ویژه دانشجویان

آموزش پارافریز منبع در 5 مرحله

اگر برای اولین بار است که می خواهید یک متن علمی بنویسید، آموزش پارافریز منبع در 5 مرحله راهنمای مناسبی برای این کار است. در این مقاله یاد خواهیم گرفت که پارافریز چیست و چگونه یک منبع را پارافریز کنیم. پارافریز کردن منابع جزء یکی از چالش هایی است که اغلب نویسندگان، پژوهشگران در زمان استفاده از نقل قول ها با آن رو به رو هستند. زمانی که برای مقاله خود، اطلاعاتی را از منبعی دریافت می کنید که مالک آن نیستید، باید مشخص کنید که این اطلاعات را از کجا بدست آورده اید.

 پارافریز کردن روش علمی است برای استفاده صحیح از متون معتبر دیگر نویسندگان در نگارش مقاله بدون نقض اخلاق علمی است. پارافریز یا بازنویسی منبع به معنی استفاده از نظر، افکار و ایده های نسخه اصلی به زبان خودتان است. در بازنویسی منبع شما باید نشان دهید چقدر مطلب اصلی را فهمیده اید و آنچه از نسخه اصلی درک کرده اید به کلمات مختص به خود بازگو کنید.

پارافریز به چه معناست؟

پارافریز به معنای تدوین یا بازنویسی ایده ها و افکار شخص دیگر به زبان شماست. از آنجا که رو نویسی و کپی کردن مطالب و نوشته های دیگران از نظر علمی و اخلاقی دارای ضعف و محدویت است. استفاده از بازنویسی یا پارافریز کردن منابع بهترین راه برای حفظ ارزش و اخلاق علمی در نگارش است.

برای پارافریز کردن یک منبع، باید یک متن اصلی را بدون اینکه در معانی آن تغییر ایجاد شود، در نوشتار خود بازنویسی کنید.

پارافریز کردن، یک روش متناوب جایگزین کردن برای نقل قول است، به عبارت دیگر به جای این که شما کلمات کسی را دقیقاً کپی کنید و آنها را در نقل قول ها قرار دهید، از بازنویسی و پارافریز آن کلمات اسفاده خواهید کرد. در نوشته های آکادمیک و علمی، معمولاً بهتر است به جای نقل قول مسقیم از پارفریز یا بازنویسی استفاده کنید، زیرا این کار نشان می دهد که شما منبع را فهمیده اید و اینگونه به نوشته های علمی خود اصالت بیشتری می دهید.

زمان استفاده از نقل قول ها در پارافریز متون، استناد به منبع اصلی آن بسیار مهم است. همچنین باید مراقب باشید از کلماتی استفاده نکنید که خیلی شبیه به کلمات استفاده شده در منبع اصلی آن باشد. در غیر این صورت ممکن است شما در معرض عدم رعایت اخلاق علمی و  همچنین نقض حقوق مولف شوید.

آموزش پارافریز منبع در 5 مرحله

1.     متن را چندین بار بخوانید تا معنای آن را کاملاً درک کنید.

2.     به مفاهیم کلیدی توجه کنید.

3.     بدون اینکه به اصل آن نگاه کنید، برداشت خود را از متن بنویسید.

4.     متن پارافریز شده خود را با متن اصلی مقایسه کنید و برای عباراتی که خیلی شبیه هم هستند، ویرایش های جزئی انجام دهید.

5.     به منبعی که ایده را از آن دریافت کردید، استناد کنید.

یک نمونه مثال آموزش پارافریز کردن

نسخه اصلی:

دفتر ملی آمریكا CBS روز چهارشنبه گزارش داد: “تعداد گردشگران داخلی و خارجی در هلند در سال 2017 به بیش از 42 میلیون نفر رسید، كه از سال 2006، که با 9٪  افزایش، بالاترین نرخ رشد را نشان می دهد” (داووچ نیوز. ان ال، 2018).

نسخه پارافریز شده:

طبق آمار دفتر ملی، هلند در سال 2017 رشد چشمگیر تعداد توریست ها را تجربه کرده است. بیش از 42 میلیون گردشگر در آن سال به هلند سفر کرده اند، که نشان دهنده افزایش 9 درصدی – شدیدترین رشد در 12 سال است (داووچ نیوز. ان ال، 2018).

همانطور که میبینید متن پارافریز شده داری دارای خصوصیات زیر است:

ü     متن اصلی به نقل و با کلمات خودتان بازنویسی می شود.

ü     معنای متن تغییر نکرده است.

ü     طبق قوانین استناد دهی APA ، استناد این منبع به درستی ذکر شده است.

نکات مهم در پارافریز

ممکن است پنج مرحله ای که در بالا برای آموزش پارافریز یک منبع ذکر شد، ساده به نظر برسد، اما نوشتن ایده و افکار دیگران به روشی متفاوت از نسخه منتشر شده، می تواند کار دشواری باشد. اعمال این چهار ترفند، می تواند به شما در انجام بازنویسی منبع کمک کند.

1.     اولین جمله خود را در یک نقطه متفاوت از آنچه که در منبع اصلی وجود دارد، شروع کنید.

2.     از کلمات مترادف ها استفاده کنید (کلماتی که با معنی یکسان هستند).

3.     ساختار جمله را تغییر دهید (به عنوان مثال از صدای فعال به غیر فعال).

4.     اطلاعات متن را به جملات جداگانه بشکنید.

ما این چهار نکته را برای مثال زیر اینگونه به کار برده ایم:

نسخه اصلی:

وی افزود: “اما جلسه رسیدگی بیشتر از رسیدگی به فیس بوک بود. این یک نقطه عطف مهم است زیرا قدرت، پختگی و بهره برداری بالقوه از فناوری از آنچه کاربران، تنظیم کننده ها یا حتی سازندگان آن انتظار دارند، یا به نظر می رسد آماده برای انجام آن هستند، فراتر می رود ” (رز و کانگ، 2018، بند 11).

نسخه پارافریز شده:

در این جلسه، مشخص شد که انتظارات سازندگان، تنظیم کنندگان و کاربران، به سرعت تحت تاثیر فناوری به صورت کلی، نه تنها فیس بوک قرار می گیرد. چنین فناوری هایی اکنون به دلیل تأثیر بی حد و حصر، پتانسیل بهره برداری و پیشرفته بودن، فراتر از آنچه این گروه ها قادر به مدیریت آن باشند، گسترش می یابد (رز و کانگ، 2018، بند 11).

1.     اولین جمله خود را در یک نقطه متفاوت از آنچه که در منبع اصلی وجود دارد، شروع کنید.

در مثال می توانید مشاهده کنید، که ما با معرفی زمینه (جلسه رسیدگی) و به دنبال آن قسمت آخر جمله اصلی، شروع کردیم: انتظارات سازندگان، تنظیم کنندگان و کاربران. در حقیقت، قطعات کلیدی اطلاعات، که با روشی کاملاً متفاوت به آنها اشاره شده است.

2.     تا حد امکان از کلمات مترادف استفاده کنید.

مترادف ها کلمات یا عباراتی هستند که به معنای همان چیز است. اگر به کلمات مترادف فکر می کنید و می خواهید از مترادف ها استفاده کنید، اصطلاحنامه، می تواند یک ابزار مفید در این خصوص باشد. با این حال، بیش از حد از مترادف ها استفاده نکنید! استفاده از برخی از کلمات مشابه متن اصلی، کاملاً قابل قبول و غالباً ضروری است.

 در مثال فوق، استفاده از مترادف برای کلماتی مانند “فناوری” غیر ضروری خواهد بود.

3.     ساختار جمله را تغییر دهید.

به عنوان مثال، اگر این جمله در اصل با صدای فعال بود، آن را به غیرفعال تغییر دهید. صدای فعال زمانی است که یک جمله توسط موضوع آن هدایت می شود (یعنی چیزی یا فردی که عمل را انجام می دهد). اما زمانی که شئ (یا چیزی که عمل را دریافت می کند) جمله را هدایت کند، آن جمله با صدای منفعل نوشته می شود.

به عنوان مثال:

جمله فعال: پژوهشگر مقاله را می نویسد.

جمله منفعل: مقاله، توسط پژوهشگر نوشته می شود.

اغلب به نویسندگان توصیه می شود، از جملات غیرفعال خودداری کنند، اما این یک خطای دستوری نیست. در نوشتنه علمی، این نوع ساختار برای جملات گاه مفید و یا ضروری است. با این حال، استفاده بیش از حد از جملات غیر فعال می تواند نوشتار شما را ناشناخته یا پیچیده جلوه دهد.

در این مثال، فناوری موضوع است. و انتظارات از سازندگان، تنظیم کنندگان و کاربران هدف جمله است. نقل قول نسخه اصلی با صدای فعال نوشته شده است، در حالی که پارافریز یا بازنویسی آن از صدای منفعل استفاده شده است.

4.     اطلاعات را به جملات مجزا بشکنید.

اگرچه ایجاد پارافریز معمولاً باعث می شود که تعداد کلمات تقریباً برابر با یک نقل قول اصلی باشد، ممکن است بتوانید با تعدادی از جملات بازی کنید تا متن متفاوتی نسبت به نسخه اصلی آن داشته باشید.

در این مثال، یک جمله طولانی به دو قسمت شکسته شد. برعکس نیز می تواند باشد، به عنوان مثال اگر نقل قول اصلی از دو جمله تشکیل شده باشد، ممکن است بتوانید اطلاعات را به صورت یکجا ترکیب کنید. تمامی این نکات بسیار به خلاقیت و فن نوشتاری نویسنده بستگی دارد.

در پارافریز چگونه استناد دهیم.

هنگامی که متن کاملاً متناسب خود را پارافریز کردید، باید اطمینان حاصل کنید که به نویسنده اصلی به درستی استناد داده اید. مهم نیست از چه روش استناد دهی استفاده کنید، شما همیشه از یک روش مشابه برای پارافریز در کار خود استفاده می کنید. تنها چیزی که متفاوت است، استناد به متن است.

تفاوت پارافریز کردن در مقابل نقل قول

اگر در مورد موضوعی که قصد نگارش آن را دارید تحقیقات کاملی انجام دهید و در مورد منابعی که مطالعه می کنید، یادداشت برداری کنید، طبیعتاً به جای استفاده از نقل قول های مستقیم، به کمک بازنویسی یا پارافریز کردن می توانید از مطالب مهمی که می یابید، بهره ببرید. از نظر علمی و منطقی بهتر است که تعداد استفاده از نقل قول های مستقیم را در مقاله خود محدود کنید. زیرا:

  • ·       پارافریز کردن منابع نشان می دهد که اهداف و معنای متن اصلی را به روشنی درک می کنید.
  • ·       لحن خود شما در سراسر مقاله غالب خواهد شد.
  • ·       استفاده زیاد از نقل قول ها خوانایی متن شما را کاهش می دهد.
  • وقتی نقل قول ها مناسب هستند که:
  • o      تعریف دقیق ارائه می دهد.
  • o      گفتن چیزی در مورد زبان یا سبک نویسنده.
  • o      ارائه شواهد در حمایت از استدلال خود.
  • o      نقد یا تحلیل یک ادعای خاص.

جلوگیری از سرقت ادبی

هنگام نگارش متون علمی، باید مراقب باشید که از سرقت ادبی جلوگیری کنید. آموزش پارافریز به شما کمک می کند، تا از جملات و ایده های دیگران با حفظ اصول و اخلاق علمی، در نوشتار خود استفاده کنید بدون اینکه متهم به سرقت ادبی شوید.

اگر پارافریز شما خیلی شبیه با عبارات یا جملات کاملاً یکسان به نقل قول اصلی باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد ( بنابراین باید جملات در علامت نقل قول قرار دهید). همچنین اگر نتوانید به درستی از پارافریز منبع استفاده کنید، می تواند سرقت ادبی رخ دهد.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که به طور صحیح همه منابع خود را به صورت پارافریز شده همراه با استناد استفاده کرده اید، می توانید قبل از ارسال مقاله خود، یک چک ادبی را اجرا کنید. جستجوگر سرقت ادبی Scribbr، مقاله شما را اسکن می کند و آن را با یک بانک اطلاعاتی گسترده از منابع مقایسه می کند. هرگونه عبارتی را که بیش از حد به منبع دیگر شباهت داشته باشد، به صورت برجسته نشان می دهد، حتی زمانی که ساختار تغییر کرده یا مترادف مورد استفاده قرار گرفته باشد. امیدواریم که این آموزش پارافریز به کار شما آمده باشد و سایر آموزش های ما را هم دنبال کنید.

امتیاز شما به مطلبی که خواندید!

0

لایک کنید

لایک
امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا