما رد بشوند. تازه، نه فقط چکاوک‌ها، بلکه باسترک ها و توکاهای سیاه و سهره های سینه سرخ و فاخته‌ها هم از چهار طرف نغمه سرایی کنند. بوته زار از دوردست پیدا باشد، با فرو رفتگی‌های سایه دار و خنک، اما نزدیک ما، موج‌های بلند علفزار که در نسیم تاب بخورند، همین طور جنگل و صدای آب، و کل دنیا بیدار و سرشار از شادی.

خرید کتاب بلندی های بادگیر از دیجی کالا

من پیش از تو اثر جوجو مویس

کتاب من پیش از تو از سری کتاب‌های جوجو ‌مویس است که جزو پرفروش‌ترین و برترین کتاب‌های عاشقانه نیویورک تامیز محسوب می‌شود چراکه بیش از پنج میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. کتاب من پیش از تو درباره دختر جوانی از خانواده‌ای معمولی است، که از پسری که در تصادفی فلج می‌شود نگهداری می‌کند. داستان و حوادثی که در آن رخ می‌دهد به گونه‌ای پیش می‌رود که این دو عاشق هم می‌شوند. از این کتاب، فیلمی با همین نام نیز ساخته شده است.

هیچ‌کس حاضر نیست حرفی در این مورد بشنود. هیچ‌کس نمی‌خواهد تو از ترست برایش حرف بزنی، یا از دردت، یا اینکه چقدر می‌ترسی عفونتی پیش بیاید و بمیری. هیچ‌کس نمی‌خواهد بداند چقدر بد است که دیگر نمی‌توانی با زنی بخوابی، نمی‌توانی غذایی که با دست‌های خودت پختی، بخوری، هیچ‌وقت نمی‌توانی بچه‌ی خودت را بغل کنی. هیچ‌کس نمی‌خواهد بداند وقتی توی این صندلی چرخدار هستم گاهی دچار ترس از فضای بسته می‌شوم. وقتی فکرش را می‌کنم که یک روز دیگر را باید توی این لعنتی سر کنم، فقط دلم می‌خواهد عین دیوانه‌ها فریاد بکشم.

دفترچه خاطرات اثر نیکولاس اسپارکس

رمان دفترچه خاطرات یکی از برترین کتاب‌های عاشقانه معاصر محسوب می‌شود که فیلم آن نیز ساخته شده است. این کتاب درباره دو جوان به نام آلی و نوا است که با وجود عشقی که بهم دارند به دلیل شرایط اقتصادی و مخالفت‌های خانواده آلی از یکدیگر جدا می‌شوند. سال‌ها بعد مقاله‌ای توجه نوآ را بخود جلب کرده و باعث می‌شود که بعد از ۱۴ سال به دیدار آلی برود. حال آلی مجبور است بین دو مردی که دوست دارد یکی را انتخاب‌ کند …

من کی هستم؟ و این قصه چه پایانی خواهد داشت؟ ‏خورشید طلوع کرده و من کنار پنجره غبارآلودی که نقش زندگی از آن رخت بر بسته است، نشسته‌ام. امروز پیراهن و شلوار کلفتی به تن دارم. شال گردنی دور گردنم پیچیده و ژاکتی را که سی سال پیش دخترم برای تولدم بافته بود، پوشیده‌ام. ‏درجه حرارت شوفاژ اتاقم روی آخرین درجه است و بخاری کوچکی نیز درست پشت سرم قرار دارد که با ناله و سر و صدا، حرارت را مانند آتشی که از دهان اژدهای افسانه ها بیرون می‌آید، به اطراف می‌پراکند.

با این حال، سر تا پایم از شدت سرمایی که از بدنم بیرون نمی‌رود، میلرزد. ‏سرمایی که هشتاد سال است در وجودم مأوا گرفته است. هشتاد سال، بله، هشتاد سال، اگرچه باور کردن آن برایم دشوار است، تعجب می‌کنم که از زمان ریاست جمهوری جرج بوش هرگز گرم نشده‌ام. دلم می‌خواهد بدانم تمام هم سن و سال‌های من همین طور هستند یا نه؟

غرور و تعصب اثر جین آستین

غرور و تعصب یکی از مشهورترین کتاب‌های عاشقانه تاریخی است که جین آستین به آن لقب «بچه دلبند من» را داد. شخصیت‌های اصلی داستان الیزابت بنت و آقای دارسی نام دارند. الیزابت ۴ خواهر دارد که هرکدام در موقعیت ازدواج قرار دارند. الیزابت نیز با مردی به نام آقای دارسی آشنا می‌شود، ماجرای آن دو به‌ گونه‌ای پیش می‌رود که رابطه نچندان خوشایندشان پیچیده می‌شود. در ادامه بخشی از این کتاب زیبا را می‌خوانیم:

 الیزابت که دلیلی نمی‌دید این حالت بلاتکلیفی را ادامه بدهد، به‌محض رفتن کیتی، با جسارت تمام بازهم با آقای دارسی راه رفت. حالا وقتش شده بود که تصمیمش را عملی کند. به خودش جرئت داد و گفت: آقای دارسی، من آدم کاملاً خودخواهی هستم. برای آرامش دادن به احساسات خودم هیچ فکر نمی‌کنم که شاید احساسات شما جریحه‌دار بشود. نمی‌توانم جلو خودم را بگیرم و بابت محبت فوق‌العاده‌ای که در حق خواهر بیچاره‌ام کرده‌اید از شما تشکر نکنم.

خرید کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین از دیجی کالا

خطای ستارگان بخت ما اثر جان گرین

داشتان این کتاب از دید‌ یک کودک سرطانی ۱۶ ساله نوشته شده است و یکی از برترین کتاب‌های عاشقانه محسوب می‌شود. والدین هیزل برای درمان فرزندشان او را به جلسات گروه درمانی سرطان می‌فرستند و داستان از جایی اوج می‌گیرد که هیزل در این جلسات، عاشق فردی می‌شود …

روزهایی هست، روزهای زیادی که از اندازه ی مجموعه‌ b بی‌نهایت خودم متنفر می‌شوم. دلم اعداد بیشتری می‌خواست. اما گاس، عشق زندگی من، هرچه بگویم بازهم برای قدردانی به خاطر این بی‌نهایت کوچکمان کافی نیست. من آن را با دنیا عوض نخواهم کرد. تو، بین اعداد این روزها، به من همیشه‌ای را هدیه دادی و من از تو ممنونم.

همه‌چیز همه‌چیز اثر نیکولا یوون

کتاب همه چیز همه چیز داستان کودکی را روایت ‌می‌کند که به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا است و به همین دلیل همیشه در خانه بوده، اما خاطرات کودکی او از جایی شیرین  و زندگی‌اش متحول می‌شود که با اولی آشنا می‌شود. در سال ۲۰۱۷ نیز به دلیل استقبالی که از کتاب شده بود، فیلمی بسیار زیبا و دیدنی از آن ساخته شد.

 روز تولدم تنها روز سال است که کنارآمدن با بیماری‌ام برای هر دومان از همیشه سخت‌تر است. این پذیرش گذشت زمان است که سخت‌ترش می‌کند. یک سال کامل دیگر بیماری، رنج بیماری، بی هیچ امیدی به درمان. یک سال دیگر در حسرت همه چیزهای رایج نوجوانی (مجوز دانش‌آموزی، اولین بوسه، رقص جشن فارغ‌التحصیلی، اولین شکست عشقی، اولین ضربه بدمستی). یک سال دیگر دوری هر چیزی بجز کار کردن و نگهداری من. بی‌اعتنایی به این کمبودها در روزهای دیگر تحمل‌پذیر است، دست‌کم تحمل‌پذیرتر است. امسال کمی سخت‌تر از سال قبل است. به این دلیل که حالا هجده‌ساله شده‌ام. از نظر جامعه، من بزرگسال محسوب می‌شوم. باید کم‌کم خانه را ترک کنم، به دانشکده بروم.

شما چه کتاب عاشقانه‌ای را پیشنهاد می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را برای ما بنویسید. اگر این مطلب را مفید می‌دانید، با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا