ویژه دانشجویان

راهنمای مقدماتی کار با انیمیشن در پاورپوینت

شاید بتوان گفت یکی از جذاب ترین نرم افزارهای مجموعه آفیس پاورپوینت است. برنامه ای که به شما این امکان را می دهد که اسلاید درست کنید و با مجموعه گسترده ای از افکت ها، ترانزیشن ها و الگوهای حرکتی، آنها را به نمایش بگذارید. بعد از ساخت ساختار کلی و متون مورد نیاز، برای پویا کردن و متحرک سازی شکل ها و تصاویر می بایست کار با انیمیشن در پاورپوینت یاد بگیرید.

در این آموزش بخش هایی از این مبحث شیرین را با هم باز می کنیم و در قسمت های بعدی سری آموزش های پاورپوینت به زبان ساده، به سراغ قابلیت های دیگر این برنامه می رویم. با مدنویس همراه باشید.

کاربرد انیمیشن در پاورپوینت

یکی از استفاده های انیمیشن در پاورپوینت جذاب تر کردن ارائه هاست. اگر باشد یک ساعت در فضایی مطلبی را ارائه کنید، که صرفاً بخاطر تصاویر یا جداولی که می‌خواهید نمایش دهید، یک فایل پاورپوینت نیز ساخته اید، بعد از گذشت نیمی از ارائه شما، همه مخاطبین خسته و کلافه خواهند شد. یکی از راه های جلوگیری از این اتفاق این است که کمی به ارائه خود هیجان بدهید.

انیمیشن های موجود در برنامه پاورپوینت می‌توانند تنوع زیادی در حین ارائه ایجاد کنند. شما می‌توانید ورود عکس ها و اشکال خود به اسلاید را با یک حرکت انیمیشنی همراه کنید. حتی می‌توانید برای ورود یا خروج آن ها علاوه بر انیمیشن، صدایی کوتاه نیز بگذارید. البته بسته به نوع ارائه و محیطی که قرار است در آن ارائه دهید.

اگر فایل پاورپوینتی برای ارائه در دانشگاه آماده می‌کنید، مسلماً فانتزی کردن کار توصیه نمی شود. اما بسیاری دبیران و معلمان پرورشی مدارس و حتی مربیان مهدکودک ها نیز از این نرم افزار کاربردی استفاده می‌کنند تا بتوانند مبحث درسی خود را بهتر به دانش آموزان و کودکان خردسال آموزش دهند. این دسته از افراد می‌توانند از تمامی امکانات انیمیشن و صدا گذاری استفاده کنند تا حوصله بچه ها سر نرود.

انیمیشن روی چه المان هایی اعمال می‌شود؟

دو نوع پویاسازی در پاورپوینت به طور معمول انجام می‌شود. یا افکت های حرکتی به اسلایدها داده می‌شود. به این صورت که هر بار اسلایدی نمایش داده شد، همراه با اجرای یک افکت حرکتی باشد. نه این که به طور ساده به اسلاید بعدی برویم. حالت دوم اینکه شما می‌خواهید یکی از اجزای موجود در اسلاید را متحرک کنید. مثلاً تصویری در اسلاید دیده می‌شود که قرار است بعد از چند ثانیه از تصویر خارج شود. این خروج را می‌توانید با استفاده از حرکت های موجود در بخش انیمیشن انجام دهید.

البته حالت های حرفه ای تر و پیشرفته تری هم برای انیمیشن در پاورپوینت وجود دارد. مثلاً شما می‌توانید یک آلبوم تصویر در پاورپوینت ایجاد کنید. به این صورت که تمام تصاویر مورد نظر خود را وارد پاورپوینت می‌کنید، سپس هرکدام را در یک اسلاید جداگانه قرار می دهید. حالا به هر اسلاید یک افکت حرکتی اعمال می‌کنید. افکت های حرکتی اسلاید را transition می‌گویند.

البته می‌توانید در یک اسلاید چند تصویر اضافه کنید که هر کدام افکت انیمیشنی مجزایی گرفته باشند. به این صورت شبیه به کلیپ های تدوین شده می‌توانید تصاویر و حتی ویدیوهای خود را افکت بدهید و با یک موزیک زمینه آن را تکمیل کنید. بد نیست بدانید در پاورپوینت می‌شود خروجی ویدیو هم گرفت. پس همه چیز آمادست تا شما تبدیل به یک تدوینگر آماتور با پاورپوینت شوید!

منوی انیمیشن در پاورپوینت

در تصویر بالا نمایی از منوی انیمیشن پاورپوینت را می بینید. دقت داشته باشید که اگر روی یک تصویر، شکل، نمودار، متن یا هر آبجکت دیگری در اسلاید کلیک نکرده باشید، گزینه های این منو غیر فعال خواهند بود. همانطور که گفتیم افکت های موجود در بخش انیمیشن پاورپوینت روی اجزای موجود در یک اسلاید اعمال می‌شوند.

از سمت چپ لیستی از افکت ها را می بینیم که اگر منوی آن را باز کنید به تعداد بیشتری از آنها دسترسی پیدا خواهید کرد. این افکت ها در 4 دسته کلی در اختیار شما هستند:

  • افکت های ورودی یا Entrance
  • افکت های تاکیدی یا Emphasize
  • افکت های خروجی یا Exit
  • افکت های حرکتی یا Motion path

هر کدام از این افکت ها در انتهای این منو، یک گزینه more به خود اختصاص داده‌اند که با زدن آن یک کادر پر از نمونه های هر دسته برای شما باز می‌شود. شما بسته به نوع حرکتی که می‌خواهید روی تصویر خود اعمال کنید می‌بایست از یکی این انواع استفاده نمایید.

  • افکت های ورودی یا Entrance

فرض کنید در حال ارائه دادن بخشی از تحقیق خود در دانشگاه هستید. اسلایدی که در آن قرار دارید در رابطه با ارتباط بین فقر و جرم و جنایت در جامعه است.  حال در میانه توضیحاتتان در این زمینه می‌خواهید یک نمودار هم به مخاطبین نمایش بدهید. می‌توانید در اسلایدی که دارید از قبل یک نمودار مرتبط تهیه کنید. یک افکت ورودی به آن بدهید. و دقیقاً همان زمانی که می خواهید سایرین نمودار را ببینند کلیک کنید تا آن نمایش پیدا کند.

در واقع افکت های ورودی به این صورت هستند که تا زمانی که شما کلیک نکنید، اجرا نمی شوند. البته می‌شود این دستور کلیک را از طریق گزینه های موجود در منوی انیمیشن در پاورپوینت تغییر داد اما به صورت پیشفرض هر افکتی با کلیک ماوس اجرا می‌شود.

  • افکت های تاکیدی یا Emphasize

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما کل اسلاید را آماده کرده‌اید و تمام المان های مورد نیاز خود را در آنها قرار داده‌اید. ولی در حین ارائه می‌خواهید روی بخشی از اسلاید تاکیدی بکنید. مثلاً عددی در نمودار وجود دارد که در حال حاضر دیده می‌شود. اما می‌خواهید توجه به آن جلب شود. می‌توانید یک افکت تاکیدی به آن بدهید.

افکت تاکیدی چه کاری انجام می‌دهد؟ افکت های تاکیدی روی تصاویر یا المان هایی که در اسلاید وجود دارند اعمال می‌شود و کاری می‌کند که دیده شوند. مثلاً آنها را کمی تکان می‌دهد. یا بزرگ تر می‌کند یا رنگ آنها را تغییر می‌دهد. یعنی هیچ ورود یا خروجی برای آن آبجکت در کار نیست. فقط با یک حرکت سعی در بیشتر دیده شدن آنها وجود دارد.

  • افکت های خروجی یا Exit

اینجا زمانی است که می‌خواهید المان گرافیکی یا متن شما از اسلاید خارج شود. یعنی دیگر نیازی به دیده شدن آن ندارید. حتی ممکن است بخواهید در یک اسلاید که همه چیز ثابت است. یک تصویر برود و تصویر دیگری به جای آن بیاید. بگذارید مثالی بزنیم.

فرض کنید در ارائه ای می‌خواهید جایگزین شدن یک تکنولوژی به جای یک تکنولوژی دیگر را به مخاطبین نشان دهید. بهترین راه و جذاب ترین راه در پاورپوینت برای اینکار این است که تصویری از هر دو مورد را روی هم قرار دهید. به تصویر اول یا همان تکنولوژی قدیمی، یک افکت خروج از اسلاید بدهید. به تصویر دوم یا تکنولوژی جدید یک افکت ورود بدهید. حالا وقتی این دو پشت سر هم اجرا می‌شوند این احساس به مخاطب دست می‌دهد که یکی به جای دیگری آمده است.

  • افکت های حرکتی یا Motion path

این نوع افکت ها هم تا حدی شبیه به افکت های تاکیدی هستند. یعنی ورودی و خروجی در کار نیست. آبجکت یا المان های مورد نظر شما در حال حاضر در اسلاید وجود دارند. اما می‌خواهید حرکتی به آنها بدهید. مثلاً می‌خواهید یک تصویر از بالای اسلاید به سمت پایین حرکت کند. یا انواع حرکت هایی که با باز کردن منوی این بخش در دسترستان قرار خواهد گرفت.

با این نوع افکت ها می‌توان انیمیشن های خلاقانه ای نیز در پاورپوینت ساخت. بسیاری از ارائه دهندگان خصوصاً برای موارد تخصصی می‌توانند از افکت های حرکتی موجود در این بخش برای رساندن منظور خود به مخاطبین استفاده کنند. مثلاً یک فلش را از جهتی به جهت دیگر حرکت دهند تا ارتباط بین دو موضوع را برسانند.

در قسمت های بعدی سعی می کنیم بیشتر درباره کاربردهای انیمیشن و استفاده عملی از آن برای شما عزیزان مطلب تهیه کنیم. برای اینکه یاد بگیرید منوهای حرفه ای در پاورپوینت بسازید نیز می‌توانید راهنمای کاربردی و عملی ساخت منو در پاورپوینت های حرفه ای را در وب سایت مدنویس مطالعه کنید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا