اعتماد به نفستوسعه فردیسبک زندگی

تأثیر اعتماد به نفس در زندگی

اعتماد به نفس، باور ما نسبت به خودمان است؛ یا به عبارتی دیگر کسی که از اعتماد به نفس برخوردار است به ویژگی‌های شخصیتی خود باور داشته و خودش را همانگونه که هست دوست می‌دارد. افزایش و کاهش اعتماد به نفس هردو به نوبه خود برروی زندگی افراد تأثیر می‌گذارند؛ برای مثال افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخودار هستند معمولاً گوشه‌گیر بوده و تمایلی به بودن در جمع ندارند و در مقابل افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند همیشه در جمع حضور داشته و روابط اجتماعی بهتری خواهند داشت. در این مطلب قصد داریم تا به تأثیر اعتماد به نفس در زندگی بپردازیم. پس با مدنویس همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس در واقع  شناخت و باور افراد نسبت به خود و توانایی‌هایشان است. گاهی مثبت اندیشی به اشتباه به عنوان داشتن اعتماد به نفس معرفی می‌شود اما اینگونه نیست و این مباحث دو تفسیر جدا از یکدیگر دارند و حتی ممکن است مثبت‌اندیشی بیش از حد، فرد را دچار غرور و تکبر کاذب کند و از معنای واقعی اعتماد به نفس دور خواهند شد.

انواع اعتماد به نفس

به طور کلی سه نوع اعتماد به نفس داریم، اعتماد به نفس مهارتی، اعتماد به نفس ذهنی و اعتماد به نفس شجاعتی. دلیل این تقسیم‌بندی‌ها نیز این است که برای مثال اگر فردی از مهارت لازم برای انجام کاری برخوردار بوده و به خودش در استفاده از این مهارت‌ها در رسیدن به هدف اطمینان داشته باشد، دارای اعتماد به نفس مهارتی می‌باشد. اما اگر فرد مهارت لازم را دارد ولی شجاعت استفاده از آن را نداشته باشد، از اعتماد به نفس شجاعتی برخوردار نیست و به جای افزایش مهارت بایستی برروی افزایش شجاعت خود تمرکز کند.

ویژگی افراد دارای اعتماد به نفس

 • اشتباهات خود را می‌پذیرند.
 • توانایی بخشش دیگران را دارند.
 • از مورد انتقاد قرار گرفتن نمی‌ترسند.
 • نیازی به توجیه رفتار خود به دیگران ندارند.
 • به توانایی‌‌های خود باور دارند.
 • به تصمیمات خودشان اعتماد دارند.
 • به راحتی تسلیم نمی‌شوند.
 • مسئولین کارهای خود را بعهده می‌گیرند.
 • نقاط ضعف و قدرت خود را می‌دانند.
 • اهل ریسک هستند.

مزایای اعتماد به نفس در زندگی

۱. موفقیت‌های بیشتر

اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با موفقیت دارد، این جمله بدین معناست که هرچقدر افراد از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار باشند، شجاعت و جسارت رسیدن به موفقیت در آن‌ها افزایش می‌یابد. بسیاری از افرادی که در جامعه به موفقیت نمی‌رسند به این دلیل است که اعتماد به نفس کافی برای انتخاب هدف‌های بزرگ و در نتیجه موفقیت را ندارند؛ در صورتیکه افراد دیگر برروی اعتماد به نفس خود کار کرده و تلاش می‌کنند تا آن را افزایش دهند چرا که می‌دانند با استفاده از آن موفقیت‌های بیشتری را می‌توانند کسب کنند.

۲. روبرویی با ترس‌هایمان

تنها مانعی که بین ما و اهدافمان وجود دارد ترس است. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند احساس می‌کنند که توانایی مقابله با خطرات احتمالی را ندارند زیرا به خود و توانایی‌هایشان باور ندارند. اما افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند چون به توانایی‌های خود باور دارند و مطمئن هستند که از پس مشکلات برمی‌آیند، به خوبی با ترس‌هایشان روبرو شده و در رسیدن به هدف قدم بردارند و موفق شوند.

۳. انتخاب اهداف بزرگ

ما معمولاً به دلیل آنکه مطمئن نیستیم که اگر هدف بزرگ انتخاب کنیم به آن میرسیم یا خیر، به انتخاب اهداف کوچک بسنده می‌کنیم. اما محققان به ما می‌گویند که انتخاب اهداف کوچک یا بزرگ تفاوتی باهم ندارد، آنچه که مهم است روش انجام آن‌ها می‌باشد. دلیلی که باعث می‌شود افراد اهداف کوچک را انتخاب کنند این است که از بزرگی اهدافشان می‌ترسند. یکی از مزایای تأثیر اعتماد به نفس در زندگی نیز روبرویی با ترس‌ها و انتخاب اهداف بزرگ‌تر است.

۴. احساس رضایت نسبت به خود

یکی از موارد قانون جذب این است که هرآنچه که شما نسبت به خودتان احساس کنید به شما باز می‌گردد. برای مثال اگر احساس خوبی نسبت به خود و پیرامونتان داشته باشید اتفاق‌های خوبی نیز برایتان پیش‌ می‌آید و بالعکس، اگر احساس بدی داشته باشید اتفاق‌های بدی نیز برایتان رخ می‌دهد.

در واقع هرچیزی را که شما به آن فکر کنید از طریق کائنات جذب شده و باز میگردد. به همین دلیل توصیه می‌شود که برروی احساسات خوب تمرکز کنید تا اتفاقات خوب برایتان پیش آید. از مزایای اعتماد به نفس در زندگی نیز داشتن احساس رضایت و روحیه بالا است که باعث می‌شود طبق قانون جذب همان انرژی به خودشان بازگردد.

راه‌های تقویت اعتماد به نفس

طی تحقیقاتی که برروی افراد انجام شده بود دریافتند افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده‌اند زندگی مشترک عالی، موقعیت شغلی بهتر و روابط اجتماعی با کیفیت‌‌تری داشته‌اند. همچنین از دیگر مزایای داشتن اعتماد به نفس در زندگی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که به افراد در رسیدن به اهداف و موفقیت کمک می‌کند. پس با این تفاسیر چه کارهایی انجام دهیم تا اعتماد به نفس در زندگی افزایش یابد؟

 • زمانی را به ورزش اختصاص دهید

ورزش علاوه بر افزایش سلامتی و ایمنی بدن برروی اعتماد به نفس نیز بسیار‌ مؤثر است. هورمونی که در بدن به هنگام ورزش ترشح می‌شو،د باعث می‌شود تا شما نسبت به خودتان احساس خوبی داشته و حس مفید بودن داشته باشید. همین امر سبب می‌شود تا اعتماد به نفس شما افزایش یافته و راحت‌تر با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید.

 • پوشش ظاهری و لحن مناسب

آراستگی لباس و ظاهر شما نقش مهمی را در اعتماد به نفس‌تان خواهد داشت. تلاش کنید تا برای قرارگیری در هر موقعیتی لباس مخصوص به آن مکان را بپوشید و لحن و گفتار مناسب با همان موقعیت و افراد را استفاده کنید، به‌ گونه‌ای که درخور شخصیت شما باشد.

برای مثال شما لباسی را که برای دیدار دوستان‌تان به تن می‌کنید نمی‌توانید از همان پوشش برای مصاحبه خود استفاده کنید. یا لحنی که هنگام برخورد با رییس شرکتی که در آن کار می‌کنید، دارید با لحن برخورد با فرزندتان یکسان نخواهد بود. در نتیجه داشتن پوشش ظاهری و لحن مناسب به افزایش اعتماد به نفس در زندگی شما کمک می‌کند.

 • استفاده از زبان بدن

هرچقدر شما از اطمینان بیشتری نسبت به خودتان برخودار باشید از زبان بدن‌تان نیز به درستی می‌توانید استفاده کنید. خودتان را طوری نشان دهید که بر اوضاع تسلط کامل دارید و می‌توانید آن را مدیریت کنید. اگر اعتماد به نفس در چهره شما نمایان باشد دید افراد نیز نسبت به شما تغییر کرده و به توانایی‌هایتان اعتماد می‌کنند.

 • نقاط ضعف خود را بشناسید

گاهی نداشتن اعتماد به نفس به نقاط ضعف شما برمی‌گردد و اگر آن‌ها را برطرف کنید به تدریج اعتماد به نفس در زندگی شما افزایش می‌یابد. اگر در بحثی اطلاعات کافی درباره موضوعی ندارید بیشتر مطالعه کنید، و همین که بپذیرید در آن زمینه اطلاعات کافی را ندارید و برای افزایش آگاهی خود تلاش کنید به بالا رفتن اعتماد به نفس خود کمک کرده‌اید.

 • از مهارت‌های خود سخن بگویید

اگر در زمینه‌ای تخصص دارید و یا دانش شما بیشتر از افراد دیگر است، با آن‌ها صحبت کرده و دانش خود را در اختیارشان قرار دهید. مهارت‌های خود را در رقابت با دیگران بسنجید. قرار گرفتن در برابر افرادی که به اندازه شما توانایی ندارند باعث می‌شود اعتماد به نفس در زندگی شما افزایش یابد.

این مطلب را هم بخوانید: 7 روش موثر برای برقراری ارتباط

 • به هیچ وجه تسلیم نشوید

اگر در مسیر موفقیت شکست خوردید به هیچ وجه تسلیم نشوید. اگر همه اطرافیان‌تان معتقدند که شما موفق نخواهید بود، شما خودتان را تسلیم این افکار منفی نکنید. به خودتان ایمان داشته باشید که با تمام مشکلات پیش رویتان موفق خواهید شد، حتی اگر موفق نشوید تجربه‌ای که از این شکست بدست می‌آورید چراغ راهتان در تجارب بعدی خواهد بود.

 • ‌ اهمین ندادن به حرف دیگران

افرادی که  اعتماد به نفس پایینی دارند بیشتر در برابر حرف دیگران آسیب‌پذیر هستند. احساس استرس و اضطراب  بیشتری دارند و نمی‌توانند شاد باشند. اما افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند حرف دیگران برایشان اهمیتی نداشته و تنها به احساس خود اهمیت می‌دهند.

 • مقایسه با افراد دیگر

مقایسه کردن خود با دیگران باعث می‌شود که اگر موقعیت طرف مقابلتان از شما بهتر باشد، دچار نارضایتی از زندگی شوید. انسان از ابتدای خلقتش موجودی کمال‌گرا بوده است. بنابراین دوست دارد که همیشه از افراد دیگر موفق‌تر باشد و در صورتی که اینگونه نباشد احساس غم و ناراحتی می‌کند. اما برخی از افراد که اعتماد به نفس بالایی دارند خودشان را با افرادی که در جایگاه بالاتری از آن‌ها قرار دارند مقایسه کرده و الگوی خود قرار می‌دهند تا انگیزه بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشند.

سخن آخر

مطالب گفته شده به این معنا نیست که افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا هستند دچار غم و اندوه و شکست نمی‌شوند. بلکه این افراد می‌دانند که چگونه اوضاع را مدیریت کنند، احساسات خود را کنترل کنند و به خودشان احترام بگذارند و آنچه که پیش آمده را بپذیرند. آنها سعی می‌کنند به جای تمرکز بر اتفاقات بد و احساس ناامیدی، به اهداف خود فکر کنند تا راهی را برای رسیدن به آن پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا