مدیتیشن و مراقبه

نکات مهم انجام حرکات مدیتیشن در خانه

اگر جزو افرادی هستید که به مدیتیشن علاقه دارید در این مقاله از مجله مدنویس با ما همراه باشید تا نکات مهم انجام حرکات مدیتیشن در خانه را با هم بررسی کنیم.

مدیتیشن یکی از راه‌های رهاسازی ذهن از افکار درونی و رسیدن به آرامش جسمی و روحی است که اگر به درستی انجام شود می‌تواند تمرکز شما را افزایش دهد. انجام مدیتیشن در بسیاری از باشگاه‌های ورزشی و به صورت گروهی به همراه یک مربی انجام می‌شود؛ اما مدیتیشن جزو آن دسته از ورزش‌های روح است که می‌توانید آن را در خانه و خودتان به تنهایی انجام دهید. لازم نیست برای انجام مدیتیشن حرفه‌ای باشید، همین که تنها دستورالعمل‌های آن را به صورت درستی انجام دهید کافیست تا به مرور زمان پیشرفت کنید و جزو افراد حرفه‌ای شوید.

هرآنچه برای انجام حرکات مدیتیشن در خانه باید بدانید

انجام مدیتیشن را صبح آغاز کنید

برای اینکه به انجام مدیتیشن عادت کنید باید از زمان‌های کوتاه شروع کنید و در ابتدا یادداشت برای خودتان بگذارید که قرار روزانه مدیتیشن خود را فراموش نکنید. برای شروع کار با زمان ۲ دقیقه شروع کنید. هر روز زمان خاصی را به خودتان اختصاص دهید و برای ۲ دقیقه آرام در جایی بنشینید. سپس در طول ماه آن را به صورت تدریجی افزایش دهید تا به ۱۰ دقیقه برسد.

با خرید یک پلنر، پیشرفت خود در مدیتیشن را ثبت کنید.

این زمان مناسب‌ترین زمان برای شروع به انجام حرکات مدیتیشن در خانه است. دقت داشته باشید که در ابتدای کار مهم نیست کجا و چطور بنشینید و از چه زیراندازی استفاده می‌کنید. بلکه کافیست روی صندلی، مبل و یا تخت خود به مدت ۲ دقیقه بنشینید. بعدها اگر خواستید مدیتیشن طولانی‌تری داشته باشید به جای مناسب‌تری فکر کنید که در آن راحت باشید. اما برای شروع کار تنها، بودن در جایی که آرام و ساکت باشد کافیست.

نفس‌های خود را بشمارید

وقتی شروع به مدیتیشن کردید احساس خود را در آن لحظه جستجو کنید. آیا راحت و آرام هستید یا مشغول و خسته؟ هر احساسی که با خودتان به جلسه مدیتیشن آورده‌اید را بپذیرید و به آنها توجه کنید. شما برای انجام مدیتیشن نیاز به تمرکز دارید. بنابراین برای افزایش تمرکز خود روی مسیر عبور هوا که از بینی شروع شده و به سمت ریه‌ها می رود تمرکز کنید. دم و بازدم‌های خود را بشمارید تا به عدد ده برسید. سپس دوباره از ۱ شروع به شمردن کنید.

خرید کتاب راهنمای مدیتیشن از دیجی کالا

در طول مدت مدیتیشن و مراقبه ممکن است ذهن شما منحرف شود. اگر در هنگام شمردن نفس‌های خود احساس کردید که دچار حواس‌پرتی شده‌اید خودتان را سرزنش نکنید. زیرا این یک حالت طبیعی برای همه انسان‌ها بوده و شما استثنا نیستید. در چنین مواقعی به آرامی دوباره به شماره ۱ برای شمردن نفس‌های خود برگردید تا به حالت تمرکز برسید.

افکار درون ذهنتان را بپذیرید

برخی از افراد تصور می‌کنند برای انجام یک مراقبه صحیح باید ذهنشان را از افکار و احساساتی که دارند خالی کنند. در صورتی که این یک تصور غلط بوده و در واقع جزوی از حرکات مدیتیشن در خانه است که باید با استفاده از آن تمرکز خود را بالا برد. بنابراین زمانی که فکر و احساساتی به ذهنتان آمد سعی کنید مدتی با آن همراه شوید.

یکی از مفیدترین تمرینات افراد حرفه‌ای در مدیتیشن همراه شدن با احساساتی است که در حین انجام حرکات به سراغشان می‌آید. پس تنها کافیست با احساس و فکر خود تا مدتی همراهی کنید و کنجکاو باشید.

به محیط اطراف خود توجه کنید

در هفته اول انجام حرکات مدیتیشن در خانه سعی کنید با تمرکز روی تنفس و بخش خاصی از بدن‌تان تمرکزتان را افزایش دهید. برای مثال از کف پای خود شروع کنید و ببینید که در کف پایتان چه احساسی دارید.  سپس این تمرکز را به نقاط دیگر بدنتان انتقال دهید. اما بعد از یک هفته باید روی نورهای مختلف که در اطراف شما وجود دارد تمرکز کنید.

خرید عود از دیجی کالا

برای این کار چشم خود را به یک نقطه بدوزید و به نور آنجا توجه کنید. روز بعد روی صداهای اطرافتان تمرکز کنید. به همین ترتیب در روز دیگر علاوه بر نور و صدا به انرژی‌هایی که از اطراف به شما می‌رسد توجه کنید.

خودتان را به مکان و یا زمانی خاص محدود نکنید

اگر قصد دارید مدیتیشن را شروع کنید به انجام آن در درازمدت متعهد باشید. اگر به هر دلیلی برنامه روزانه مدیتیشن شما تغییر کرد و نتوانستید انجام حرکات مدیتیشن در خانه را انجام دهید، می‌توانید انجام آن را به هر مکانی که در آن حضور دارید موکول کنید.

برای مثال اگر در سفر هستید مدیتیشن را در پارک کنار ساحل، و در رفت و آمدهای روزانه انجام دهید. بهترین حالت مدیتیشن برای آغاز، حالت نشسته است. اما شما می‌توانید برای رسیدن به تمرکز ذهنی آن را به هر صورتی انجام دهید. بنابراین این را به یاد داشته باشید که برای انجام مدیتیشن لازم نیست خودتان را به مکان و یا زمانی خاص محدود کنید.

به دنبال همراه و یا گروهی برای مدیتیشن باشید

برخی از افراد انجام مدیتیشن را به صورت تنها ترجیح می‌دهند. اما شما می‌توانید مدیتیشن را به همراه دوست و یا فرزند خود انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند که به مدیتیشن عادت کنید و مدت زمان بیشتری آن را دنبال کنید. علاوه بر این می‌توانید به گروهی از افراد که مدیتیشن انجام می‌دهند ملحق شوید. یا اگر فکر می‌کنید خودتان به تنهایی نمی‌توانید از پس انجام مدیتیشن بربیاید، از یک مربی برای انجام حرکات مدیتیشن در خانه کمک بگیرید.

توضیحات این کتاب را در دیجی کالا ببینید

لبخند بزنید و شکر گذار باشید

بعد از اینکه انجام حرکات مدیتیشن در خانه را تمام کردید لبخند بزنید و شکرگزار باشید که توانسته‌اید این زمان را به خودتان اختصاص دهید. و به تعهد انجام آن وفادار باشید. به یاد داشته باشید که مدیتیشن کمک می‌کند به شناختی نسبی از خود برسید و خودتان را بیش از قبل دوست بدارید.

سخن پایانی

همانطور که خواندید مدیتیشن نوعی تمرین برای سلامت روح و جسم است. در این مقاله سعی کردیم نکات مهمی را که در حین انجام حرکات مدیتیشن در خانه باید در نظر داشته باشید در اختیارتان قرار دادیم. سعی کنید هنگام انجام مدیتیشن این اصول را در ذهن داشته باشید و منتظر معجزه آن در زندگی خود باشید. و در آخر به یاد داشته باشید که با انجام مدیتیشن قرار نیست مشکلات جسمی و روحی شما برطرف شود، بلکه مدیتیشن فرصتی دوباره برای شناخت بهتر شما از خودتان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا