انگیزه فردیتوسعه فردیراهنمای ثروت و موفقیتمهارت های زمانبندی کارها

 راه‌های ایجاد انگیزه برای برنامه‌ریزی

انگیزه یک اتفاق و به عبارتی جرقه‌ای است که باید درون هر شخص اتفاق بیافتد و هیچ عامل بیرونی‌ای در به وجود آمدن آن نقش ندارند. شاید ایجاد انگیزه یکی از سخت‌ترین کارها به نظر برسد اما نباید اجازه دهید که بی انگیزگی زندگی شما را فرابگیرد. برای پیشرفت و ترقی در هر هدفی وجود انگیزه نقش مهمی را ایفا می‌کند. گاهی ممکن است وسط راه پشیمان شویم اما برای آنکه در انگیزه‌ای که در ما به وجود آمده است ثابت قدم باشیم، در جهت آن حرکت کنیم و پس از مدتی از آن دست نکشیم تکنیک‌ها و روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به ما در این جهت کمک کند. در این مطلب از مجله مدنویس با ما همراه باشید تا راه‌های ایجاد انگیزه برای برنامه‌ریزی را باهم مرور کنیم.

 انگیزه برای برنامه‌ریزی چگونه به وجود می‌آید؟

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که برای انجام و شروع کاری گفته باشید از شنبه شروع می‌کنم. از شنبه رژیم می‌گیرم، از شنبه ورزش می‌کنم، از شنبه درس می‌خوانم و …! اما هیچ‌کدام از این شنبه‌ها و کارها به مرحله اجرا نرسیده و تنها در حد یک تصمیم باقی ماندند. این موضوع به این معنی نیست که شما دلتان نمی‌خواهد این کارها را انجام بدهید. بلکه شما انرژی و انگیزه کافی برای برداشتن قدم اول و قرار گرفتن در مسیر را ندارید. در این مواقع بیشتر انسان‌ها منتظر نیروی بیرونی هستند که آن‌ها را به سوی هدف و انگیزه‌شان هدایت کند، در صورتی که هرچه هست از درون خود ما نشأت گرفته و باید شور و اشتیاق ایجاد انگیزه برای برنامه‌ریزی را در خودمان تقویت کنیم.

طفره رفتن از کاری و یا کار را به زمان دیگری موکول کردن امری طبیعی است و اکثر افراد پس از برنامه‌ریزی به آن دچار می‌شوند. از نظر آن‌ها زندگی همین چیزهای ساده‌ای می‌شود که داریم و به داشتنشان قانع می‌شویم. همین افکار باعث می‌شود که ما دست از تلاش برداشته و دیگر انگیزه برای برنامه‌ریزی و انجام آن‌ها نداشته باشیم. عادت به انجام کاری شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد اما یکی از روش‌های مقابله با بهانه تراشی‌های روزمره برای پشت گوش انداختن و انجام ندادن اهداف است. برای مثال اکثر ما در کودکی مسواک زدن را دوست نداشتیم اما به توصیه والدین خود مجبور به انجام دادن بودیم و برایمان تبدیل به عادتی شد که بعدها متوجه شدیم برای سلامتی دندان‌هایمان مفید است. اما برای انگیزه گرفتن و عادت به انجام کارها چگونه باید عمل کنیم؟

۵ قدم مهم در راه ایجاد انگیزه

۱. هدفتان را مشخص کنید

انگیزه، بدون داشتن هدف میسر نیست پس تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید و هدفتان از انجام این کار چیست. پس از تصمیم‌گیری، درباره راه‌های رسیدن به هدفتان تحقیق کرده و هر مسیری را که احساس می‌کنید با روحیه و توانایی شما سازگار است انتخاب کنید. سپس آن را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا انجام آن شما را خسته نکرده و به راحتی از عهده انجامش بربیایید.

۲. یادآوری علت هدف

علت اینکه گاهی از هدف و انگیزه خود دور می‌شویم این است که فراموش می‌کنیم چه هدفی داریم بنابراین بهترین روش برای‌ جلوگیری از آن این است که هدف خود را یادآوری کنید و بدانید که چرا می‌خواهید به این هدف برسید. از این طریق تلاش و انگیزه شما نیز افزایش می‌یابد.

۳. استفاده از جملات انگیزشی

استفاده از جمله‌ها و کلمات انگیزشی و یا تصاویر افرادی که آن‌ها را الگوی خودتان قرار داده‌اید باعث می‌شود انگیزه بیشتری گرفته و از درستی انتخاب هدفتان مطمئن باشید. یک شعر و یا جمله کوتاه مانند « تو می‌توانی» و یا جمله‌ای به زبان انگلیسی مانند «Keep Going» به معنی ادامه بده، را جایی در معرض دید خود قرار دهید تا هدف و انگیزه‌ای که دارید به شما یادآوری شود.

۴. هدف خود را به شکل عادت درآورید

برای اینکه انگیزه برای برنامه‌ریزی در راه رسیدن به هدف را در خودتان تقویت کنید سعی کنید به انجام آن عادت کنید. برای مثال اگر هدفتان ورزش و داشتن اندام مناسب است برای آنکه انگیزه بگیرید آن را جزوی از برنامه‌های روزمره خود قرار دهید و ساعت مشخصی را برای آن تعیین کنید. اگر انجام کاری به صورت عادت تبدیل شود به عبارتی جزوی از ناخودآگاه شما شده و دیگر برای انجام آن لازم نیست تا درباره‌اش فکر کنید.

۵. اندازه‌گیری پیشرفت

اینکه چقدر در مسیر رسیدن به هدفتان پیشرفت کرده‌اید به شما انگیزه بیشتری می‌دهد. برای این کار دفتری تهیه کرده و نتیجه کارهایی که انجام داده‌اید را یادداشت کنید. میزان پیشرفت خود را اندا‌زه‌گیری کنید و ببینید چقدر با هدف فاصله دارید و به آن نزدیک شده‌اید. نتیجه این کار این است که شما با نگاه کردن به نتایجی که یادداشت کرده‌اید انگیزه برای برنامه‌ریزی در کارها و تلاش بیشتر را در شما افزایش می‌دهد.

دفتر برنامه ریزی سیب مدل my planner بسته 12 عددی
خرید دفتر برنامه ریزی سیب مدل my planner بسته 12 عددی از دیجی کالا

خرید دفتر برنامه ریزی از دیجی کالا my planner

راه‌های افزایش انگیزه

 • انگیزه خودش از راه‌ می‌رسد

برای شروع کارها منتظر انگیزه نباشید. اگر به انتظار روزی باشید که با انگیزه عالی شروع به کار کنید چنین روزی هیچ‌گاه فرا نخواهد رسید. شروع به کار کنید و در مسیر قرار بگیرید، مطمئن باشید که انگیزه خودش به سراغ شما آمده و پس از مدتی خودتان از انجام کارها احساس رضایت داشته و خوشنودی و انگیزه بیشتری برای ادامه دادن آن خواهید داشت.

 • کاهش عوامل حواس‌پرتی

داشتن تمرکز یکی از عوامل مؤثر در انگیزه و رسیدن به هدف است. اگر در اطرافتان عواملی وجود دارد که حواس شما را پرت می‌کنند آن‌ها را شناسایی کرده و این عوامل را از بین ببرید. به کار و هدف خود به عنوان مهم‌ترین کار دنیا نگاه‌ کنید و اجازه ندهید که عوامل مزاحم باعث حواس‌پرتی شما شوند. برای مثال اگر در دوره رژیم غذایی قرار دارید و در آن دوره به مهمانی‌های مختلفی برای صرف غذا دعوت می‌شوید که باعث می‌شوند رژیم شما شکسته شود، برای مدتی از قرارگیری در این شرایط اجتناب کرده و دور شوید.

خرید کتاب رژیم غذایی گروه خون اثر آدامو

 • مسئولیت‌پذیری

در برابر انگیزه برای برنامه‌ریزی مسئولیت‌پذیر باشید. از مسئولیتی که بعهده دارید برای دوستان و یا خانواده خود تعریف کرده تا احتمال شانه خالی کردن از انجام آن‌ها را کاهش دهید و در برابر مشکلات مقاوم خواهید بود.

 • دوری از افراد منفی‌نگر

از افرادی که خودشان انگیزه‌ای نداشته و همیشه دید منفی نسبت به جهان اطراف خود دارند دوری کنید. این افراد با پخش انرژی منفی می‌توانند برروی افکار شما نیز تأثیر گذاشته و انگیزه و اشتیاق شما را کاهش دهند. زمان خود را بیشتر صرف معاشرت با افرادی کنید که اندیشه مثبتی داشته و به شما برای رسیدن به هدفتان افتخار کرده و از شما حمایت کنند.

 • مقایسه حال و گذشته خودتان

افراد بیشتر عادت دارند تا موقعیت خود را با دیگران مقایسه کنند اما بهترین را برای ایجاد انگیزه برای برنامه ریزی آن است که حال خودتان را به گذشته خودتان مقایسه کنید. این کار باعث می‌شود که متوجه شوید چقدر پیشرفت کرده‌اید و در نتیجه انگیزه بیشتری برای ادامه پیدا می‌کنید.

 • رقابت سازنده

داشتن رقابت سازنده شما را در جهت پیشرفت و ترقی قرار می‌دهد. با یک دوست همکاری مشترک داشته و رقابت دوستانه برقرار کنید این کار باعث می‌شود که برای انجام کارهای کسل‌کننده اشتیاق بیشتری داشته و به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

 • استراحت کنید

کار کردن بدون داشتن استراحت نه تنها شما را خسته کرده بلکه انگیزه را نیز از بین می‌برد. برای آنکه انگیزه برای برنامه‌ریزی بازدهی بیشتری داشته باشد در میان کار و هدف خود روزانه به مدت نیم ساعت استراحت کنید، هوای تازه استشمام کنید، حرکات کششی انجام دهید و میان وعده‌های مقوی و سبک بخورید.

 • خوش‌بین و مثبت‌نگر باشید

در برابر روبرویی با مشکلات خوش‌بین باشید و افکار منفی را از خودتان دور کنید. برای آنکه از مشکلات خود درس بگیرید سازنده فکر کنید. و این را به یاد داشته باشید که تنها شما نیستید که در راه رسیدن به هدفتان با مانعی روبرو می‌شوید. بلکه بسیاری از افراد موفق بارها شکست خورده‌اند. اما دلیل اینکه موفق شده‌اند، داشتن تفکر مثبت، و خوش‌بین بودن نسبت به آینده بوده است.

 • به خودتان پاداش دهید

برای هرآنچه که دارید سپاسگذار باشید و به خودتان پاداش دهید. مهم نیست که کاری که در جهت انگیزه برای برنامه‌ریزی انجام داده‌اید بزرگ بوده یا کوچک. مهم  این است که یک پاداش خوب بعد از انجام کاری موفقیت‌آمیز به شما انگیزه بیشتری می‌دهد. به هر شکل و با هر آنچه که می‌توانید از خودتان تشکر کنید.

 • افزایش آرامش ذهنی

نداشتن تمرکز و آرامش ذهن بازدهی کار شما را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر احساس کردید که انرژی کافی برای ادامه ندارید به مدت ۲ دقیقه مدیتیشن کنید. چشمان خود را بسته و روی تنفس خود تمرکز کنید. این کار ذهن شما را از تفکرات منفی و هم‌چنین تنش‌ها و خستگی رها می‌کند.

 • از روند کار لذت ببرید

استرس داشتن در مورد نتیجه کار، انگیزه برای ادامه دادن را از شما می‌گیرد. به انتهای کار فکر نکنید، تلاش کنید تا از زیبایی‌های مسیر رسیدن به هدف لذت ببرید. هرچقدر شما احساس لذت بیشتری داشته باشید بازدهی کار بیشتر شده و در زمان کمتری به نتیجه می‌رسید.

اگر از این مطلب استفاده کردید، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و برای ما بنویسید که شما چه تجربه‌ای از این موضوع داشته‌اید؟ آیا انگیزه کافی برای برنامه ریزی کارهای خود دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا