مدیتیشن و مراقبه

آموزش گام به گام مدیتیشن

به همراه معرفی بهترین منابع آموزشی

برای آموزش گام به گام مدیتیشن آماده هستید؟! قرن‌هاست که بشر برای رهایی از رنج زندگی و کاهش دادن آثار درد و تنش‌های زندگی و فضای حاکم بر دنیای بیرون، به درون خود پناه می‌برد. اما این راه برای همه هموار نیست و هر کسی نمی‌تواند به راحتی پا به دنیای رازآلود درون بگذارد. کلید ورود به دنیای درون، مدیتیشن است. یک تکنیک که تا جایی که برای شخص ممکن باشد او را یاری می‌دهد که بتواند با دنیای درون خود ارتباط برقرار کند.

در این مطلب سعی شده است تا اطلاعات اولیه برای آموزش گام به گام مدیتیشن جمع آوری شود. شما با مطالعه این آموزش ممکن است کمی بیشتر برای مدیتیشن آماده شوید؛ اما همه چیز به اینجا ختم نخواهد شد. در ادامه این مطلب سعی شده تا با معرفی کتب و لوازم مورد نیاز برای مدیتیشن شما را تا حد امکان برای دستیابی به پله‌های بعدی راهنمایی کنیم. از اینکه سفر درونی را برای رهایی از رنج‌های خود انتخاب کرده‌اید به شما تبریک می‌گوییم. حالا یک نفس عمیق بکشید و با آموزش گام به گام مدیتیشن با مدنویس همراه باشید.

تاریخچه کوتاهی درباره مدیتیشن

سال‌ها قبل وقتی جوانی رعنا که تمام عمر خود را در قصر گذرانده بود و هیچگاه اطلاعی از درد و رنج زندگی و حتی خزان و مرگ انسان نداشت، بر حسب اتفاق و در مسیر گشت‌زنی‌های کنترل شده بیرون از قصر به پیرمردی فقیر و فرتوت برخورد کرد؛ سوالی در ذهنش نقش بست که پاسخ آن در زندگی در قصر و در آن جلال و جبروت یافت نمی‌شد.

ذهن پرسشگر جوان که برای اولین بار با مفهوم عمیق مرگ و خزان آشنا شده بود، حالا با ترسی بزرگ و فراگیر به دنبال چرایی آن بود. بعد از سال‌ها ریاضت و مشاهده، متوجه این موضوع شد که زندگی ترکیبی از رنج است و با خود عهد بست که تا جای ممکن از رنج بشر بکاهد. یکی از روش‌هایی که او انتخاب کرد، مدیتیشن بود.

این پسر جوان که بعدها به بودا معروف شد، همان سیدارتا گوتاما بودا بود که توانست مکتب بودایی را به جهان معرفی کند و همه ادیان و انسان‌ها را فارغ از هر چه که هستند، معطوف به دنیای درون کند.

در افسانه‌ها آمده است که در ابتدا، او هفت سال متوالی به ریاضت و مدیتیشن مشغول بوده است؛ اما بعد از آن، بودا دست از مدیتیشن متوالی و ریاضت سختگیرانه برداشته و همگان را دعوت به روشن ضمیری، توجه به نور درون و احترام گذاشتن به روح حاکم در تمام موجودات کره زمین کرده است.

امروز بعد از گذشت قرن‌ها، هنوز مدیتیشن راهی برای کسب آرامش و توجه به درون است. اگر شما هم علاقه‌مند هستید، این آموزش گام به گام مدیتیشن را دنبال کنید.

برای خرید کتاب اطلس چاکرا اینجا کلیک کنید

 

آموزش گام به گام مدیتیشن

مطالبی که در ادامه مطالعه می‌کنید، روشی است که بعنوان بهترین روش و رایج‌ترین آنها در زمینه انجام دادن مدیتیشن مطرح می‌شود. از آنجایی که مدیتیشن در انواع و اقسام مختلف و با اهداف مختلفی انجام می‌پذیرد، لذا می‌تواند روش‌های گوناگونی داشته باشد.

توصیه ما به شما این است که راهکارهای موجود را بررسی کرده و با آموزش گام به گام مدیتیشن، آن را تجربه کنید؛ سپس برای تکمیل اطلاعات خود در این زمینه به مطالعه بپردازید و برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مدیتیشن اقدام نمایید.

کتاب مدیتیشن اثر ویل جانسون نشر ثالث

نکته مهم این است که دقت کنیم که مدیتیشن نیز مشابه تمام توانمندی‌های بشری که نیاز به تمرین و ممارست زیاد برای کسب تبحر در آن دارد، باید با صبر و حوصله انجام شود و هر چه بیشتر مدیتیشن کنید، بیشتر از آن لذت خواهید برد. بهتر است در ابتدا زمان‌های مشخصی را در هفته مشخص کرده و مدت کوتاهی مدیتیشن کنید. به خودتان سخت نگیرید و در آرامش کامل به آموزش گام به گام مدیتیشن توجه نمایید.

چند مورد که بهتر است قبل از شروع مدیتیشن به آن توجه کنید

  • نیازی نیست برای مدیتیشن دلیل خاصی داشته باشید. بهتر است هر موقع که احساس نیاز کردید این کار را انجام دهید.
  • مکانی را پیدا کنید که مزاحمتی در آن وجود نداشته باشد. دوری از موبایل و سیستم‌های الکترونیکی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند در اولویت هستند.
  • یک بالش نرم پیدا کنید و برای اینکه بتوانید مدت بیشتری بدون فشار و در آرامش بنشینید از آن استفاده کنید.
  • لباس‌های آزاد، راحت، بدون تنش و رهایی را انتخاب کنید. این بستگی به شما دارد و هیچ لباسی بهتر از لباسی که خودتان برای خودتان مناسب تشخیص می‌دهید وجود ندارد. اما بهتر است لباس به تن داشته باشید.
  • برای اینکه در هنگام مدیتیشن نیازی نباشد که حواس‌تان را پرت کنید، یک زمان سنج بی صدا در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید از موبایل خود برای این موضوع استفاده کنید، حتماً آن را در حالت پرواز قرار دهید تا در هنگام مدیتیشن عناصر بیرونی نتوانند حواس شما را پرت کنند.

برای شروع مدیتیشن حتماً این کتاب را مطالعه کن!

مراحل مدیتیشن

  • اگر می‌توانید در حالت نیلوفر آبی یا لوتوس بنشینید. در واقع توصیه شده است که در هنگام مدیتیشن صاف بنشینید و غوز نکنید. بهتر است روی بالش نرم بنشینید و تا جایی که ممکن است خودتان را رها کنید. دقت نمایید که برای افرادی که اضافه وزن دارند و یا از آمادگی بدنی کمی برخوردار هستند، ممکن است نشستن کمی سخت باشد. نگران این موضوع نباشید و لبه یک صندلی یا جایی که راحت هستید ولی خوابتان نمی‌برد بنشینید.
  • دست‌هایتان را مدیریت کنید. برخی از افراد در ادامه سبک نشستن لوتوس، دست‌های خود را نیز روی زانو می‌گذارند. این روش اجباری نیست و راحتی و آرامش شما در اولویت است. در واقع دست‌های شما بهتر است در حالتی قرار بگیرد که بدنتان چالشی با آنها احساس نکند.
  • سر خود را مستقیم و روبرو بگیرید و خود را آماده کنید. در طول مدیتیشن ممکن است گردن شما خسته شود و سر شما پایین بیاید. این موضوع کاملاً طبیعی است، پس به خودتان زیادی سخت نگیرید.
از چشم بند برای تمرکز بیشتر در مدیتیشن استفاده کنید

برای دیدن چشم بندهای مدیتیشن در دیجی کالا کلیک کنید

  • زمان را تنظیم کنید. اگر تابحال مدیتیشن نکرده‌اید و ابتدای راه هستید، درست مثل یک کوهنورد مبتدی که از شیب‌های کم شروع می‌کند، بهتر است از زمان ۵ الی ۷ دقیقه شروع کنید و به مرور این زمان را افزایش دهید.
  • تمرکز روی تنفس ضروری نیست؛ اما می‌توانید با تمرکز بر روی دم و بازدم، سریع‌تر از دنیای بیرون دور شوید. شاید با این کار بتوانید تا حدی افکار مزاحم را منتظر بگذارید.

 از بودا پرسیدند، از این همه مراقبه چه بدست آوردی؟

جواب داد: هیچ!

اما بعضی چیزها را از دست دادم: خشم، نگرانی و اضطراب، افسردگی، احساس عدم امنیت و ترس از پیری و مرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا